Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Mam problem z Compiz - Fusion. Ściągnąłem repozytorium zainstalowałem, ale kompletnie nie wiem co dalej.... Wchodzę w konfigurację, zapisałem swój profil, ale nigdzie nie widzę zastosuj, etc.

Proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2008 o 23:05, DJ Danielus napisał:

Proszę o pomoc!

jaki system? bo np w mojej mandrivie włącza się takie rzeczy przez konfigurację komputera (tam są efekty pulpitu 3d, w tym compiz-fuzion).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Otóż nadal siedzę w Windowsie, ale słyszałem, że Linux jest wydajniejszy od Windowsa. Wybrałbym zapewne openSUSE ale w ogóle nigdy nie miałem styczności z Linuxem, jestem ciemny w nim, nie wiem co i jak. Dlatego jak to jest z grami czy programami, itp itd? Instaluje się łatwo, czy trzeba wykonywać skomplikowane procesy instalacyjne? Kiedyś na forum o grze Lineage 2 spotkałem się z wieloma problemami związanymi z instalacją gry czy serwera na grę, a jak z innymi grami/programami? I czy Linux jako system wyłącznie do użytku domowego jest lepszy od Windowsa (XP)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No a więc tak, programy (najważniejsze) już ma, tych których nie ma można w zabójczo prosty sposób wgrać poprzez repozytoria. Co do gier - proste gierki ruszą nawet pod Wine, do tych "cięższych" trzeba zainstalować Cedegę. Do zastosowań wyłącznie domowych Linuks moim zdaniem jest lepszym wyborem (mam openSUSE, a o Windzie prawie zapomniałem - nie mam na dysku twardym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2008 o 15:50, DJ Danielus napisał:

openSUSE - robie tak jak opisali na stronce (instalacja), ale konfiguracji już nie było....


A wyedytowałeś plik xorg.conf? Trzeba dodać w sekcji "Screen" jeden wpis. Przynajmniej tak robiło sie dla beryla. Można to zrobić poleceniami jako root. Jak dobrze pamiętam to wyglądały one następująco:
nvidia-xconfig --composite
nvidia-xconfig --allow-glx-with-composite
nvidia-xconfig --render-accel
nvidia-xconfig --add-argb-glx-visuals
Mam nadzieję, że nie pomieszałem, bo dawno to robiłem:) Zresztą nie wiem czy dla compiza nie będzie inaczej, choć jest to konfiguracja AIXGL, a nie CF.
Poza tym spróbuj go jeszcze uruchomic poleceniem. Choćby w konsoli jako zwykły użytkownik. U mnie w DBSD całość rusza po:
compiz --replace ccp
emerald --replace
Choć normalnie, to nie wiem, czy nie powinno starczyć "compiz" i "emerald".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Starczy tylko to:

Dnia 08.01.2008 o 16:11, Dux napisał:

compiz --replace ccp
emerald --replace

Tak też zrobiłem, bo było to opisane, teraz tylko wybór profilu i opcja zastosuj, której nie ma! :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sprawdzić linuksa to najlepiej zainstaluj go obok windy. Będziesz miał oba systemy na dysku i w razie problemów z jednym, będziesz mógł skorzystać z drugiego (szczególnie jeżeli chcesz sobie pograć, bo tu liniksowi do windy baaardzo daleko). Z linuksem zainstaluje Ci się menadżer rozruchu (z zasady jest to GRUB). Działa to w ten sposób, że przy uruchamianiu komputera ukaże Ci się okienko z zainstalowanymi systemami i wskażesz tylko, który w danym momencie chcesz uruchomić (pozatym jeden z systemów będzie domyślnym i jeżeli w ciągu kilku, kilkunastu sekund nic nie zrobisz, to on się załaduje). Suseł na początek jest moim zdaniem wyborem bardzo dobrym. Szczególnie gdy nie masz oddzielnej partycji przeznaczonej dla linuksa. Wystarczy, że wcześniej zdefragmentujesz dysk (podobno KONIECZNE!) i możesz zacząć instalację z płyty. Instalator sam sobie wydzieli i utworzy z niezapisanej części partycji partycje linuksowe. Robiłem tak na 80 GB dysku i wyszło przyzwoicie. Instalator nie poskąpił ani miejsca dla linuksa, ani windowsowi nie żałował pozostawienia wolnego miejsca. Dało się na nim jeszcze wiele zainstalować. Dalej wszystko z górki. W standardowej instalacji pytania są praktycznie intuicyjne i jeżeli Twoja wiedza o kompie nie jest na poziomie pani Czesi z urzędu, to nie powinieneś mieć problemów z instalacją (o ile nie masz jakiegoś nietypowego lub bardzo nowego sprzętu, bo tego czasem linuks wykryć nie potrafi).
Po instalacji będzisz musiał się jednak bardziej przyłożyć. Inny sposób instalacji programów, gdzie indziej sie szuka itd. Trzeba poświęcić odrobinę czasu, poszukać w necie i poczytać. Ale nie są to rzeczy (przynajmniej z zasady) dla doktorów informatyki (np. instalacja programu z paczek RPM jest dziecinnie prosta). Jak Ci sie system spodoba, to spokojnie sobie poradzisz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2008 o 16:15, DJ Danielus napisał:

Tak też zrobiłem, bo było to opisane, teraz tylko wybór profilu i opcja zastosuj, której nie
ma! :/


Ale profil to chyba w compiz settings manager. To nie to. Poza tym w tym czymś (podobnie jak w emerald manager) nie ma opcji "zastosuj". Zaznaczasz odpowiednie i się przestawia. Możesz zamykać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2008 o 16:25, Dux napisał:

zdefragmentujesz dysk (podobno KONIECZNE!) i możesz zacząć instalację z płyty. Instalator

bez defragmentacji cześć danych była by na części zajętej potem przez Linuksa, i już po partycji windowsowej. Dlatego też przed każdym zmniejszeniem partycji trzeba zdefragmentować dysk (no chyba że nic z tego dysku nie jest ci potrzebne, ale niewiem czy wtedy program do partycjonowania nie odmówi współpracy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W konsoli z Compizem coś takiego wyskakuje:
DJ_Danielus@Linux:~> compiz --replace ccp&
[1] 4234
DJ_Danielus@Linux:~> compiz: Trying ''/usr/$LIB/libIndirectGL.so.1''
compiz (core) - Fatal: No composite extension

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2008 o 16:33, DJ Danielus napisał:

Kurczę to już sam nie wiem.... A u siebie co ustawiałeś?


Zainstalowałem wszystko z compiz-fusion i emerald, wyedytowałem plik xorg.conf i potem te dwa polecenia. xorg.conf musisz wyedytować, jak nie masz po instalacji domyślnie ustawionego compiza. Stery oczywiści też masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować