Zaloguj się, aby obserwować  
ferbi

Banki - który wybrać?

1131 postów w tym temacie

Dnia 11.09.2014 o 16:28, A-cis napisał:

2,2% to zdecydowanie za mało. Nie wiem czy to nawet pokrywa wartośc inflacji.


Pokrywa - ostatnio inflacja jest bardzo niska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2014 o 16:38, rob006 napisał:

Pokrywa - ostatnio inflacja jest bardzo niska.

Niekonieczne. Ceny dóbr są w ciągłym ruchu, jedne rosną podczas gdy inne spadają, dynamika wzrostu/spadku poszczególnych cen jest inna, zmieniają się w innych proporcjach i innych okresach, dlatego ciężko jest zmierzyć coś takiego jak poziom cen. Na przestrzeni dekad sposoby szacowania inflacji się zmieniały. Wiadomo, że rządy (i agencje z nimi związane) mają tendencję do ukazywania inflacji w jak najlepszym dla nich świetle, ale warto pamiętać, że używając innej metody może się okazać, że inflacja jest 2x albo nawet 3x wyższa niż ta podawana oficjalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na wyborem banku do konta osobistego. Szukam takiego w którym opłaty za usługi są najmniejsze, a tym bardziej opłaty za kartę\prowadzenie konta. Konto ma posiadać możliwość płatności w internecie (w niektórych bankach jest to chyba nazywane kartą wypukłą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2014 o 19:05, Przemix333 napisał:

Zastanawiam się na wyborem banku do konta osobistego. Szukam takiego w którym opłaty
za usługi są najmniejsze, a tym bardziej opłaty za kartę\prowadzenie konta. Konto ma
posiadać możliwość płatności w internecie (w niektórych bankach jest to chyba nazywane
kartą wypukłą).


Ja ciągle radzę ciągle to samo: T-Mobile Usługi Bankowe: wszystkie opłaty = 0 złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie pisac to pisze tu.

jakie sa teraz najnowsze sposoby placenia i na czym dokladnie polegaja ? ktory jest najwygodniejszy/najbezpieczniejszy ? czesto slysze np o placeniu zblizeniowym.

zatrzymalem sie na placeniu karta debetowa, gdzie i tak zawsze preferowalem nosic przy sobie gotowke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2014 o 18:33, Malevyn napisał:

jakie sa teraz najnowsze sposoby placenia i na czym dokladnie polegaja ? ktory jest najwygodniejszy/najbezpieczniejszy


No to możesz płacić kartą debetową, na PIN lub na podpis. Ostatnimi czasy (już chyba ze 2 lata będzie spokojnie) są w dosyś powszechnym użyciu karty paypass, czyli zbliżeniowe. Bardzo wygodne, bo nie musisz (tak jak ma to miejsce w przypadku karty debetowej) podawać karty, czekać az się coś wyświetli, wpisać PINu i znowu czekać. Po prostu przykładasza karte do czytnika i heja. Minusem taikiej karty jest to, że są jeszcze sklepy, które nie mają terminala wyposażonego w czytnik paypass (w sumie to nie wiem, czy w takim wypadku można taką kartą zapłacić "normalnie"). :P Po drugie, jak ktoś ci ukradnie dokumenty, a ty szybko nie zareagujesz, może być kiepsko. :P Sam korzystam z karty na PIN, bo nie jestem przekonany co do bezpieczeństwa karty zbliżeniowej. Głównie dlatego, że procedury bezpieczeństwa są w polskich sklepach ignorowane. :P

Więc zbliżeniowa jest chyba najszybsza i najwygodniejsza. Co do bezpieczeństwa to musi się ktoś inny wypowiedzieć, albo musisz poczytać więcej. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do bezpieczeństwa płatnościami kartą - jest coś takiego jak chargeback. Działa to i przy kartach VISA oraz MasterCard. Wiele banków jednak w ogóle nie informuje o takiej "usłudze", gdyż prawie zawsze pieniądze wracają do osoby, która używała karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2014 o 21:35, SiDi napisał:

Co do bezpieczeństwa płatnościami kartą - jest coś takiego jak chargeback.


Chargeback obowiązuje tylko przy kartach kredytowych. Ze zbliżeniówkami ogólnie nie jest tak różowo: http://niebezpiecznik.pl/post/okradli-go-przez-karty-zblizeniowe-a-banki-nie-chca-oddac-pieniedzy/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podał Rob - wiem o takiej usłudze, ale w kartach kredytowych. Polega to niby na tym, że płacąć taką kartą zaciągasz kredyt, który jest de facto własnością banku, więc jeśli doszło do czegoś bez twojej zgody lub pomyłki, bank może wycofać ostatnią transakcję. Ostatnio koleżanka z tego skorzystała kiedy jakiś gość oszukał ją na 500 zł nie wysyłając biletów na któryś z meczy siatkarzy. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2014 o 22:24, rob006 napisał:

> Co do bezpieczeństwa płatnościami kartą - jest coś takiego jak chargeback.
Chargeback obowiązuje tylko przy kartach kredytowych.


Nie tylko (nie zawsze).

http://www.bzwbk.pl/przydatne-informacje/pytania-i-odpowiedzi/karty-platnicze/pytania-i-odpowiedzi-karty-platnicze.html

"Co to jest chargeback?"
"[...] Jest to usługa bezpłatna oferowana do każdego typu karty: debetowej, kredytowej, prepaid, charge."

Nie daje to co prawda gwarancji, ze sie uda dokonac chargebacku (zalezy od polityki banku/wydawcy karty)

http://en.wikipedia.org/wiki/Chargeback_fraud

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym samym FAQ:
Jeśli zgubisz kartę lub zostanie skradziona pamiętaj, by niezwłocznie powiadomić Bank. Za wszystkie transakcje dokonane już po zastrzeżeniu karty odpowiada Bank. W przypadku dokonania nieautoryzowanych transakcji zbliżeniowej przed zastrzeżeniem posiadacz odpowiada finansowo do kwoty stanowiącej równowartość 50 EUR, obliczonej przy zastosowaniu średniego kursu ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu dokonania obciążenia Rachunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, mea culpa. ;) Z tymi politykami banku widze różnie jest. Chyba się będę musiał przejść do oddziału i się spytać co i jak. ;)

Btw. a orientujecie się jak to jest z cashbackiem? Nie wiem czy to się tak nazywa, chodzi o podejmowaniu z kasy drobnych kwot pieniędzy podczas płatności z kartą. Np. mam w sklepie rachunek 50 zł, mówię, że cashback 3 zł, babka napija 53 zł i oddaje mi z kasy 3. :P Wiem, że w innych krajach to jest standard, bo kasjerki same pytają się czy będzie jakiś cashback, ale u nas wszyscy świeca oczami. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2014 o 22:45, Rick napisał:

Ostatnio koleżanka z tego skorzystała kiedy jakiś gość oszukał ją na 500
zł nie wysyłając biletów na któryś z meczy siatkarzy. ;P


Można wiedzieć w jakim banku tak szybko to się udało zrobić? Bo ja mam kartę VISA w mBanku i zwrot kasy zajął mi trochę ponad miesiąc. Fakt, faktem dolar trochę się zmienił między transakcją a zwrotem pieniędzy, ale kilka groszy nie robi różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zabkach się da. Prowizja zgodna z bankową, dla siebie nic nie biorą. Zdaza mi się tak wypłacać w małych miejscowościach , gdzie trudno o bankomat. Jeden mały minus - nie zawsze od razu schodzi z konta. Raz nadzialem się tak na 200zl, bo sciagnelo mi po 5 dniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak w TMobile założę skarbonkę, i zadeklaruję się że będę wpłacał ileś tam pieniędzy, a tego nie zrobię, to będę miał jakąś karę? I w ogóle można założyć skarbonkę bez ustalonej kwoty, albo usunąć w dowolnym momencie i odzyskać pieniądze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2014 o 23:36, zerohunter napisał:

Jak w TMobile założę skarbonkę, i zadeklaruję się że będę wpłacał ileś tam pieniędzy,
a tego nie zrobię, to będę miał jakąś karę?


Kary nie będzie, jest za to bonus w postaci dodatkowego oprocentowania (chyba 0,3%) co każde 3 miesiące, kiedy regularnie wpłacasz.

Dnia 30.09.2014 o 23:36, zerohunter napisał:

I w ogóle można założyć skarbonkę bez ustalonej kwoty,


Niestety nie.

Dnia 30.09.2014 o 23:36, zerohunter napisał:

albo usunąć w dowolnym momencie i odzyskać pieniądze?


Można bez problemu, raz tak zrobiłem i dostałem tyle ile miałem w aktualnej chwili.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam następujący problem.
Od założenia mojego konta Alior Sync minęły dwa lata.
Ok. dwa tygodnie temu, pomagałem zakładać konto T-mobile Usługi bankowe znajomemu i pojawił się mały problem.
Możliwe, że nie pamiętam jak dokładnie przebiegała procedura otwarcia mojego rachunku.
Sprawa wygląda tak:
Wypełniliśmy dane, po dwóch dniach przyjechał kurier z papierkami, ale nie była to umowa o konto, ale jakby potwierdzenie złożenia zamówienia na rachunek i kartę. Nie było tam numeru konta.
Kilka dni temu przyszedł sms, potwierdzający otwarcie rachunku, ale nic więcej.
Zero wiadomości o numerze konta, o loginie itp., także jak na razie używanie go jest niemożliwe.

Ktoś otwierał ostatnio konto T-mobile UB? Możliwe, że coś się pozmieniało od chwili gdy ja je zakładałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2014 o 20:38, kaczek93 napisał:

Ktoś otwierał ostatnio konto T-mobile UB? Możliwe, że coś się pozmieniało od chwili gdy
ja je zakładałem.

Numer konta powinieneś mieć w umowie - załączniku do jednym z e-maili od T-Mobile. Co do loginu:

Identyfikator (numer CIF), potrzebny do zalogowania do bankowości internetowej, znajdziesz w tytule przelewu z T-Mobile Usługi Bankowe, który dotrze na Twój rachunek, najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Pamiętaj, że przelew ten będzie zrealizowany na rachunek, z którego został wykonany przelew aktywacyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2014 o 20:44, Dared00 napisał:

Numer konta powinieneś mieć w umowie - załączniku do jednym z e-maili od T-Mobile. Co
do loginu:


W załączniku, którzy był w mailu, który dotarł zaraz po wypełnieniu danych do założenia konta?
Potrzebuję takich informacji, bo będę musiał to tłumaczyć tej osobie telefonicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować