Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Witam. Mam w sumie poważny problem z moim laptopem. Jakiś czas temu miałem awarie dysku, w serwisie powiedziano mi, że na chwile obecną można z niego korzystać, ale może być tak, że problem powróci (kwestia dotyczyła bad sectorów). I rzeczywiście, wszystko działało bez problemu. Ostatnio jednak zauważyłem, że w każdej grze (począwszy od Minecrafta, poprzez Team Fortress 2, skończywszy na Skyrimie) co kilka sekund liczba fpsów drastycznie spada. Przeinstalowałem wówczas system, problem dalej istniał. Powiedziano mi, że prawdopodobnie dysk daje o sobie przypomnieć. W związku z tym zakupiłem nowiutki dysk, zainstalowałem system, a problem występuje w dalszym ciągu. Nie bardzo jestem w stanie wymyślić jakąś przyczynę. Czy jesteście w stanie w tej sprawie pomóc? Czy jakieś screeny z jakiegoś programu powinienem wrzucić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem w innych miejscach, dowiedziałem się, że temperatura może powodować takie spadki FPS. Zmierzyłem, i wyszło mi coś takiego. Czy temperatura karty graficznej nie jest za wysoka, nawet jak na laptopa? Dodam, że niedawno wymieniane miałem wiatrak, a komputer w środku został przeczyszczony.

20120126191657

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sprawdzić temperatury, to nie ma chyba lepszego sposobu, niż OCCT. Ściągnij go, odpal, wybierz test CPU:OCCT i uruchom (nie zmieniaj żadnych opcji). W wariancie optymistycznym po godzinie program zakończy test i wygeneruje ładne wykresy, na których będzie widać, jakie temperatury osiągnął procesor (będą też tam pokazane napięcia oraz temperatury i napięcia na GPU). W wariancie pesymistycznym test zakończy się wcześniej, co będzie oznaczało, że sprzęt zbytnio zbliżył się do niebezpiecznych temperatur i program musiał przerwać test.
Poza tym sprawdziłbym, czy coś w zarządzaniu energią nie świruje (np. profil ni z tego ni z owego przełącza się na energooszczędny albo taktowanie CPU zmienia się z maksymalnego na minimalne), tu może pomóc np. użycie programu RightMark CPU Clock Utility i wymuszenie w nim profilu "Maximal performance" (+ zaznaczonych parę opcji - Profiles -> Maximal performance -> CPU settings -> AC power -> Use P-state transitions (PST) -> zaznaczona wartość na samym dole - przy najwyższym mnożniku -> Apply).
Problemem też może być też sam Windows, może być tak, że akurat mu się ubzdurało, że czas utworzyć punkt przywracania systemu albo postanowił właśnie ściągnąć i zainstalować jakieś aktualizacje (miałem tak parę dni temu - gram sobie w OMD! a tu nagle jak nie zacznie haratać - co się okazało? Vista znalazła ważne aktualizacje i stwierdziła, że niezwłocznie musi je pobrać), usługa indeksowania dysku też potrafi dać w kość (ja osobiście mam ją wyłączoną, wyszukiwanie plików pod Vistą jest jakieś niepełnosprawne, wolę korzystać z Altl+F7 pod Free Commanderem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam lapka Acer Aspire 5935G i problem z gorączką. Gram sobie w jakąś tam grę, np. Call of Duty i jak wiadomo, lap grzeje się i w pewnym momencie wyłącza się. Przegrzanie? Gdzie sprawdzić temperaturę procka i karty graficznej? A druga sprawa to taka, że jak go kupiłem z ponad rok temu to też grzał się, ale nie wyłączał się tak szybko. Problem z systemem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2012 o 21:35, marekl1975 napisał:

A druga sprawa to taka, że jak go kupiłem
z ponad rok temu to też grzał się, ale nie wyłączał się tak szybko. Problem z systemem?


Raczej z kurzem na radiatorze ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2012 o 21:58, marekl1975 napisał:

Czyli mam zdjąć dolną obudowę i pędzelkiem wyczyścić?


Jeśli od kupna tego nie robiłeś, to koniecznie. Jeśli w laptopie jest klapka serwisowa, to nie powinno być z tym problemu, jeśli nie, to raczej nie warto bawić się w rozkręcanie całej obudowy - radiator równie dobrze można przedmuchać sprężonym powietrzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2012 o 22:02, rob006 napisał:

> Czyli mam zdjąć dolną obudowę i pędzelkiem wyczyścić?

Jeśli od kupna tego nie robiłeś, to koniecznie. Jeśli w laptopie jest klapka serwisowa,
to nie powinno być z tym problemu, jeśli nie, to raczej nie warto bawić się w rozkręcanie
całej obudowy - radiator równie dobrze można przedmuchać sprężonym powietrzem.


Na dolnej obudowie ma tylko klapkę baterii. A dmuchać we wszystkie otworki w dolnej obudowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2012 o 22:20, marekl1975 napisał:

Na dolnej obudowie ma tylko klapkę baterii. A dmuchać we wszystkie otworki w dolnej obudowie?

W wywiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2012 o 08:07, rob006 napisał:

W wywiew.


No trochę kurzu poszło jak go dmuchnąłem. A jakieś tam klapki ma. Takie zamykane na śrubki, czyli pewnie wejścia serwisowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2012 o 21:35, marekl1975 napisał:

... Przegrzanie? Gdzie
sprawdzić temperaturę procka i karty graficznej?


Patrz mój post bezpośrednio nad Twoim (test OCCT) :D. Temperatury też można sprawdzić w Hardware Monitor, z którego screenshota zamieścił w swoim poście Marcin08.

Jak czyścisz cokolwiek sprężonym powietrzem, to pod żadnym pozorem nie przechylaj puszki, nie odwracaj też jej do góry dnem, puszkę musisz trzymać pionowo (jak przechylasz puszkę, to następuje kondensacja wilgoci - jak do niej dojdzie wewnątrz laptopa a Ty od razu go włączysz, to możesz go uszkodzić). I podczas przedmuchiwania radiatora dobrze zablokować wiatraczek chłodzenia za pomocą zapałki, bo jak dmuchniesz do wylotu powietrza, to będzie się on obracał w odwrotnym kierunku, niż normalnie i może dojść do uszkodzenia łożyska.
PS Ja bym pędzelka nie używał - ładunki elektrostatyczne są zabójcze dla elektroniki :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co możecie mi panowie powiedzieć o kartach:
GT 240M
GT 540M
W co mógłbym na takich kartach zagrać a w co nie, i jakbyście mogli podać ich odpowiedniki pecetowe to byłoby świetnie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2012 o 10:58, damiank485 napisał:

Co możecie mi panowie powiedzieć o kartach:
GT 240M
GT 540M
W co mógłbym na takich kartach zagrać a w co nie, i jakbyście mogli podać ich odpowiedniki
pecetowe to byłoby świetnie;)


Zależy jak bardzo zależy Ci na jakości grafiki i do jakiego procesora te karty przykleisz. Mam lapka z gt 540M i i5 Spokojnie da się pograć np deus ex hr, saints row 3, WoT i to przy procesorze na 70% (no co - lubię ciszę :])

Tutaj masz rozpiskę w grach
http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-540M.45920.0.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Wygląda bardzo ciekawie i na dobry wybór. Nie grałbym na nim w nie wiadomo jak super gry bo do tego mam stacjonarnego peceta;) Służyłby mi do gier starszych (Wiedźmin, Gothic III, II, I, Battlefield Bad Company 2 itp.) przy windowsie XP.;) Wypełnienie tego laptopa to intel core i3 2,53GHz oraz 4GB RAM. Chyba się skuszę jako że laptop kosztuje blisko 2000zł.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sprawa jest prosta.
Potrzebuję mocnego lapciaka 17''.

Kwota: do 2 500zł

Chciałbym pograć sobie bez przeszkód w najnowsze tytuły jak np. Saints Row 3 czy Driver San Francisco.
Nie pogardziłbym możliwością pogrania z w GTA IV.

Da radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować