Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

pascal... popularność tego dziwoląga jest dla mnie zagadką ;P uważam, że stwierdzenie iż jest łatwiejszy od c++ jest conajmniej nie na miejscu. jeśli chodzi o podstawy programowania, to w zasadzie nie ma znaczenia - oba są proste. jeśli chodzi natomiast o myślenie perspektywiczne i poruszanie bardziej złożonych kwestii związanych z programowaniem... eee wg. mnie na pewno nie z pascalem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2007 o 19:57, penny napisał:

pascal... popularność tego dziwoląga jest dla mnie zagadką ;P uważam, że stwierdzenie iż jest
łatwiejszy od c++ jest conajmniej nie na miejscu. jeśli chodzi o podstawy programowania, to
w zasadzie nie ma znaczenia - oba są proste. jeśli chodzi natomiast o myślenie perspektywiczne
i poruszanie bardziej złożonych kwestii związanych z programowaniem... eee wg. mnie na pewno
nie z pascalem :/

Też tego nie wiem dlaczego pascal jest popularny w Polsce i dlaczego uczą jego podstaw już w gimnazjum. Chciałbym żeby oczywiście był zastąpiony C++ lub przynajmniej Delphi (miałbym 6).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2007 o 20:18, Lucas016 napisał:

Też tego nie wiem dlaczego pascal jest popularny w Polsce i dlaczego uczą jego podstaw już
w gimnazjum. Chciałbym żeby oczywiście był zastąpiony C++ lub przynajmniej Delphi (miałbym 6).

Ja także jestem za zastąpieniem tego bardziej współczesnym językiem. Wydaje się, że nauczanie Pascala w szkołach bierze się z małej elastyczności naszego Ministerstwa, które wyraźnie nie nadąża za naszymi czasami i ciągle jest najwyraźniej przkonane, że najpopularniejszym językiem programowania jest Pascal. Najlepiej byłoby go zastąpić C++, C# lub Javą, w każdym razie czymś, co ma bardziej "nawiasową" strukturę - bo w zasadzie tak dzisiaj wyglądają języki programowania i skryptowania (i np. pomogłoby to wielu osobom w nauczeniu się NWNScript i tworzeniu fajnych modułów do NWN :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2007 o 19:57, penny napisał:

pascal... popularność tego dziwoląga jest dla mnie zagadką ;P

Ja to programować nie umiem, nie będę udawał, ze znam coś więcej niż podstawy c++, javy i pythona ( w sumie to teraz troche Pythonem się bawię). Trza przyznać, iż jak się opanuje c++ to jakos widzi się podobieństwo javy czy Pythona do c++, ale jak próbowałem uczyć się Pascala... To cóż, jakos takie to jest dziwne. Wszystko trza od nowa się uczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z kolei ja w LO z konieczności bawiłem się Pascalem i muszę powiedzieć, że wcale nie żałuję tego, bo służył mi tylko jako narzędzie do zrozumienia pewnych kwestii.
A ich zrozumienie pomogło mi przejść do samodzielnej nauki C++. Myślę, że dla chcącego nic trudnego.
Fakt faktem, że postanowiłem od razu z z końcem LO zapomnieć o Pascalu, no ale to właśnie ze względu na jego bezcelowość...
Co ciekawe znam osobę (chodził ze mną do grupy inf w LO i studiujemy teraz razem), która jest cholernym fanatykiem Pascala. Gość ma głowę jak nie jeden magister informatyki w tym kraju :P a po prostu lubi Pascala i nie w głowie mu przechodzenie na coś innego niż ewentualnie Delphi.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie środowisko programowania polecacie dla zupełnie początkującego żółtodzioba? Które jest najłatwiejsze i dzięki któremu będę znał obowiązujące podstawy programowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.02.2007 o 18:12, kowboj3 napisał:

A jakie środowisko programowania polecacie dla zupełnie początkującego żółtodzioba? Które jest
najłatwiejsze i dzięki któremu będę znał obowiązujące podstawy programowania?

Zasadnicze pytanie: w jakim języku chcesz programować?
Jeśli chodzi o pascal`a i c to programowałem w środowisku Borlanda - odpowiednio Borland Turbo Pascal i Borland C.
Jeśli chcesz programować w C++ to polecam Visual Studio. W tej chwili bawię się w C# i pracuję w Microsoft Visual C#, jeśli masz zamiar programować w Javie to proponuję Eclipse`a.
Jeśli chodziło Ci bardziej o pytanie "Od jakiego języka programowania mam zacząć?" to na to pytanie niestety trudno odpowiedzieć. Osobiście polecałbym C++ lub bardziej obiektowy C#.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie pisze sobie program w c++ korzystajacy z biblioteki STL. Mam obiekt, ktory posiada wektor zawierajacy inne obiekty. Problemy zaczynaja sie, gdy probuje posprzatac pamiec. Dla duzego obiekty wypadaloby napisac destruktor, ktory pousuwa wszystkie obiekty wektora. No i tu trafiam w sedno. Przy usuwaniu tych obiektow wywala mi blad, ze nie moze czytac pamieci pod jakimstam adresem. Destruktor ten wyglada tak:

DuzaKlasa::~DuzaKlasa()
{
MalaKlasa* r;

for(int i=wektor.size()-1;i>=0;i--)
{
r=&wektor.at(i);
wektor.pop_back();
delete r;
r=NULL;
}
}

Korzystam ze srodowiska Eclipse i doinstalowanego don plugina CDT oraz debuggera gdb. Co dziwne przy normalnym odpaleniu programu wszystko wyglada ok, ale przy debugowaniu wywala sie na linii "delete r;". Sprawdzalem ten twor w MS Visual C++ 6.0 i tam w ogole bledy wywala ciagle.

Dodam jeszcze, ze probowalem pisac destruktor na wiele sposobow, np. z tablica wskaznikow. Ustawialem wskazniki na kolejne elementy wektora i dopiero na koncu czyscilem wskazywana przez nie pamiec.

int rozmiar=wektor.size();
MalaKlasa* r[rozmiar];
for(int i=0;i<rozmiar;i++)
r=&wektor.at(i);

for(int i=0;i<rozmiar;i++)
delete r;
wektor.clear();


Moze znajdzie sie jakis spec od STL''a, ktory pomoze rozwiazac ten problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 03.02.2007 o 14:14, Vipek napisał:

Moze znajdzie sie jakis spec od STL''a, ktory pomoze rozwiazac ten problem?


Specem może nie jestem ale odpowiem

Nie trzeba pisać destruktora, który usuwałby poszczególne elementy wektora, tylko co najwyżej destruktor MalaKlasa. Klasa vector już sama po sobie "posprząta" o ile posiada odpowiedni destruktor do typu, na którym bazuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2007 o 14:48, MichaSan napisał:

Specem może nie jestem ale odpowiem

Nie trzeba pisać destruktora, który usuwałby poszczególne elementy wektora, tylko co najwyżej
destruktor MalaKlasa. Klasa vector już sama po sobie "posprząta" o ile posiada odpowiedni destruktor
do typu, na którym bazuje.


Dzieki za szybka odpowiedz, znacznie ulatwi mi to prace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, aby zapisać dane typu string w Delphi ( może być w C++). Obojętne. Po prostu nie mogę sobie z tym poradzić. Czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć jak to dokładnie zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, ponieważ mam muze na gramsajcie, ale ona gra cały czas, a ja chciałbym żeby tylko raz zagrała, potrzeba edytować wpis, a ja nie znam się na programowaniu. Najlepiej na gg to wyjasnie sprawe i wyśle skrypt. Dzięki i pozdro. ( teraz jaj nie ma, mysle ze we wpisie jest pętla i pasuje ją obejść)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szukam programu, ktory sam porusza myszka, tzn bez niczyjej pomocy;)) spotkal sie ktos z takim czyms?? najlepiej zeby dzialal on pod linuxa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem - potrzebuję kodu (najlepiej w C++, ostatecznie może też być w formie skryptu .vbs), który pozwalałby na blokowanie/odblokowywanie dostępu do sieci LAN (lub samej karty sieciowej - istotny jest efekt a nie sposób :)), jednakże z jednym zastrzeżeniem - musi działać pod każdą wersją Windows, przynajmniej od 95 wzwyż. Wszystko, co jak do tej pory znalazłem, działa jedynie pod systemami NT-kowymi. Na pewno coś takiego da się zrobić, bo np. w firewallach (Zone, Kerio) można jednym kliknięciem zablokować cały dostęp do sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.02.2007 o 14:32, lampak napisał:

To na pewno ten temat? :)

Yyy... właśnie nie sorka all żle kliknołem i się zagalopowałem wielkie sorry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grzebałem już tam, bez efektu. Skrypt .vbs, który tam znalazłem, działa pod 2k, pod 98 już nie. A jak kombinuję z funkcjami SetIfEntry, GetIfEntry (Iphlpapi.h), to dostaję komunikaty tego typu (używam BC++ Builder 6 Personal):
[Linker Error] Unresolved external ''GetIfEntry'' referenced from D:\PROGRAM FILES\BORLAND\CBUILDER6\PROJECTS\GET\GET.OBJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować