Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

Oto startuję z wątkiem o programowaniu. Może nie będzie zbyt często odwiedzany, ale na pewno okaże się pomocny. Zatem serdecznie zapraszam.

I oto konkretny problem, z którym ,,startuję":
Otóż, przesiadam się ostatnio ,,z języka na język" - czyli z Pascala (Turbo Pascal for Windows ver. 1.5) na Delphi (mam Delphi 4 Standart). Niestety, D4 robi się już trochę przestarzały i poszukuję jakiegoś nowszego kompilatora/debuggera. Rozważałem zakup jakiegoś czasopisma lub książki z dołączoną wersją 2005 (bo gdzieś, zdaje się, takowe widziałem). Dwadzieścia minut temu w Empiku wypatrzyłem tę książkę:
http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/412175

To jest książka Adama Boducha pt. ,,Delphi 2005. Kompedium programisty" z dołączoną płytą CD. Wygląda obiecująco, ale nigdzie nie znalazłem informacji, czy na tej płycie znajduje się sam kompilator/debugger czy tylko pomoce i przykładowe programy.

Jeśli ktoś wie, to byłbym wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jam mam dwa pytanka o Turbo Pascalu 7.0.

1- jak zainstalować pełną wersje (z modułami grafiki) TP 7.0 pod win 98?
2- jak można powiększyć/zmienić czcionkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jesteśmy przy TP, to istnieje znacznie wygodniejszy kompilator Pascala pod Windows (działa na każdej wersji) i jest w dodatku darmowy.

http://www.bloodshed.net/devpascal.html


Co prawda nim się nie bawiłem, ale mam kompilator C++ z tej samej strony i uważam, że jest bardzo fajny...

Aha... chyba powinienem nazwać te programy IDE, bo korzystają z kompilatorów Free Pascal/GNU pascal w pierwszym przypadku, a w drugim z g++. Jedyna ich wada to brak wygodnej edycji okienek (dodawanie buttonów - trzeba wszystko tworzyć tekstowo)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko - obecnie nie mam Linuksa, ale na przyszłość się zapytam.
Otóż pisałem kiedyś drobne programy w C++ pod Linuksem (konsolowe). Później przerzuciłem się na Windows i zacząłem się bawić w WinAPI. I mam takie pytanie - czy pod Linuksem jest też jakiś zestaw funkcji, które pomagają budować aplikacje?

I drugie pytanko - czy budowanie GUI bez korzystania z gotowych API jest bardzo trudne i czego to wymaga? To pytanie dotyczy obu OS-ów...

Nie chodzi mi o dokładne wytłumaczanie, bo podejrzewam, że to temat-rzeka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 15:58, Hopeless napisał:

Oto startuję z wątkiem o programowaniu. Może nie będzie zbyt często odwiedzany, ale na pewno okaże się pomocny. Zatem serdecznie
zapraszam.

I oto konkretny problem, z którym ,,startuję":
Otóż, przesiadam się ostatnio ,,z języka na język" - czyli z
Pascala (Turbo Pascal for Windows ver. 1.5) na Delphi (mam Delphi 4 Standart). Niestety, D4 robi się już trochę przestarzały
i poszukuję jakiegoś nowszego kompilatora/debuggera. Rozważałem zakup jakiegoś czasopisma lub książki z dołączoną wersją
2005 (bo gdzieś, zdaje się, takowe widziałem). Dwadzieścia minut temu w Empiku wypatrzyłem tę książkę:
http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/412175

To
jest książka Adama Boducha pt. ,,Delphi 2005. Kompedium programisty" z dołączoną płytą CD. Wygląda obiecująco, ale nigdzie
nie znalazłem informacji, czy na tej płycie znajduje się sam kompilator/debugger czy tylko pomoce i przykładowe programy.

Jeśli
ktoś wie, to byłbym wdzięczny za pomoc.


zauwaz ze wersja delphi 4 standard jest wersja umozliwiajaca komercyjne tworzenie programow (tzn napisz i sprzedaj)
wersje personal (ktore od wersji 6 wlacznie zastapily wersje standard) oraz wersja 2005 juz na to nie pozwalaja (chociaz ze wzgledu na "tlumaczenie" licencji do 2005 niektorzy sa odmienne zdania)

ja sam mam delphi 5 standard i nie zamierzam kupowac innego (na razie wystarcza dla moich potrzeb :P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 21:49, Arkadiusz napisał:

zauwaz ze wersja delphi 4 standard jest wersja umozliwiajaca komercyjne
tworzenie programow (tzn napisz i sprzedaj)


Ba! Najpierw znajdź mi kogoś, kto kupiłby moje programy. Póki co - wersja Personal to dla mnie żaden powód do zmartwienia.

Dnia 07.10.2005 o 21:49, Arkadiusz napisał:

ja
sam mam delphi 5 standard i nie zamierzam kupowac innego (na razie wystarcza dla moich potrzeb :P)


Mi 4 też w zasadzie wystacza, ale... cóż, powiedzmy, że chciałbym działać na nieco wyższym poziomie, aby potem nie głowić się, jeśli uda mi się - teoretycznie - znaleźć pracę, jak pracuje się z Delphi dajmy na to 2009, gdyż kształciłem się cały czas pod kątem 4 (nie 2004 :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 20:49, Vel Grozny napisał:

A ja mam takie pytanko - obecnie nie mam Linuksa, ale na przyszłość się zapytam.
Otóż pisałem kiedyś drobne programy w C++
pod Linuksem (konsolowe). Później przerzuciłem się na Windows i zacząłem się bawić w WinAPI. I mam takie pytanie - czy pod
Linuksem jest też jakiś zestaw funkcji, które pomagają budować aplikacje?

I drugie pytanko - czy budowanie GUI bez korzystania
z gotowych API jest bardzo trudne i czego to wymaga? To pytanie dotyczy obu OS-ów...

Nie chodzi mi o dokładne wytłumaczanie,
bo podejrzewam, że to temat-rzeka...


Do GUI polecam bibliotekę wxWidgets. Przenośna działa pod Windowsem i Linuxem.
Pisanie programów z GUI bez użycia gotowych API jest chyba raczej niemożliwe lub bardzo trudne. Przecież pisząc program pod Windowsem wykorzystujesz WinAPI. Nie wiem czy ktokoliwek dałby rade napisać GUI pod Windowsa bez użycia WinAPI. Ale tutaj musiała by się wypowiedzieć osoba obeznana w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 22:15, Yamamoto napisał:

Ostatnio zaczołem pisać w html. Słyszałem że trzeba umieć html by móc lepiej pisać w php. To prawda?


Jeśli na przykład serwer generuje ci (php) stronę specjalnie dla użytkownika, to bez HTMLa się nie obejdziesz, przecież skrypt musi wiedziećco należy wygenerowaćżeby przeglądarka to obsłużyła. Ot przykład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 15:58, Hopeless napisał:

To
jest książka Adama Boducha pt. ,,Delphi 2005. Kompedium programisty" z dołączoną płytą CD. Wygląda obiecująco, ale nigdzie
nie znalazłem informacji, czy na tej płycie znajduje się sam kompilator/debugger czy tylko pomoce i przykładowe programy.

Jeśli
ktoś wie, to byłbym wdzięczny za pomoc.


Zawartość CD:
# Informacje dotyczące rejestracji Delphi 2005 oraz InterBase (katalog Czytaj);
# Delphi 2005 Architect Trial dla systemu Windows (katalog Delphi_2005_Architect_Trial);
# dodatki niezbędne do prawidłowego działania Delphi 2005 (katalog Delphi_2005_dodatki);
# InterBase 7.5 Trial dla Windows (katalog InterBase_7_5_Trial);
# warunki licencji dla Delphi 2005 oraz InterBase 7.5 (katalog Licencje);
# kody źródłowe przykładów omawianych w książce (katalog Listingi).

Jeżeli zamierzasz kupić tą książkę, to polecam też stronę tego autora : www.4programmers.net < bardzo dużo ciekawych materiałów tam znajdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 20:49, Vel Grozny napisał:

A ja mam takie pytanko - obecnie nie mam Linuksa, ale na przyszłość się zapytam.
Otóż pisałem kiedyś drobne programy w C++
pod Linuksem (konsolowe). Później przerzuciłem się na Windows i zacząłem się bawić w WinAPI. I mam takie pytanie - czy pod
Linuksem jest też jakiś zestaw funkcji, które pomagają budować aplikacje?

I drugie pytanko - czy budowanie GUI bez korzystania
z gotowych API jest bardzo trudne i czego to wymaga? To pytanie dotyczy obu OS-ów...

Nie chodzi mi o dokładne wytłumaczanie,
bo podejrzewam, że to temat-rzeka...


Mozesz tez sprobowac przenosnych bibliotek QT. Chyba warto chodz zajmuje duzo pamieci:) Jak cos to: http://www.trolltech.com/products/qt/index.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tematu o Pascalu do którego jestem przyzwyczajony, ale dopiszę się tu ;-) Mam następujący problem: robię bazę danych w pascalu, ale nie wiem czemu gdy chce w recordzie odczytac znak z zastosowaniem readkeya to dziala tylko z cyframi, z literami jakos nie...

for x:=1 to n do
with gra[x] do
begin
{/.../ - wczytywanie innych danych}
write(''Wpisz "D" jezeli gra jest w domu, lub "P" jesli jest pozyczona '');
repeat stan:=readkey until (stan=''1'') or (stan=''2'');

Z cyframi dziala bezproblemowo, ale wolalbym by jednak byly to litery. Nie probowalem jeszcze zamiast np. ''D'' uzywac konkretnego numeru z tabeli kodow ascii, bo zeby program byl czytelny musialbym dokladac stale na poczatku, a nie chce zeby mial za duzo zawartosci ten program :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem :> Chodzi mi o to by ropzwiązac jakos problem i by dalo rade uzywac liter zamiast cyfr.
PS. A co do pochylenia tekstu wyzej, nie mam pojecia czemu tak sie stalo, nie użyłem kursywy napewno. Może nawiasy i ukośniki w odpowiedniej kolejności też je włączają, nie wiem, nie znam się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za trzeci post pod rząd dopiero teraz cos zauwazylem. Powinno być gra od i czyli gra(i) z tym ze nawias kwadratowy. To przez to jest kursywa ;> Także ewnetualne błędy także nie tutaj, bo w programie mam poprawnie, tu sie jedynie zle zapisalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteście zainteresowani kilkoma dodatkowymi problemami do rozwiązania, to zapraszam na stronę XIII Olimpiady Informatycznej - www.oi.edu.pl . Pojawiły się już nowe zadania (w liczbie 5 sztuk), no i są całkiem interesujące. Wszystkim, którzy mogą wziąć udział w OI życzę powodzenia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2005 o 16:39, LifaR napisał:

Powinno być gra od i czyli gra(i) z tym ze nawias kwadratowy.

Poprawiłem na zmienną x.

Twoim błędem jest używanie w programie dużych liter, a przeciez nie wybierasz menu z uzyciem shifta lub capslocka prawda? Duże litery mają zupełnie inne kody od małych.
Innym znacznie lepszym sposobem jest uzycie funkcji zamieniającej odczytany znak duże:
stan := UpCase(readkey)
Wtedy możesz sobie przy warunku używać dużych liter i bedzie to działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować