Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 06.11.2008 o 20:09, pendejo napisał:

wtyczki tzn java i flash? otówrz menadżer pakietów i jak masz wersje 32 bit to szukaj
" sun java plugin" i czegoś w stylu "flash plugin" (ale ten od adobe nie gnash, ani swfdeck)
powinien być w wersji 10. Restart firefoxa i powinno byc ok


Tak o to chodzi ale nie umiem sobie poradzić ;/
Trudno jutro pobawię się z tym...

rob006

Dnia 06.11.2008 o 20:09, pendejo napisał:

Eee... No normalnie - wchodzisz na stronę z wtyczkami i klikasz instaluj :P


Niestety nie chce instalować jak tak robię ;/

Dnia 06.11.2008 o 20:09, pendejo napisał:

BTW: Co takiego ma GG, czego nie ma kadu (oprócz reklam oczywiście :P)?


ładniejszy wygląd? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 20:32, peryfraz napisał:

Jest coś takiego jak kadu??? czy to błąd językowy?


Tak jest to komunikator pod Linuxa korzysta z serwerów gadu-gadu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 20:38, wdowiakm napisał:

> Jest coś takiego jak kadu??? czy to błąd językowy?

Tak jest to komunikator pod Linuxa korzysta z serwerów gadu-gadu :)


Jej...
zaraz lece do wujka google. Poczytam o tym "wynalazku"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kadu jest super mój kumpel ma Fedore i miałem okazje ją przetestować sam od dłuższego czasu chce się przesiąść na linuxa a kadu na pewno na nim będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 20:28, wdowiakm napisał:

ładniejszy wygląd? :)


Kwestia gustu, choć może bardziej przyzwyczajenia. Mi tam się gg nigdy nie podobało, na Windowsie używałem tlena, bo znalazłem fajny skin :D, Zresztą w kadu masz do wyboru kilka stylów, i możesz dowolnie zmieniać kolory poszczególnych elementów, więc zrobienie sobie swojego skina to nie problem. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 21:08, rob006 napisał:

Kwestia gustu, choć może bardziej przyzwyczajenia. Mi tam się gg nigdy nie podobało,
na Windowsie używałem tlena, bo znalazłem fajny skin :D, Zresztą w kadu masz do wyboru
kilka stylów, i możesz dowolnie zmieniać kolory poszczególnych elementów, więc zrobienie
sobie swojego skina to nie problem. ;)


Zgadza się ale najpierw nauczę się obsługi tego Linuxa zanim zacznę na dobre pracę z nim :)
Liczę na waszą pomoc :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie jak rozwiązać mój problem z dźwiękiem, to znaczy Linux (Mandriva 2008) wykrył mi kartę (ForteMedia 801) sterowniki jakieś niby zainstalował ale dźwięku i tak nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2008 o 13:13, Ciej napisał:

Może ktoś wie jak rozwiązać mój problem z dźwiękiem, to znaczy Linux (Mandriva 2008)
wykrył mi kartę (ForteMedia 801) sterowniki jakieś niby zainstalował ale dźwięku i tak
nie ma

sprawdziłeś systemowy mikser?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2008 o 13:36, sig. napisał:

> Może ktoś wie jak rozwiązać mój problem z dźwiękiem, to znaczy Linux (Mandriva 2008)

> wykrył mi kartę (ForteMedia 801) sterowniki jakieś niby zainstalował ale dźwięku
i tak
> nie ma
sprawdziłeś systemowy mikser?


wszystko jest w nim dobrez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z innej beczki: mam w domu takiego PCta i chce go przywrocic do lask: PentiumIII 500Mhz, GeForce4 MX440, 512MB SDRAM i HDD jakies 40GB. Ma to być komp do internetu, jednak na ludzkich rozdzielczosciach (1280x960 mile widziane - monitor CRT 17'' ;) ). Internet przez kabel. Jakie distro radzicie zainstalowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dasz radę zainstalować na nim gentoo, jest to system potrafiący instalować się bardzo długo bo instaluję się tak by dobrze działał na twoim kompie. Powinien też działać Ubuntu na gnomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2008 o 18:32, PapaJaguar napisał:

Na pewno dasz radę zainstalować na nim gentoo, jest to system potrafiący instalować się
bardzo długo bo instaluję się tak by dobrze działał na twoim kompie. Powinien też działać
Ubuntu na gnomie.


Ubuntu potrafi działać troche mulowato juz przy wlaczonym Amaroku, Kadu, Firefoxie 3 i kilku innych drobiazgach.

Dnia 11.11.2008 o 18:32, PapaJaguar napisał:

Może lepiej zacznijmy od tego jakie masz doświadczenie z systemami uniksowymi.

mysle, ze male, ale ja lubie sie uczyc nowych rzeczy (tymbardziej, ze wieczory dlugie;) ). kompilowalem sam programy, edytowalem pliki z poziomu root''a (oczywiscie z terminala), kompilacji jadra jeszcze nie probowalem, chodz mam zapedy (tylko nie wiem, czy po tym system bedzie wlaczal znacznie sie szybciej, a przede wszystkim szybciej dzialal... teraz potrzeba jakiejs 1,5 minuty na zaladowanie systemu, stanowczo za duzo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2008 o 20:56, zegosz napisał:

mysle, ze male, ale ja lubie sie uczyc nowych rzeczy (tymbardziej, ze wieczory dlugie;)


Pytałem, bo dla nowicjusza pole manewru wśród dystrybucji jest bardziej ograniczone:)
Ale wiidzę, że "możesz więcej":) Jeśli więc nie zależy Ci na efekciarskim wyglądzie mozesz spróbować jakiegoś distra z lżejszym środowiskiem graficznym - np. z fluxboxem. Może być nawet to Gentoo (choć może instalację przez stage 1 sobie daruj;) A moze spróbuj czegoś z Enlightenment (np. Elive, gOS)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade. w miedzyczasie poczytalem o gentoo i tych stage''ach... pisza, ze najlepiej sie optymalizuje wlasnie przez stage 1. taki w sumie laik, jak ja, dalby rade z poradnikiem przed twarza (oczywiscie odpowiedz w ramach twoich doswiadczen)? i jeszcze jedno pytanie, bo nic nie znalazlem na ten temat: srodowisko graficzne pod gentoo sam sobie wybieram? (jesli tak, to wiaze sie to pewnie z reczna konfiguracja x-ow...)

wg niektorych stron to soft ma o wiele wieksze znaczenie przy szybkosci uzywania PC niz srodowisko... ile w tym widzisz prawdy? dodam, ze WinXP dziala szybciej przy analogocznych aplikacjach, o ktorych pisalem w poprzednim poscie (Firefox, konnekt- odpowiednik gg, winamp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Linuxa Ubuntu 8.04. Niestety system nie rozpoznał mojej karty dźwiękowej. Model karty:
Asus Xonar DX/XD. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy sterowniki do karty można zainstalować przez Synaptic, albo normalne "dodaj/usuń"? Jeśli nie to jak je zainstalować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do mojego "problemu" - na innymi forum zaproponowano mi niblexa i to wlasnie distro wybralem :)

@misiaczek: http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Vendor-Asus znajdz swoja karte i upewnij sie, ze masz zainstalowane ALSA w odpowiedniej wersji (lub nowszej) i odpowiedni kernel (oczywiscie moze byc nowszy:) ), powinno pomoc :)

Alse mozesz zainstalowac przez synaptica, jest w standardowym repo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o distro, które wybrałeś. Bedę musiał doczytać:)
Co do Gentoo. Inastalowałem kilka razy wyłącznie w trybie graficznycm (to chyba stage3). Szczerze powiedziawszy mam wątpliwości, czy jest sens bawić się ze stage 1. Siedzę na FreeBSD. Mam kilka flag w make.conf do optymalizacji instalacji przez porty. Jednak jakiejś wielkiej różnicy w szybkości systemu nie widzę jeśli porównać to samo, tylko instalowane z paczek .tbz. Te różnice nie są aż tak widoczne. Gentoo w trybie graficznym zainstalować relatywnie łatwo. Tylko, że potem trzeba wszystko skonfigurować. Tego etapu niegdy nie przeszedłem. Ale się go też nigdy nie podjąłem. Sprowadza się to jednak do wyedytowania paru plików. Powinno być wszystko opisane w dokumentacji, bo jest naprawdę dobra.
Środowisko wybierasz sobie sam. Jednak jak instalujesz system z płyty CD, to zdaje się możesz wziąść tylko Gnome. W DVD będzie i KDE. Możesz też system instalować przez sieć, potrwa dłużej, ale wybór pakietów pełen:)

Co do softu i środowiska. Pewnie istotne będzie i jedno i drugie. Ja widzę różnicę w szybkości działania systemu w zależności od tego, czy korzystam z Gnome, czy z E16. Aplikacje też mają swoje trzy grosze. Jak masz wybór, to instaluj te mniej zasobożerne (np. mniej zasobów Ci zeżre Audiacious lub XMMS niż Amarok). Do tego w przypadku "prostych" distr (tych tzw. out of the box) lepiej sprawdzić gdzieś w necie, czy nie warto wyłączyć paru działających w systemie usług. System może wtedy całkiem przyspieszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy jest różnica (w wydajności) miedzy instalowaniem pakietow z repozytoriów a recznym ich instalowaniem (tzn samodzielna kompilacja z kodu zrodlowego)? Glownie mam na mysli aplikacje, nie biblioteki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować