Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Nie mogę znaleźć niestety nic podręką, ale mogę polecić ćwiczenie w postaci rozpracowywania prostych i przydatnych skryptów basha np. http://kurslinux.ovh.org/02przeszukiwanie.php pierwsze z brzegu, znalezione w google. Bierzesz skrypt wyjaśniony krok po kroku, wrazie czego man "nazwa polecenia" bez tych cudzysłowów i tyle. Jak coś znajdę lepszego, to napiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,
Chciałem zainstalować jakąś dystrybucję linuxa(stanie chyba na Mint), jednak mam jedną wątpliwość.
Mam zainstalowanego windowsa 8.1 na dysku SSD, Linuxa chciałem zainstalować na zwykłym HDD, gdzie trzymam dane.
Czy jeśli zainstaluję Linuxa na hdd, muszę wyłaczyć opcję fast boot w Okienkach? Zasadniczo nie będę potrzebował dostępu do dysku SSD z windowsem, więc może chyba sobie pozostać zahibernowany bez uszczerbku dla dostępu do danych będących na HDD?

Jak wygląda też wersja z bootloaderem - ten Windowsowy zostanie w takiej sytuacji nadpisany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2013 o 18:31, ScaredOfGhosts napisał:

Jak wygląda też wersja z bootloaderem - ten Windowsowy zostanie w takiej sytuacji nadpisany?


Tak, zastąpi go tzw. GRUB linuxowy. Nie wiem bo nie znam minta ale powienien też go mieć.
Jeśli grub nie nawali no to nie ma znaczenia gdzie jest windows, czy na dysku z partycji czy na zwyczajnym fizycznym . Gdyby nie pojawiłiło się pole wyboru systemów po zainstalowaniu linuxa to daj znać bo będzie go trzeba reaktywować bez ponownej instalacji systemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moim serwerze stworzyłem użytkownika ''nowy'', chcę teraz by miał prawa w poruszaniu się po katalogach tylko wybranych, więc chce go do grupy przydzielić. Jaką komendą mam mu przydzielić grupę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 12:46, Daronn_Darker napisał:

Jak tworze użytkownika przez useradd to ''nowy'' dostaje już jakies prawa, czy ma 000?

Jakieś prawa w Linuxie dostaje się z automatu. Do czego i jakie to już zależny od systemu i co gdzie ustawiłeś. Standardowo użytkownik ma chyba pełne prawa w swoim katalogu domowym, a w pozostałych miejscach już nie koniecznie.
http://linuxcommand.org/lts0070.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 12:46, Daronn_Darker napisał:

Jak tworze użytkownika przez useradd to ''nowy'' dostaje już jakies prawa, czy ma 000?


Prawa nie są przypisywane do użytkownika, tylko do katalogu i to ustawienia katalogu decydują o tym, czy dany user może tam wejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2013 o 20:35, Daronn_Darker napisał:

Potrzeba mi zainstalować biblioteke newcurses i tu moje pytanie, jaka jest komenda do
instalacji tego?


A jaki linux? Jeśli ubuntu/debian to:

sudo apt-get install libncurses5-dev

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2013 o 20:50, ziptofaf napisał:

sudo apt-get install libncurses5-dev

no właśnie nie zadziałało. Mam apt-file użyłęm apt-file search i sciagnolem te 2 biblioteki, tą co ty podałeś i drugą z ''w'' na koncu. Dalej mi wyskakuje '' undefined reference to `initscr''''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2013 o 21:52, Daronn_Darker napisał:

no właśnie nie zadziałało. Mam apt-file użyłęm apt-file search i sciagnolem te 2 biblioteki,
tą co ty podałeś i drugą z ''w'' na koncu. Dalej mi wyskakuje '' undefined reference
to `initscr''''


Eee, że tak spytam - a jesteś pewien że problem się właśnie z tego bierze? To znaczy - skoro nie wywalił się już na etapie dodawania nagłówka a dopiero w samym programie to są 2 możliwości:
a) nazwy funkcji zmieniły się a posiadana przez ciebie wiedza o bibliotece jest po prostu przestarzała
b) czy aby na pewno użyłeś linkera (samo dodanie nagłówka przez #include to nie wszystko!)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2013 o 00:17, Daronn_Darker napisał:

/.../
linkera? tzn przy g++ dać mu -l? Użyłem. Nie wiem, chciałem skorzystać z tej biblioteki
new curses, ale chyba sobie odpuszczę.

gcc -W -Wall -Werror -Wextra -I./Includes/. -o Sources/NCurses/ncurses_init.o -c Sources/NCurses/ncurses_init.c -lncurses
Taki przykład z jednej z pierwszych stron w Google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Unity (te z Ubuntu) podobno pozwala używać wyszukiwania "inteligentnego". Jest coś podobnego dla linuxów innych? Albo najlepiej coś lepszego, wspierającego basha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2013 o 00:44, Narmo napisał:

> /.../
> linkera? tzn przy g++ dać mu -l? Użyłem. Nie wiem, chciałem skorzystać z tej biblioteki

> new curses, ale chyba sobie odpuszczę.
>
gcc -W -Wall -Werror -Wextra -I./Includes/. -o Sources/NCurses/ncurses_init.o -c Sources/NCurses/ncurses_init.c
-lncurses
Taki przykład z jednej z pierwszych stron w Google.

Wywala że nie ma Sources/NCurses/ncurses_init.c

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować