Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 08.07.2008 o 09:20, Fagno napisał:

z tego co widziałem to wine zainstalował mi się poprzednio razem z systemem - będę musiał
doinstalowywać do niego DX 9 ? a druga sprawa, to nie bardzo wiem jak ma się sprawa ze
sterownikami pod linuxa, skąd wziąć takowe ?

Zależy do czego sterowniki. Do karty graficznej znajdziesz na stronie Nvidii (www.nvidia.com). Do karty dźwiękowej (rzadko potrzebne) ściągasz Alsa. Do innych rzeczy chyba nie są wymagane, system sam je ma.
A co do DX9 - tak, trzeba je zainstalować osobno.
PS Poradnik zainstalowania sterowników do karty graficznych (bo to niestety nie takie proste, trzeba pracować w trybie tekstowym...) znajdziesz na moim gramsajcie, w teście Aurox-a (to nie jest reklama!).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do wine to tak jak napisał ziptofaf (tyle ze WINE IS NOT EMULATOR ;). Programy działają bez problemów, z grami też jest coraz lepiej.
Co do alsy to przy Ubuntu 8.04 (bodajrze) sama się zainstaluje przy czym radziłbym wyłączyć PulseAudio- czasem sprawia problemy, dzwięk zaczyna się psuć, jednak nie u wszystkich. Ale moim zdaniem i tak lepiej pozostać przy alsa- zależy co kto preferuje :)
Niektóre stery np. do grafiki są też w repozytoriach dystrybucji więc nie ma z nimi problemu wielkiego- najlepiej szukać i czytać :P
A co do firefoxa to istnieją inne przeglądarki np. Opera, Epiphany, Konqueror (chyba że miałeś na myśli niedziałający net).

@ziptotaf
Ale jeśli chcemy coś na linuksie osiągnąć to bez grzebania w konsoli się nie obejdzie więc lepiej się do niej przyzwyczajać od samego początku :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post pod postem ale przekręciłem nick ziptofafa za co sorry- posta już nie mogłem edytnąć :) A żeby nie było offtopu to jeśli chcesz "klikalną" dystrybucje to możesz się pokusić o mandrvię (osobiście nie przepadam za nią ale to trzeba samemu sprawdzić :) lub OpenSUSE. Jeśli nie posiadasz DVD-RW to są rownież metody instalacji przez sieć lub w przypadku OpenSUSE wersje na CD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 09:24, ziptofaf napisał:


próbuję z mizernym skutkiem zainstalować te sterowniki... nawet nie mogę skopiować pliku do folderu etc tak jak napisałeś w poradniku, jak kliknę ppm na pliku, dam ''kopiuj'', to nie mam opcji ''wklej'' w folderze etc. skróty ctrl+v i ctrl +c, a także ctrl + x nie działają ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 10:43, Fagno napisał:

>
próbuję z mizernym skutkiem zainstalować te sterowniki... nawet nie mogę skopiować pliku
do folderu etc tak jak napisałeś w poradniku, jak kliknę ppm na pliku, dam ''kopiuj'',
to nie mam opcji ''wklej'' w folderze etc. skróty ctrl+v i ctrl +c, a także ctrl + x
nie działają ;[


Wbrew pozorom jest to zaleta linuksa :) Folder /etc jest bardzo ważnym folderem z plikami zawierającymi ustawienia systemu, programów. Żeby skopiować tam plik musisz użyć konsoli i z konta roota skopiować dany plik. Jest to zaletą ponieważ uniemożliwia przypadkowym osobom ingerencje w ustawienia systemu. W Ubuntu tak to wygląda $sudo cp ... /etc/ (kropki to dany plik/katalog). Po wydaniu komendy zostaniesz poproszony o hasło do Twojego konta (chyba że zdefiniowałeś oddzielnie na roota).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 10:43, Fagno napisał:

>
próbuję z mizernym skutkiem zainstalować te sterowniki... nawet nie mogę skopiować pliku
do folderu etc tak jak napisałeś w poradniku, jak kliknę ppm na pliku, dam ''kopiuj'',
to nie mam opcji ''wklej'' w folderze etc. skróty ctrl+v i ctrl +c, a także ctrl + x
nie działają ;[


jeśli masz ubuntu, a zakładam, że masz to jakie sterowniki chcesz kopiować? Odpalasz z system>administracja>menadżer sterowników własnościowych lub sterowniki nie wiem jak to się teraz w hardym heronie nazywa bo testuje 8.10 i tam jest zwykłe ''sterowniki'' zaznaczasz sterownik nvidia ściąga się i instaluje z palca sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 10:50, gracjan11 napisał:


jeszcze jedno pytanie - jaka jest ścieżka do pulpitu w linux ubuntu ? w windows to było zdaje isę c:\documents&settings\user\pulpit

edit :

pendejo - to są najbardziej aktualne sterowniki pod linuxa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 11:02, Fagno napisał:

>
jeszcze jedno pytanie - jaka jest ścieżka do pulpitu w linux ubuntu ? w windows to było
zdaje isę c:\documents&settings\user\pulpit


Powinno chyba być
/home/NAZWA_KONTA_UŻYTKOWNIKA/Pulpit (lub Desktop)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.07.2008 o 11:02, Fagno napisał:

pendejo - to są najbardziej aktualne sterowniki pod linuxa ?


najbardziej to jest beta która się nie kompiluje bez specjalnej łatki i w ogóle nic nie daje ;] Sam mam gf 7600gs i na tych sterach 169.xx co cic che instalować działa wszystko i na dobrą sprawę instalując nowszą wersję nie będzie wzrostu wydajności ani innych ficzerów bo nowsze dodają tylko obsługę nowszych kart graficznych dla gf7 już od dawna w sterach nvidii nawet na windowsa nie było usprawnień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem bardzo podziękować wszystkim którzy mi pomogli przy konfiguracji tego linuxa :)

Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej ok - estetyczny wygląd, pre-instalowane pordstawowe programy jak odtwarzacz muzyki, ''wypalaczka'' płyt etc. przez co zaoszczędziłem masę czasu, brak kochanego IE i o wiele szybsze działanie. Co da się zauważyć, to że na linux ubuntu mój komuter chodzi szybciej, co tyczy się także internetu (nawet 4 k kb/s mi ciągnęło pliki w pewnym momencie :)).

Jednak jednej rzeczy nie przeboleję - linux nie obsługuje i nigdy nie będzie obsługiwał mojego ulubionego komunikatora, aqq 2. Na forum programu jest napisane że komunikator jest projektowany pod windows i korzysta z czegoś tam od IE... kurzczę szkoda. No nic, pozostaje jeszcze testować gry ale to później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 11:31, Fagno napisał:

Jednak jednej rzeczy nie przeboleję - linux nie obsługuje i nigdy nie będzie obsługiwał
mojego ulubionego komunikatora, aqq 2. Na forum programu jest napisane że komunikator
jest projektowany pod windows i korzysta z czegoś tam od IE... kurzczę szkoda. No nic,
pozostaje jeszcze testować gry ale to później.


Kiedyś na windows też używałem AQQ ale to żadna strata :) Jeśli używasz protokołu jabbera to polecam bardzo dobry program PSI. Jeśli gg to bardzo dużo osób chwali Kadu- osobiście nie używalem (wolałem konsolowe ekg). A co do szybkości linuksa to jeśli na ubuntu widzisz poprawe to co dopiero przy innych distrach by było ... Ubuntu ma to do siebie że jest przeładowane pakietami które dużo osób porzuca na rzecz swoich ulubionych programów. Owe pakiety powodują lekką "zamułke" systemu. Popracuj troche na linuksie a zobaczysz o co chodzi- poznasz swoje ulubione programy tak jak na windows i bedziesz wiedzial czego chcesz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już było wszystko fajnie, zainstalowałem sobie nwn, chodził (mimo że nie mogłem mu zwiększyś rozdzielczości powyżej pewnej normy, 1024x768) a tu niespodzianka - teraz każda próba uruchomienia nwn kończy się resetowaniem przeze mnie kompa bo gra nie wyświetla obrazu, tylko słyszę same dźwięki ;[. Do tego gra kompletnie nie reaguje na klawiaturę i myszkę.

instalowałem directx według pewnego poradnika na necie i mam sterowniki do karty graficznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za dubla - wystarczyło wyłączyć efekty wizualne pulpitu ;) problem rozwiązany, jednak obraz w grze bynajmniej nie jest pierwszej jakości... przeoboleję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2008 o 14:34, Fagno napisał:

przepraszam za dubla - wystarczyło wyłączyć efekty wizualne pulpitu ;) problem rozwiązany,
jednak obraz w grze bynajmniej nie jest pierwszej jakości... przeoboleję


na następny raz do testów gier ustaw w konfiguratorze wine (gdzieś w menu jest) wirtualny pulpit o rząd wielkości mniejszy od tego jaki amsz ustawiony w ubu np w ubu 1024x768 to w wine ustaw 800x600 analogicznie dla innych rozdzielczości w ten sposób gra uruchomi się w oknie i nie będzie restarta całego kompa.

A do gier to jeszcze polecam playonlinux taka nakładka na wine, która pomaga w instalacji gier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 00:04, DJ Danielus napisał:

Mam system openSUSE 11. Jak wywalić zbędne pliki z autostartu (tak by się nie uruchamiały
z włączaniem systemu)?

Możesz to zrobić poprzez zmianę linków typu SXXservice w katalogu /etc/rc5.d/ na KXXservice, gdzie XX 00..99, a service to nazwa konkretnej usługi. Wszystko przy założeniu, że pracujesz na 5 runlevelu (sprawdzisz go poleceniem who -r). Tylko nie przesadź z tym wyłączaniem - dlatego zalecam zmianę S na K, żeby było łatwo daną usługę przywrócić, gdyby okazała się potrzebna. Poszukiwaną funkcjonalność powinien też mieć YAST, ale szczegółów nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może, którą dystrybucję Linux można zainstalować na komputerze z kartą graficzną GeForce 7600 gt ? Pytam w imieniu kolegi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 12:58, DJ Danielus napisał:

Praktycznie każdą - wystarczy po prostu zainstalować odpowiedni sterownik :)

Hm... ubuntu mu rozwaliło wszystko, od linuxa zaczynając na windowsie skończywszy (ledwo mu się udało windowsa przywrócić), więc nie mów że każdy ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować