Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

/.../
Ubuntu server już miałem i zacinał mi :P Zobaczę na to Xubuntu. Co do vim, na zajęciach korzystaliśmy i jakoś się tak przyzwyczaiłem :P
Nie, nie używam Oracle, po bazach danych mam niesmak do czegokolwiek Oraclowego... mam VMwarePlayer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 14:42, Dregorio napisał:

Ubuntu server już miałem i zacinał mi :P Zobaczę na to Xubuntu. Co do vim, na zajęciach
korzystaliśmy i jakoś się tak przyzwyczaiłem :P
Nie, nie używam Oracle, po bazach danych mam niesmak do czegokolwiek Oraclowego... mam
VMwarePlayer.


Zawsze jest też plan B - kup sobie VPS-a z prawdziwego zdarzenia, jako system operacyjny wybierasz sobie co chcesz.
http://www.ovh.pl/vps/index.xml
Dycha miesięcznie raczej budżetu ci nie zmarnuje (a można choćby go wykorzystać jako serwerek FTP do trzymania jakichś danych), szybkie toto nie jest ale z 1GB RAM + 1 GHz będzie. A potem tylko się łączysz ze swojego kompa przez putty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Nie mam zaufania do rozwiązań chmuropodobnych po tym co zrobiło Google... Zastanawiam się nad postawieniem na AVR`ce serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że Cię molestuję.

Usunąłem właśnie partycję odzyskiwania Win7 i lecę instalować system po bożemu. Moje pytanie - masz jakieś rady na Ubuntu rozgrzewające laptopa do poziomu gwiazdy neutronowej i zużywające baterię w nieprzyjemnie szybkim tempie? Ponoć to popularny problem na Ubuntu, ale nie jestem pewien, co z nim zrobić, jak przesiądę się już na 14.04.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok mam Xubuntu. Odpalam interpretator python komendą "python". Jak w tym odpalić napisany przez nasz plik .py? Normalnie w konsoli daje "python p.py" (za p podstawiam dowolny ciąg). Ale się zastanawiam czy jak już odpalę interpretatora to mogę zrobić coś podobnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 14:34, ziptofaf napisał:

Notabene... vim... ty jesteś masochistą :O Ja to nie wyobrażam sobie życia bez nano,
vim kojarzy mi się z narzędziem tortur :P


Porównanie nano do vima to jak porównanie kartki papieru do komputera. Zupełnie inny target, zupełnie inne możliwości. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 15:10, ww3pl napisał:

Wybacz, że Cię molestuję.

Usunąłem właśnie partycję odzyskiwania Win7 i lecę instalować system po bożemu. Moje
pytanie - masz jakieś rady na Ubuntu rozgrzewające laptopa do poziomu gwiazdy neutronowej
i zużywające baterię w nieprzyjemnie szybkim tempie? Ponoć to popularny problem na Ubuntu,
ale nie jestem pewien, co z nim zrobić, jak przesiądę się już na 14.04.


Mam. Nie używać Ubuntu a Xubuntu. Wygląda dużo gorzej ale zużywa baterię 2x wolniej - ładna grafika = szybsze zjadanie baterii. Nie musisz oczywiście od nowa ściągać systemu, możesz sobie zmienić silnik graficzny na Xfce (bo tego używa Xubuntu) już po instalacji normalnego Ubuntu:
http://www.enqlu.com/2014/03/how-to-install-xfce-desktop-on-ubuntu.html

Tyle dobrego że 14.04 jest lepsze pod tym względem od 13.10 i działa tak z 20-30 minut dłużej.

@ rob006
Ech, masz rację o ile nie używasz go po prostu do... edycji tekstu. Osobiście wolę gedit albo wręcz notepad++ jeśli mam programować (albo nano jeśli pracuję w konsoli) bo od vim jak się odbiłem lata temu tak do dziś mam do niego uraz. Może i toto jest super zaawansowane, ma z 5000 opcji ale dla mnie korzystanie z niego było czystą abstrakcją...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 17:13, ziptofaf napisał:

Ech, masz rację o ile nie używasz go po prostu do... edycji tekstu. Osobiście wolę gedit
albo wręcz notepad++ jeśli mam programować (albo nano jeśli pracuję w konsoli) bo od
vim jak się odbiłem lata temu tak do dziś mam do niego uraz. Może i toto jest super zaawansowane,
ma z 5000 opcji ale dla mnie korzystanie z niego było czystą abstrakcją...


Vim for life! Pisałem w tym nawet dość poważne fragmenty kodu w C++ - jestę hipsterę. Mam kolegę, który takie harce robi z tymi różnymi funkcjami, że nie wiem co się dzieje - jakieś zamienianie kolumn z agregowaniem wyników - no mózgu nie ma.

A i tak - emacs + Latex i zaczynasz gardzić ludźmi, którzy inżynierkę pisali w Wordzie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, poddaję się - udało mi się poradzić z partycjami, zrobiłem nawet upgrade do 14.04 już bez WUBI, ale przy drugim włączeniu systemu (po instalacji CCC z centrum oprogramowania) ponownie błąd ze sterownikami obrazu.

Alt + Ctrl + F1 wywala mi konsolę, w której /zawsze/ pokazuje mi "Login incorrect" - miałem wrażenie, że coś pokićkałem z hasłem, więc zmieniłem je w roocie w trybie recovery, ale sprawa pozostaje bez zmian. Reset ustawień aticonfig się udał (także w trybie recovery z poziomu roota), ale nie miało to absolutnie żadnego efektu - nie licząc tego, że system nie proponował mi już w okienku poniżej reset ustawień grafiki, a po prostu wywalił czarny ekran.

Pomysły? Odpalenie systemu "na jedną sesję" w low-graphic mode też nie pomaga, bo wtedy system wraca do pustej konsoli, w której nie mogę nic pisać ani z której nie mogę przejść do wiersza poleceń (Alt+Ctrl+F1).

Specjalnie przyniosłem mikrofalówkę z kuchni, żeby zrobić Wam poniższe zdjęcie.

*Edit*
Co do "login incorrect" - ciekawe rzeczy miałem też w samym systemie, bo Ubuntu nie pozwalal mi np. na dodanie nowego użytkownika, narzekając na błąd w stylu "Child process exited with code 1", jeśli dobrze pamiętam.

20140531131933

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Żebym dobrze zrozumiał. Zależy ci na nieprzeinstalowywaniu systemu? Bo dla mnie prostszą drogę byłoby ściągnąć 14.04(choć ja bym się zatrzymał przy 13) "strzelić formata" i zainstalować od nowa. Dokumenty/pliki/inneartefakty można na dysk zewnętrzny dać/chmurę/penia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:28, Daronn_Darker napisał:

/.../
Żebym dobrze zrozumiał. Zależy ci na nieprzeinstalowywaniu systemu? Bo dla mnie prostszą
drogę byłoby ściągnąć 14.04(choć ja bym się zatrzymał przy 13) "strzelić formata" i zainstalować
od nowa. Dokumenty/pliki/inneartefakty można na dysk zewnętrzny dać/chmurę/penia.

To świeża instalacja 14.04 + CCC na zupełnie oddzielonej, własnej partycji (razem ze swapem) umieszczonej w innej partycji rozszerzonej. Zależy mi na 14.04, bo poprzednie wersje sprawiają, że mój laptop płonie i, jak pisał ziptofaf, 14.04 ma też natywną obsługę przełączania się między dwoma GPU.

Przez upgrade do 14.04 rozumiem pobranie instalacji 14.04, odpalenie jej z pendrive na czystej partycji i zainstalowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wniosek pozostaje więc jeden - instalacja CCC z poziomu centrum oprogramowania jest walnięta i działać nie zamierza.

Wniosek:
http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux%20x86_64#amd-catalyst-packages - pora zainstalować oficjalne sterowniki (niby jest napisane że to dla desktopów ale wybrałem mu notebooka więc to chyba ta wersja).
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Catalyst-Linux-Installer-Notes.aspx - i poradnik co i jak.
Żeby to zadziałało będziesz potrzebować kilku rzeczy:
sudo chmod +x ''nazwaplikuinstalacyjnego'' jeśli nie będzie chciał się uruchomić.
./''nazwapliku'' żeby to uruchomić, powinno wyskoczyć ładne okienko "AMD Catalyst Install Driver"
sudo apt-get install linux-headers-generic
A po instalacji sterowników:
sudo aticonfig --adapter=all --initial
A potem reset i liczymy na to że zadziała.

Zaś co do login incorrect - linuksowa konsola działa odrobinkę inaczej niż normalny Linux aka czasem ma inne obłożenie klawiszy. Spróbuj wpisać w polu login swoje hasło (żeby było widoczne) aby się upewnić czy aby na pewno wpisujesz właściwe znaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że skoro nie mam dostępu do systemu (a przynajmniej do interfejsu graficznego i tym samym strony AMD), to muszę od nowa go zainstalować i dopiero wtedy zabrać się za pobieranie sterowników?

I w ogóle wiesz Ziptofaf, że ja Cię lubię. Naprawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:36, ww3pl napisał:

Rozumiem, że skoro nie mam dostępu do systemu (a przynajmniej do interfejsu graficznego
i tym samym strony AMD), to muszę od nowa go zainstalować i dopiero wtedy zabrać się
za pobieranie sterowników?


Zależy. To jest na pewno naprawialne.
Zacząłbym od:
http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword
I jako zmienione hasło wpisał coś czego się dosłownie nie da pomylić np. gggggg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, hasło udało mi się zmienić właśnie przy użyciu tej strony - ale problemy z ''login incorrect'' przy konsoli "Alt + Ctrl + F1" pozostały, dostępu do środowiska graficznego nie mam przez kopnięty sterownik, a nie bardzo wiem, jak z terminala zabrać się za pobieranie pliku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, magicznie poprzednia wersja Ubuntu z ustawień zaawansowanych przy bootowaniu odpaliła się, więc zajmę się tym dziś. Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:44, ww3pl napisał:

Jak pisałem, hasło udało mi się zmienić właśnie przy użyciu tej strony - ale problemy
z ''login incorrect'' przy konsoli "Alt + Ctrl + F1" pozostały, dostępu do środowiska
graficznego nie mam przez kopnięty sterownik, a nie bardzo wiem, jak z terminala zabrać
się za pobieranie pliku.


Ech, plan C więc - jako root jakoś dostęp do systemu możesz mieć skoro dało radę chociaż spróbować zmienić hasło.
Z jego poziomu zrób więc:
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx-amdcccle
sudo apt-get remove --purge fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates
I teraz zależnie:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup - jeśli ta komenda zadziała bez wywalania błędów to resetujesz kompa po jej wykonaniu. W przeciwnym razie:
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
X -configure

Po tym resetujesz kompa i sprawdź czy już ci działa grafika. Jeśli tak to można spróbować zainstalować oficjalne sterowniki od AMD.

Ale przyznam, masz naprawdę pokaźną gamę błędów ze sterownikami, miałem mniej na trzech R9 280X i najnowszym Xeonie...

EDIT
O, jak ci działa to jest jakiś postęp :P To powyżej w razie czego powinno ci pozwolić wyrżnąć śmieci po sterownikach AMD gdyby znowu wyleciały w powietrze i przywrócić standardowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień się z tym męczę... Mam minta. Dźwięk chodzi na nim doskonale out-of-the box. Problem mam jednak z wine. Gdy odpalę grę przez PlayOnLinux (np. coś na steamie) to mam dźwięk w grze ale wszystko w tle (np. native TeamSpeak 3 czy Spotify) przestają działać. Gdy słucham sobie muzyki na spotify i odpalam coś przez wine to nie mam w wine dźwięku. Nie mogę pogodzić jednego z drugim. Przetrząsnąłem google. Usuwałem pulse audio, instalowałem Alse. Nic nie pomogło! Ktoś miał podobny problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Ściągnąłem Ubuntu i próbuję zainstalować je, ale wcześniej sprawdzam spójność plików i mam "Check finished: error found in 4 files" - i tak za każdym razem, na każdym nośniku (pendrive/CD). Jeszcze raz ściągnąłem, tym razem z torrentów i nadal to samo. Cztery błędy...
Jakaś pomoc? Na kilku komputerach, różnymi nośnikami i zawsze 4 błędy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować