• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
military

Kopia zapasowa gry na PSX ?

Pytanie

Mam stareńką konsolę PSX - nieprzerobioną - i sporo ORYGINALNYCH gier. Laser, niestety, ostatnio szwankuje dość mocno, a i czarne płyty odporne na porysowanie nie są, więc postanowiłem pograć na emulatorze na pc. Niestety - choćby w przypadku gry Phantom Menace, w konsoli płytka jest bezustannie czytana. Różnica w prędkości napędów konsoli i pc sprawia, że właściwie nie da się grać - ciągle coś się doczytuje, ale w złym tempie, więc są przestoje. Na konsoli też są - przez nawalający laser.

Postanowiłem zrobić obraz płyty i uruchomić w emulatorze z pliku ISO. Emulatory jednak obrazu nie czytają, mimo że bez problemu uruchamiają grę z napędu (ciągle mowa o Phantom Menace, na tej grze chcę się skupić). Podobnie nie czytają innych możliwych obrazów (nrg, bin itp.) Prawdopodobnie płyta jest zabezpieczona.

Co zrobić, żeby legalnie przecież wykonać zapasową kopię gry i pograć na emulatorze? Jak pozbyć się tego czegoś, co nie pozwala na włączenie gry z obrazu? Jestem otwarty na wszelkie sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 17.03.2007 o 13:48, military napisał:

(...) Prawdopodobnie
płyta jest zabezpieczona.

Jest, jest, stąd czarny kolor płytki (żeby nie można było zobaczyć, gdzie znajdują się fałszywe ścieżki).

Dnia 17.03.2007 o 13:48, military napisał:

Co zrobić, żeby legalnie przecież wykonać zapasową kopię gry i pograć na emulatorze? Jak pozbyć
się tego czegoś, co nie pozwala na włączenie gry z obrazu? Jestem otwarty na wszelkie sugestie.

Hm, powinno dać się zrobić obraz płyty z grą razem z zabezpieczeniem. Jedną z możliwości jest zainstalowanie CloneCD (może być nawet jakaś wersja trial) i jakiegoś profilera do niego (np. ClonyXL lub Bones CCD4 Profiler, te są zwykle freeware), który posiada profil do kopiowania lub zgrywania do obrazu płyt z PSX. Za pomocą tych programów nie powinno być problemów ze zgraniem płyty do obrazu, jednak wiele zależy od Twojego napędu CD/DVD, który może nie być w stanie skopiować zabezpieczenia.
Pamiętaj jednak, że emulatory PSX (te używające BIOSu z konsoli) nie są legalne, jeśli akurat takiego używasz, to może lepiej poszukaj wśród znajomych jakiegoś speca elektronika, któryby Ci ten laser w konsoli potrafił wymienić lub naprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Niestety nie znam nikogo takiego. W takim razie czy jeśli np. ściągnąłbym obraz płyty - tej samej płyty, którą mam oryginalną, ale już pozbawiony zabezpieczeń - to jego posiadanie byłoby legalne? Podobnie miałem, kiedy kupiłem Terminatora (film) na DVD - nie było polskich napisów, więc kiedy zapytałem, jak mogę obejrzeć go z napisami, dostałem odpowiedź "teraz możesz legalnie ściągnąć divxa".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie wolno. Wtedy mamy bowiem do czynienia z kopią innego egzemplarza programu, a nie naszego. Ściągnięcie takiej kopii niczym nie różni się od "kupna" gry za 10zł na bazarze.

Prawo do sporządzenia kopii zapasowej jest uregulowane w art.75 ust.2 pkt1. Dotyczy ono tylko osoby uprawnionego, czyli legalnego posiadacza programu komputerowego. W stosunku do programów komputerowych jest wyłączony tzw. dozwolony użytek prywatny oraz przepisy dotyczące reprodukowania utworów na rzecz osób trzecich, dlatego też ustawodawca nie musiał określać sposobu, bo wynika on z wykładni językowej. Możesz "sporządzić" kopię zapasową, a nie "zlecić sporządzenie". Musisz więc zrobić to osobiście, bo przepisy prawa autorskiego interpretujemy ściśle, zgodnie z zasadą "co nie jest wyraźnie dozwolone, jest zabronione" wynikającą z istoty monopolu autorskiego.

Nie masz prawa do samego programu, tylko do korzystania z niego. Zatem powielasz program, z którego możesz korzystać. Ściągając kopię z netu, zwielokrotniasz program, z którego może korzystać ktoś inny. Zatem naruszasz prawo autorskie. Ustawodawca stwierdza, że zasadniczo nie można używać równocześnie kopii i oryginału. Zatem tak czy owak naruszasz ustawę, bo ktoś kto też ściągnął pirata również z niego korzysta.
Oryginał utworu jest jeden. Z netu ściągasz kopię innego oryginału, do której sporządzenia (ani korzystania z niej) nie masz prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To mi teraz wytłumacz jak mam sobie zrobić kopię zapasową, skoro oryginał jest tak dobrze zabezpieczony, że nie da się zrobić kopii zapasowej. Może wysłać list do dystrybutora, żeby przesłał mi nową kopię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować