Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 04.06.2014 o 21:08, SiDi napisał:

Panowie. Ściągnąłem Ubuntu i próbuję zainstalować je, ale wcześniej sprawdzam spójność
plików i mam "Check finished: error found in 4 files" - i tak za każdym razem, na każdym
nośniku (pendrive/CD). Jeszcze raz ściągnąłem, tym razem z torrentów i nadal to samo.
Cztery błędy...
Jakaś pomoc? Na kilku komputerach, różnymi nośnikami i zawsze 4 błędy...

Ściągałeś z oficjalnej strony Ubuntu? Wstawiałeś instalkę na pendrive o tym wynalazkiem?

http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...

Panie, oczywiście, że tak. Nie jestem aż takim nowicjuszem, aby wrzucić plik *.iso na pendrive i liczyć, że wszystko się samo zainstaluje. Jakby jeszcze ktoś miał watpliwości - sumy kontrolne są identyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2014 o 21:49, SiDi napisał:

...

Panie, oczywiście, że tak. Nie jestem aż takim nowicjuszem, aby wrzucić plik *.iso na
pendrive i liczyć, że wszystko się samo zainstaluje. Jakby jeszcze ktoś miał watpliwości
- sumy kontrolne są identyczne.


Mam takie dziwne pytanie - a czy próbowałeś po prostu... zignorować te 4 błędy i mimo to zainstalować system?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. Instalacja się zaczęła, logo pojawiło się i BAM - czarny ekran i koniec.
Mimo wszystko nadal pytanie wisi w powietrzu - dlaczego suma md5 jest poprawna, ale mimo wszystko 4 błędy są wykrywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2014 o 22:04, SiDi napisał:

Tak. Instalacja się zaczęła, logo pojawiło się i BAM - czarny ekran i koniec.
Mimo wszystko nadal pytanie wisi w powietrzu - dlaczego suma md5 jest poprawna, ale mimo
wszystko 4 błędy są wykrywane.


Może problemem jest program nagrywający obraz na pendrive/płytę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2014 o 22:15, rob006 napisał:

Może problemem jest program nagrywający obraz na pendrive/płytę?


Na dwóch różnych laptopach? Korzystałem z tego w razie wątpliwości http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
Notabene nawet jak pliczek i obraz miałem w tym samym folderze to mi on nic nie wykrywał jak to jest w opisie. Ba, nawet przy szukaniu pliku nie mogę go znaleźć, muszę włączyć wszystkie pliki poprzez wpisanie "*" (cudzysłów, gwiazdka, cudzysłów).
I Daemonem nagrywałem na płytę. Póki co jestem bezradny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2014 o 22:04, SiDi napisał:

Tak. Instalacja się zaczęła, logo pojawiło się i BAM - czarny ekran i koniec.
Mimo wszystko nadal pytanie wisi w powietrzu - dlaczego suma md5 jest poprawna, ale mimo
wszystko 4 błędy są wykrywane.


Spróbuj utworzyć dysk startowy programem UNetbootin. Jedyny program, którym sam tworzę sobie takie dyski i jeszcze mnie nie zawiódł - w przeciwieństwie do domyślnym programów wbudowanych w Ubuntu/Xubuntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem Ci się pochwalić - Xubuntu działa, jestem w miarę szczęśliwy, tylko system nie potrafi się wyłączyć (nie, naprawdę, opcja wyłączenia nie działa, bo najpierw mnie wylogowuje, a przy próbie wyłączenia na ekranie logowania po prostu się zawiesza). Ale poza tym, wszystko trybi jak należy.

tl;dr
Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że Ubuntu nie zawsze działa poprawnie na wszystkich konfiguracjach (zresztą tak jak wszystkie OSy). Przykładowo, ja na Lubuntu na swoim netbooku miałem od samego startu problem. Po pierwsze, system nie widział mojego netbooka jako laptop, tylko jako pc (co równało się w moim przypadku brakiem sterowania baterią, wyświetlaczem etc), nie potrafił wstać z "wstrzymania", a jak jakimś cudem wstał to nagle znikała opcja połączenia WiFi. Dlatego wróciłem do Xubuntu, bo ten zawsze działał u mnie stabilnie i nie było z nim większych problemów, jednakże najprawdopodobniej przesiądę się na nową Fedorę z środowiskiem LXDE. Swego czasu jak testowałem ją na tym samym netbooku, okazywało się że to własnie Fedora radzi sobie z moim sprzętem najlepiej - mimo, że zaraz po instalacji systemu muszę zmienić jeden plik konfiguracyjny bo nieprawidłowo działa touchpad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2014 o 22:31, ww3pl napisał:

Miałem Ci się pochwalić - Xubuntu działa, jestem w miarę szczęśliwy, tylko system nie
potrafi się wyłączyć (nie, naprawdę, opcja wyłączenia nie działa, bo najpierw mnie wylogowuje,
a przy próbie wyłączenia na ekranie logowania po prostu się zawiesza). Ale poza tym,
wszystko trybi jak należy.

O, zadziałał ze sterownikami od AMD czy w końcu uznałeś że masz to gdzieś i zostawiłeś ustawienia domyślne? ;P

Zaś co do twojego problemu - a próbowałeś tak:
terminal
sudo -i
shutdown

Jak po czymś takim się zawiesi to się szczerze zdziwię :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę przy dzisiejszym wyłączaniu.

I póki co siedzę na domyślnych - miałem już crash systemu ponownie wymagający powrotu do poprzedniej wersji, więc póki co nie ruszam nic ze sterownikami, bo mam już dość. Gdybym mógł zmieniać GPU ''w locie'' bez żadnych problemów, prawdopodobnie zapomniałbym o istnieniu Windowsa, bo Steam obsługuje całkiem fajną liczbę tytułów.

A tak, cóż. Linux do programowania, Windows do grania/muzyki/całej reszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie z pracy sprawdzę z inną wersją. Za każdym razem jak na prywatnym komputerze próbuję instalować jakiegoś linuksa to nigdy to nie idzie tak bezproblemowo jak w przypadku Windowsów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Efekt: "Shutdown: oczekiwano czas". I nic się nie wyłącza.

Aha.

#Edit
Oh, czyli trzeba wpisać jeszcze minuty. Silly me.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zainstalowałem Operę 24 i niestety nie wykrywa Flash Playera. Chromium i Opera 12 nie mają tego problemu. Jak można przekonać Operę 24, aby jednak zainteresowała się tą wtyczką? Brak możliwości oglądania YT troszeczkę irytuje na dłuższą metę.
Próbowałem wrzucić wersję pepper, ale system nie był w stanie wykryć paczki (działałem zgodnie z instrukcjami). HTML5 tez nie pomaga.
System to Mint 13 Maya.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem, gdzie to dać bo to podpada chyba pod kategorię sprzętową oraz programową.

W każdym razie:
Jestem zadowolonym użytkownikiem Kubuntu 14.10. Wszystko w nim śmigało, nie było z nim większych problemów. Do czasu.
Postanowiłem odpiąć zasilacz z kompa, bo na coś potrzebowałem. Gdy go podpiąłem z powrotem oraz uruchomiłem sprzęt, to system normalnie się uruchomił po czym, po chwili, totalnie się zawiesił. Zrobiłem restarta, lecz po tym system się nie włączył tylko wyskoczył ekran z opcjami, coś jak po złym zamknięciu Windowsa. Po wybraniu najnowszego „kernela” sprzęt zrobił restart i po chwili znów pokazał się ekran z wyborami. Gdy wybrałem starszą wersję silnika, to system się uruchomił, po czym znów totalnie się zawiesił. Po restarcie znów powrócił ekran z wyborami, przy czym wybranie różnych wersji „kernela” już nie pomagało. Czyli w skrócie: jak naprawić Kubuntu?

A czemu mam wątpliwości, czy to nie problem sprzętowy? Bo oprócz problemów z Linuksem, zauważyłem że przy pierwszym uruchomieniu kompa BIOS wywala komunikat, „Scanning BIOS Image in Hard Drive”, „BIOS AUTO-RECOVERING”, po czym się komp restartuje i BIOS normalnie się włącza.

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj na pendrivie wersję live jakiś Linuksa i sprawdź czy na niej są problemy. Poza tym warto przeskanować RAM i dysk twardy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że RAM przeskanuję MemTestem, który mam na ekranie wyboru, obok Linuksa. A czy da się przeskanować dysk twardy z poziomu BIOSA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2015 o 08:20, Andrzej15 napisał:

Domyślam się, że RAM przeskanuję MemTestem, który mam na ekranie wyboru, obok Linuksa.
A czy da się przeskanować dysk twardy z poziomu BIOSA?


Na początek spróbuj zwykłego testu dysku przez jakieś graficzne narzędzia. Dokładniej możesz też sprawdzić za pomocą np http://www.dobreprogramy.pl/MHDD,Program,Windows,20187.html , ale jeśli SMART nic nie wykaże, to raczej nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na ekranie zostają ślady po myszce oraz obraz bardzo wolno się odświeża, to są to problemy ze sterownikami karty graficznej ? Poza tym z czego może wynikać brak ładowania ekranu wpisywania kodu (jak zaszyfrowałem sobie dysk) w ubuntu czy linux mint ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję wsparcia:

mam Windę 8.1, zainstalowałem dziś Ubuntu, ale podczas rozruchu kompa nie mam menu wyboru między systemami. Jak w takim razie mam włączyć Linuxa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować