Zaloguj się, aby obserwować  
Kakarotto

Czy warto uczyć się języków obcych??

56 postów w tym temacie

Coż za bezsensowne pytanie! Oczywiscie ze warto, a nawet trzeba i kazdy o tym dobrze wie, przeciez to sie baaardzo przydaje na przyszłosc, szczegolnie teraz jak bedziemy wyjezdzac za granice;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż pytanie trochę dziwne zważywszy że każdy zapewne zna na nie odpowiedź - oczywiście że warto i choćby mało popularnego języka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Język jest narzędziem, które przez wieki służyło ludzkości do wyrażania myśli. Doskonali mówcy niekiedy osiągali gigantyczne sukcesy. Bo język to narzędzie, broń i skarb jednocześnie. Im bardziej rozwinięta jest Twoja kompetencja językowa tym łatwiej nie tylko przekazywać myśli, ale także je formułować. Jeśli dołożyć do tego fakt, że każdy język jest inny i pozwala nieco inaczej widzieć świat to ucząc się języka i o niego dbając uczysz się myśleć. Jasno, na wiele sposobów i z wielu perspektyw. Oczywiście takie niuanse raczej nie znajdują się w "rozmówkach", ale jeśli dasz się językowi wciągnąć kiedyś zaczniesz je zauważać. Uczyć się warto nie tylko obcych języków, ale też własnego. W końcu nikt z nas z językiem się nie rodzi. Tak jak wszystkie inne zdolności trzeba go wiecznie rozwijać. Ale warto - mówienie (w tym do siebie w myślach) jest czymś, na czym gatunek Homo Sapiens spędza mnóstwo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie temat tej dyskusji jest dosyć dziwny i chyba każdy wie, że nauka języków obcych się opłaci. Nawet jeśli nie wiążesz przyszłości z innym krajem to nawet pracę łatwiej dotaniesz znając j. obce. Choć nauka nowego języka nie jest taką prostą sprawą, to jednak warto poświęcić na to trochę czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zachwycamy się postępem techniki, samolotami umożliwiającymi podróż na najdlasze zakątki świata w kilka-kilkanaście godzin, Internetem itp. a wystarczy wyjąć kogoś z jego kraju i wstawić kilkanaście kilometrów obok i już niczego nie pojmie, z nikimi się nie dogada (nie licząc podstaw o przekazie równoważnym np. gestykulacji i mimice, czyli podstawy podstaw). Czy to nie żałosne? Niestety nacjonalizm nie pozwala na wprowadzenie języka ogólnego, drugiego obok narodowego który powinien obowiązwyać w każdym szanującym się państwie. Na to trywialne pytanie odpowiadam - Tak, warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2005 o 22:07, Loonatyk napisał:

Ja się uczę j. angielskiego (teraz przygotowywuje sie do advance certificate)
j. niemieckiego (tutaj niestety mam w planach
dopiero pierwszy certyfikat)
j. hiszpańskiego (tutaj nie mam w planach certyfikatów - chce po prostu umiec sie praktycznie
dogadac).


A po cholere Ci te certyfikaty ?
Tez kiedys chcialem miec FCE a potem Advance ale zdecydowalem, ze te pieniedze, ktore trzeba wybulic przeznacze na studia a angielski po prostu bede umial i duzo go uzywal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech autor topicu najpierw odpowie mi na pytanie, dlaczego niby miałoby nie być warto uczyć się języków obcych. Wtedy może zrozumiem, po co powstał ten wątek. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 18:59, Arxel napisał:

Niech autor topicu najpierw odpowie mi na pytanie, dlaczego niby miałoby nie być warto uczyć się języków obcych.

Hehehe. Ja odpowiem bo mam kilka konkretnych argumentów. ;D

Nie warto uczyć się języków obcych bo:
1. Marnuje się kupę czasu, który można przyjemniej wykorzystać na pogrywanie na kompie
2. Nauka kosztuje. W najprostszym wypadku przynajmniej tyle co książki - a to spory wydatek.
3. Jeżeli nikt nie bedzie się uczyć, to nikt z zagranicy się z nami nie dogada i będziemy mieli cały Kraków dla siebie.
4. Kraje, których języków chcielibyśmy się uczyć są bardzo daleko, a rosyjskiego lub niemieckiego możemy się szybko nauczyć od żołnierzy armii okupacyjnej. ;D
5. Dopóki Duńczycy nie zamkną Morza Bałtyckiego zawsze możemy sobie opuścić Polskę bez potrzeby dogadywania się z obcą strażą graniczną.
6. Zawsze możemy dogadać się z córką Kowalskiego w sąsiednim bloku i nie potrzeba nam do tego ani hiszpańskiego, ani szwedzkiego. ;D

Dnia 24.10.2005 o 18:59, Arxel napisał:

Wtedy może zrozumiem, po co powstał ten wątek. ;)

Starałem się jak mogłem, żeby Ci pomóc. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2005 o 19:51, Keroth napisał:

>
> Wszystko pięknie, ale pojedziesz do Anglii i i tak sie nie dogadasz. Trzeba praktyki. Wiedza teoretyczna o języku
i gramatyce
> nie da nic. Dlatego fantastyczne do nauki języka są wyjazdy za granicę choćby do pracy. Nie masz wyboru,
gadasz po angielsku,
> albo nie gadasz wcale.

Byzydura. Do nauki języka wcale zagranica nie jest potrzebna. Nigdy nie byłem w Anglii ani w żadnym innym kraju anglojęzycznym, a Filologię Angielską się skończyło :) Ba, znam wiele osób, które siedzą w takiej Anglii lub Stanach po kilka lat i ni w ząb nie umieją po angielsku, no może troszeczkę...ot kocierpkę:) I nie mówię tu o Jackowie w Chicago :)
Ale praktyka potrzebna jest, tak jak we wszystkim zresztą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja znam Angielski, trochę łącinę i zaczynam się uczyć języka migowego. Powaga, fajna sprawa móc się porozumieć za pomoca gestów. :-)
Żałuję, że w liceum się nie przykłądałem do Niemieckiego. Choć jakoś nigdy nie przepadałem za tym językiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto uczyć się jezyków, sprawiało mi dużo przyjemności możliwość dogadania się, wymieniania poglądów z ludzmi np z Jamajki, Kolumbii, mimo że ani z ich strony ani z mojej nie była to piękna angielszczyzna ;) Dodam jeszcze że w Londynie spotkałem także jednego Czecha, który po angielsku nie rozmawiał i jeśli mogłem, to starałem się szukać odpowiednika w języku polskim i niemieckim(tym językiem dobrze się posługiwał)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2005 o 12:07, HumanGhost napisał:

Ja znam Angielski, trochę łącinę i zaczynam się uczyć języka migowego. Powaga, fajna sprawa móc się porozumieć za pomoca
gestów. :-)
Żałuję, że w liceum się nie przykłądałem do Niemieckiego. Choć jakoś nigdy nie przepadałem za tym językiem.


Fajnie że to napisałeś bo ja sie nie przykładam i mogę na twoim błędzie się czegość nauczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się uczyć! Głównie angielskiego (choć i tak uważam że każdy człowiek na Ziemi powinien biegle znać polski). Jak znasz angielski to sie dogadasz prawie z każdym, a przecież o to chodzi. Naukę trzeba zaczynać jak najwcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2005 o 14:15, fanfilmu.pl napisał:

Naukę trzeba zaczynać jak najwcześniej.


Dokładnie. Według mnie w podstawówkach powinien być wybór języków i w każdy musiałby wybrac dwa. Dzieci bardzo łątwo przyswajają wiedze i nie sądzę, że by wprowadzenie dodatkowego języka obcego było problemem. Przydałby się bardziej niż niektóre obecne przedmioty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2005 o 14:22, HumanGhost napisał:

Dokładnie. Według mnie w podstawówkach powinien być wybór języków i w każdy
musiałby wybrac dwa. Dzieci bardzo łątwo przyswajają wiedze i nie sądzę, że by wprowadzenie dodatkowego języka obcego było
problemem. Przydałby się bardziej niż niektóre obecne przedmioty.


Sam jestem w tym etapie (klasa szósta) . Mamy tylko angielski od drugiej klasy. 3 godziny tygodniowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2005 o 14:26, fanfilmu.pl napisał:

Sam jestem w tym etapie (klasa szósta) . Mamy tylko angielski od drugiej klasy. 3 godziny tygodniowo.


Ja miałem angileski od klasy czwartej. Mimo wszystko już wcześniej zacząłem się uczyć tego jezyka i dzięki temu przeszedłem przez podstawówkę na najwyższych ocenach. Gdybym mógł wybierać wtedy to chciałbym się uczyć angielskiego i hiszpańskiego. Mówię z perspektywy czasu. :-) Ale te dwa języki zawsze mi się podobały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto uczyć się angielskiego - choć sam znam podstawy - jest on taki "uniwersalny", a pozatym większość gier jest po ang :D - niemiecki? jak ktoś chce nauczyś się gadać z np. koniem to to samo ;] pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować