Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 21.07.2007 o 17:18, AgayKhan napisał:

A co do zastosować Maków. Proszę wziąć jakiś katalog drogiego oprogramowania do obróbki grafiki,
wszelkie te aplikacje mają zawsze wersję pod Maka, niekoniecznie zaś pod Windows.

to już chyba nie do mnie? bo pisałem że mac się do grafiki jak najbardziej nadaje (zresztą ogólnie jest chyba robiony bardziej pod "wolne zawody" niż dla domowego użytku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2007 o 18:32, sig. napisał:

to już chyba nie do mnie?

Tak z rozpądu ...
>bo pisałem że mac się do grafiki jak najbardziej nadaje (zresztą

Dnia 21.07.2007 o 18:32, sig. napisał:

ogólnie jest chyba robiony bardziej pod "wolne zawody" niż dla domowego użytku

Bo ja wiem? To system słynący z olbrzymiej łatwości i ładności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 22:40, sialala napisał:

witam
mam takie pytanie ( poczatkujacy jestem ;p )
zainstaluje suse10.2 na NTFS ?

Nie. Musisz sformatowac partycje pod system plikow typowy dla linuxa np pod ReiserFs.Oprocz tego musisz przydzielic pewna czesc dysku na partycje Swap.To nie jest trudne , nawet jezeli brzmi groznie.Podczas instalacji Suse masz dobry i latwy w obsludze program do partycjonowania i formatowania dyskow, wystarczy ustawic co trzeba i reszta sformatuje sie i zainstaluje automatycznie.Zanim sie do tego zabierzesz radze jednak zapoznac sie z jakas instrukcja (pelno tego na stronach z linuxem), zebys wiedzial co sie dzieje i nie skasowal sobie przypadkiem dysku z windowsem lub danymi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2007 o 22:40, sialala napisał:

witam
mam takie pytanie ( poczatkujacy jestem ;p )
zainstaluje suse10.2 na NTFS ?

Większość linuxów sama sobie partycjonuje dysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, chciałbym zainstalować sobie linuxa ale jest pełno wersji, która dla początkującego (mnie :p) byłaby najlepsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 00:31, st-Luke napisał:

Mam pytanko, chciałbym zainstalować sobie linuxa ale jest pełno wersji, która dla początkującego
(mnie :p) byłaby najlepsza?

Dla początkujących ja bym wybrał Mandrive 2007. Jest dość dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 00:31, st-Luke napisał:

Mam pytanko, chciałbym zainstalować sobie linuxa ale jest pełno wersji, która dla początkującego
(mnie :p) byłaby najlepsza?

Ubuntu/Kubuntu jest bardzo przyjazne użytkownikowi. W najnowszej wersji nie trzeba się nawet bawić w instalację niewspieranych sterowników - jest od tego specjalne menu. Instalujesz po prostu system gotowy do natychmiastowego użytku. Wszelkie aktualizacje systemu, nowe wersje programów itd. pobierają się same. Do tego możesz w prosty sposób dorzucić bajeranckie efekty pulpitu 3d dwoma kliknięciami (w Ubuntu 7.04).
Nie można też zapomnieć o kolosalnym zapleczu software''owym - Ubuntu korzysta z paczek Debiana.
Bardzo polecam ten system linuksowym newbies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Linuxami to jest taki problem, że nie każdy sprzęt pod nim można "zmusić" do pracy. Wszystko jest ładnie, pięknie i łatwo jak masz internet przez kabel (najlepiej jeszcze z konfiguracją ip z dhcp) - może nie tyle, że chcę krytykować linuxa - wręcz przeciwnie uważam go za jeden z lepszych systemów operacyjnych, ale na litość... z kartami bezprzewodowymi to się żadna dystrybucja jeszcze porządnie nie uporała SuSe (mimo że najstabilniejszy, najporządniejszy i imo najbardziej profesjonalny) wogóle nie obsługuje kart z serii Ralink, Debian, Fedora, Gentoo i Slax - możemy zapomnieć - nawet po kompilacji sterowników i ich instalacji karty za chiny nie da się zmusić do działania. Jedyne dystrybucje które obsługują jako-tako sieci bezprzewodowe to Mandriva (wyłącznie wersja Spring) i to jeszcze koniecznie trzeba sobie firmware załatwić i o dziwo Ubuntu, który swoim spokrewnieniem z Debianem sugerował, że raczej nie zadziałają i pod nim żadne Wifi. Miła niespodzianka Ubuntu obsługuje wifi bez żadnych problemów i nie wymaga instalacji niczego :) POLECAM jeśli ktoś ma wifi, co mnie krwi i czasu napsuły te linuxy to mówie ;p ...z drugiej strony mógłbym się też czepić X-Fi i jej nieobsługiwalności, no ale nie każdy OS jest doskonały, ponoć Windows się często wiesza... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, na razie spróbuję z Ubuntu. A jedno pytanko nie gryzie się z windowsem można na jednym twardzielu (osobne partycje :p) zainstalować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 00:48, st-Luke napisał:

Dzięki za pomoc, na razie spróbuję z Ubuntu. A jedno pytanko nie gryzie się z windowsem można
na jednym twardzielu (osobne partycje :p) zainstalować?


Pewnie, że można. Z poziomu Winodowsa nawet specjalnie sobie nic w Linuxie nie będziesz mógł popsuć bo OS z Redmond nie widzi żadnych partycji Linuxowych. Natomiast od strony linuxa będziesz miał dostęp do wszystkich partycji na twardzielu. Radzę wtedy uważać jakie pliki się rusza na partycji windowsowej... bo jak te *.sys to chyba nie muszę mówić, że możesz mieć drobne problemy z uruchomieniem Windowsa. BTW. Gratuluję wyboru - Ubuntu jest bardzo dobrą dystrybucją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 00:48, st-Luke napisał:

Dzięki za pomoc, na razie spróbuję z Ubuntu. A jedno pytanko nie gryzie się z windowsem można
na jednym twardzielu (osobne partycje :p) zainstalować?


Linux instaluje Ci dodatkowo bootloadera (lilo albo częściej grub). Nie pamiętam jak jest z Ubuntu, ale jeśli na etapie instalacji zapyta Cię czy chcesz abo to zainstalować to zaakceptuj. Potem przy uruchamianiu komputera pojawiał będzie Ci się ekran z systemami, które masz na dysku (wychodzi, że będzie do Windows i Ubuntu). Dzięki temu na starcie będziesz mógł sobie wybrać system, który chcesz uruchomić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja przez jakiś czas miałem Mandriva Linux 2007. I co? A no jajco. Jeśli na Windows nie istniało tyle gier i były by np konwersje na Linuxa, to oczywiście że bym wybrał właśnie jego. A dlaczego używam XP-ka?

- user friendly
- GRY GRY GRY GRY GRY GRY GRY
- ... chyba zapomniałem dodać gry ...
- ilość oprogramowania
- ... itd itp itd itp ...

Innego wyboru, jak ktoś chce grać w nowe tytuły nie ma. No chyba że Vista :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego chcemy używać komputera. Jeśli tylko do gier to rzeczywiście Windows się w tym specjalizuje. Ale jeśli ktoś używa komputera do pracy to uważam, że należy wybrać albo Linuxa albo Mac OS X. Ale tak jak mówię, trzeba sobie powiedzieć jasno do czego chce się używać kompa/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2007 o 08:41, Naymar napisał:

Innego wyboru, jak ktoś chce grać w nowe tytuły nie ma. No chyba że Vista :D


W nowe tak. Podobno (ale podobno, o prawdziwe uinformacje lepiej pytać się w innym wątku;) może być gorzej.
Co do oprogramowania, to pewnie niejeden by Ci skontrował, że są do wszystkiego prawie linuksowe odpowiedniki. Ale chyba nikt na razie tak rzetelnie tego nie zweryfikował. Jeśli chodzi o gry ogólnie to masz rację. Jest wine, jest cedega, ale jak to mają byc nowe gry to lepiej zaopatrzyć się w Windowsa. W końcu nie jest znowu taki drogi. Ja mam obecnie i to, i to. A na dodatek jeszcze tamto:D Inaczej: winde, linuksa i bsd. Nie narzekam. Mogę poszaleć i dzięki grom (oczywiście odpowiednio do posiadanego sprzętu;), i dzięki systemowi (w linuksach, czy *BSD łatwiej przychodzi kombinowanie z wyglądem, ustawieniami itp.). Nie ma systemu idealnego. Wszystkie są dobre, tylko każdy w czym innym:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - do czego używa się kompa.

Ja dosłownie do wszystkiego - gram, piszę, tworzę strony, jestem grafikiem, zarządzam serwerem, surfuję po necie, słucham muzy, gadam ze znajomymi.... Robię na komputerze chyba wszystko co się da, więc wybór jest jeden - Windows XP/Vista.

Zresztą gdy miałem linuxa, wkurzały mnie te komendy shellowe. Czułem się trochę jak w DOSie lub Amiga CLI :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybór systemu to kwestia indywidualnych preferencji użytkownika. Ty wolisz tak, inny inaczej. I każdy ma rację. Nie ma w tym zakresie tzw. prawdy jedynie słusznej i obiektywnej.
A co do komend. Nawet je polubiłem. Choć bez przesady. Tylko że je jestem zwykłym użytkownikiem. Podejrzewam, że do zastosowań bardziej profesjonalnych używanie konsoli może być bardziej konieczne. Czy wtedy by mi to nie przeszkadzało, to już pewien nie jestem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwą zaletą Linuxa jest to, że instaluje się razem z nim masa wolnego oprogramowania. Po około półgodzinnej instalacji otrzymujemy system operacyjny, który jest w stanie w pełni funkcjonować. Poza tym nie ma co porównywać Wina i Lina, Windows bezsprzecznie w kategorii gier jest najlepszy, ale nie każdy musi/chce grać. Imo upodabnianie linuxa do windowsa tylko mu szkodzi, bo przez to staje się narażony na podobne problemy jak windows. Z resztą i mój stosunek do tych systemów jest inny - Linux jest za friko, nie mam wobec niego wygórowanych wymagań, a czasami sprzyja to kombinowaniu, jeśli bardzo chcemy coś na linuxie odpalić (głównie chodzi o niedziałający dotychczas sprzęt) co się zaś tyczy windowsa to za niego się płaci. A jak się za coś płaci to i wymagania rosną. Jeśli chcemy mieć porządny komp do internetu, pisania, muzyki, filmów whatever, ale nie do grania to linux nadaje się idealnie. Nie widzę potrzeby wydawania pieniędzy na Windowsa czy to XP czy Viste. Linux jest w stanie zaspokoić większość potrzeb zwykłego usera, a i jego używanie z pewnością jest bardziej kształcące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować