Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 14.11.2010 o 10:43, Chaos napisał:

Właśnie o gedit mi chodziło, dzięki tykus i S1G. Nie wiedziałem że jest aż tyle rożnych
edytorów w Linuksie.


W Windowsie też tyle że tam masz "jedyny słuszny" dostarczony z systemem, a w Linuksie zależy od dystrybucji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pobrałem Opera dla Mandrivy i nie moge sobie poradzić z czcionką. Mianowicie: mam ustawioną jakąś dziwną w ogóle nie nadającą się do odczytania. Może mi ktoś powiedzieć jak to zmienić na czcionkę która jest ustawiona w firefox?

20101121235558

20101121235615

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2010 o 01:38, Abomek napisał:

Opera -> Menu -> Ustawienia -> Preferencje -> karta Strony WWW -> wybierz
taka czcionke, jaka masz w FF.


Zmieniłem wszystkie czcionki i nic to nie dało.

Jest jeszcze 2 sprawa. Mam problem z internetem: muszę po podłączeniu ciągle zmieniać DNS w pliku /etc/resolv.conf . W internecie znalazłem by po zmianie wpisać chattr +i /etc/resolv.conf jednak wywali mi: "chattr: Operacja nie obsługiwana podczas odczytu flag /etc/resolv.conf" Wie ktoś co z tym zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dziś zainstalować Ubuntu 10.10 obok Windowsa 7 i niestety instalacja chyba się nie powiodła.
Chcę zainstalować Ubuntu na osobną partycję tak jak na screenie i posiadać równocześnie Windowsa 7 i Ubuntu.
Niestety coś przy instalacji źle zrobiłem i nadal zamiast bootloadera ładuje mi się Windows 7.
Podczas instalacji mogłem wybrać gdzie zainstalować bootloadera i zainstalowałem go na partycji Ubuntu, może to był mój błąd? Może miałem zainstalować bootloadera w miejsce bootloadera windowsowskiego?
screen:

20101123201240

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bootloadera zwykle instaluje się do MBR, u ciebie powinno pomóc ustawienie partycji z ubuntu jako aktywnej (active)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie, ostatnio trochę zaczął mnie kręcić Linux, mam Windowsa 7, nie chce go usuwać, i tu moje kilka pytań:
1. Czy mozna zrobić Linuxa Portable, lub jakiś sposób żebym miał Linuxa i Windę?
2. Na sam początek jakiego Linuxa polecacie?
3. Czy oprogramowanie które działa pod Windowsem bedzie dzialac pod Linuxem? (chodzi mi głównie o program do programowanie i gry)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2010 o 09:28, Jakass napisał:

Witam mam pytanie, ostatnio trochę zaczął mnie kręcić Linux, mam Windowsa 7, nie chce
go usuwać, i tu moje kilka pytań:
1. Czy mozna zrobić Linuxa Portable, lub jakiś sposób żebym miał Linuxa i Windę?

Da się mieć i Linuxa i Windows na jednym komputerze, sam tak mam. Są też livecd ( uruchamiasz system z płyty), oraz dystrybucje przeznaczone do instalacji na pen-drive. Generalnie instalacja Linuksa obok Windowsa polega na tym że zmniejszasz/usuwasz ostatnią partycję Windowsa, i w to miejsce instalujesz Linuksa. Jak się zdecydujesz daj znać, dam kilka praktycznych porad.

Dnia 03.12.2010 o 09:28, Jakass napisał:

2. Na sam początek jakiego Linuxa polecacie?

Sam korzystam z Mandrivy one (livecd z opcją instalacji na dysku), więc ciężko żebym polecił coś innego. Uruchomisz, pooglądasz, jak ci się spodoba to zainstalujesz

Dnia 03.12.2010 o 09:28, Jakass napisał:

3. Czy oprogramowanie które działa pod Windowsem bedzie dzialac pod Linuxem? (chodzi
mi głównie o program do programowanie i gry)?

Jest co prawda darmowe WINE oraz kilka płatnych programów, ale generalnie nie jest z tym najlepiej. Aczkolwiek jeśli o programowanie chodzi to pewnie znajdziesz Linuksową wersje swojego programu ( o ile nie jest od Microsoftu). Z grami natomiast będzie ciężko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2010 o 09:28, Jakass napisał:

1. Czy mozna zrobić Linuxa Portable, lub jakiś sposób żebym miał Linuxa i Windę?


Tak jak napisał S1G wyżej, jak najbardziej da się wykonać obie rzeczy. Są dystrybucje Linuxa przeznaczone do instalacji na pendrive, ale nie ma problemu żeby mieć dwa systemy. Ja co prawda poszedłem po łatwiejszej drodze i wykorzystałem drugi dysk twardy i u mnie wygląda to tak: dysk 500GB - Windows 7, dysk 1TB - Ubuntu 10.04. W internecie jest pełno poradników co do tego, jak zainstalować Linuxa obok Windy, wystarczy poszukać.

Dnia 03.12.2010 o 09:28, Jakass napisał:

2. Na sam początek jakiego Linuxa polecacie?


Podobnie jak wyżej - pooglądaj, popatrz co ci pasuje. Jak bardzo jesteś zaawansowany jeśli chodzi o obsługę komputera? Na początek dobry wybór to Ubuntu, sam od niego zaczynałem, i cały czas używam, ale chyba niedługo będę się przerzucał. Jeśli masz trochę czasu i nie boisz się grzebania w plikach konfiguracyjnych, i chcesz mieć system który możesz dostosować do swoich potrzeb praktycznie w 99% to polecam ci Arch Linux. iso instalacji NET (wszystko jest pobierane z internetu) waży około 200 MB, iso instalacji core (wszystkie pakiety są na CD) waży około 400 MB, więc jest to distro bardzo przenośne.

Dnia 03.12.2010 o 09:28, Jakass napisał:

3. Czy oprogramowanie które działa pod Windowsem bedzie dzialac pod Linuxem? (chodzi
mi głównie o program do programowanie i gry)?


Programowanie? To drugie imię Linuxa. :P Wybór software jest ogromny, od zwykłych edytorów, poprzez zaawansowane, z GUI typu Eclipse czy działające w terminalu typu vim (mój faworyt). Dużo programów można uruchomić pod Wine, mi bez problemu działa uTorrent i Steam (chociaż bez gier). Z grami właśnie będzie najtrudniej, chociaż istnieje kilka komercyjnych tytułów działających pod Linuxem natywnie - czyli bez potrzeby mieszania w ustawieniach, np. Enemy Territory Quake Wars. No ale nie okłamujmy się, Linux nie jest stworzony do grania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki za info i już zdecydowałem, wybiorę najnowszego Ubuntu bo przeczytałem że jest najlepszy na początek, dysk twardy mam 500 GB, już zrobiłem dodatkową partycję. I tu mam pytanie, czy moglibyście krok po kroku napisać jak go zainstalować ? ;p Albo lepiej dać jakiś link. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Pobierasz iso i wypalasz
2. Opalasz system z płyty
3. Wybierasz install
4. Next->Next->Next->Czekasz -> Gotowe.
5. Cieszysz się nowym systemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do powyższego dodam że lepiej wybrać samodzielne partycjonowanie, i wydzielić osobną partycję na /home. Są tam pliki stworzone przez użytkownika, a co za tym idzie te które pasowało by w ramach ew reinstalacji (która może być potrzebna jak zaczniesz konta roota (administratora) nadużywać, system uznaje że takowy wie co robi i w żaden sposób go nie ogranicza) zachować bo w instalkach ich niema (są tam zarówno dokumenty jak i cała konfiguracja ustawiona z uprawnieniami zwykłego usera).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problemik na Ubuntu: Chciałem zainstalować FPC i podczas instalacji terminal wyrzuca błąd:

No native FPC found.
For a proper installation of a cross FPC the installation of a native FPC is required.


Znaczy że co mam jeszcze pobrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Pewien czas temu pytałem się jak zainstalować Linuksa obok Windowsa 7, udało mi się, ale niestety okazało się, że na Ubuntu 10.10 nie mogę zainstalować programu z którego miałem zamiar korzystać (chodzi o Grass Gis). Tak więc pytam się teraz czy spokojnie mogę usunąć/sformatować dysk na którym znajduje się Ubuntu? Czy nie muszę się obawiać sytuacji w której nie będę mógł uruchomić Windowsa po sformatowaniu partycji na której jest Ubuntu?

Druga sprawa. Chciałem przed chwilą zainstalować Fedorę 14, ale na początku instalacji (załadowaniu kilku plików) monitor zrobił się cały czarny, jakby wygaszaczem ekranu, do tego zarówno napęd DVD jak i dysk twardy przestały pracować. Po odczekaniu ok 3 minut zdecydowałem się na reset komputera. Natomiast przy drugiej próbie instalacji (wybierając druga opcję instalacji "z podstawowymi sterownikami graficznymi" bodajże) wyświetlił się komunikat, że nie można zaktualizować systemu bo coś tam... Przypuszczam ze to z powodu zainstalowanego Ubuntu.

Tak wiec chce teraz zainstalować Fedorę w miejsce Ubuntu, jak to bezpiecznie zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze na partycji z Ubuntu znajduje się grub (bootloader) więc po sformatowaniu jej faktycznie nie będziesz mógł odpalić Windowsa. Chodź powinna wtedy pomóc "naprawa" windowsa z płytki instalacyjnej.
Po drugie Ubuntu nie powinno przeszkadzać w instalacji Fedory, chyba że coś schrzaniłeś w ustawieniach instalacji.
Po trzecie, na Ubuntu powinien działać Grass Gis, i zamiast bawić się w reinstalki systemów skup się lepiej na tym ;].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2010 o 18:49, rob006 napisał:

Po pierwsze na partycji z Ubuntu znajduje się grub (bootloader) więc po sformatowaniu
jej faktycznie nie będziesz mógł odpalić Windowsa. Chodź powinna wtedy pomóc "naprawa"
windowsa z płytki instalacyjnej.
Po drugie Ubuntu nie powinno przeszkadzać w instalacji Fedory, chyba że coś schrzaniłeś
w ustawieniach instalacji.
Po trzecie, na Ubuntu powinien działać Grass Gis, i zamiast bawić się w reinstalki systemów
skup się lepiej na tym ;].


Dzięki za odpowiedź, z tego co sprawdzałem to Grass już pod wersję Ubuntu 10.4 miał podpis że chodzi niestabilnie, natomiast stabilnie chodził pod 9.10. Zorbie format, zobaczę co się stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak uważasz, ale skoro i tak masz robić format to lepiej pobawić się z instalacją tego programu. Tu masz instrukcję jak zainstalować na 10.04-> http://www.disruptivegeo.com/2010/09/installing-quantum-gis-and-grass-gis-on-ubuntu-10-04-lucid-lynx/ , nie ma nic o niestabilnym działaniu.
Poza tym możesz próbować z wersjami z:
http://packages.debian.org/lenny/grass
lub
https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGIS

Na pewno mniej z tym bedzie zabawy niz z reinstalką systemu ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety już za późno ;/ system faktycznie nie chce się uruchomić, a naprawa z płytki nie jest możliwa. naszło mnie wiec nowe pytanie, czy jak zainstaluje ponownie jakiegoś Linuksa to czy nowy boot loader zobaczy też Windowsa 7? W sumie to zaraz sprawdzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować