Zaloguj się, aby obserwować  
upiordliwy

Fizyka

223 postów w tym temacie

Mam dla was fajniutkie zadanie.
Trzeba policzyć największą odległość na jaką możemy wybrać się rakietą kosmiczną napędzaną paliwem chemicznym (dla uproszczenia wodór+tlen) ze stałym przyspieszeniem/opóźnieniem równym 9,8 m/s2 czyli g w taki sposób aby przez pierwszą część lotu pojazd przyspieszał, a przez drugą część hamował (z opóźnieniem = g). Oprócz prędkości należy policzyć też maksymalny czas takiej podróży i uzyskaną prędkość szczytową.

W zadaniu należy uwzględnić zmniejszającą się masę pojazdu na skutek utraty masy odrzucanego paliwa. Naturalnym krańcem takiej podróży jest całkowita utrata paliwa i tym samym przejście pojazdu z opóźnienia 1g w stan bezruchu w stosunku do punktu startu. Jako założenie należy przyjąć początkową sumaryczną masę paliwa na 100 ton i pojazdu na 20 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam do zrobienia prace na temat Naczynia połączone.
I jeden podpunkt to "Wzór"
Za cholerę nie mogę znaleźć niczego takiego w sieci....W ogóle jak można wyznaczyć wzór dla naczynia?
Ktoś pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Spotkałem się niedawno z dość nietypowym zadaniem... jak obliczyć średnią odległość Merkurego od Słońca mając tylko i wyłącznie czas jednego obiegu wokół Słońca w danych zadania? Nie wiem, czy ktoś przypadkiem nie pokićkał czegoś, bo można by wykorzystać wzór z III Prawa Kepplera, który mówi, stosunek kwadratu średniego okresu obiegu planety wokół słońca do sześcianu średniej odległości między nimi jest równy. ;)
Powinno być więcej danych (jak się mylę to poprawcie) , gdyż różne planetu mają różne przyciąganie i różną prędkość orbitalną.
Czy może ktoś rozwiać moje wątpliwości? Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Moim zdaniem powinna być przynajmniej jedna dodatkowa dana (np. szybkość Merkurego w ruchu po okręgu albo odległość ziemii od słońca). A to jest całe zadanie czy może któryś z podpunktów ? Jeśli n-ty podpunkt to może przydatne informacje są w poprzednich ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2010 o 17:48, HunterO7 napisał:

Moim zdaniem powinna być przynajmniej jedna dodatkowa dana (np. szybkość Merkurego w
ruchu po okręgu albo odległość ziemii od słońca). A to jest całe zadanie czy może któryś
z podpunktów ? Jeśli n-ty podpunkt to może przydatne informacje są w poprzednich ?

No właśnie mnie to też dziwi, powinna być inna dana, chociażby najprostszy promień Merkurego, żeby można było do jakiegokolwiek wzoru czy jednego z jego wyprowadzeń to podstawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2010 o 20:13, Haregar1 napisał:

> Moim zdaniem powinna być przynajmniej jedna dodatkowa dana (np. szybkość Merkurego
w
> ruchu po okręgu albo odległość ziemii od słońca). A to jest całe zadanie czy może
któryś
> z podpunktów ? Jeśli n-ty podpunkt to może przydatne informacje są w poprzednich
?
No właśnie mnie to też dziwi, powinna być inna dana, chociażby najprostszy promień Merkurego,
żeby można było do jakiegokolwiek wzoru czy jednego z jego wyprowadzeń to podstawić.

Stawiam, że autor zadania założył, że znasz okres(365) i odległość dla Ziemi(150mln km). I wtedy to faktycznie proste zadanie na 3 prawo Keplera.
To tak jak zakładają, ze znasz g dla Ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2010 o 21:03, Vel_Grozny napisał:

Stawiam, że autor zadania założył, że znasz okres(365) i odległość dla Ziemi(150mln km).
I wtedy to faktycznie proste zadanie na 3 prawo Keplera.
To tak jak zakładają, ze znasz g dla Ziemi.

No być może, bo takie wartości to raczej są do zapamiętania. Jak zatem obliczyć średnią odległość od Słońca dla planety merkurego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.03.2010 o 21:25, Haregar1 napisał:

No być może, bo takie wartości to raczej są do zapamiętania. Jak zatem obliczyć średnią
odległość od Słońca dla planety merkurego?

Sam podałeś III prawo kepplera ;) Masz 3 wiadomości (okres Ziemi, odległość Ziemi, okres Merkurego) Wystarczy podstawić do wzoru ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2010 o 21:48, HunterO7 napisał:


> No być może, bo takie wartości to raczej są do zapamiętania. Jak zatem obliczyć
średnią
> odległość od Słońca dla planety merkurego?
Sam podałeś III prawo kepplera ;) Masz 3 wiadomości (okres Ziemi, odległość Ziemi, okres
Merkurego) Wystarczy podstawić do wzoru ^^

eeee t2/r3 ... to mi nie pasuje, chyba ze zapomnialem wyporwadzenia :) napisałbyś mi jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tm^2/rm^3=Tz^2/rz^3
gdzie:
Tm - okres obiegu Merkurego
rm- odległość Merkurego od Słońca, czyli twoja szukana
Tz- okres obiegu Ziemi
rz - odległość Ziemi od Słońca

Po kilku prostych przekształceniach otrzymasz :
rm = pierw. 3 stopnia z((Tm^2*rz^3)/Tz^2)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2010 o 11:54, HunterO7 napisał:

Tm^2/rm^3=Tz^2/rz^3
gdzie:
Tm - okres obiegu Merkurego
rm- odległość Merkurego od Słońca, czyli twoja szukana
Tz- okres obiegu Ziemi
rz - odległość Ziemi od Słońca

Po kilku prostych przekształceniach otrzymasz :
rm = pierw. 3 stopnia z((Tm^2*rz^3)/Tz^2)

W zasadzie to w tym wzorze, są wielki półosie, a to nie jest to samo, co średnia odległość.
Więc sam już nie wiem jak to zadanie zrobić? Może inne prawa Kepplera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2010 o 11:54, HunterO7 napisał:

Po kilku prostych przekształceniach otrzymasz :
rm = pierw. 3 stopnia z((Tm^2*rz^3)/Tz^2)

Hmm, no tak właśnie robię i zatrzymuję się na tym właśnie przekształceniu... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2010 o 12:14, Vel_Grozny napisał:

W zasadzie to w tym wzorze, są wielki półosie, a to nie jest to samo, co średnia odległość.
Więc sam już nie wiem jak to zadanie zrobić? Może inne prawa Kepplera?

Wielka półoś = średnia odległość planety od słońca ;)
E:
Haregar1
No i gdzie teraz masz problem ? Znasz okres obiegu Ziemi i Merkurego oraz średnią odległość ziemi od słońca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczącego mojego zadania z fizyki:

''Pocisk o masie 0,01 kg poruszający się z V = 200 m/s przebija wiszącą na sznurku deskę o masie 1 kg i leci dalej z V = 100 m/s. Ile J energii zamieniło się na energię wewnętrzną w trakcie tego zderzenia?''

Czy dobrze myślę, że 0 J? Trochę nad tym siedziałem i wydaje mi się, że cała energia, która spowodowała zmniejszenie prędkości pocisku została zamieniona na pracę i wykorzystana na pokonanie sił oporu deski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie można się zastanowić nad siłą sprężystości nitki, bo skoro ta deseczka została odrzucona do tyłu to powstała siła nadająca jej przyspieszenie dośrodkowe (siła sprężystości). Mam nadzieję, że rozumiesz ;) No chyba ze nitka się zerwała ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 20:01, HunterO7 napisał:

Ewentualnie można się zastanowić nad siłą sprężystości nitki, bo skoro ta deseczka została
odrzucona do tyłu to powstała siła nadająca jej przyspieszenie dośrodkowe (siła sprężystości).
Mam nadzieję, że rozumiesz ;) No chyba ze nitka się zerwała ^^


Rozumiem, po prostu gubię się w tym zadaniu, mam już tyle przeróżnych pomysłów i idei, a brak konkretów. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mamy obecnie STW Einsteina. Zajmujemy się teraz transformacją LORENTZA.

Czytałem o niej sporo na Wikipedii, jednak wiadomo - każdy link z tego tematu trzeba otwierać, w tym linku znowu to samo i opanowanie tego materiału zajęło by co najmniej kilkanaście godzin, a do tego trzeba to rozumieć. Jakby mógł mi ktoś po krotce wyjaśnić TO:
(cytata z Wikipedii)
Transformacje Lorentza mają najprostszą postać wówczas, gdy odpowiadające sobie osie współrzędnych kartezjańskich inercjalnych układów odniesienia, nieruchomego K i poruszającego się K'', są do siebie wzajemnie równoległe, przy czym układ K'' porusza się ze stałą prędkością v\, wzdłuż osi OX. Jeśli ponadto jako początek odliczania czasu w obu układach (t = 0) i (t'' = 0) wybrany został moment, w którym początki osi współrzędnych O i O'' w obu układach pokrywają się, to transformacje Lorentza są w postaci:

Tutaj zestaw wzorów dla mnie jasny. I potem:

Dla prędkości znacznie mniejszych od prędkości światła gamma dąży do 1 i v/c do 0, transformacja Lorentza staje się równoważna z transformacją Galileusza. Oznacza to, że ta druga jest przybliżeniem transformacji Lorentza dla małych prędkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


W piątek piszę poprawę sprawdzianu z fizyki. Muszę się bardzo dobrze przygotować, i potrzebuję waszej pomocy. Czy byłby ktoś w stanie wytłumaczyć mi kilka zadań ? Chodzę do 1 klasy liceum, a zadania są z dynamiki. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

1)Wystrzelony z pistoletu pocisk o masie m=10 g, którego szybkość wynosi v=300 m/s, wbija się w drewnianą belkę na głębokość s=5cm. Przyjmując, że ruch pocisku w drewnie jest ruchem jednostajnie opóźnionym, oblicz:
a) wartość średniej siły działającej na pocisk,
b) czas jego hamowania (to potrafię zrobić, nie trzeba tłumaczyć).

2) Rakieta o masie m=10^3 kg wyrzuca spaliny ze średnią szybkością v=2000m/s. Oblicz, jaką masę gazu musi wyrzucić w ciągu sekundy podczas startu, aby uzyskać przyśpieszenie a=2g? Wartość przyśpieszenia ziemskiego g=9,8 m/s^2.


Na razie tyle, ale jutro i pojutrze będę liczył resztę zadań, więc pewnie z jakimiś będę miał problem. Będę bardzo wdzięczny gdyby komuś chciało się tym zająć i w zrozumiały sposób wytłumaczyć.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2010 o 22:58, nolif3r napisał:

1)Wystrzelony z pistoletu pocisk o masie m=10 g, którego szybkość wynosi v=300 m/s, wbija
się w drewnianą belkę na głębokość s=5cm. Przyjmując, że ruch pocisku w drewnie jest
ruchem jednostajnie opóźnionym, oblicz:
a) wartość średniej siły działającej na pocisk,
b) czas jego hamowania (to potrafię zrobić, nie trzeba tłumaczyć).


Wydaje mi się, że to trzeba policzyć ze wzoru a=Fw/m, czyli Fw=a*m (Fw - siła wypadkowa). Wyliczyć trzeba po prostu a, mając dane s i V (od razu t liczymy, t=s/V), a następnie a=delta V/delta t. Następnie to trzeba wstawić do początkowego wzoru, który podałem i wyjdzie wynik. Pamiętaj tylko o jednostkach. Przeliczać mi się szczerze mówiąc nie chce, ale takie rozumowanie jest jak dla mnie prawidłowe i sam bym tak zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>

No tak... Czyli żeby obliczyć same przyśpieszenie? Nie pomyślałem o tym. Po tym wszystkim wychodzi a=v^2/2s a wynik zadania ma być a=mv^2/2s... Ale to przez to, że na to ciało działa jeszcze ciężar?... Tak czy siak, wielkie dzięki.


Wynik tamtego drugiego zadania to:
delta m / delta t = 2mg /v = 9,81 kg/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować