Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 13.11.2008 o 15:27, zegosz napisał:

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy jest różnica (w wydajności) miedzy instalowaniem pakietow
z repozytoriów a recznym ich instalowaniem (tzn samodzielna kompilacja z kodu zrodlowego)?
Glownie mam na mysli aplikacje, nie biblioteki.



zależy, bo jeśli pakiety były robione na i386, a ty masz nowszej generacji proca to powinna być mała różnica w wydajności na korzyść kompilacji, no i dochodzi możliwość samodzielnego doboru składników aplikacji przy kompilowaniu. Jeśli pakiety są i686 to wzrost wydajności będzie mniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak rozwiązać mój problem z dźwiękiem o którym pisałem nieco wcześniej (" ...problem z dźwiękiem, to znaczy Linux (Mandriva 2008) wykrył mi kartę (ForteMedia 801) sterowniki jakieś niby zainstalował ale dźwięku i tak nie ma")?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z bash może ktoś wie co tu jest źle używam PLD mini oto kod
#!/bin/bash
dialog --title "zuo" \
--backtitle "cos" \
--yesno "dy" 5 45

A błąd jak mi wyskakuje to
./plik: line 2: dialog:command not found
./plik: line 2: --yesno: command not found

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli polecenie w konsoli which dialog nie zwraca żadnego rezultatu, to nie masz tego programu w żadnej z typowych ścieżek, a może nawet w ogóle, jeśli rpm -qa | grep -i dialog nic nie pokazuje, a Ty nie kompilowałeś tego programu ze źródeł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 16:36, Ciej napisał:

Wie ktoś jak rozwiązać mój problem z dźwiękiem o którym pisałem nieco wcześniej (" ...problem
z dźwiękiem, to znaczy Linux (Mandriva 2008) wykrył mi kartę (ForteMedia 801) sterowniki
jakieś niby zainstalował ale dźwięku i tak nie ma")?


Często pomaga (a przynajmniej u mnie pomogło ;)) ręczne ściągnięcie pakietu ALSA:
http://www.alsa-project.org/main/index.php/Main_Page
A następnie jego skompilowanie i instalacja (co robi się w terminalu mniej więcej tak:
su root
wpisujesz swoje hasło
./configure
make
make depend
make install)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 23:04, ziptofaf napisał:

make install)

Albo ja mam coś z pamięcią albo po make install nie ma być )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Jak to nie? Make install chyba musi być. A przynajmniej ja zawsze używałem.

PS A tak przy okazji - wie ktoś jak przywrócić do sprawności Linuxa, na którym troszkę nazmieniałem w ustawieniach karty graficznej? Bo coś mi od czasu instalacji sterowników do niej filmy zaczęły się wyświetlać w odwróconych kolorach, no to wszedłem do panelu sterowania i wyłączyłem kilka opcji. Teraz nie dochodzi mi nawet do ekranu logowania.. .:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

make install jak najbardziej tak, ale nie make install) (chodziło mi o zamknięcie nawiasu a nie samo polecenie).
co do pytania, to w katalogu /etc/X11 powinien być plik xorg.conf.old, spróbuj nadpisać nim plik xorg.conf (powinno to przywrócić sterownik wbudowany). można też spróbować w pliku xorg.conf w sekcji "device" zmienić linikę driver, ja mam Driver "nvidia" a w przypadku sterownika wbudowanego w system (a o ten ci chyba chodzi) powinno być Driver "nv". Niewiem jednak czy nie trzeba też jakiś innych zmian dokonać (stąd propozycja podmiany całego pliku na starszą wersję), a także na co podmienić w przypadku karty ati. Być może plików x.org jest tam więcej, najlepiej sprawdzaj je po kolei aż któryś zaskoczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Problem nieaktualny , w międzyczasie przeinstalowałem system :) Mandriva 2009.0 (zwłaszcza 64-bit) i tak była aż nazbyt awaryjna (odradzam komukolwiek, bo to chłam). Teraz mam Ubuntu 8.04. i przynajmniej się nie wiesza sam z siebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 11:43, ziptofaf napisał:

/.../
Problem nieaktualny , w międzyczasie przeinstalowałem system :) Mandriva 2009.0 (zwłaszcza
64-bit) i tak była aż nazbyt awaryjna (odradzam komukolwiek, bo to chłam).

Ja zostałem przy manrivie 2008, ale z innego powodu: kde 3.5 nie chce się poprawnie zainstalować, a kde 4 do małego palca u nogi mu nie dorasta....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 11:46, sig. napisał:

> /.../
> Problem nieaktualny , w międzyczasie przeinstalowałem system :) Mandriva 2009.0
(zwłaszcza
> 64-bit) i tak była aż nazbyt awaryjna (odradzam komukolwiek, bo to chłam).
Ja zostałem przy manrivie 2008, ale z innego powodu: kde 3.5 nie chce się poprawnie zainstalować,
a kde 4 do małego palca u nogi mu nie dorasta....

Mnie też to wkurza, że wszyscy developerzy od razu jak szczerbaty na suchary rzucili się na KDE w wersji 4. Nawet 4.1 specjalnie mnie nie przekonuje i wolę pozostać przy stabilnym i wypróbowanym 3.5 z masą przepysznych modyfikacji graficznych na KDE-Look. I Mandriva, i OpenSUSE, i chyba nowe Kubuntu też jeśli się nie mylę. A czy dalej 3.5 otrzymuje support autorów czy porzucili go na rzecz wersji 4 wzwyż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 11:53, lurynowicz napisał:

otrzymuje support autorów czy porzucili go na rzecz wersji 4 wzwyż?

Ciągle jeszcze jest, kde4 w zasadzie nadal ma status beta (właśnie dlatego że na tle poprzednika wypada dość blado, a to co już jest trzeba poprawić)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mały, pewnie bardzo prosty do rozwiązania, ale wkurzający problem. Mianowicie mam Ubuntu 8.04 i jego przeglądarka plików (File Browser) cały czas uruchamia się na pełnym ekranie, ale tak, że nie ma nawet ikonek maksymalizacji, minimalizacji i wyłączenia. A to o tyle wkurzające, że jedynym sposobem wyłączenia jest Alt+F4. Jak to naprawić? Dodam, że problem dosłownie wyskoczył sam z siebie, bo cały czas było dobrze, tylko teraz coś jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to problem jednak z dekoratorem okien - z tego co pamiętam to Ubuntu miało swego rodzaju zabezpieczenie (no nie wiem jak to nazwać), które nie pozwalało na zniknięcie paska tytułowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to zrobiłem, ale zepsułem sobie spolszczenie. ;P Teraz część systemu mam po polsku, a część po angielsku. Sprawdzałem w Synapticu, wszystkie możliwe paczki mam zainstalowane, ustawiony polski język w ustawieniach, a mimo to polonizacja jest tylko częściowa. Wczoraj jeszcze wszystko działało. Czy apt-get install -f mogło coś zepsuć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 13:16, rob006 napisał:

Czy apt-get install -f mogło coś zepsuć?

Jeśli miałeś w systemie bałagan z zależnościami, to mogło niektóre pakiety odinstalować, ale nie bez uprzedniej informacji, że tak właśnie się stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 14:02, Treant napisał:

Jeśli miałeś w systemie bałagan z zależnościami, to mogło niektóre pakiety odinstalować,
ale nie bez uprzedniej informacji, że tak właśnie się stanie.


Do zrobienia sobie formatu przybierałem się już z pół roku i o porządek w systemie nie dbałem, więc bałagan miałem, ale wszystkie paczki polonizacyjne są chyba na miejscu. Przy odinstalowywaniu niektórych pakietów tylko rzuciłem na nie okiem i jak nie kojarzyłem do czego mogą być (a w przypadku większości, tak właśnie było :P), to olewałem. Można gdzieś znaleźć jakiś log, w którym byłoby pokazane co tak właściwie usunąłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 18:29, DJ Danielus napisał:

Możecie pomóc:
* configure: error: Can''t find X includes. Please check your installation and add the
correct paths!


Jestem ciekaw jak potraktuje tą wypowiedź jakiś nadgorliwy moderator, ale...

Jeżeli nie rozumiesz tego komunikatu, to powinieneś odpuścić sobie kompilację - jest duża szansa, że zrobisz sobie krzywdę. Jest masa distr, które dostarczają wszystkie konieczne paczki i używasz wszystkiego BEZ KOMPILACJI, a automat do instalacji, (apt, yum, zypper, itp.) po dodaniu odpowiednich repo wszystko powinien mieć.

Jeżeli się jednak bierzesz za kompilację - bo się np, uczysz i chcesz wiedzieć lepiej, o co chodzi, no to bez czytania plików README i INSTALL, które na pewno masz z pobraną paczką się nie obejdzie.

Powiedz, co chcesz skompilować - jest duża szansa, że nie trzeba. Pokaż też jak kompilujesz - tzn. jak wywołujesz ./configure (z jakimi parametrami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować