Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 12.05.2013 o 17:26, Boguslav4 napisał:

Wszyscy używający Linuksa zastanawiają się po co używać starą wersję, a używanie XP nikogo
nie dziwi :P
A tak poważniej- interesowało mnie, co stało się z tą dystrybucją.

Kiedys byla popularna, szczerze mowiac nie wierze w sukces Mandrivy dla przedsiebiorstw, moze we Francji jest inaczej ;) BTW. WinXP czeka ten sam los, jego wsparcie przez M$ juz niedlugo sie konczy. Poza tym userzy linuxa sa srednio bardziej swiadomi potrzeby aktualizacji systemu. W zasadzie to moze nawet za bardzo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat, ale w okolicy- która wersja Virtual Boxa ma wersję po polsku?
Zawsze instalowałem testowe linuksy w wirtualnej maszynie i zależy mi na tym samym interfejsie, z tym samym tłumaczeniem opcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2013 o 13:50, Boguslav4 napisał:

Trochę nie na temat, ale w okolicy- która wersja Virtual Boxa ma wersję po polsku?
Zawsze instalowałem testowe linuksy w wirtualnej maszynie i zależy mi na tym samym interfejsie,
z tym samym tłumaczeniem opcji.


Opcja edycji już niedostępna.

Sprawdziłem- ostatnia wersja po polsku to 4.1.26, wprawdzie trochę nowsza od pierwszej z serii 4.2, ale i tak o 7 od najnowszej 4.2.14.

Czy na prawdę wszyscy już porzucili tłumaczeni? A może przeoczyłem jakieś spolszczenie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siedzi ktos w Linuxie i jest w stanie poradzic mi jaki system plikow wybrac podczas instalacji (Linux Mint, moja pierwsza proba)? Ext? JFS? XFS?

I dodatkowo przepraszam za brak polskich zankow. Mint odmawia ich pisania, bede musial cos potem pokombinowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2013 o 18:26, Sigu napisał:

Siedzi ktos w Linuxie i jest w stanie poradzic mi jaki system plikow wybrac podczas instalacji
(Linux Mint, moja pierwsza proba)? Ext? JFS? XFS?


Najbezpieczniej będzie domyślny - ext4 (chyba że coś się zmieniło i już inny jest domyślnym :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi ustawiło NTFS jako domyślny, ale to nie jest system plików Unixa, więc pytam, bo mnie pyta :)

Mint sprawdzony, chyba jednak czas potesotwać Ubuntu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisac skrypt ktory bedzie pobieral z serwera FTP plik (z użyciem SSH) i który bedzie jakoś weryfikował czy plik się skopiowal i albo to logował albo wysyłał maila. Sam nie ma wprawy w tym, jest ktoś dla kogo to bułka z masłem? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteśmy przy serwerach. Chce w domu postawić serwer np. FTP właśnie. Umieściłbym na nim kilkanaście plików i programów które mam np. przygotować na zajęcia, a nie chce mi się nosić pena. Może mi ktoś powiedzieć, czy dzięki serwerowi FTP będę mógł się przez putta/ssh logować? I jak z adresu IP zmienić nazwę na np. moj_komp@cośtam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 19:23, Daronn_Darker napisał:

Jak jesteśmy przy serwerach. Chce w domu postawić serwer np. FTP właśnie. Umieściłbym
na nim kilkanaście plików i programów które mam np. przygotować na zajęcia, a nie chce
mi się nosić pena. Może mi ktoś powiedzieć, czy dzięki serwerowi FTP będę mógł się przez
putta/ssh logować?

Serwer FTP służy do obsługi FTP, jeśli chcesz się logować przez ssh, musisz zainstalować serwer ssh.

Dnia 02.11.2013 o 19:23, Daronn_Darker napisał:

I jak z adresu IP zmienić nazwę na np. moj_komp@cośtam?

Kupujesz domenę (lub znajdujesz darmową), znajdujesz jakieś serwery DNS lub stawiasz własny, konfigurujesz w nich swoją domenę i ustawiasz na niej swój adres IP i już. Prościzna :D
Do amatorskich zastosowań najłatwiej będzie chyba skorzystać z DynDNS: http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=297

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 20:11, Daronn_Darker napisał:

Więc by na Linuxie się bawić, nie używając graficznego interfejsu, najlepiej zrobić serwer
SSH?


Jeśli chcesz to robić zdalnie, to tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 20:11, Daronn_Darker napisał:

/.../
Więc by na Linuxie się bawić, nie używając graficznego interfejsu, najlepiej zrobić serwer
SSH?

SSH i FTP to dwa różne protokoły sieciowe. Mogą ze sobą oczywiście współpracować, ale do transferu plików i tak będziesz potrzebował serwera FTP, z którym też oczywiście można się łączyć przy pomocy terminala czy command line''a.

Edit: Blach. Zapomniałem zupełnie o SFTP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 20:27, rob006 napisał:

Jeśli chcesz to robić zdalnie, to tak.

A SFTP daje mi możliwość i tego i tego?
BTW. Potrzeba mi czegoś z teorią i ćw odnośnie basha(strumienie, zabawa na drzewach katalogowych, tworzenie i niszczenie katalogów, wpisywanie do pliku itd.) znacie może jakąś stronę, materiały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 20:30, Daronn_Darker napisał:

A SFTP daje mi możliwość i tego i tego?


SFTP to nic innego jak wykorzystanie protokołu ssh do transportu plików. Wystarczy więc wtedy serwer ssh i klient obsługujący SFTP (nie każdy klient FTP ma taką opcję).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 21:43, Daronn_Darker napisał:

Czyli ściągam np. ProFTPd ustawiam sobie wszystko, a potem poprzez PuTTy spokojnie się
mogę zalogować znając adres ip ?


Proftpd to serwer FTP, Putty to klient ssh - to nie będzie ze sobą działo, bo to są inne usługi. Albo powiedz co dokładnie chcesz osiągnąć, albo zerknij na wiki i poczytaj sobie o tych usługach i co z czym się je, bo na razie strasznie mieszasz pojęcia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 22:33, Daronn_Darker napisał:

/.../
Mając serwer w domu używając terminalu, gdziekolwiek, chce się dostać do jego zawartości.
Będą tam pliki .c, .doc



No to sftp. Filezilla np. ma dla niego wsparcie od niedawna. Logujesz się na serwer podając ten sam login i hasło co przy użyciu ssh.
W przypadku linuxa masz natywne wsparcie, używając po prostu komendy sftp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2013 o 22:33, Daronn_Darker napisał:

Mając serwer w domu używając terminalu, gdziekolwiek, chce się dostać do jego zawartości.
Będą tam pliki .c, .doc


Zainstaluj serwer FTP i za jego pomocą pobieraj pliki. Klient FTP prawdopodobnie będzie na każdym kompie, a ostatecznie można skorzystać nawet z przeglądarki.

Ale na twoim miejscu skorzystał bym z jakiegoś dysku w chmurze od Dropboxa albo Google - dużo prościej, a niezawodność z pewnością wyższa niż na domowym serwerku. Chyba że to jakieś mega poufne dane, albo jesteś paranoikiem w kwestii prywatności. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować