Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 23.11.2008 o 00:58, ziptofaf napisał:

Mam mały, pewnie bardzo prosty do rozwiązania, ale wkurzający problem. Mianowicie mam
Ubuntu 8.04 i jego przeglądarka plików (File Browser) cały czas uruchamia się na pełnym
ekranie, ale tak, że nie ma nawet ikonek maksymalizacji, minimalizacji i wyłączenia.
A to o tyle wkurzające, że jedynym sposobem wyłączenia jest Alt+F4. Jak to naprawić?
Dodam, że problem dosłownie wyskoczył sam z siebie, bo cały czas było dobrze, tylko
teraz coś jest nie tak.


Niekoniecznie prosty. Powiedz, co się dzieje, jak wpiszesz w gnome-terminal (Terminal GNOME) metacity - przeklej tutaj komunikaty.

Druga rzecz: uruchom edytor konfiguracji GNOME (aka gconf-editor) i znajdź klucz:
/apps/nautilus/preferences/navigation_window_saved_maximized
Powiedz, czy coś się zmieni jak go włączasz/wyłączasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 18:38, kotolew napisał:

Jestem ciekaw jak potraktuje tą wypowiedź jakiś nadgorliwy moderator, ale...

To znaczy? Co masz tu na myśli?

Właściwie to nic nie chcę kompilować - chcę tylko uaktualnić mojego antywirusa - ClamAV. Niestety wywala błędy przy aktualizacji i nie wiem co powinienem zrobić...
PS. Ja nic nie kompiluję - robi to za mnie program aktualizujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 20:11, DJ Danielus napisał:

Właściwie to nic nie chcę kompilować - chcę tylko uaktualnić mojego antywirusa - ClamAV.
Niestety wywala błędy przy aktualizacji i nie wiem co powinienem zrobić...
PS. Ja nic nie kompiluję - robi to za mnie program aktualizujący.


Pomijając to, że na Linuksa napisano osiem wirusów, którymi zaraziło sie pięć osób...
Jakie distro. Skąd pobrany ClamAV, jak go zainstalowałeś, jak z niego korzystasz - przyjmuję, że wykorzystujesz ClamAV do kontroli zasobów Windzianych.

(Ech... w sumie, to nie mam potrzeby korzystać z niego i chyba najchętniej odesłałbym Ciebie na stronę projektu. Niemniej można się pobawaić - rób jak uważasz. :-) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 21:51, DJ Danielus napisał:

openSUSE 11.0
ClamAV z repo + KlamAV
Potrzebny do kontrolowania Windowsa ;P


Odsyłam Ciebie na forum.suse.pl - jest tam kilka osób, które ma to opanowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 21:57, kotolew napisał:

Odsyłam Ciebie na forum.suse.pl - jest tam kilka osób, które ma to opanowane.

Tam także zadałem to pytanie.

Mimo to dzięki za dobre chęci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 23:12, DJ Danielus napisał:

> Odsyłam Ciebie na forum.suse.pl - jest tam kilka osób, które ma to opanowane.
Tam także zadałem to pytanie.

Mimo to dzięki za dobre chęci.


Chęciami, to wiesz, piekło jest wybrukowane. ;-)

Każda dystrybucja ma po prostu swoją specyfikę i lepiej kierować konkretny problem do osób, które na danej dystrybucji działają na codzień. To co działa na Slacku, nie działa na Ubuntu.

IMO, openSUSE to bdb. wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2008 o 14:55, rob006 napisał:

Można gdzieś znaleźć jakiś log, w którym byłoby pokazane co tak właściwie usunąłem?

# cat /var/log/dpkg.log | grep remove

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2008 o 22:04, DJ Danielus napisał:

Jak odinstalować starsze wersje środowisk graficznych?


W suśle? Choćby YaSTem. Tak samo jak instalacja. Zaznaczasz odpowiednie pliki (nota bene już zaznaczone jako zainstalowane) i "akceptuj". Tylko nie pamietam, czy klikasz na plik raz czy dwa razy. Bo tak samo możasz je zaktualizować do nowszej wersji (oczywiście nie ma w ten sposób mowy o akualce np. z KDE3 do KDE4;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2008 o 23:06, DJ Danielus napisał:

Zaktualizowałem KDE do najnowszej (stabilnej) wersji i nie mam internetu :/ Co mogę zrobić?

najnowszej 3,5 czy najnowszej 4? bo właśnie myślę nad przesiadką na opensusła, jako że w mandrivie 2009 obie nie działają poprawnie.
ps co rozumisz przez to że nie masz internetu? jaki masz i przez co do kompa podłączony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2008 o 07:40, sig. napisał:

> Zaktualizowałem KDE do najnowszej (stabilnej) wersji i nie mam internetu :/ Co mogę
zrobić?
najnowszej 3,5 czy najnowszej 4? bo właśnie myślę nad przesiadką na opensusła, jako że
w mandrivie 2009 obie nie działają poprawnie.

Tutaj działała dość dobrze nawet starsza wersja KDE 4 - KDE4.0.4

Dnia 20.12.2008 o 07:40, sig. napisał:

ps co rozumisz przez to że nie masz internetu? jaki masz i przez co do kompa podłączony?

Po prostu miałem wcześniej - chodził bez problemów. Po aktualizacji systemu i środowiska się go pozbyłem.
Internet jak internet - przez skrętkę RJ45, połączony z routerem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4 powiadasz.... no to pytańka 2:
1 da się powiększyć pulpit na cały ekran? w mandarynce zajmuje tylko niewielki kawałek...
2 mógłbyś sprawdzyć czy tinyfugue (klient do tekstowych mmo) działa ze skrótu na rzeczowym pulpicie (trzeba naturalnie w zaawansowanych zaznaczyć że ma się w kosoli uruchamiać)? bo pod mandarynką działą tylko jak ręcznie uruchomię konsolę i dopiero z niej TF-a. z kolei pod 3,5 mam dość dziwny problem, przy próbie uruchomienia krusadera albo kwrite z prawami roota wyrzuca mi błędy.....kinit4 (jakim cudem skoro kde4 jest wyłączone pozostaje tajemnicą programistów).

edit: co do netu, to próbowałeś go skonfigurować od nowa? sprawdź też czy przy okazji nie "zagineły" sterowniki do karty sieciowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2008 o 08:52, sig. napisał:

1 da się powiększyć pulpit na cały ekran? w mandarynce zajmuje tylko niewielki kawałek...

Nie bardzo rozumiem - tu zajmuje cały ekran.

Dnia 20.12.2008 o 08:52, sig. napisał:

2 mógłbyś sprawdzyć czy tinyfugue (klient do tekstowych mmo) działa ze skrótu na rzeczowym
pulpicie (trzeba naturalnie w zaawansowanych zaznaczyć że ma się w kosoli uruchamiać)?
bo pod mandarynką działą tylko jak ręcznie uruchomię konsolę i dopiero z niej TF-a. z
kolei pod 3,5 mam dość dziwny problem, przy próbie uruchomienia krusadera albo kwrite
z prawami roota wyrzuca mi błędy.....kinit4 (jakim cudem skoro kde4 jest wyłączone pozostaje
tajemnicą programistów).

Z rootem nie ma problemów, a to pierwsze sprawdzę jak uzyskam dostęp do internetu :/

Dnia 20.12.2008 o 08:52, sig. napisał:

edit: co do netu, to próbowałeś go skonfigurować od nowa? sprawdź też czy przy okazji
nie "zagineły" sterowniki do karty sieciowej.

Niestety wszystko jest, a konfigurację też przeprowadziłem od nowa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.12.2008 o 08:52, sig. napisał:

1 da się powiększyć pulpit na cały ekran? w mandarynce zajmuje tylko niewielki kawałek...


da się teraz masz na pulpicie aplet plazmy odpowiedzialny za wyświetlanie folderu (jakiegokolwiek nie musi być pulpit, może być nawet folder sieciowy) w prawym górnym rogu jest takie coś tam odblokuj elementy interfejsu i już możesz zmieniać wielkości plazmidów, a jeśli chcesz mieć widok pulpitu jak w kde3 to w opcjach tego plasmidu od wyświetlania zawartości folderu musisz zaznaczyć odpowiednią opcję.

Odpalę live cd to napiszę dokładnie jak to się nazywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeinstalowałem system i mam internet, ale nie mam dostępu do dysków Windowsowych.... W ogóle ich system nie widzi. Jest mi to bardzo potrzebne, a więc proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki, chodziło mi właśnie o to żeby wyglądało jak kde 3. live-a właśnie ściągam, w przyszłym tygodniu będą pewnie testy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2008 o 10:58, sig. napisał:

dzięki, chodziło mi właśnie o to żeby wyglądało jak kde 3. live-a właśnie ściągam, w
przyszłym tygodniu będą pewnie testy.

kurcze coś nie mogę znaleźć tej opcji w kde 4.1.2 a takie mam na live, ale na 100% da rade to zrobić bo miałem tak zrobione. No tak sprawdziłem w nowszym KDE jest dopiero ta opcja, więc ze swojej strony moge powiedzieć, że w kubuntu 9.04 jest juz w repo KDE 4.2 beta 2 od jakiegos tygodnia i tam an pewno ustawisz sobie widok folderu na cały pulpit. Nie jestem tylko pewien czy w wersji 4.1.3 ta opcja istnieje, no chyba, że w twoim distro tez będzie najnowsze KDE, lub będzie jakis backport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować