Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Mam linuxa mandriva spring. Mam problem z tym systemem. W zasadzie kilka. No więc pierwszy:
1 Gdy wybieram opcję konfiguracja pulpitu, a w tym okienku opcję ekran mandriva się zawiesza.
2 Podczas instalacji systemu nie przydzieliłem mu dokładnie partycji tylko wolne miejsce na dysku i teraz niespecjalnie wiem gdzie są pliki które wgrywam etc. Mogę je znaleźć ale miło by było wiedzieć, czy da się przydzielić partycję do tego systemu
3 Instalacja programów. Rozumiem że na linuksa nie każdy program da się zainstalować. Jednak on nie potrafi nawet otworzyć normalnego exe. Chodzi mi konkretnie o DVD z CDA. Chciałem rozpakować na mandrivie plik z bonusem, czy fotosmuggler i nic nie działało. Wyświetliła się konsola "jakim programem to otworzyć"...
4 Skonfigurowanie sieci. Czy mógłby ktoś powiedzieć jak skonfigurować sieć w linuksie? Na xp normalnie sam wszystkoi robiłem, tylko ja mam WiFi a do komputera jest podłączony zewnętrzny odbiornik. Na windowsie zainstalowałem program do obsługi i konfiguracji tego odbiornika i wszystko było ok. Jednak w mandrivie nie mogę tego zrobić. Podczas instalacji była nawet opcja czy chcę skonfigurować teraz sieć, jednak połowa z pól tekstowych miała inne "nazwy" niż na oprogramowaniu do odbiornika...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2008 o 20:10, misiaczek12 napisał:

2 Podczas instalacji systemu nie przydzieliłem mu dokładnie partycji tylko wolne miejsce
na dysku i teraz niespecjalnie wiem gdzie są pliki które wgrywam etc. Mogę je znaleźć
ale miło by było wiedzieć, czy da się przydzielić partycję do tego systemu

Da się ale i tak nie będą miały liter..... zwyczajnie podaje się jako jaki katalog mają być widoczne (naturalnie musi być jedna na katalog główny czyli /

Dnia 20.10.2008 o 20:10, misiaczek12 napisał:

3 Instalacja programów. Rozumiem że na linuksa nie każdy program da się zainstalować.
Jednak on nie potrafi nawet otworzyć normalnego exe. Chodzi mi konkretnie o DVD z CDA.
Chciałem rozpakować na mandrivie plik z bonusem, czy fotosmuggler i nic nie działało.
Wyświetliła się konsola "jakim programem to otworzyć"...

Dnia 20.10.2008 o 20:10, misiaczek12 napisał:

4 Skonfigurowanie sieci. Czy mógłby ktoś powiedzieć jak skonfigurować sieć w linuksie?
Na xp normalnie sam wszystkoi robiłem, tylko ja mam WiFi a do komputera jest podłączony
zewnętrzny odbiornik. Na windowsie zainstalowałem program do obsługi i konfiguracji tego
odbiornika i wszystko było ok. Jednak w mandrivie nie mogę tego zrobić. Podczas instalacji
była nawet opcja czy chcę skonfigurować teraz sieć, jednak połowa z pól tekstowych miała
inne "nazwy" niż na oprogramowaniu do odbiornika...


To nie windows, z plikami exe będzie problem.... co to tego bonusa to w jakim jest formacie? bo akurat z plikami spakowanymi większych problemów niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2008 o 20:10, misiaczek12 napisał:

3 Instalacja programów. Rozumiem że na linuksa nie każdy program da się zainstalować.
Jednak on nie potrafi nawet otworzyć normalnego exe. Chodzi mi konkretnie o DVD z CDA.
Chciałem rozpakować na mandrivie plik z bonusem, czy fotosmuggler i nic nie działało.
Wyświetliła się konsola "jakim programem to otworzyć"...

Otwórz za pomocą Wine, powinno zadziałać.

Dnia 20.10.2008 o 20:10, misiaczek12 napisał:

4 Skonfigurowanie sieci. Czy mógłby ktoś powiedzieć jak skonfigurować sieć w linuksie?
Na xp normalnie sam wszystkoi robiłem, tylko ja mam WiFi a do komputera jest podłączony
zewnętrzny odbiornik. Na windowsie zainstalowałem program do obsługi i konfiguracji tego
odbiornika i wszystko było ok. Jednak w mandrivie nie mogę tego zrobić. Podczas instalacji
była nawet opcja czy chcę skonfigurować teraz sieć, jednak połowa z pól tekstowych miała
inne "nazwy" niż na oprogramowaniu do odbiornika...

Jeśli to jest zewnętrzny odbiornik wymagający jakichś sterowników, to już jest źle :P. Poszukaj, może na płycie dorzuconej do urządzenia, albo gdzieś w necie, ale jeśli system nie wykrywa urządzenia, to trudno aby działało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
> > 2 Podczas instalacji systemu nie przydzieliłem mu dokładnie partycji tylko wolne
> miejsce
> > na dysku i teraz niespecjalnie wiem gdzie są pliki które wgrywam etc. Mogę je znaleźć
>
> > ale miło by było wiedzieć, czy da się przydzielić partycję do tego systemu
> Da się ale i tak nie będą miały liter..... zwyczajnie podaje się jako jaki katalog mają
> być widoczne (naturalnie musi być jedna na katalog główny czyli /
> > 3 Instalacja programów. Rozumiem że na linuksa nie każdy program da się zainstalować.
>
> > Jednak on nie potrafi nawet otworzyć normalnego exe. Chodzi mi konkretnie o DVD
> z CDA.
> > Chciałem rozpakować na mandrivie plik z bonusem, czy fotosmuggler i nic nie działało.
>
> > Wyświetliła się konsola "jakim programem to otworzyć"...
>
> > 4 Skonfigurowanie sieci. Czy mógłby ktoś powiedzieć jak skonfigurować sieć w linuksie?
>
> > Na xp normalnie sam wszystkoi robiłem, tylko ja mam WiFi a do komputera jest podłączony
>
> > zewnętrzny odbiornik. Na windowsie zainstalowałem program do obsługi i konfiguracji
> tego
> > odbiornika i wszystko było ok. Jednak w mandrivie nie mogę tego zrobić. Podczas
> instalacji
> > była nawet opcja czy chcę skonfigurować teraz sieć, jednak połowa z pól tekstowych
> miała
> > inne "nazwy" niż na oprogramowaniu do odbiornika...
>
> To nie windows, z plikami exe będzie problem.... co to tego bonusa to w jakim jest formacie?
> bo akurat z plikami spakowanymi większych problemów niema
>
No właśnie niestety w exe... Hmm... Czyli jak wygląda instalacja programów na linuxie? I jak skonfigurować sieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 14:43, misiaczek12 napisał:

No właśnie niestety w exe... Hmm... Czyli jak wygląda instalacja programów na linuxie?


Opytmalny sposób to przez manager pakietów. Jakis w Mandrivie jest. Jak się zwie to nie wiem. Ale każda (prawie) dystrybucja ma swoje "paczki". Są to programy zapisane w jakimś formacie (z zasady .deb, lub .rpm) i umieszczone na specjalnych serwerach (tzw. repozytoria). Manager pakietów zawierać powinien listę wszystkich możliwych do instalacji w systemie programów, które są w repo. Wystarczy w nim "zaznaczyć" program, który chcesz zainstalować i kliknąc w OK/instaluj czy coś podobnego. Manager sam ściągnie program i zainstaluje. Programy spoza repo np. w formacie .tar.gz często instalujesz przy uzyciu konsoli za pomocą trzech poleceń: ./configure, make, make install (to ostatnie należy wykonać na koncie roota - administratora). Są jeszcze programy instalowane poleceniem "sh" (sh pełna_nazwa_instalowanego_programu - też wykonujesz to jako root w konsoli). Tak instalujesz np. sterowniki NVIDII ze strony producenta (przynajmniej kiedyś tak było). Poza tym pewnie jeszcze parę sposobów by się znalazło. Na początek jednak najlepiej instalować te programy z repo przez manager pakietów (szczególnie, że b. często program, który ściągnąłweś skądś tam, jest też spaczkowany w repozytorium i wtedy zabawa konsolą jest trochę dodawaniem sobie roboty).
Programy windowsowe (te nieszczęsne .exe) instalujesz przy pomocy wine. Wine tak z polskiego na nasze, to "udawacz windowsa" (nie emulator). Paczki z nim są też w repozytorium. Mając go zainstalowanego pligi exe uruchamiasz poleceniem (w konsoli) wine nazwa_pliku. Pewien nie jestem, ale zdaje się, że klikając prawym przyciskiem myszy na taki plik, w rozwiniętym menu pojawi się też opcja "uruchom za pomocą wine". Jeśli tak, to konsolę masz z głowy:)

Dodam tylko, że wine idealne nie jest. Idealne w tym sensie, że każdy windowsowy program przy jego użyciu zadziała. Niestety jest spora część takich, które nie ruszą. Jest też spora część, która wymaga dodatkowej zabawy.

Dnia 21.10.2008 o 14:43, misiaczek12 napisał:

I jak skonfigurować sieć?


Nie mam pojęcia. Sam nie potrafię. Nie wiem już czy ja coś źle konfiguruję, czy może sterownik karty jest zrypany:|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 14:43, misiaczek12 napisał:

I jak skonfigurować sieć?

zależy jak tą sieciówkę masz do kompa podpiętą. bo ze zwykłym eternetem problemów nie ma żadnych a z wi-fi jest coraz mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 21:29, misiaczek12 napisał:

Nie wiem czy to coś da ale model odbiornika do internetu to :
PLANET WL-U356A

a próbowałeś przez ndiswrappera? służy do "dopasowywania" Windowsowych sterów od kart wi-fi do potrzeb Linuksa (może z tą też sobie poradzi)
edit: na stronie producenta czyli tu http://www.planet.pl/content/view/download_files/1175/(download_node_id)/1328 są dedykowane sterowniki dla Linuksa (sprawdź czy na dołączonej plycie też ich niema)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Próbowałem zainstalować Linuksa Madriva 2008s free i586. Gdy próbuje go otworzyć z płyty wyskakuje mi menu z opcjami (nie wiem jak to nazwać) naciskam install Madriva Linux i nic się nie dzieje. Czy jest jakiś inny sposób na zainstalowanie tego systemu? Co mam zrobić ?

20081024183957

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2008 o 18:40, banan541 napisał:

Mam pytanie. Próbowałem zainstalować Linuksa Madriva 2008s free i586. Gdy próbuje go
otworzyć z płyty wyskakuje mi menu z opcjami (nie wiem jak to nazwać) naciskam install
Madriva Linux i nic się nie dzieje. Czy jest jakiś inny sposób na zainstalowanie tego
systemu? Co mam zrobić ?


uruchomić ponownie komputer?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2008 o 18:40, banan541 napisał:

Co mam zrobić ?


A czy Mandriva ma opcję instalacji przez Windowsa? Klasyczna instalacja przebiega tak jak instalacja Windy - uruchomienie komputera z płytą w napędzie (oczywiście z odpowiednimi ustawieniami w biosie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2008 o 19:22, banan541 napisał:

Uruchomiłem komputer ponownie już dwa razy. W BIOSie nie będę nic grzebał. Spróbuję zainstalować
opensuse. Podobno jest lepszy.


a co jest takiego w biosie, że nie będziesz grzebał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2008 o 10:04, pendejo napisał:

> Uruchomiłem komputer ponownie już dwa razy. W BIOSie nie będę nic grzebał. Spróbuję
zainstalować
> opensuse. Podobno jest lepszy.

a co jest takiego w biosie, że nie będziesz grzebał?

Juz ustawiłem boot CD/DVD na pierwszym miejscu :)

No ale wyskoczył kolejny problem:
"Wystąpił bład
montowanie partycji UUID=7CA4F5F7A4F5B42C do katalogu \mnt\mnt\win_c
zakończyło się niepowodzeniem."
Czy komuś co podobnego kiedyś wyskoczyło? Czy ktoś miał podobne problemy? Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.10.2008 o 14:36, banan541 napisał:

No ale wyskoczył kolejny problem:
"Wystąpił bład
montowanie partycji UUID=7CA4F5F7A4F5B42C do katalogu \mnt\mnt\win_c
zakończyło się niepowodzeniem."
Czy komuś co podobnego kiedyś wyskoczyło? Czy ktoś miał podobne problemy? Proszę o pomoc.


ale nie uruchomił się w ogóle? i czy to tak samo czy próbowałeś zamontować dysk z windowsem i to się pojawiło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować