Zaloguj się, aby obserwować  
upiordliwy

Fizyka

223 postów w tym temacie

Chodzi o to że mam napisać referat gdzie ma się znaleźć ze 5 zdań na temat tej Hiroszimy i Nagasaki A jak chodzi o 1 część to mam mieć 3 przykłady wynalazków fizycznych które z jednej strony były dobre dla ludzkości a z drugiej jednak złe. Głupi temat nie wiem jak się za niego zabrać a mam go już na poniedziałek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2012 o 15:39, KOREKTBG napisał:

które
z jednej strony były dobre dla ludzkości a z drugiej jednak złe.


Mam wrażenie że u twojego nauczyciela coś kiepsko z myśleniem idzie skoro kazał ci coś takiego napisać. Nie istnieje coś takiego jak "złe wynalazki", a jedynie ich złe zastosowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2012 o 16:15, Nagaroth napisał:

> które
> z jednej strony były dobre dla ludzkości a z drugiej jednak złe.

Mam wrażenie że u twojego nauczyciela coś kiepsko z myśleniem idzie skoro kazał ci coś
takiego napisać. Nie istnieje coś takiego jak "złe wynalazki", a jedynie ich złe zastosowanie.


Tak zostało nam podyktowane;) A co do tego myślenia zgodzę się :P Może i jej chodzi o złe zastosowanie. Jakby ktoś coś wiedział miał materiały lub coś znalazł proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okiełznanie energii atomowej
Stworzenie tranzystora (dobre zastosowanie to wiadomo, a złe też - np układy sterowania pocisków itp)
Wynalezienie rakiet, właściwie napędu w nich stosowanego (rakiety balistyczne, a rakiety pomagające w eksploracji kosmosu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie;) Po raz kolejny potrzebuje pomocy ;) Z tamtego referatu dotsałem 4 więc jest nieźle szukam całej pracy albo informacji na temat: Przygotuj mowe jaka mogl wyglosic galileusz wsrod uczonych aby udowodnic ze arystoteles blednie sformuowal wnioski dotyczace ruchu cial swobodnego spadania cial

Proszę o gotowce lub pomoce;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję informacji na temat metod pomiarów prędkości światła. Znalazłem dwie: Fizeau i Romera, ale są one wyjaśnione opisowo. Czy ktoś mógłby mi podać wszelkie wzory i liczby jakich użyto w celu obliczenia prędkości światła? Wiem, że na przykład Romer użył niedokładnej wielkości średnicy orbity ziemskiej wokół słońca, więc wszelkie takie dane są potrzebne. Wolałbym skupić się na astronomicznej metodzie, ale podajcie co możecie. Poszperałem trochę w internecie, ale nie mogę znaleźć żadnych konkretów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiec zaopatrzyłem się nareszcie w Algodoo (Płatna wersja Phun''a) - jest to program do "zabaw z fizyką"
I mam prośbę o pewne obliczenie a najlepiej wyprowadzenie jakiegoś wzoru dla obiektów o różnej masie.
A wiec do rzeczy
Mamy obiekt o masie 10kg , grawitacja wynosi dla łatwiejszego rachunku 10m/s^2. Do obiektu podczepiamy silnik rakietowy o mocy wyrażonej w [N]. Jakiej mocy musi być silnik aby obiekt zawisł w powietrzu. Opory powietrza itp. pomijamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masę silnika też pomijamy?
Tak na zdrowy rozum (nie wiem jak ten program wygląda) musi on pokonać jedynie siłę przyciągania:
F=mg, czyli w tym przypadku 100N. Jeśli silnik też waży, to wtedy po prostu F=(m1+m2)g.

Uprzedzam, że mogę gadać głupoty, bo dynamiki dawno nie ruszałem, ale na mój rozum tak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2012 o 00:44, nazgul47 napisał:

Masę silnika też pomijamy?
Tak na zdrowy rozum (nie wiem jak ten program wygląda) musi on pokonać jedynie siłę przyciągania:

F=mg, czyli w tym przypadku 100N. Jeśli silnik też waży, to wtedy po prostu F=(m1+m2)g.

Uprzedzam, że mogę gadać głupoty, bo dynamiki dawno nie ruszałem, ale na mój rozum tak
to wygląda.


Dzięki. Teraz działa tak jak powinno .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W temacie o ksiazkach brak odzewu, wiec tu sprobuje:

Chcialbym kupic Feynamn Lectures / Feynmana wyklady z fizyki, stare wydania moge kupic duzo taniej, czytal/posiada ktos i moze wypowiedziec sie czy nowe wydania duzo sie roznia / sa lepsze, etc.? Slyszalem, ze najlepsze jest to na amazonie z 2011, ale kosztuje 110 funtow/150 dolarow (3 tomy), jeszcze widzialem gdzies dwa dodatkowe (dot. rozwiazywania zadan, etc.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie dzisiaj coś :P
Jak to jest, że łodzie podwodne, nie potrafią zejść zbyt głęboko pod wodę, a z kolei takie ryby, żyją sobie na powierzchni nic sobie z tego nie robiąc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tworze prezentację o cieple. Pytanie tematu brzmi "Jak działa kaloryfer?". Chciałbym krótko, uogólniając wytłumaczyć przebieg działania od spalania w piecu aż do przekazywania ciepła przez kaloryfer. Niestety, obawiam się, że mogę w tym popełnić gapę. Czy powinno brzmieć to:

W piecu, na drodze spalania, wytwarzana jest energia (jaka?) -> energia przekazuje wodzie i parze wodnej ciepło -> para wodna unosi się do góry, po rurach, aż do kaloryfera -> kaloryfer pobiera ciepło od pary wodnej i przekazuje ciepło dalej, do powietrza wypełniającego przestrzeń.

Nie jestem fizykiem, sam się dopiero tego uczę a chciałbym to jak najprościej podsumować po żmudnych definicjach energii wewnętrznej, ciepła itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jest tu może osoba której się wybitnie nudzi i jest w miarę dobra z fizyki? Bo potrzebne mi rozwiązania 4 zadań, co jest warunkiem koniecznym, zebym zaliczyl fizyke na semestrze :D Byłbym bardzo wdzięczny za każdą pomoc, kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, załączam zadanka:

1. Dwie kule z plasteliny o masach m1 = 250 g i m2 = 200 g poruszają się z prędkościami v1 = 2 m/s i v2 = 4 m/s. Kierunki prędkości są wzajemnie prostopadłe. Wyznaczyć prędkość (wartość i kierunek) bryły powstałej w wyniku zderzenia kul.
2. Na ciało o masie m = 1 kg działają siły F1 = (1 N) i - (2 N)j oraz F2 = (2 N) i - (2 N)j. Jaką pracę wykonała wypadkowa tych sił rozpędzając w ciągu 4 sekund spoczywające początkowo ciało? Znaleźć wektor przemieszczenia ciała d = (dx m) i + (dy m)j.
3. Kula lecąca w kierunku poziomym z prędkością v0 = 50 m/s rozrywa się na dwie części. Masy odłamków są odpowiednio równe m1 = 1 kg i m2 = 2 kg. Prędkość większego odłamka jest równa v1 = 20 m/s i jest skierowana pod kątem 60°w górę od pierwotnego kierunku lotu. Znaleźć wektor prędkości (wystarczy podać wartość prędkości i funkcji trygonometrycznej kąta odchylenia od pierwotnego kierunku) drugiego odłamka.

4. Środki mas planety (mP = 5×1024 kg) i jej księżyca (mK = 1022 kg) odległe są o 200 000 km. Wyznaczyć okres obiegu T planety i księżyca wokół wspólnego środka masy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. za rok chce sobie napisać fizykę rozszerzoną. Możecie mi polecić książki do samodzielnej nauki teoria/zadania? Dodam, że edukacje z fizyki zakończyłem na gimnazjum, tej w LO nie liczę, bo mizerna była. Więc jeśli będzie coś tłumaczyć łopatologicznie to jestem za.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja do fizyki podstawowej przygotowywałem się korzystając z tej książki:

http://www.greg.pl/egzaminy-matura/50,231_Repetytorium-maturzysty-fizyka.html

Zawiera ona w sobie także zadania i materiały z poziomu rozszerzonego. Sam również zakończyłem edukację z fizyki na poziomie gimnazjum, ale książka jest napisana na tyle zrozumiałym językiem, że nie miałem żadnych problemów z nauką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2013 o 02:35, Dregorio napisał:

Ok. za rok chce sobie napisać fizykę rozszerzoną. Możecie mi polecić książki do samodzielnej
nauki teoria/zadania? Dodam, że edukacje z fizyki zakończyłem na gimnazjum, tej w LO
nie liczę, bo mizerna była. Więc jeśli będzie coś tłumaczyć łopatologicznie to jestem
za.


Repetytorium od wydawnictwa Medyk - takie z laserem i do tego zbiór testów (są tam pełne odpowiedzi z opisami). Chyba, że na bogato - Resnick Halliday "Podstawy fizyki" w 5 tomach, cena to ok. 250zł, pisana takim poziomem żeby nawet gimnazjalista zrozumiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie do studiujących fizykę czy ten facet poniżej w linkach to powielił bądź to wcześniej zostało już wymyślone czy tylko podszlifował ? Czy to można nazwac perpetum mobile ? Czy dzięki temu np. mogą wprzyszłości powstać elektrownie gdzie będzie prąd za darmo ? Nie będzie potrzebny węgiel ani inne zewnętrzne źródło ?

Linki:
http://www.youtube.com/watch?v=jNkz7CaqNA4&list=TLXG_5ESIUseE63Bz6620E_kpU8jIF700u
http://www.youtube.com/watch?v=WmwzQtgtDa8&list=TLXG_5ESIUseE63Bz6620E_kpU8jIF700u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować