Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 27.08.2008 o 00:47, Dux napisał:

Ajć! Jak mawiają - myslenie nie boli:)
Wystarczyło chłodne przeanalizowanie i ... zrestartowanie CF do ustawień domyślnych.
Od razu wszystko wróciło do normy:)

Ew., jeśli ktoś się orientuje, to chetnie dowiem się, która to opcja odpowiadała za te
ustawienia, z którymi miałem opisane wyzej problemy.


To kwestia ustawienia dekoratora okien też miałem kiedyś ten problem ze starym Copizem. Polegało to na tym że przy włączonym Compizie Metacity nie działało poprawnie i trzeba było włączyć Emeralda, albo na odwrót już nie pamiętam :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krótko:
Wie ktoś jakim poleceniem uruchomić KDE4? Dla "trójki" jest to startkde. Ale jak dla czwórki to nie mam pojęcia niestety:|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widzę, że coraz więcej osób zaczyna z kde4, więc ponowie moje pytanie w jakiej paczce jest ten panel sterowania z kde4, bo nie mam całego kde4, a muszę poustawiać parę rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem praktycznie zielony w temacie Linuxa. Kiedyś w szkle miałem zajecia przez rok na tym systemie i to wszystko. Słyszałem, że na to trzeba samemu zaprogramowac sterowniki do karty graficznej i innych urządzeń. Jak z tym jest? Podobno Linux doskonale nadaje sie do internetu (mam radiówkę, jak było by np z neostrada?), bo jest szybszy i ogólnie bardziej bezpieczny. Kiedys spotkałem sie z inicjatywą, że ludzie wysyłaki sobie kopie tego systemu, istnieje dalej cos takiego? Są jakieś specjalne strony z oprogramowaniem do Linuxa, albo ze sterownikami, by nie trzebabyło sie samemu męcyć. Jak sie sprawdza ten system w praniu? Np mam XP z pierwszysm SP i wykrywa mi tylko część mojego dysku twardego, a do tego nie chodzi karta muzyczna. Jak zainstaluje SP2 to ten problem znika. Ogólnie obecnie kompa mam tylko do internetu, a do grania konsole wiec szukam jakiejś alternatywy. Co można polecić dla początkujacego? Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sterowników nie robisz sam ;) Wszystko jest gotowe - aplikacje i inne. Działa to na dwóch (o ile mi dobrze wiadomo) zasadach: paczki (wystarczy zainstalować i program już chodzi) oraz własna kompilacja poprzez odpowiednie polecenia, choć to i tak nie jest trudne, a obejść się da. Ogólnie rzecz biorąc polecam system ze środowiskiem graficznym ;) Dla początkujących przede wszystkim system Ubuntu lub KUbuntu z innym środowiskiem graficznym - mnóstwo aplikacji, szybki, dodatkowe bajery graficzne, etc.
Sterowniki instalujesz właściwie wybierając je z paczek, ew. Ubuntu sam sprawdza te do karty i daje odp. komendy.
Linuksa można bez problemu rozpowszechniać, etc. ponieważ jest to opensource, jednak zanim weźmiesz od kogoś płytę lepiej ściągnij ze strony producenta.
Wirusów natomiast jest mało z tego względu, że jest to system niestety nadal mało popularny... Choć i tak istnieją antywirusy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :) A czy potrzebowałbym jakieś specjalne sterowniki do karty sieciowej? Na XP musze je z płytki dogrywać. Z tym ściaganiem to może być problem bo mam taki lipny net, że caly czas co 5 minut się rozłancza :\ Szukam właśnie informacji na temat tego Ubuntu. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie wiem jak jest z radiówką, ale myślę, że powinien rozpoznać. Co do dystrybucji (jaką chcesz zainstalować). To polecam serwis http://jakilinux.org/ Większość dystrybucji (wszystkie?) posiadają coś takiego jak liveCD - po prostu nagrywasz obraz na płytę, ustawiasz botowanie z CD i jedziesz na Linuksie bez uprzedniej instalacji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z sterownikami do kart wifi bywa różnie. Do jednych kart są b. dobre, do innych już gorsze, do innych nie ma wcale. Najlepiej skołuj sobie system w wersji LiveCD/DVD. Chocby to Ubuntu. Sprawdzisz sobie wtedy, czy Ci cały sprzętu hula (znaczna część sterów jest już wkompilowana w jądro systemu i nie ma potrzeby ich intsalacji, dotyczy się to też wielu kart wifi). Poza tym, szczególnie jak się jest początkującym, warto na dysku zostawić sobie też Windowsa. No chyba, że szkoda Ci miejsca, ale tak jest o niebo bezpieczniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 16:15, Dux napisał:

Z sterownikami do kart wifi bywa różnie. Do jednych kart są b. dobre, do innych już gorsze,
do innych nie ma wcale. Najlepiej skołuj sobie system w wersji LiveCD/DVD. Chocby to
Ubuntu. Sprawdzisz sobie wtedy, czy Ci cały sprzętu hula (znaczna część sterów jest już
wkompilowana w jądro systemu i nie ma potrzeby ich intsalacji, dotyczy się to też wielu
kart wifi). Poza tym, szczególnie jak się jest początkującym, warto na dysku zostawić
sobie też Windowsa. No chyba, że szkoda Ci miejsca, ale tak jest o niebo bezpieczniej.


nie sprawdzisz na LiveCD działania kart wifi typu artheos, broadcom itp... wyjątkiem jest Intel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 16:51, czaja24 napisał:

nie sprawdzisz na LiveCD działania kart wifi typu artheos, broadcom itp... wyjątkiem
jest Intel


Czemu? Sterowniki trzeba doinstalować?
Z ciekawości pytam rzecz jasna;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 16:55, Dux napisał:

Czemu? Sterowniki trzeba doinstalować?
Z ciekawości pytam rzecz jasna;)

Do atherosa napewno tak (mad-wifi się zwą), chociaż niewiem czy go ostatnio do jądra nie dodali (wtedy nie trzeba by było)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o ile wiem potrzebna dokumentacja została udostępniona, przy okazji przepraszam za wygląd posta (zamiast odpowiedzi zaskoczył moderedit, niewiem czemu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeszcze w sprawie sterowników jako takich..... otóż w przypadku wi-fi (szkoda że jest to wyjątek a nie reguła dla każdego sprzętu) są one na tyle ustandaryzowane, że powstał ndiswraper umożliwiający korzystanie pod Linuksem z windowsowych sterowników (starczy podać mu ścieżkę do katalogu z instalką, a on już wyciągnie z niej co trzeba i pokopiuje gdzie trzeba)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 20:14, sig. napisał:

jeszcze w sprawie sterowników jako takich..... otóż w przypadku wi-fi (szkoda że jest
to wyjątek a nie reguła dla każdego sprzętu) są one na tyle ustandaryzowane, że powstał
ndiswraper umożliwiający korzystanie pod Linuksem z windowsowych sterowników (starczy
podać mu ścieżkę do katalogu z instalką, a on już wyciągnie z niej co trzeba i pokopiuje
gdzie trzeba)

i tak i nie, jednak ndiswrapper jest to droga na około i zawsze działa wolniej czy też mniej wydajnie niż rozwiązania natywne. Co do samych sterowników do wifi ogromny postęp dokonał się dopiero w przeciągu ostatniego 1.5 roku gdzie prawie każda licząca się marka ma natywny sterownik dla linuxa, wcześniej było z tym bardzo cięzko dlatego miedzy innymi powstał ndiswrapper - tłumacz sterowników windows dla linux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieiwem dlaczego, ale wogóle niemogę zainstalować Linuxa :\ jak go ściągałem to wiele razy zrywało połaczenie i musiałem wznawiać pobieranie na Operze, to przez to? Wypaliłem plik iso, restartuje komputer, wybieram instalacja (choc tutaj to już bez znaczenia bo cały czas jest tak samo), cos tam sie dogrywa - lata pasek z jednej strony na drugą, a potem nic. Tylko w lewym górnym rogu miga mi to - "_" O co tu chodzi? Dyska mam na ntfs ten format co xp potrzebuje. Co robic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2008 o 13:55, DJ Danielus napisał:

Klika pytań:
- jaki to system?
- jaki masz posiadany sprzęt?
***
Spróbuj przetestować ów system system jako LiveCD.


Ubuntu, konkretnie ten z tej strony http://www.ubuntu.pl/pobierz.php pierwszy z góry. Sprzęt Geforce 7300GT, core duo 1,86GHZ, 1GB RAM, Płyta jakaś gigabyte i z 250gb hdd. O co chodiz z tym liveCD? Tam po wsadzeniu płyty też dawałem test, cossie wczytało i lipa - stoi w miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować