Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

całe kde4 to jedna wielka beta..... w suśle ma być 4.1.3, być może powrót do 3.5 coś da (z tego co czytałem da się, być może będzie to lepiej zrobione niż w mandrivie). w zasadzie to plasmoidół do niczego nie potrzebuję... ma być po prostu pulpit (a raczej 10 pulpitów, ctrl + fx rządzi ;) z ikonkami i jakimś obrazkiem w tle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w 4.1.3 na 70% da się zrobić z tego plasmoida normalny pulpit, dużo też zależy od paczkujących KDE dla susła,bo nie wiadomo co tam z backportów wrzucą. BETA 2 KDE 4.2 działa bardzo sprawnie, oczywiście jeśli nie masz gf 8 i 9 bo na nich są problemy i ta wersje bym ci polecił najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wiedzących i zwracam się z takim problemem.
Ze względu na specyfikę pracy zasugerowano mi zapoznanie się z systemem linux. Wcześniejsze kontakty ograniczały się do wersji bootowalnych z płyty.
Obecnie na kompie mam vistę i chciałbym sobie zainstalować na stałe pełną wersję ubuntu (dostałem ją od wieloletniego użytkownika linuxa), niestety nie było czasu na wyjaśnienie kilku istotnych kwestii. Kolega powiedział, że po zainstalowaniu ubuntu (mam 1 dysk podzielony na partycje - mam wolną partycję 180 GB) zmieniony zostanie bootsector i w razie uszkodzenia lub odinstalowania linuxa będę miał kłopoty z korzystaniem z visty.
Czy po ewentualnym odinstalowaniu ubuntu start z płyty visty z opcją napraw system wszystko przywróci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 14:14, jadam napisał:

Witam wiedzących i zwracam się z takim problemem.
Ze względu na specyfikę pracy zasugerowano mi zapoznanie się z systemem linux. Wcześniejsze
kontakty ograniczały się do wersji bootowalnych z płyty.
Obecnie na kompie mam vistę i chciałbym sobie zainstalować na stałe pełną wersję ubuntu
(dostałem ją od wieloletniego użytkownika linuxa), niestety nie było czasu na wyjaśnienie
kilku istotnych kwestii. Kolega powiedział, że po zainstalowaniu ubuntu (mam 1 dysk podzielony
na partycje - mam wolną partycję 180 GB) zmieniony zostanie bootsector i w razie uszkodzenia
lub odinstalowania linuxa będę miał kłopoty z korzystaniem z visty.
Czy po ewentualnym odinstalowaniu ubuntu start z płyty visty z opcją napraw system wszystko
przywróci?

bez problemu apliakcja naprawcza windows poprawi co trzeba

Porada - ściągnij sobie nowe ubuntu i je instaluj, bardzo prosty w obsłudze instalator, szybkość działania znakomita(w 64bitach) właśnie wrzuciłem moje doswiadczenia z ubu 810 na moim gsie, i sterowniki do wifi oraz karty graficznej zawarte w dystrybucji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 14:14, jadam napisał:

Czy po ewentualnym odinstalowaniu ubuntu start z płyty visty z opcją napraw system wszystko
przywróci?


Właśnie próbowalem najnowszego susła. Wersja stabilna, podobnie jak RC skopała mi instalację gruba i rozruch windy (konkretnie plik winloader.exe). Opcja "napraw i uruchom ponownie" załatwiła sprawę automatycznie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 14:27, czaja24 napisał:

Porada - ściągnij sobie nowe ubuntu i je instaluj, bardzo prosty w obsłudze instalator,
szybkość działania znakomita(w 64bitach) właśnie wrzuciłem moje doswiadczenia z ubu 810
na moim gsie, i sterowniki do wifi oraz karty graficznej zawarte w dystrybucji


Stabilny 64-bitowy system? Ja miałem 64-bitową Mandrivę 2009. To był koszmar - zero kodeków, ciągłe zwisy...A ten Ubuntu to mówisz, że stabilny? Jak tak, to chyba go przetestuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 18:17, ziptofaf napisał:

> Porada - ściągnij sobie nowe ubuntu i je instaluj, bardzo prosty w obsłudze instalator,

> szybkość działania znakomita(w 64bitach) właśnie wrzuciłem moje doswiadczenia z
ubu 810
> na moim gsie, i sterowniki do wifi oraz karty graficznej zawarte w dystrybucji


Stabilny 64-bitowy system? Ja miałem 64-bitową Mandrivę 2009. To był koszmar - zero kodeków,
ciągłe zwisy...A ten Ubuntu to mówisz, że stabilny? Jak tak, to chyba go przetestuję
:)

nawet guld wars chodzi - dowód na moim gsie:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 19:37, DJ Danielus napisał:

I jak zadowolony? :) Jakie opinie?


Obraz nędzy i rozpaczy pokrótce:)
Jak w tym flmie: widzę ciemność ciemność widzę. W ogóle jakby nie łapał o co biega z monitorem i jego odświeżaniem (a wersja liveCD działa w porządku). Jutro idę do pracy, tam lepsze łacze to sobie DVD ściągnę. Jak dalej nie będzie chciał wstać tryb graficzny to spróbuję wpierw zainstalować stery nvidii i wtedy odpalić.

Dodam, że wersja 11.0 działała w porządku (problemów z grubem tez nie było). No oprócz dźwieku, który dość mocno chramolił. Podobnie jak w Sabayonie. Choć lepsze to niz w FreeBSD, gdzie nic nie trzeszcało, bo ..... dźwięk po prostu nie działa. Same utrapienia mam z tym nowym komputerem:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... U mnie problemów nie było ani z 11 ani z 11.1. Jednakże jest jedna wnerwiająca sprawa - czemu mając system o oznaczeniu 11.0 nie mogę zaktualizować go do wersji 11.1? Wszystkiego próbowałem i skończyło się problemami z zależnościami, później brakiem internetu, a w końcu instalacją nowej wersji systemu od podstaw (format).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 14:27, czaja24 napisał:

Porada - ściągnij sobie nowe ubuntu i je instaluj, bardzo prosty w obsłudze instalator,
szybkość działania znakomita(w 64bitach) właśnie wrzuciłem moje doswiadczenia z ubu 810
na moim gsie, i sterowniki do wifi oraz karty graficznej zawarte w dystrybucji


Dzięki za odpowiedź Tobie i Dux0wi.
Ja zainstaluję chyba ubuntu 8.04. Znajomy powiedział mi, że ta wersja obecnie jest lepiej dopracowana niż 8.10 i lepiej poczekać z instalacją nowszej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok kumpel ma problem, ma pod monitor podłączone xpudło i komputer poprzez switch. Problem w tym, że jego kubuntu wykrywa max rozdziałkę 1024x768 karta gf8600 bez switch ładnie maksymalną rozdziałkę wykrywa. Switch jest w stanie ja wyświetlić bo przepuszcza obraz z iksa w tej rozdziałce, więc czy można jakoś na sztywno ustawić rozdzielczość, tak by system nie sprawdzał czy monitor jest w stanie ją wyświetlić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2008 o 22:52, pendejo napisał:

Ok kumpel ma problem, ma pod monitor podłączone xpudło i komputer poprzez switch. Problem
w tym, że jego kubuntu wykrywa max rozdziałkę 1024x768 karta gf8600 bez switch ładnie
maksymalną rozdziałkę wykrywa. Switch jest w stanie ja wyświetlić bo przepuszcza obraz
z iksa w tej rozdziałce, więc czy można jakoś na sztywno ustawić rozdzielczość, tak by
system nie sprawdzał czy monitor jest w stanie ją wyświetlić?


ręczna konfiguracja w pliku xorg.conf powinna załatwić sprawę, ustawia się ręcznie rozdziałkę i częstotliwośc odświeżania - tak przynajmnniej jest w ubuntu i innych debianach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2008 o 23:13, czaja24 napisał:

ręczna konfiguracja w pliku xorg.conf powinna załatwić sprawę, ustawia się ręcznie rozdziałkę
i częstotliwośc odświeżania - tak przynajmnniej jest w ubuntu i innych debianach


no ta tyle, że z tego co ustawiłem to te ustawienia można sobie wsadzić, bo system i tak wie lepiej, ale jeszcze popatrzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, kolejny problem :D (jak ktoś nie pamięta, mam Debiana Lenny :P)
Na gwizdkę tatuś sprawił pięęęękny prezent, jakim jest Epson Stylus DX8450. Korzystając z tutka dostępnego tutaj http://hivernal.org/static/computing/hardware/epson-dx8450.en.html udało mi się doprowadzić drukarkę do działania, jednak problem jest dalej ze skanerem. Dodałem repo, tóre jest tam podane, oto co mi wyskakuje przy instalacji iscan:

tykus@debian:~$ sudo apt-get install iscan
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Nie udało się zainstalować niektórych pakietów. Może to oznaczać,
że zażądano niemożliwej sytuacji lub używasz dystrybucji niestabilnej,
w której niektóre pakiety nie zostały jeszcze utworzone lub przeniesione
z katalogu Incoming ("Przychodzące").
Następujące informacje mogą pomóc rozwiązać sytuację:

Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
iscan: Wymaga: libsane (>= 1.0.11-3) ale nie zostanie zainstalowany
E: Pakiety są uszkodzone

Próbowałem też instalować z gotowej paczki deb oraz samodzielnej kompilacji, ale efekt podobny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.12.2008 o 15:50, tykus napisał:

Próbowałem też instalować z gotowej paczki deb oraz samodzielnej kompilacji, ale efekt
podobny.


A co próbowałeś instalować? libsane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.12.2008 o 15:56, rob006 napisał:

> Próbowałem też instalować z gotowej paczki deb oraz samodzielnej kompilacji, ale
efekt
> podobny.

A co próbowałeś instalować? libsane?


iscan. libsane oraz libsane-extras mam zainstalowane, ale coś iscan się krzaczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.12.2008 o 16:02, tykus napisał:

> > Próbowałem też instalować z gotowej paczki deb oraz samodzielnej kompilacji,
ale
> efekt
> > podobny.
>
> A co próbowałeś instalować? libsane?

iscan. libsane oraz libsane-extras mam zainstalowane, ale coś iscan się krzaczy...

a może poszukaj przez synaptic sterownika, mój brother działa po instalacji właśnie z synaptica
a dystrybucja obecnie Ubuntu 8.10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.12.2008 o 16:02, tykus napisał:

libsane /.../ mam zainstalowane


A w której wersji? Bo może właśnie wersja libsane jest zbyt stara itp, dlatego iscan nie chce się zainstalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować