Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

Też startowałeś w konkursie Instal?

PS: Jak już tutaj jestem to pytanie jak zrobić kwiatka symetrycznego (8płatków koloru żółtego, koło kolory czerwonego, długość kwiatka nie może przekroczyć 200kroków) chodzi o Logo Komeniusz - takie zadanie było na konkursie nawet pan od infy nie umiał tego zrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz stworzyć procedurę rysującą płatek (są to dwa wycinki koła). Następnie poruszasz się w taki sposób rysując koło, aby co 1/8 wykonać procedurę płatek. Aby wypełnić środek i płatki żółw musi znajdować się wewnątrz danej figury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 23:54, ziptofaf napisał:

Co prawda nie mam pojęcia jaki język (tylko przypuszczenia, że to HTML :)), ale nie powinno
być kropki zamiast przecinka np. -0.9? Bo to ma znaczenie dla kodu :)

HTML to to nie do końca jest, ale JavaScript. Miałeś rację - zamiast '','' ma być ''.''. Jednak by to współgrało należało zmienić kod z, np. -0,9 (-0.9 po poprawie) na po prostu 9 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 12:22, DJ Danielus napisał:

Musisz stworzyć procedurę rysującą płatek (są to dwa wycinki koła). Następnie poruszasz
się w taki sposób rysując koło, aby co 1/8 wykonać procedurę płatek. Aby wypełnić środek
i płatki żółw musi znajdować się wewnątrz danej figury.



To było zadanie konkursowe... Dobrze... Zrobiłem płatek i koło (procedury), tylko problem bo nie wychodzi symetryczny. Nikt tego nie zrobił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 14:27, Zabuza95 napisał:

To było zadanie konkursowe... Dobrze... Zrobiłem płatek i koło (procedury), tylko problem
bo nie wychodzi symetryczny. Nikt tego nie zrobił

No, ale zrobiłeś tak jak napisałem? Najpierw musisz dopracować płatek, a następnie rysujesz koło dzieląc je przez ilość płatków i rysujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z C++ ( prawdę mówiąc słaby jestem w tym ), mam zrobić następujące zadanie iteracyjnie i rekurencyjnie: Napisz program który wyświetli ci wynik ciągu fibonacciego dla n mniejsze od 10, a większego od 5.
Jbc to podaje ogólnie funkcję na ten ciąg:
int fibonacci(int n)
{
if (n<2>
return 1;
else
return fibonacci(n-1)+fibonacci(n-2)
}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No podałeś funkcję rekurencyjną, który obliczy Ci dany element ciągu (pomijając oczywiście błąd nawiasu w instrukcji warunkowej ;))
Wstawiasz go w main w pętle for od 5 do 10 i masz pierwszą część zadania.
A żeby policzyć n-ty element Fibonacciego iteracyjnie musisz mieć dwie zmienne pomocnicze, które będą pamiętały dwa ostatnie wyrazy ciągu. Potem tylko w pętli for od 1 do zadanego wyliczasz element i-ty i podmieniasz wartości zmiennych pomocniczych na nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam zadanie dotyczące pythona. Nie wiem ilu z Was słyszało o tym języku, a ilu go zna, ale mam nadzieję, że znajdę u Was pomoc.
Mam napisać skrypt, który wypisauje na ekran wszystkie liczby z danego przedziału (np. od 1000 do 2000) podzielne przez jakąś liczbę (np. 11).
Być może w pascalu, lub C odpowiedź byłaby podobna, więc rozwiązanie w tych językach również może być dla mnie pomocne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 17:51, conradzik napisał:

Witam,
Mam zadanie dotyczące pythona. Nie wiem ilu z Was słyszało o tym języku, a ilu go zna,
ale mam nadzieję, że znajdę u Was pomoc.


Przykładowe rozwiązanie:

y = 11
for x in range(1000,2001):
    if (x / y) * y == x:
        print x

Proszę o wyrozumiałość, programuję w pythonie od 5 minut ;)

Edit: Fajny ten python :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prostsze/lepsze(?) rozwiązanie :P

for i in range (1000,2001):
___if i % 11 == 0:
_____print i

% oznacza resztę z dzielenia i przez 11, jeśli reszta rowna 0 to liczba jest i jest podzielne przez 11
___ to są wcięcia, forum mi je kasuje :P

jeśli chcesz w programie podać granice i przez co ma sie dzielic to np

a = int(raw_input("Podaj dolna granice: "))
b = int(raw_input("Podaj gorna granice: "))
c = int(raw_input("Podzielne przez: "))
for i in range (a,b+1):
__if i % c == 0:
____print i

int(...) - zmienia ciąg(np string) na integer = liczba calkowita
raw_input(text) - wczytywanie danych, w postaci string (ciąg znaków), text oznacza text który powie nam co mamy wpisać :P,
jeśli zostawimy raw_input() to nie będzie żadnego txtu


@Vilmar
ja się go nauczyłem jakoś bardzo szybko, chyba niecałą godzinę, na potrzeby konkursu (musiałem dzielić 30cyfrowa liczbę) :P
ogólnie śmieszny ten python, i nikt się nie przyczepi że nie robimy wcięć, i nie ma problemu z średnikami na końcu xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, ale... czy mógłbyś umieścić tutaj zrzut ekranu z pełnym skryptem? (pisałeś to IDLE, czy linni komend pythona?) Bo dziwne błędy mi tu wyskakują, a przyznam szczerze, że jestem w tym kompletnie zielony :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 21:26, conradzik napisał:

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, ale... czy mógłbyś umieścić tutaj zrzut ekranu z pełnym
skryptem? (pisałeś to IDLE, czy linni komend pythona?) Bo dziwne błędy mi tu wyskakują,
a przyznam szczerze, że jestem w tym kompletnie zielony :/


Proszę bardzo. Ale lepiej skorzystaj z warunku/sposobu GrooG-a - nie rozumiem, jak mogłem zapomnieć o dzieleniu modulo, jakieś totalne zaćmienie :)

20081130213229

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem na 1 roku dziennych studiów informatyka na politechnice. Właściwie dopiero za kilka semestrów wybiera się specjalizację, ale chciałem spytać - czy warto zająć się na poważnie platformą .NET i programowaniem w tym #? Wiem że dziwne pytanie ale jestem nowicjuszem, na mojej uczelni działa prężnie takie kółko .NET (niestety nie miałem możliwości jeszcze się zapisać) i ludzie z niego mówią że rynek potrzebuje doświadczonych ludzi zajmujących się programowaniem na tej platformie (nie wiem czy dobrze merytorycznie napisałem). I pytanie dodatkowe - platforma jest związana ściśle z Windowsem czy pozwala na tworzenie oprogramowania do innych celów, np na konsole, na Linuxa itd? I czy powstały jakieś poważne, znane gry na tej platformie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednikiem .net-a dla Linuksa (przy odmianie x zamienia się na ks) jest mono. ponoć microsoft miał w tym robić system operacyjny, ale sprawa coś ucichła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dosc spory (albo i nie) problemik w Pascalu. Chodzi o to, że mam program "Piramida" ułożony z gwiazdek i mam zrobic w nim puste miejsce, tzn. usunac niewielki obszar w środku aby powstała dziura. Problem w tym, że nie za bardzo wiem, jaką instrukcje do tego użyc. Próbowałem już wyznaczac puste miejsca dla konkretnych wartosci, ale to nic nie daje. Ktoś wie jak rozwiązac ten problem?

Oto kod programu:

uses crt;
var
n, i : integer;
begin
clrscr;
for n:=1 to 15 do
begin
gotoxy(41-n, 3+n);
for i:=1 to 2*n-1 do
write(''*'');
end;
readln;
end.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2008 o 22:46, rob006 napisał:

Po prostu doklej do tego procedurę, która wstawi ci spacje w miejsca w których powinna
być dziura.

Samo doklejenie procedury wystarczy? Chyba muszę to jeszcze gdzies w programie zaznaczyc kiedy ma wykonac ta procedure.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2008 o 22:52, graczomaniak napisał:

Samo doklejenie procedury wystarczy? Chyba muszę to jeszcze gdzies w programie zaznaczyc
kiedy ma wykonac ta procedure.


To nawet nie musi być procedura, po prostu przed ostatnim "endem" doklej kod który wypisze np kwadrat ze spacji w środku tej choinki i już będzie dziura. Chyba że mam mieć konkretny kształt, wtedy zaczynają się schody :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2008 o 22:56, rob006 napisał:

To nawet nie musi być procedura, po prostu przed ostatnim "endem" doklej kod który wypisze
np kwadrat ze spacji w środku tej choinki i już będzie dziura. Chyba że mam mieć konkretny
kształt, wtedy zaczynają się schody :P

Czyli pętla "for" z odpowiednimi danymi liczbowymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować