Zaloguj się, aby obserwować  
Ajko

Baldur's Gate

4815 postów w tym temacie

Dnia 28.03.2015 o 13:36, Noirr napisał:

> ...

Może we Wrotach Baldura, ten mag w okrągłym namiocie? Też w sumie dawno nie grałem, ale
najpotężniejsze czary, typu zabójcza chmura albo przywołanie szkieletów dla maga, i tak
się znajdowało w plenerze.

Jeszcze nie doszedłem do Wrót :) Na razie czekają na mnie bandyci i Tazok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2015 o 13:15, Bartkula napisał:

Pytanie do wyjadaczy, bo mnie pamięć zawodzi ;) Gdzie można znaleźć w miarę dobre czary? Fabularnie jestem po kopalniach Nashkel, a przydałby mi się jakiś czar ofensywny typu Płomienie Agannazara albo Kwasowa Strzała Melfa. W Wysokim Żywopłocie mag sprzedaje czary ale wybór jest dosyć ubogi.

Przed Czarodziejskimi Rozmaitościami we Wrotach wybór jest dosyć ubogi bo i w BG1 niewiele tej magii mamy (starczy spojrzeć na magiczne przedmioty :P). Thalantyr jest najlepszy na tym etapie gry.

Oczywiscie mozesz też isć do Wieży Durlaga (nie daj się zabić :P) i tam zwojów poszukać, albo skoczyć do Brody Ulgotha (w tamtejszej tawernie jest kilka zwojów) ale to raczej zaklęcia wyzszego kręgu - 4 i 5...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak mi się właśnie wydawało, no cóż. W takim razie trzeba iść z fabułą, bo póki co robię wszystko wokół tylko nie główny wątek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2015 o 13:15, Bartkula napisał:

Pytanie do wyjadaczy, bo mnie pamięć zawodzi ;) Gdzie można znaleźć w miarę dobre czary? Fabularnie jestem po kopalniach Nashkel, a przydałby mi się jakiś czar ofensywny typu Płomienie Agannazara albo Kwasowa Strzała Melfa. W Wysokim Żywopłocie mag sprzedaje czary ale wybór jest dosyć ubogi.

Jeśli chodzi o kupowanie zaklęć to przed Wrotami Baldura oprócz sklepu w Brodzie Ulgotha największy wybór zwojów ma Thalantyr w Wysokim Żywopłocie, ale pewnie u niego już byłeś.
Jeśli idzie o "inne źródła" to Shandalar (mag który zleca ci zadanie udania się na wyspę i odzyskania jego płaszcza) w Brodzie Ulgotha ma w ekwipunku sporo wysokopoziomowych zwojów, wystarczy mieć złodzieja z wysoką kradzieżą kieszonkową (można ją podbić miksturą Złodziejskiego Mistrzostwa) a wszystko to może być Twoje ;)
Oprócz tego mag w lochach Mostu Firewine ma parę zaklęć (na pewno Kulę Ognia i Zabójczą Chmurę), jeśli użyjesz ukrytego przejścia w wiosce Gullykin (to z chatki w której śmierdzi koboldami) to wchodzisz niemal od razu na tego maga, musisz tylko wcześniej pokonać Ogrzego Maga który stoi przy samym wejściu.
Wydaje mi się że jakieś zwoje miał też mag który przywołuje Galarety Musztardowe na obszarze na którym jest tylne wyjście z kopalni w Nashkel ale tu już nie pamiętam zbyt dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest aktualnie najnowsza wersja BG:EE? Nie mogę znaleźć info na ten temat. Komputer na którym mam zainstalowaną grę nie ma dostępu do internetu i zastanawiam się czy przynieść go do domu żeby pobrać update.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2015 o 00:34, Grodhar napisał:

Jaka jest aktualnie najnowsza wersja BG:EE?

Z tego co widzę przy odpalaniu gry to 1.3.2053.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie zacząłem grać w BG1 EE z wersji na Steam. Nigdy w BG nie grałem i nadrabiam właśnie zaległości..

Mam parę pytań i proszę o pomoc:
1. Jak to jest z tym werbowaniem towarzyszy.. Czy warto w miarę szybko zwerbować te postacie które będzie się chciało mieć caly czas do końca gry? Czy to nie ma różnicy? Niektóre są daleko jak widziałęm w opisach na stronach o grze.

2. Grać zawsze 6 osobową drużyną? Czy lepiej mniejsza?

Gram Magiem i teraz zwerbowałem Xzara,Montadona i Khalida oraz Jaheirę. Pierwsza para mnie denerwuje i chyba ich wyrzucę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2015 o 20:22, Azazell napisał:

1. Jak to jest z tym werbowaniem towarzyszy.. Czy warto w miarę szybko zwerbować te postacie które będzie się chciało mieć caly czas do końca gry? Czy to nie ma różnicy? Niektóre są daleko jak widziałęm w opisach na stronach o grze.

O ile możesz to zrobić to warto jak najszybciej zwerbować docelowe postacie. Tymczasowe zastępowanie docelowych postaci innymi mija się z celem bo tylko marnujesz w ten sposób punkty doświadczenia (zdobywany przez Ciebie exp jest dzielony pomiędzy wszystkie postacie obecne w drużynie, jeśli część z nich potem wyleci to razem z nimi odejdzie zainwestowane w nie doświadczenie).
Jeśli podasz imiona postaci które docelowo planujesz zwerbować to możesz dostać bardziej konkretną odpowiedź czy warto czy też nie warto czekać dla każdej z nich z osobna.

Dnia 27.08.2015 o 20:22, Azazell napisał:

2. Grać zawsze 6 osobową drużyną? Czy lepiej mniejsza?

Pierwotnie w BG najlepiej się grało kompletną drużyną ale EE dodała 3 nowe postacie które musisz zwerbować do drużyny aby mieć dostęp do ich questów i powiązanych z nimi obszarów. Warto dla tej trójki trzymać jeden otwarty slot tak abyś mógł ich przyjmować na czas ich questa.

Dnia 27.08.2015 o 20:22, Azazell napisał:

Gram Magiem i teraz zwerbowałem Xzara,Montadona i Khalida oraz Jaheirę. Pierwsza para mnie denerwuje i chyba ich wyrzucę.

Nie przyjąłeś Imoen? Ciekawe :)
Jak powiedziałem wyżej nie warto trzymać w drużynie postaci których tam nie chcesz mieć więc tej dwójki pozbądź się najszybciej jak się da.

Nawiasem mówiąc skład Twojej drużyny powinien wyglądać następująco
2 zbrojnych (Wojownik, Paladyn lub Łowca)
1 Mag (początkowo najsłabsza postać ale po dotarciu do 5 poziomu doświadczenia to czary Maga będą decydować o przebiegu najcięższych starć)
1 Kapłan lub Druid (leczenie i buffy)
1 Złodziej (klasa niezbędna do rozbrajania pułapek, otwierania zamków i czasami do opróżniania kieszeni, tych umiejętności nie da się w pełni zastąpić innymi klasami)
Ostatnia postać dobrana wedle własnego uznania (osobiście preferuję tu drugiego maga dla podwojenia siły ognia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2015 o 20:22, Azazell napisał:

1. Jak to jest z tym werbowaniem towarzyszy.. Czy warto w miarę szybko zwerbować te postacie
które będzie się chciało mieć caly czas do końca gry?

Tak, choć nie z uwagi na powód który wymienił Karharot - przyłączalni NPC mają kilka ''wariantów'' dzięki czemu zależnie od tego który masz poziom dołączaja się na dosyć zbliżonym. W efekcie tego jeśli dołączysz postać mając np poziom 5 a nie 2 to NPC ędzie też mieć w przybliżeniu taki poziom a Ty stracisz np możliwość własnoręcznego dobrania mu odpowiednich biegłości (gwiazdek) w trakcie awansu. Dlaczego napisałem iż informacjeKarharota nie do końca są tm czym należy się przejmować? Z prostej przyczyny, BG1 jest tak skonstruowane iż robiąc wszystkie zadania poboczne i zabijajac wszystkie monstra mamy mniej więcej tyle doświadczenia by starczyło dla DWÓCH 6-cio osobowych drużyn :D Innymi słowy o exp się nie martw bo i tak grajac pełnym zespolem zdobędziesz max poziom w 1/2 lub 2/3 gry...

Dnia 27.08.2015 o 20:22, Azazell napisał:

Niektóre są daleko jak widziałęm w opisach na stronach o grze.

W gruncie rzeczy NIEMAL wszyscy najlepsi NPC są dostępni praktycznie od zaraz (Coran - najlepszy łucznik w grze to wyjątek od reguły), ci jakich spotykasz później (Knieja Otulisko, Wrota Baldura itp) są i tak słabsi i - zazwyczaj - mniej ciekawi...

Dnia 27.08.2015 o 20:22, Azazell napisał:

Gram Magiem i teraz zwerbowałem Xzara,Montadona i Khalida oraz Jaheirę. Pierwsza para
mnie denerwuje i chyba ich wyrzucę.

Kwestia gustu, mnie zawsze denerwowało ''matkowanie'' Jaheiry :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za szybką odpowiedź.

Sprawa wygląda tak. Teraz wszedłem do miasta Beregost (wcześniejsze mapy pomiędzy tym miastem a Pod pomocną dłonią nie przeszukałem całych - jeszcze mam na to czas).

Obecnie w drużynie mam Iomen, khadila, jaherię i dwóch wkurzających Montarona i Xzara - zostawie ich w miejscu gdzie będę mógł awaryjnie wrócić. Wykonałem z 2-3 misje chyba 1 to z tym orkiem i jego paskiem i misje aby przynieść ukradziony przez hobgoblinów jakiś pierscien. I tyle i własnie mnie korciło z tym EXP aby nie dawać ich NPC`om którym własnie nie chcę dlatego do was napisalem

Mój team który chce mieć:
1 Moja główna postać "zwykły mag"
2. Imoen - złodziejka - do końca nie wiem czy u niej warto rozwijać łuk czy atak bronią białą?
3. Khadil - typowy tank (tylko po co u khalida jest az 15 inteligencji?)
4. Jaheria - obowiązkowa osoba w teamie bo dodaje klimatu (znam ją z książki gdzie kiedyś fragment przeczytałem) .. Ona ma czary lecznicze tylko czy zastąpi kleryka? i czy warto oprocz niej dolączać osobnego kleryka?
5. ???????? - jakiś tank może warto łowcę? Myślę o Minsc`u ale czy warto błyskawicznie przedzierać się z Beregostu do Nashkelu omijając wszystko na drodzę?
6. ??????? - tutaj właśnie mam problem. Jeśli miałbym dwóch tanków to lepiej jakiś drugi mag/ kleryk lub jakaś postać która walczy zarówno dobrze wręcz lub z dystansu..


--
Czy jeśli mam postacie dobre to czy warto wśród nich mieszać złe ?
Kolejna sprawa niedokońca czaję księgę czarów i zapamiętywanie. Mój mag obecnie na 1 poziomie i mam tylko 1 slot na czar, który mogę używać.. A poznane mam już parę. Czy jest możliwośc aby np czar Pocisk ognia mógł używać więcej razy pomiędzy odpoczynkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

5. ???????? - jakiś tank

Jak chcesz postać dobrze walczącą w zwarciu, to może Ajantis?

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Czy jeśli mam postacie dobre to czy warto wśród nich mieszać złe ?

Jeśli chcesz być świadkiem sprzeczek, to warto. ;d

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Czy jest możliwośc aby np czar Pocisk ognia mógł używać więcej razy pomiędzy odpoczynkiem?

Nie. Jeśli chcesz często korzystać z czarów, to lepszy sorcerer (niestety nie da się takiego dołączyć).
Ogólnie postacie czarujące na niskich poziomach są meh, musisz przeboleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

2. Imoen - złodziejka - do końca nie wiem czy u niej warto rozwijać łuk czy atak bronią
białą?

Łuki to w BG1 potęga - poza tym złodziej w zwarciu radzi sobie nędznie.

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

3. Khadil - typowy tank (tylko po co u khalida jest az 15 inteligencji?)

Bo przed premierą były pomysły by zrobić z niego wojownika/maga acz projekt został porzucony.

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

4. Jaheria - obowiązkowa osoba w teamie bo dodaje klimatu (znam ją z książki gdzie kiedyś
fragment przeczytałem) .. Ona ma czary lecznicze tylko czy zastąpi kleryka? i czy warto
oprocz niej dolączać osobnego kleryka?

Poradzi sobie z leczeniem, poza tym jak będziesz bić odpowiednio szybko to utłuczesz wroga nim cię zrani

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

5. ???????? - jakiś tank może warto łowcę? Myślę o Minsc`u ale czy warto błyskawicznie
przedzierać się z Beregostu do Nashkelu omijając wszystko na drodzę?
6. ??????? - tutaj właśnie mam problem. Jeśli miałbym dwóch tanków to lepiej jakiś drugi
mag/ kleryk lub jakaś postać która walczy zarówno dobrze wręcz lub z dystansu..

Minsc (łowca) + Dynaheir (czarownica)

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Czy jeśli mam postacie dobre to czy warto wśród nich mieszać złe ?

Nie powinno być problemów, konflikty między NPC są dość żadkie i niezbyt często doprowadzają do walki.

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Kolejna sprawa niedokońca czaję księgę czarów i zapamiętywanie. Mój mag obecnie na 1
poziomie i mam tylko 1 slot na czar, który mogę używać.. A poznane mam już parę. Czy
jest możliwośc aby np czar Pocisk ognia mógł używać więcej razy pomiędzy odpoczynkiem?

Oczywiście - ilość miejsc na zaklecia jest warunkowana od poziou maga oraz cechy - w przypadku czarodzieja inteligencji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2015 o 03:17, Kadaj napisał:

> 5. ???????? - jakiś tank
Jak chcesz postać dobrze walczącą w zwarciu, to może Ajantis?


A spotkam go gdzieś na początku by go od od początku rozwjać?

Dnia 28.08.2015 o 03:17, Kadaj napisał:

Oczywiście - ilość miejsc na zaklecia jest warunkowana od poziou maga oraz cechy - w
przypadku czarodzieja inteligencji...


Ale to dziwne czemu np Druid Jaheira na 1 poziomie ma aż 3 sloty na czary i może 3 czary użyc A mój główny mag ma tylko slot w miejscu gdzie pisze "zapamiętane"/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Obecnie w drużynie mam Iomen, khadila, jaherię i dwóch wkurzających Montarona i Xzara - zostawie ich w miejscu gdzie będę mógł awaryjnie wrócić.

Uważaj bo w BG postacie odłączone od drużyny nie zawsze można przyłączyć ponownie. Dodatkowo niektóre z nich znikają jeśli się ich nie zwerbowało przed osiągnięciem pewnego momentu w fabule (Khalid i Jaheira to najlepszy przykład).

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Czy jeśli mam postacie dobre to czy warto wśród nich mieszać złe ?

Złe postacie są w BG dość problematyczne bo mając je w drużynie trzeba pilnować aby reputacja nie przekroczyła 18 punktów (bo te postacie mogą wtedy zwyczajnie odejść).

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Kolejna sprawa niedokońca czaję księgę czarów i zapamiętywanie. Mój mag obecnie na 1 poziomie i mam tylko 1 slot na czar, który mogę używać.. A poznane mam już parę. Czy jest możliwośc aby np czar Pocisk ognia mógł używać więcej razy pomiędzy odpoczynkiem?

Zdobywając wyższe poziomy dostaniesz więcej slotów na czary, dodatkowo w grze jest kilka przedmiotów które zapewniają dodatkowe sloty (choć trudno te przedmioty znaleźć i większość z nich jest dostępna dopiero później w grze).

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

> Jak chcesz postać dobrze walczącą w zwarciu, to może Ajantis?
A spotkam go gdzieś na początku by go od od początku rozwjać?

Jest na mapie na północ od Gospody Pod Pomocną Dłonią, znajdziesz go na drodze w południowej części tej mapy czyli możesz go zwerbować niemal natychmiast po wejściu na obszar.

Dnia 28.08.2015 o 03:05, Azazell napisał:

Ale to dziwne czemu np Druid Jaheira na 1 poziomie ma aż 3 sloty na czary i może 3 czary użyc A mój główny mag ma tylko slot w miejscu gdzie pisze "zapamiętane"/.

Niestety ale niewiele z tym można zrobić, mag musi być niańczony przez drużynę zanim nie dotrze gdzieś do 3 poziomu a naprawdę użyteczny zaczyna być dopiero od 5 poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem .. Dzięki za odpowiedź.

1. A jak to jest ze skrzyniami? Wiem, że można forsować ale często forsuje klikam jak głupi w skrzynie i się nie otwiera.. Od czego to zależy?

2. Czy warto forsować otwierać skrzynie gdy w pobliżu są obcy ludzie?

3. Czy jest gdzieś w grze statystyki naszej całej drużyny chodzi o reputację i odczytywanie podobnych informacji. Bo ja widzę tylko stathystyki pojedyńczych postaci ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2015 o 10:25, Azazell napisał:

1. A jak to jest ze skrzyniami? Wiem, że można forsować ale często forsuje klikam jak
głupi w skrzynie i się nie otwiera.. Od czego to zależy?

Od poziomu zamka. Jeśli poziom trudności zamka jest wyższy niż Twoja bazowa zdolność wyłamywania (zależna od Siły) + wartość wyrzucona kością podczas próby to nie masz szans na jego wyłamanie. Przy wyłamywaniu można sobie pomóc miksturami czy zaklęciami podnoszącymi Siłę ale to kosztowne i nawet z tym nie dasz rady każdemu zamkowi.
W dalszej części gry będziesz miał szansę zdobyć zaklęcie maga które pozwala na otworzenie każdego zamka, to jest najpewniejszy sposób na poradzenie sobie z każdą skrzynią dopóki Twój Złodziej nie dobije do 100% w otwieraniu zamków.

Dnia 28.08.2015 o 10:25, Azazell napisał:

2. Czy warto forsować otwierać skrzynie gdy w pobliżu są obcy ludzie?

Raczej nie bo mogą zawołać straże. Można jednak zaryzykować i spróbować wyłamać/otworzyć zamek kiedy Twoja postać nie jest w polu widzenia innych osób choć zawsze zapisz przedtem grę.

Dnia 28.08.2015 o 10:25, Azazell napisał:

3. Czy jest gdzieś w grze statystyki naszej całej drużyny chodzi o reputację i odczytywanie podobnych informacji. Bo ja widzę tylko stathystyki pojedyńczych postaci ;/

Reputacja jest w karcie postaci (każdej, reputacja jest taka sama dla całej drużyny). Statystyk ogólnych dla całej drużyny w stylu ilość zabitych przeciwników nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co do Jaheiry .. Jest druidką i wojowniczką. Więc co do czego ją przeznaczyć? Wiadomo jak rozwinie swoje druidzkie czary to będę atakował nimi na odległość.. ale ona też dobrze włada ręcznie To nie wiem dać jej broń białą ? Kurcze ciężko to ogarnąć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2015 o 15:48, Azazell napisał:

1. gdzie znajde jakieś zwoje na identyfikacje przedmiotów?

2. Gdzie mogę kupić czary dla maga 1 poziomu , 2 itd?


Odpowiedź na oba pytania to na zachód od Beregostu, Wysoki Żywopłot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować