Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 10.07.2008 o 12:21, Fagno napisał:

Wiecie może, którą dystrybucję Linux można zainstalować na komputerze z kartą graficzną
GeForce 7600 gt ? Pytam w imieniu kolegi ;)

ja mam gf 5200 i mandriva 2008.1 one chodzi bez problemu, sterownik od nvidii instaluje się z systemem
edit a co do roz......jebania systemu, to co wybrał przy menagerze partycji (jeden z etapów instalacji)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 13:23, sig. napisał:

edit a co do roz......jebania systemu, to co wybrał przy menagerze partycji (jeden z
etapów instalacji)?

Ręcznie partcjonował - 3 partycje, robił identycznie jak ja. Z resztą to informatyk z zawodu więc to prędzej ja bym coś rozwalił niż on ;). W każdym momencie moja karta graficzna jest na liście obsługiwanych przez Ubuntu, a jego nie. Polak mądry po szkodzie https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsVideoCardsNvidia ;).

Nie znalazłem tego typu list do innych linuxów, więc będzie po prostu próbował. Teraz ściąga Fedorę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 13:28, Fagno napisał:

jest na liście obsługiwanych przez Ubuntu, a jego nie. Polak mądry po szkodzie https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsVideoCardsNvidia

O ile wiem to w ubuntu trzeba dodatkowe paczki ściągać żeby sterownik do nvidii mieć. co zaś się tyczy fedory, to jako dystrybucja amerykańska podpada pod tamtejsze prawo (na wskutek czego trzeba doinstalowywać osobno nawet "dekodek" do mp3, z filmami też na "czystym" systemie biednie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja mam wrażenie, że Ubuntu nie ma nic do tego raczej sterownik. Ubuntu bez instalacji sterowników działa na nv, albo vesa i działa. Na vesie działą raczej każdy układ , ale bez akceleracji i w rozdziałce max 800x600 chyba, ale działa. Najlepiej niech zainstaluje distro które odrazu instaluje z płyty sterownik nvidia - czyli takie, które ma trochę inne podejście do własnościowego oprogramowania.

Co do kumpla informatyka miałem już do czynieia z takimi informatykami co win 95 nie umieli zainstalować i skonfigurowac drukarki sieciowej po instalacji. Informatyka to szeroka dziedzina wiedzy i raczej trudno jest umieć wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 13:34, sig. napisał:

O ile wiem to w ubuntu trzeba dodatkowe paczki ściągać żeby sterownik do nvidii mieć.
co zaś się tyczy fedory, to jako dystrybucja amerykańska podpada pod tamtejsze prawo
(na wskutek czego trzeba doinstalowywać osobno nawet "dekodek" do mp3, z filmami też
na "czystym" systemie biednie).

Tak, ale powtarzam - jak twoja karta nie jest obsługiwana przez ubuntu to często nawet systemu nie zainstalujesz. On z jakiegoś tam trybu tekstowego czy czegoś musiał instalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 13:37, pendejo napisał:

a ja mam wrażenie, że Ubuntu nie ma nic do tego raczej sterownik. Ubuntu bez instalacji
sterowników działa na nv, albo vesa i działa. Na vesie działą raczej każdy układ , ale
bez akceleracji i w rozdziałce max 800x600 chyba, ale działa. Najlepiej niech zainstaluje
distro które odrazu instaluje z płyty sterownik nvidia - czyli takie, które ma trochę
inne podejście do własnościowego oprogramowania.

Co do kumpla informatyka miałem już do czynieia z takimi informatykami co win 95 nie
umieli zainstalować i skonfigurowac drukarki sieciowej po instalacji. Informatyka to
szeroka dziedzina wiedzy i raczej trudno jest umieć wszystko.

ubuntu od razu instaluje sterownik nvidia trzeba go tylko włączyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 13:45, czaja24 napisał:

ubuntu od razu instaluje sterownik nvidia trzeba go tylko włączyć

Powtarzam - on nawet nie mógł zainstalować bo się system wieszał. Jego karta nie jest obsługiwana przez ubuntu (wcześniej linka podałem), udało mu się raz wejść w system po instalacji z jakiegoś alternatywnego czegoś tam, zainstalował sterownik... i linux mu się więcej nie odpalił, wywalił go razem z grubem :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach



powinien odpalić ubuntu lice cd w bezpiecznym trybie graficznym jeśli w nim by mu nie odpalił to ma pecha i nie powinien próbować instalować. Na forum ubuntu.pl nie spotkałem się z problemami na tej karcie, były problemy z gf 8800 który na stronie którą podałeś jakoś okrężną droga wstał.

czaja24 chyba mi nie powiesz, że po instalacji ubuntu masz juz zainstalowany sterownik nvidii? Ja zawsze musiałem go włączać ręcznie i się instalował po instalacji systemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 15:36, pendejo napisał:



powinien odpalić ubuntu lice cd w bezpiecznym trybie graficznym jeśli w nim by mu nie
odpalił to ma pecha i nie powinien próbować instalować. Na forum ubuntu.pl nie spotkałem
się z problemami na tej karcie, były problemy z gf 8800 który na stronie którą podałeś
jakoś okrężną droga wstał.

czaja24 chyba mi nie powiesz, że po instalacji ubuntu masz juz zainstalowany sterownik
nvidii? Ja zawsze musiałem go włączać ręcznie i się instalował po instalacji systemu

tak mam tylko jak napisałem wcześniej trzeba go ręcznie włączyć, a sam sterownik jest już na dysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 15:43, czaja24 napisał:

tak mam tylko jak napisałem wcześniej trzeba go ręcznie włączyć, a sam sterownik jest
już na dysku


no miałem to na myśli tyle, że ja nawet na dysku go nie mam ;] Ale teraz to nie ważne po siedzę na Intrepidzie, a tam trzeba samemu ze strony nvidii najnowszą betę ściągać by działała z nowym jądrem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 15:46, pendejo napisał:

> tak mam tylko jak napisałem wcześniej trzeba go ręcznie włączyć, a sam sterownik
jest
> już na dysku

no miałem to na myśli tyle, że ja nawet na dysku go nie mam ;] Ale teraz to nie ważne
po siedzę na Intrepidzie, a tam trzeba samemu ze strony nvidii najnowszą betę ściągać
by działała z nowym jądrem

żeby nie było niedomówień system instaluje z odłączonym netem więc instalator go sobie "niedociągnął". na pewno tak jest od wersji 8.04(mam od pierwszych wersji ALPHA) wcześniej 7.04 faktycznie trzeba było dociągnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam teorię co do tego, że mi pobiera sterownik. Pierwsze co robię po instalacji systemu to uruchamiam całe repo backporty proposed etc. wywalam zbędne rzeczy z systemu aktualizuje system i dopiero stery, a że jądro wtedy już jest nowsze, to się pewnie ściąga nowa paczka., ech jeszcze 500 pakietów trzeba ściągnąć i znowu po reinstalce Itrepid Ibex ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
Ej, ale nie pisz mi rzeczy które są oczywiste, jego błąd :D. To któraś już odpowiedź na moje posty, a nikt nie ruszył pytania który linux by mu poszedł na tej karcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 12:21, Fagno napisał:

Wiecie może, którą dystrybucję Linux można zainstalować na komputerze z kartą graficzną
GeForce 7600 gt ? Pytam w imieniu kolegi ;)

Ubuntu 8.04 powinno bez problemu pracować i rozpoznać kartę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 16:43, czaja24 napisał:

Ubuntu 8.04 powinno bez problemu pracować i rozpoznać kartę

Ale nie ma jej na liście obsługiwanych, więc ma prawo nie obsługiwać. Zauważ że to model gt, a jedynie gs jest na liście obsługiwanych przez ubuntu kart graficznych.

Ponawiam pytanie - jaki inny linux odpali na tej karcie ? Może ktoś ma taką...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 17:04, Fagno napisał:

> Ubuntu 8.04 powinno bez problemu pracować i rozpoznać kartę
Ale nie ma jej na liście obsługiwanych, więc ma prawo nie obsługiwać. Zauważ że to model
gt, a jedynie gs jest na liście obsługiwanych przez ubuntu kart graficznych.

Ponawiam pytanie - jaki inny linux odpali na tej karcie ? Może ktoś ma taką...


Może i nie ma na liście obsługiwanych, ale jest obsługiwana. Ja mam 7600GT i na Ubunciaku przez dłuższy czas działałem z pełną akceleracją itp. Ostatnio pod debianem trochę mi świrują rzeczy związane z grafiką, ale za winnego uznawałbym raczej compiza a nie stery od karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam z kolei pytanko bo sie przesiadlem na laptopa a w nim ATI x1600. W desktopie mialem nVidie i teraz nie wiem skad dobre sterowniki pobrac ;) Jak ktos portuje to bede wdzieczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanko - korzystał ktoś z aplikacji PlayOnLinux? Jak ona się sprawuje? Prosiłbym o jakieś opinie (w necie znalazłem, ale pytam też i Was). Aha i h=jeszcze jedno - zainstalowałem z repo, ale program jest "þółpolski"....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować