Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

Dzięki, działa, nie pomyślałem że przyczyną może być wielkość liter :-)
Teraz mi potrzebny pomysł jak zrobić usuwanie z bazy danych wybranych pozycji [z istniejącego pliku tekstowego]. Myślałem wcześniej by każdorazowo wczytywał z pliku tekstowego do tablicy, później spowrotem z tablicy do pliku [nadpisując ten plik] a zależnie od tego którą pozycję usunąć, omijając pozycję do usunięcia. Ale mam mały problem z wczytywaniem z z pliku do tablicy, nie mam pomysłu jak zrobić by za każdym razem wczytał to co trzeba. Budowa zawartości pliku txt to "Gra: XXX, Typ: YYY, Gdzie: UUU, Rok wydania: 89e ktoś ma zupełnie innych pomysł na usuwanie, chętnie przeczytam ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra poradziłem sobie, pomyślałem że przy usuwaniu wcale nie muszę wczytywać poszczególnych elementow do rekordu, tylko całą linijkę do stringa ;-) Teraz mam inny problem: zrobiłem już usuwanie, ładnie działa, jest jedno ale: przy nadpisywaniu pliku wersją bez niechcianej linijki, program dopisuje na końcu owego pliku dwie puste linijki - zawsze dwie niezależnie od tego którą linijkę wywalam. No a to utrudnia trochę dalszą pracę nad programem. Oto fragm nadpisujący ten plik:

for x:=1 to j do
begin
if x=n then x:=x+1; {n to numer niechcianej linijki - czyli wpisu do usunięcia}
with gra[x] do
writeln(plik,wszystko) {wszystko to string zawierający całą linijkę. Pomyślałem że lepiej dopisać kolejny element do rekordu niż tworzyć nową tablicę stringów}
end;

Proszę o pomoc ;-) Albo o inny sposób nadpisywania, wogóle usuwania, lub procedurę (o ile istnieje) która cofa linijkę [tak jakby nacisnać backspace] - wtedy wystarczyło bym po nadpisaniu sprawdził czy istneją puste linijki niezawierające żadnych informacji i zrobił ten backspace - tylko nie wiem jak pisałem czy to możliwe. Help ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję nauczyć się PHP od podstaw - od czego powinienem zacząć? Interesuje mnie również phpBB ze względu na jego prostotę użytkowania . Możecie mi cośdoradzić no. jakieś książki , strony w necie? Bardzo bym prosił o odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2005 o 18:27, upiordliwy napisał:

Sorry za trzeciego posta pod rząd ale chciałbym uzyskać odpowiedź na moje pytanko.

php manual na stronie php.net
odradzam polska wersje - jest do dupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 20:19, upiordliwy napisał:

A jakaś konkretna książka?

tak: www.google.pl
lepszej nie znajdziesz :D

mowie powaznie. dobre ksiazki do powaznego programowania mozna kupic chyba tylko poza granicami naszego kraju. a zreszta, php to raczej "powazne" programowanie nie jest - ot takie sobie niby skryptowanie niby kodowanie, ktore uczy tylko zlych zachowan podczas programowania. na ksiazke wydasz tylko bez sensu pieniadze, raz przejrzysz, nawet nie cala i postawisz na polce. i tam bedzie stala az pozolknie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak siętego nauczyć porządnie bez wydawania bez potrzeby kasy? Bo chcę sięrozwijać a nie wiem czy dam radęsobie z takimi językami jak C czy programowanie w Delphi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 20:35, upiordliwy napisał:

To jak siętego nauczyć porządnie bez wydawania bez potrzeby kasy? Bo chcę sięrozwijać a nie wiem czy dam radęsobie z takimi
językami jak C czy programowanie w Delphi.

jesli chcesz uczyc sie programowania, to nie wiem czy php to jest dobry punkt zaczepienia. wprawdzie php jest latwy, ale uczy zlych manier, ktore prowadza do wielu problemow w przypadku normalnego programowania. zastanow sie do czego ci jest potrzebna nauka programowania - co chcesz robic, jakie programy pisac. jesli wiesz to napisz a ja (albo ktos inny) moze cos bede potrafil zasugerowac. w przypadku programowania mozna sie specjalizowac w wielu kierunkach wiec wazne jest aby wiedziec czego sie chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 20:35, upiordliwy napisał:

To jak siętego nauczyć porządnie bez wydawania bez potrzeby kasy? Bo chcę sięrozwijać a nie wiem czy dam radęsobie z takimi
językami jak C czy programowanie w Delphi.


Jeśli nauczysz się C (podstawy), to na PHP "przerzucisz się" w jeden dzień. Potem wystarczy zapoznać się ze standardami bezpieczeństwa itp. by ze spisem funkcji pod ręką ( http://www.php.net/quickref.php ) ruszyć na podbój świata ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 20:46, Vilmar napisał:

Jeśli nauczysz się C (podstawy), to na PHP "przerzucisz się"
w jeden dzień. Potem wystarczy zapoznać się ze standardami bezpieczeństwa itp. by ze spisem funkcji pod ręką ( http://www.php.net/quickref.php
) ruszyć na podbój świata ;)

ja tam bym nie polecal uczenia sie na poczatek C komus, kto nie ma pojecia o programowaniu - latwo sie zrazic, a i perspektywy sa marne. pozatym zero obiektowosci i potem niektorym ciezko zrozumiec o co chodzi w programowaniu obiektowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 20:55, penny napisał:

ja
tam bym nie polecal uczenia sie na poczatek C komus, kto nie ma pojecia o programowaniu - latwo sie zrazic, a i perspektywy
sa marne. pozatym zero obiektowosci i potem niektorym ciezko zrozumiec o co chodzi w programowaniu obiektowym.


Mówię na swoim przykładzie - ja zacząłem od C i jestem zadowolony. Jeśli ktoś się do C zrazi, to równie łatwo zrazi się do Pascala, C++, PHP czy czegokolwiek innego (czyli: mija się z powołaniem i powinien zrezygnować z programowania) - bo język wbrew pozorom wcale nie jest trudny do opanowania. Perspektywy też nie są takie marne - wciąż pisze się stosunkowo dużo szybkiego kodu w C (nie mówiąc już o C++, do którego C jest znakomitym wstępem). Ale dobra - jak nie C, to C++, wyjdzie prawie na to samo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam właśnie zabawę z programowaniem, zawsze mnie pociągało to a pisanie stron w htmlu to o wiele za mało dla mnie. Jestem człowiekiem wszechstronnym więc czekam na propozycję - co Was pociąga - Vilmar - a polecisz jakąś lekturę związaną z C?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie twierdze ze nie masz racji. ja tez zaczynalem od C. nie wiem jak ty, ale ja obecnie uzywam jezykow wyzszego poziomu niz C++ i to non stop. widzac jakie ludzie maja problemy, zeby "zrozumiec" te jezyki dochodze do wniosku ze chyba raczej C to nie jest dobry pomysl na start w tym przypadku.
dlatego wlasnie napisalem, zeby upiordliwy sie okreslil do czego mu nauka programowania jest potrzebna.

co do perspektyw to mozemy sobie dyskutowac do konca swiata. zalezy co kto lubi - jak kogos pasjonuje pisanie super optymalnego kodu, ktory robi cos banalnie prostego to C bedzie dla niego dobre. ale jak ktos sie chce skupic na tym zeby dany program robil faktycznie to co ma robic, i bedzie to program powazniejszy niz notepad to samo C sie na nic nie przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 21:07, upiordliwy napisał:

Zaczynam właśnie zabawę z programowaniem, zawsze mnie pociągało to a pisanie stron w htmlu to o wiele za mało dla mnie.
Jestem człowiekiem wszechstronnym więc czekam na propozycję - co Was pociąga - Vilmar - a polecisz jakąś lekturę związaną
z C?


Tu mnie masz - nie zaczynałem nauki C od czytania książek (tylko od analizy cudzego kodu :)), dopiero przy pogłębianiu wiedzy o C++ kupiłem pierwszą książkę: "Arkana: C++ Programowanie" (H.M. Deitel, P.J. Deitel), potem dałem się namówić na "Język C++" (Bjarne''a Stroustrupa). Obie bardzo sobie cenię i polecam - choć do nauki pierwsza się bardziej nadaje. Pięć pierwszych rozdziałów to właściwie nauka składni C. Ceny obu tych książek oscylują wokół 100 zł.

Z wydawnictw polecam WNT, odradzam Helion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 21:12, penny napisał:

nie twierdze ze nie masz racji. ja tez zaczynalem od C. nie wiem jak ty, ale ja obecnie uzywam jezykow wyzszego poziomu
niz C++ i to non stop.


Jakich?

Dnia 20.11.2005 o 21:12, penny napisał:

(...) C to nie jest dobry pomysl na start w tym przypadku.


Nie podałeś kontrpomysłu ;)

Dnia 20.11.2005 o 21:12, penny napisał:

co do perspektyw to mozemy sobie dyskutowac do konca swiata. zalezy co kto lubi - jak
kogos pasjonuje pisanie super optymalnego kodu, ktory robi cos banalnie prostego to C bedzie dla niego dobre. ale jak ktos
sie chce skupic na tym zeby dany program robil faktycznie to co ma robic, i bedzie to program powazniejszy niz notepad to
samo C sie na nic nie przyda.


U, nie zgadzam się. C pozwala na pisanie dowolnie skomplikowanych programów (niech system Windows będzie tu przykładem), których dodatkowym atutem jest wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 21:07, upiordliwy napisał:

Zaczynam właśnie zabawę z programowaniem, zawsze mnie pociągało to a pisanie stron w htmlu to o wiele za mało dla mnie.
Jestem człowiekiem wszechstronnym więc czekam na propozycję - co Was pociąga - Vilmar - a polecisz jakąś lekturę związaną
z C?

wg mnie, jesli chcesz sie uczyc programowania tylko dlatego ze cie to pociga, a sam nie wiesz czego chcesz to polecam zinteresowac sie technologia .NET microsoftu i ich jezykiem C# (ten krzak wymawia sie jak "sharp"). jest to naprawde przyjazne dla programisty srodowisko, ktorego poznanie nie jest trudne nawet dla amatorow. pisanie w C# pozwala skupic sie poprostu na tym co chcesz osiagnac a nie na tych wszystkich problemach jakie niesie ze soba pisanie w C/C++

mozna latwo nauczyc sie pisania nie tylko prostych programow typu kalkulator, ale takze zlozonych serwisow internetowych, skomplikowanych aplikacji biznesowych czy nawet gier. a dzieki temu ze latwo "zobaczyc" rezultaty swojej pracy programowanie wciaga coraz bardziej.

microsoft wklada kupe wysilku we wspieranie tej technologii i naprawde robi to swietnie - dosc powiedziec, ze za powstanie jezyka C# odbiowiedzlany jest miedzy innymi jeden z glownych tworcow Javy, ktory na opracowanie nowego jezyka dla microsoftu dostal poprostu nieograniczony budzet. jest kupa darmowych i latwych w uzyciu narzedzi a na dodatek nie jestes wbrew pozorom ograniczony tylko do pisania pod winde.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2005 o 21:27, Vilmar napisał:

Jakich?

przedewszystkim wycieki pamieci. pozatym sproboj zrobic szybko dobry interfejs uzytkownika, ktory nie kozysta ze standardowych elementow :)

Dnia 20.11.2005 o 21:27, Vilmar napisał:

Nie podałeś kontrpomysłu
;)

wlasnie skonczylem stukac w moim poprzednim poscie

Dnia 20.11.2005 o 21:27, Vilmar napisał:

U, nie zgadzam się. C pozwala na pisanie dowolnie skomplikowanych programów (niech system Windows będzie
tu przykładem), których dodatkowym atutem jest wydajność.

nie oszukujmy sie - do tego potrzeba ogromnej wiedzy. pozatym ile jest programow uzytkowych a ile systemow operacyjnych? wieksze prawdopodobienstwo jest ze sie z pisaniem OS''u nie bedzie mialo doczynienia. do OS''ow trzeba byc naprawde specem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować