Zaloguj się, aby obserwować  
upiordliwy

Fizyka

223 postów w tym temacie

Jako , że istnieje już wątek o wdzięcznej i niekonwencjonalnej nazwie "Matematyka";p nie widzę nic zdrożnego w założeniu tego wątku. Tworzę ten wątek z myślą o wszystkich osobach , które mają jakikolwiek problem z tą jakże obszerną dziedziną fizyki.

Mój aktualny problem - jak brzmi wzór na powiększanie sięobjętości cieczy przy wzrastającej temperaturze. Pamięc już nie ta i choć to banalne to nie mogę sobie za nic przypomnieć. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2005 o 19:57, upiordliwy napisał:

Jako , że istnieje już wątek o wdzięcznej i niekonwencjonalnej nazwie "Matematyka";p nie widzę nic zdrożnego w założeniu
tego wątku. Tworzę ten wątek z myślą o wszystkich osobach , które mają jakikolwiek problem z tą jakże obszerną dziedziną
fizyki.

Mój aktualny problem - jak brzmi wzór na powiększanie sięobjętości cieczy przy wzrastającej temperaturze. Pamięc
już nie ta i choć to banalne to nie mogę sobie za nic przypomnieć. Z góry dziękuję za pomoc.


Radze przeglądnąć neta w poszukiwaniu odpowiedzi może wikipedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z tym zadaniem:

Promieniotwórczy kobalt 60(na górze) 27(na dole Co wysła promieniowanie alfa i beta 27. Czas połowicznego zaniku dla tego izotopu 5 lat. Napisz rekacje tego rozpadu i oblicz ile kobaltu ulegnie rozpadowi z 2 gramów tej substancji w ciągu 20 lat.

Poszę o pomoc nie wiem nawet z czym to się jje nikt z kasy nie potafi tego rozwiazać a trzeba to oddać do środy razem z 2 innymi zadaniemi albo rok do tyłu. :((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2006 o 15:51, Lumbago napisał:

Ja mam problem z tym zadaniem:

Promieniotwórczy kobalt 60(na górze) 27(na dole Co wysła promieniowanie alfa i beta 27. Czas
połowicznego zaniku dla tego izotopu 5 lat. Napisz rekacje tego rozpadu i oblicz ile kobaltu
ulegnie rozpadowi z 2 gramów tej substancji w ciągu 20 lat.

Poszę o pomoc nie wiem nawet z czym to się jje nikt z kasy nie potafi tego rozwiazać a trzeba
to oddać do środy razem z 2 innymi zadaniemi albo rok do tyłu. :((

To raczej chemia jest, a nie fizyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem jeszcze optyki, więc ci tego równania rozpadu nie napiszę:P Wiedza zdobyta do tej pory z chemii pozwala mi jedynie obliczyć mase pozostałego kobaltu. Robisz to tak: dzielisz liczbę lat przez czas połowicznego rozpadu- wychodzi ci liczba takich cykli. Mnożysz teraz masę substancji i iloraz 1 przez 2 do liczby cykli. W tym wypadku będzie to 2 <masa substancji>*1/(2 do 4)= 2*1/16=2*0,0625=0.125

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie to kiedyś było na chemii :P
Nie pamiętam tego zupełnie i nie pamiętam też jak się zapisuje

To chyba będzie tak, że:
po pięciu latach będzie jeden gram
po dziesięciu 0,5
po piętnastu 0,25
po dwudziestu 0,125

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2006 o 17:41, shinian napisał:

Nie miałem jeszcze optyki, więc ci tego równania rozpadu nie napiszę:P Wiedza zdobyta do tej
pory z chemii pozwala mi jedynie obliczyć mase pozostałego kobaltu. Robisz to tak: dzielisz
liczbę lat przez czas połowicznego rozpadu- wychodzi ci liczba takich cykli. Mnożysz teraz
masę substancji i iloraz 1 przez 2 do liczby cykli. W tym wypadku będzie to 2 <masa substancji>*1/(2
do 4)= 2*1/16=2*0,0625=0.125


Tylko w pytaniu jest ile kobaltu uleglo rozpadowi a nie ile zostalo ;p czyli 2 - 0.125 = 1.875. Reszte zadania dalbym rade zrobic jak bym wiedzial ile ma byc rozpadow alfa i ile rozpadow beta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2005 o 19:57, upiordliwy napisał:

Mój aktualny problem - jak brzmi wzór na powiększanie sięobjętości cieczy przy wzrastającej
temperaturze. Pamięc już nie ta i choć to banalne to nie mogę sobie za nic przypomnieć. Z góry
dziękuję za pomoc.


ΔV=v*β*ΔT , gdzie:

ΔV - zmiana objętości (o ile zmaleje lub wzrośnie jej wartość)
v - objętość początkowa
β=3*α, α - liniowy współczynnik rozszerzalności cieplnej ciała (można znaleźć w tablicach)
ΔT - różnica temperatur

Ot, tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2006 o 15:46, Lumbago napisał:

A mozesz podać mi na to wzór ogólny bo musze to jakoś zapisać


Ok. Wzór na masę, pozostałą po połowicznym rozkładzie to: M=m*1/(2 do n-tej) -całkowita pozostała Masa-M; masa początkowa- m. Potęgę n możesz zapisać jako iloraz liczby lat i liczby lat przypadającej na 1 cykl.Czyli zamast tego n możesz wstawić np. x/y gdzie x w twoim przypadku to będzie te 20 lat, a y to 5. Ja nie miałem żadnego wzoru ''światowo'' przyjętego. Wątpię by był na coś takiego. Musisz poprostu zapisać tak jak ja, a na dole podać objaśnienia. I to naprawdę zagadnienie bardziej z dziedziny chemii niż fizyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrze Wy to jesteście już na wysokim poziomie. Ja tam jestem w pierwszej gimnazjum, ale mam taką nauczycielkę, że już robimy tematy z drugiej klasy. Praca i Moc ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2006 o 16:15, Wasizi napisał:

Patrze Wy to jesteście już na wysokim poziomie. Ja tam jestem w pierwszej gimnazjum, ale mam
taką nauczycielkę, że już robimy tematy z drugiej klasy. Praca i Moc ;D

o ł men ja jutro pisze ztego sprawdizan i nic nie umiem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w 2, i na początku roku robiliśmy jeszcze astronomię, ćwiczenia c, ponieważ dużo lekcji szło jak było wolne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam podane 3 sposoby który z nich jest prawdziwy
1. Ten z forum
2. *rysunek poniżej
3.czas polowicznego rozpadu czyli ze po tym czasie zostaje polowa substancji,
czyli po 5 latach
zostaje 1 gram
kolejne 5
1/2
kolejne 5 1/4
i kolejne 5 (juz w sumie 20) zostaje 1/8

Bo już sam nie wiem a reakcja jest taka czy też jest prawidziwa????????

alfa 60/27 Co -(alfa)-> 56/25 Mn + 4/2 He
beta - 60/27 Co -(beta minus)-> 60/28 Ni + elektron (e-) + antybeutrino (v-)
a beta + 60/27Co -(beta plus)-> 60/26 Fe + pozyton (e+) + neutrino (v)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2006 o 19:51, Lumbago napisał:

1. Ten z forum
2. *rysunek poniżej


Oba są prawdziwe. Tzn. to co ja napisałem to jest właśnie ten wzór. x w twoim przypadku to t, T na moim przykładzie było y, no i moje m to Twoje N0:P Jeżeli podstawisz wszystkie dane to wyjdzie Tobie również 1/8, tylko że ty liczyłeś to na piechotę, podstawiając byłoby dużo szybciej. I pamiętaj, że pytanie dotyczy tego ile uległo rozpadowi a nie ile zostało czyli: 2-0.125=1.875 (sam się na tym naciąłem:P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować