Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

Dnia 18.03.2013 o 16:18, Jan_Czarny napisał:

B. W. Kernighan, D. M. Ritchie. Język ANSI C

A co do C to szukaj Standard libs :)


Znam... Tylko czy naprawdę nie ma nić świeższego dla początkującego :) ? A co z C obiektowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 20:49, Boguslav4 napisał:


> B. W. Kernighan, D. M. Ritchie. Język ANSI C
>
> A co do C to szukaj Standard libs :)
>

Znam... Tylko czy naprawdę nie ma nić świeższego dla początkującego :) ? A co z C obiektowym?


Jeśli chodzi Tobie ogólnie o podstawy programowania w C, to polecam "Język C. Szkoła programowania" S.Prata - wg mnie prostsza niż ANSI C od K&R.
Jeśli chcesz pisać gry, to w książkach za dużo informacji nie znajdziesz, a jeśli uda Ci się już coś znaleźć, to będą to rzeczy często nieaktualne. Dlatego polecam podstawy języka angielskiego + google (czasami warto też zajrzeć na youtube) + dokumentacja bibliotek:)
Tutaj biblioteka do tworzenia gier napisana w czystym C - http://www.libsdl.org/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 20:49, Boguslav4 napisał:

Znam... Tylko czy naprawdę nie ma nić świeższego dla początkującego :) ?

Proponowaną wyżej książkę ANSI C posiadam (miałem w literaturze do Programowania) i jest dobra, wyczerpująca, spokojnie uzupełniałem nią wiedzę z zajęć, choć trochę ciężko ją przetrawić. To taki standard jeśli chodzi o naukę programowania w C. Z innych książek to możesz popatrzeć w ofercie na stronie wydawnictwa Helion. Jest tam osobny dział z podręcznikami do C.

Dnia 18.03.2013 o 20:49, Boguslav4 napisał:

A co z C obiektowym?

C jest językiem przede wszystkim strukturalnym i nie wspiera hermetyzacji charakterystycznej dla obiektowości (choć może są jakieś niestandardowe sposoby, specem nie jestem). W nim raczej obiektowo nie poprogramujesz. Obiektowość pojawia się w C++ w postaci klas (rozszerzenie idei struktur z C), natomiast C# jest całkowicie obiektowy.

Dodam, że gdybyś chciał przejść do tworzenia prostych gier graficznych, to pogmeraj w necie za biblioteką graficzną do wybranego języka. Jako przykład podam akurat do C++ (bo sam się tym bawiłem) Allegro oraz SFML. Do najpopularniejszych dosyć łatwo znaleźć tutoriale :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hello wam ;)

Zastanawiam się aby nauczyć się nowego języka programowania. Chciałbym aby był nowoczesny, łatwy i wydajny. Znalazłem dwa... Java i Python.

Bardziej po opiniach i przeszukaniu google odpowiada mi Python.
znalazlem książkę:
Python. Wprowadzenie. Wydanie III

Zastanawiam się czy wybieram dobrze i czy owa książka mi pomoże.

Jakby co znam się troszkę na c++

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2013 o 20:07, Chester001 napisał:

Zastanawiam się aby nauczyć się nowego języka programowania. Chciałbym aby był nowoczesny,
łatwy i wydajny. Znalazłem dwa... Java i Python.
Bardziej po opiniach i przeszukaniu google odpowiada mi Python.


nowoczesny, latwy i wydajny nie mowia duzo, bo zalezy od tego co chcesz pisac, co Cie interesuje, etc.
do malych i srednich skryptow i programow jest swietny, prosty do nauki i dosc szybko sie w nim pisze, standardowa biblioteka duzo w sobie juz zawiera (w razie czego PyPI, takie pythonowe CPAN https://pypi.python.org/pypi mozna zawsze znalezc cos dla siebie), nie trzeba sie tak przejmowac np. odsmiecaniem pamieci jak w C czy glebsza znajomoscia dzialania pamieci i procesora; nie jest wcale taki wolny w dzialaniu jak niektorzy twierdza, ale jak komus nie pasuje to sa inne implementacje np, PyPy z kompilatorem JIT

no i zastanow sie czy chcesz uczyc sie Pythona 2 czy 3, ja polecam trzymac sie przy 2 (2.7), bo duzo bibliotek i innych implementacji pythona nadal jest tylko do Pythona 2. Jak wiekszosc bedzie na 3.x.x (a tak za kilka lat pewnie bedzie) to wtedy mozna sie przesiasc, nauka roznic 3 i portowanie, jak ogarniesz 2 do poziomu pisania ''ladnie'', nie bedzie wyzwaniem. http://docs.python.org/3/howto/pyporting.html

Dnia 11.04.2013 o 20:07, Chester001 napisał:

znalazlem książkę:
Python. Wprowadzenie. Wydanie III


autor czy ISBN? nie znam nawet tego nic nie mowiacego tytulu, ale jakbys podal wiecej info moze ktos inny by wiedzial
ja polece to co jest za free online:

Learn Python the Hard Way http://learnpythonthehardway.org/book/
na stronie python.org bedziesz mial pelno linkow do darmowych ksiazek/pdf/art


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2013 o 22:19, kuba9876543210 napisał:

> Zastanawiam się aby nauczyć się nowego języka programowania. Chciałbym aby był nowoczesny,

> łatwy i wydajny. Znalazłem dwa... Java i Python.
> Bardziej po opiniach i przeszukaniu google odpowiada mi Python.

nowoczesny, latwy i wydajny nie mowia duzo, bo zalezy od tego co chcesz pisac, co Cie
interesuje, etc.
do malych i srednich skryptow i programow jest swietny, prosty do nauki i dosc szybko
sie w nim pisze, standardowa biblioteka duzo w sobie juz zawiera (w razie czego PyPI,
takie pythonowe CPAN https://pypi.python.org/pypi mozna zawsze znalezc cos dla siebie),
nie trzeba sie tak przejmowac np. odsmiecaniem pamieci jak w C czy glebsza znajomoscia
dzialania pamieci i procesora; nie jest wcale taki wolny w dzialaniu jak niektorzy twierdza,
ale jak komus nie pasuje to sa inne implementacje np, PyPy z kompilatorem JIT

no i zastanow sie czy chcesz uczyc sie Pythona 2 czy 3, ja polecam trzymac sie przy 2
(2.7), bo duzo bibliotek i innych implementacji pythona nadal jest tylko do Pythona 2.
Jak wiekszosc bedzie na 3.x.x (a tak za kilka lat pewnie bedzie) to wtedy mozna sie przesiasc,
nauka roznic 3 i portowanie, jak ogarniesz 2 do poziomu pisania ''ladnie'', nie bedzie
wyzwaniem. http://docs.python.org/3/howto/pyporting.html

> znalazlem książkę:
> Python. Wprowadzenie. Wydanie III

autor czy ISBN? nie znam nawet tego nic nie mowiacego tytulu, ale jakbys podal wiecej
info moze ktos inny by wiedzial
ja polece to co jest za free online:

Learn Python the Hard Way http://learnpythonthehardway.org/book/
na stronie python.org bedziesz mial pelno linkow do darmowych ksiazek/pdf/art

http://helion.pl/ksiazki/python-wprowadzenie-wydanie-iii-mark-lutz,pythw3.htm

Python. Wprowadzenie. Wydanie III
Autor: Mark Lutz
wyd. Helion

Co chciałbym robić ?
Proste gierki we flash''u
Aplikacje na androida, windows, (proste programiki)
tekstowe gry...

Czy mi miałbyś jakieś strony www ze szkoleniem początkowym z pythona? Może zamiast kupować drogiej książki bym spróbował za darmo się nauczyć. .. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2013 o 17:48, Boguslav4 napisał:

Wskaźniki w C nigdy nie dadzą mi spokoju...
Czy zwykły fprint może zostać użyty do zapisania struktury pod wskaźnikiem na nią?

Wyjście z fprintf, to strumień. Struktura języka C jest pamięciowo nieokreślona i nieprzenośna. Chodzi o to, że zależnie od wyrównywania danych w pamięci oraz BOM (ułożenie bajtów w słowach maszynowych) nie można określić w C zawartości pamięci dla takiej struktury.
Tym samym próba mapowania strumienia na strukturę w pamięci, to bardzo grząska sprawa. Nie jest niemożliwe, ale nieopłacalne bo ilość problemów przekroczy liczbę korzyści. Tak się nie pisze poprawnie nawet wirusów. :)
Jest oczywiście też funkcja sprintf, której wynikiem jest string typu C i jego zawartość jest w takiej operacji ściśle określona, ale nadal nie ma tego jak przenośnie przerzucić do struktury. Jedyny poprawny i przenośny sposób, to użycie operatorów . i ->.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poprzednia sprawa rozwiązana, lecz pozostał mi problem wczytania tekstu z terminala.
Jak można programując pod linuksem wcztrać przy wywołaniu programu argument- tekst by móc na nim potem pracować np. wstawiając do tabeli wypełnionej zdaniami?
Jakieś słowo-klucz chociaż proszę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, piszę prosty program w c++ z wykorzystaniem klas i mam do was pytanie. Czy mogę sobie od tak przed główną funkcją main deklarować obiekty, czy muszę te deklaracje zawierać wewnątrz jakiś funkcji ?

I czy w ogóle rozumiem koncepcje, np. ludzie to klasa, a konkretny człowiek to obiekt ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2013 o 14:22, Skayfer napisał:

Czy jest możliwość dodania licznika pętli do pętli typu do while w c++ ?


Chodzi ci po prostu coś,co będzie wskazywało, która iteracja tej pętli się odbywa? Jeśli tak to jest to banalne. Wystarczy dodać jakiegoś integera i na początku pętli go zwiększać o jeden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2013 o 14:22, Skayfer napisał:

Czy jest możliwość dodania licznika pętli do pętli typu do while w c++ ?


Przykład praktyczny:

int x = 1;
do {
x += 1;
} while( x < 55);

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy funkcja, do której odwołuje się przycisk Print Screen, jest znana? Tzn. Czy można by napisać program przy jakimś odwołaniu do niej, który by robił screena, za każdym razem, gdy dostanie się wiadomość na skype? To akurat wyobrażam, sobie, że robił by screena przy każdym sygnale dźwiękowym.
Jak by, co to nie umiem programować, po krótkiej rozmowie z kolegą studiującym informatykę, zastanawiam, się jak bardzo skomplikowane bylo by napisanie takiego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku C# istnieje metoda CopyFromScreen z klasy Graphics którą można zrzucić aktualny obraz na ekranie do np. bitmapy.
http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/system.drawing.graphics.copyfromscreen.aspx
Nie wiem jak w przypadku innych języków, lecz na pewno da się to osiągnąć z pomocą odpowiednich bibliotek, nawet jeśli przy dużo większym nakładzie pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszę w c++ grę "walka bokserów" i mam problem.

Tutaj kod z ostatniej wersji http://pastebin.com/yg80VB6E

Dodałem pętlę dla rund od 2 do 12 i tu jest problem, bo program omija tą część programu (wykonuje się kod tylko dla pierwszej rundy).
Myślę, że może być coś na rzeczy z tymi warunkami. Albo w for, albo w if, ale kompletnie nie wiem gdzie dokładnie i na czym polega błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2013 o 16:34, Skayfer napisał:

Myślę, że może być coś na rzeczy z tymi warunkami. Albo w for, albo w if, ale kompletnie
nie wiem gdzie dokładnie i na czym polega błąd.


Przeglądnąłem na szybko i tak:
- W warunkach jest raczej błąd, ponieważ i > 12 znaczy że pętla wykona się gdy i będzie większe niż 12 (a na początku nie jest.
Zatem i > 12 jest FALSE i W1 == 0 i W2 ==0 są FALSE, zatem całość jest FALSE i pętla się nie wykonuje. (Jakby W1 lub W2 było 0 to pętla mogła by się wykonywać w nieskończoność ;))
- Druga sprawa to W1 == 0 i W2 ==0 - domyślam się że to wytrzymałość. Ale co jak wytrzymałość spanie poniżej zera?
Trzecia sprawa - Staraj się nie dublować kodu. Zamiast pisać osobno kod w przypadku jak zaczyna Gracz 1 i osobno jak zaczyna Gracz 2, lepiej napisać to raz i tylko zamieniać ich miejscami w zależności który gracz zaczyna.
No i po co osobno jest pierwsza runda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, ktoś orientuje się jakiego rodzaju programy są pisane na studiach z programowania? Jestem w 2-giej technikum i to co było męczone przez ten rok to taki mini-bank zachowujący balans konta, można było wysyłać przelewy i parę innych funkcji z zachowaniem wszystkich ustawień po ponownym włączeniu programu (tj. zapisywanie/odczytywanie z pliku) i to było w tym wszystkim "najtrudniejsze" :O. Do tego wszystko robione na klasie z wywoływaniem konkretnych funkcji. Jestem ciekaw co jest na studiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować