Zaloguj się, aby obserwować  
upiordliwy

Fizyka

223 postów w tym temacie

na razie zadanie pierwsze ale nic nie gwarantuję, bo dawno takich pierdół nie liczyłem.
dl=916,8 kg/m3 - gęstość lodu
d0=1000 kg/m3 - gęstość wody
Fgc=400N - ciężar chłopca

Liczymy objętość bryły z jej wymiarów Vl=0,4 m3
ml=dl*Vl=916,8*0,4=366,7 kg - masa bryly
Ql=ml*g=9,81*366,7=3597,3 N - ciężar bryły
Fwyp=g*d0*Vl=9,81*1000*0,4=3924 N - siła wyporu bryły
Aby chłopak nie poszedl na dno (zakładamy, że ma w ogóle nie zamoknąć) to jego ciężar nie moze być większy od różnicy Fwyp-Ql czyli"
Fwyp-Ql=3924-3597,3=326,7 N << Fgc=400 N
Zatem chłopak żegna sie z naszym światem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że nawet jak będe miał wzory i jednostki to zrobię źle... ;-)

Staram się zrozumieć fizykę, ale mi to nie wychodzi... :-/

To na co chcesz wzory?? :-]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2006 o 15:30, hans olo napisał:

Trafiłem na Twojego starszego posta...

Projektant działa "Mały Babilon" i "Duzy Babilon" nazywał się Bell i został zastrzelony przez nieznanych sprawców. Części lufy przechwycili celnicy i działo nigdy nie zostało ukończone. Chociaż, jeśli wierzyć autorowi Pięści Boga (Forsyth), to zniszczono działo w chwili, gdy miało wystrzelić pocisk z bombą atomową...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

będę w tym roku pisał maturę z fizyki... jeśli ma ktoś może jakieś pomocne materiały to bardzo proszę o wysłanie na maila (wolek5@epf.pl). trochę się boję tej matury bo szkołę już skończyłem więc nie będę się mógł na bieżąco przygotowywać. tym bardziej że dochodzi jeszcze praca... a fizykę ostatnio miałem w szkole 3 lata temu... :/
pomóżcie proszę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to ja przygotowuje się na olimpiade z fizyki i facetka kazała nam zrobić takie według niej i mnie ekstratrudne zadanie(3 kl. gimnazum)

Jadący pociąg wydaje gwizd, którego echo wytworzone przez przeszkodę leżącą z przodu słychać po 3 s. Po pół minuty jazdy następuje ponowny gwizd, którego echo jest słyszalne po 2s. Przyjmując, że prędkość dźwięku wynosi 340 m/s oblicz prędkość pociągu.

Jeżeli ktoś mi rozwiąże to zadanie i mi je wyjaśni to jest wielki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra fizyka to fajny przedmiot, terie są spox, doświadczenia też, ale liczenie zadań przprawia mnie o ból głowy.
Potrafi ktoś wyliczyć cos takiego:
Oblicz jaką grubość musi mieć mur z cegły, aby szybkość ciepła była taka sama jak dla styropianu o grubości 1cm, przy tej samej różnicy temp. równej 15C (stopni celsjusza).
Dane:
K cegły = 0,7
K styropianu = 0,04

znam tez takie wzory:
q=k*(delta)T/d oraz Q/t=ks(delta)T/(delta)L

Pozdrowienia dla tęgiej głowy, która to potrafi zrobić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chociaż sruu, tutaj obejdzie się chyba bez całek.
delta z literką po prawej oznacza linowy przyrost tej reprezentowanej przez tą literkę.
Zatem
dT=15
weźmy sobie L1=1cm dla styropianu
L2 to nieznana grubość muru, którą mamy znaleźć,
korzystając z tego drugiego wzoru zrównujesz ze sobą prawą stronę równania dla styropianu i prawą strone równania dla cegły czyli (to s chyba jest tam niepotrzebne):
k1*dT/dL1=k2*dT/dL2
skracamy dT
k1/dL1=k2/dL2
dL2=k2*dL1/k1
podstawmy k=k2/k1
dL2=k*dL1
Nie jestem tego pewien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, zrobiłem jeszcze inaczej i wiecie co? Chyba mam dobrze :) Po prostu obliczyłem q (szybkość przewodzenia ciepła), która ma byc taka sama dla styropianu i dla cegły. Mając te dane został mi jedna niewiadoma, czyli grubość muru z cegły ^^ po przekształceniu wzoru i obliczeniu wyszło mi, że mur powinien mieć 9,9 cm. No kurczę jednak nie jest aż tak źle z tą fizyką ;) Z drugiej strony męczyłem się nad tym 75 minut :P Troszkę za dużo moim zdaniem. Nawet nie jestem pewien czy to jest dobrze zrobione ale ważne że mam i próbowałem to ruszyć. Przynajmniej papcia za to nie dostanę. Dzieki hans olo, troche mnie naprowadziłeś na dobry trop :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2006 o 23:09, Xantus napisał:

Pytanie moze banalne ale nie znalazlem nigdzie odpowiedzi.
Z jaka sila dziala na nas cisnienie powietrza? (najlepiej w kg/m2)

Sam sobie odpowiedzialeś.
P=F/S
P - ciśnienie
F - siła
S - powierzchnia
Więc F = PS
Powierchnia skóry to ok 2 m^2, Ciśnienie normalne czyli 1025 hPa ale zwykle jest ok 1000 co daje 100 000 Pa. Zatem 200 000 N. Podawanie siły w kg/m^2 jest z deczka nie na miejscu, bo to nie siła tylko "cuś". Jest jeszcze mozliwość podania siły w jednostce zwanej siła-kilogram co związane jest z przyspieszeniem ziemskim czyli te 200000 N dzielimy przez 9,81 i otrzymujemy "kilogramy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2006 o 23:37, hans olo napisał:

co związane jest z przyspieszeniem ziemskim czyli te 200000 N dzielimy przez 9,81 i otrzymujemy
"kilogramy".

Przepraszam mnożymyu przez 9.81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Jest jeszcze mozliwość podania siły w jednostce zwanej siła-kilogram

Dnia 25.10.2006 o 23:37, hans olo napisał:

co związane jest z przyspieszeniem ziemskim czyli te 200000 N dzielimy przez 9,81 i otrzymujemy "kilogramy".


Jestem noga z fizyki wiec wyszly mi dziwne rzeczy. Zakladajac ze mam pudelko o powierzchni gornej 1m2 (powiedzmy ze nie liczymy bocznych i dolnej scianki) a w srodku proznie, to z jednej strony bedzie dzialac sila 100.000 N, tak?
Hmm po przemnozeniu wychodzi 981000 ale przypuszczam ze chodzi o gramy wiec po podzieleniu przez 1000 wyszlo by 981 kg.. cos tu chyba nie tak ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje szybkoej odpowiedzi
Ze studni o glebokosci 7m chlopiec wyciaga wiadro wodu o masie 20kg w czasie 10 secund. Oblicz moc chlopca oraz prace jaka wykonal w tym czasie
Plx pomozcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2006 o 23:14, Sp4wacZ napisał:

potrzebuje szybkoej odpowiedzi
Ze studni o glebokosci 7m chlopiec wyciaga wiadro wodu o masie 20kg w czasie 10 secund. Oblicz
moc chlopca oraz prace jaka wykonal w tym czasie
Plx pomozcie

praca to masa razy przesunięcie. Moc to praca wykonana w czasie czyli też mnożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować