Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

MSI GEL620DX-694XP http://www.x-kom.pl/p/80392-notebook-laptop-15,6-msi-ge620dx-694xpl-i3-2350m-4gb-500-gt635.html
Czy w podobnej cenie da się znaleźć coś lepszego, albo zbliżonego do tej maszynki ? Martwi mnie trochę ten procek, wolałbym coś z i5, ale ponoć w tej konfiguracji i3 też daje radę. Poza pracą zamierzam sobie na nim pograć w takie gry jak Risen 2, World of Tanks, Diablo III, czy też Skyrim. Nie są to więc jakieś produkcje z wodotryskami, ale raczej przydałby się do nich jakiś sprzęt ze średniej półki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 13:56, Doreczek napisał:

Jest on podłączany na USB? Jak to w ogóle ze sobą działa? Jeżeli byłoby tak to po co
mam targać ze sobą dysk twardy. Dla mnie to całkowicie bez sensu, wtedy zdecydowałbym
się na opcję bez tego dysku SSD.

Jeżeli współczesny dysk ma chodzić na USB, to powinno to byc USB 3.0, które nie zmniejszy transferu ze 100 MB/s do ok. 30 MB/s jak robi to USB 2.0.
Najlepsza konfiguracją dla lapków byłby dzisiaj tandem dysku SSD oraz HDD, przy czym laptopy z ekranem 15" są za małe aby mieć miejsce na oba w wymiarze 2,5". Jednym rozwiązaniem jest drugi wolny dysk na USB jako hot-plug, a drugim jest kupienie sobie ramki na dysk 2.5" o wymiarach napędu DVD (SATA - dzisiaj standard), co kosztem napędu optycznego całkowicie rozwiązuje problem dwóch dysków.

Jest jedno genialne rozwiązanie wydajności dyskowej laptopów. W tym celu trzeba mieć (a to bardzo trudne) wbudowany do niego czytnik kart SD chodzący na USB 3.0 (obecnie bardzo rzadka rzecz) oraz najszybszą dostępną na rynku kartę SDHC lub lepszą. Transfer takiej karty 32 GB w takim czytniku jest porównywalny z przeciętnymi dyskami SSD, a nie zajmuje praktycznie miejsca. Wtedy ustawia się czytnik jako pierwsze urządzenie startowe, system instaluje się na karcie czytnika, a dysk HDD pozostaje tam gdzie był jako partycje D: i następne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 15:21, Darkstar181 napisał:

MSI GEL620DX-694XP http://www.x-kom.pl/p/80392-notebook-laptop-15,6-msi-ge620dx-694xpl-i3-2350m-4gb-500-gt635.html
Czy w podobnej cenie da się znaleźć coś lepszego, albo zbliżonego do tej maszynki ?

W tej cenie już nie. To cena z lata. Na dzisiaj atrakcyjna.
Też miałem dylemat nad tym modelem, ale w końcu kupiłem sobie za nieco niższą cenę konkurencję na AMD z dwa razy większą ilością RAMu, pojemniejszym dyskiem i większą matrycą, za to z fatalnym napędem DVD.

Dnia 01.10.2012 o 15:21, Darkstar181 napisał:

Martwi mnie trochę ten procek, wolałbym coś z i5, ale ponoć w tej konfiguracji i3 też daje radę.

W tej kategorii lapków zużycie prądu jest bardziej istotne, a granie jest tylko opcją. Dlatego nie-najsilniejszy procek też ma zalety. Większym problemem przy pracy jest bardzo niska rozdzielczość oraz lustrzana powierzchnia ekranu. Obie te cechy są dość fatalne.

Dnia 01.10.2012 o 15:21, Darkstar181 napisał:

Poza pracą zamierzam sobie na nim pograć w takie gry jak Risen 2, World of Tanks, Diablo
III, czy też Skyrim. Nie są to więc jakieś produkcje z wodotryskami, ale raczej przydałby
się do nich jakiś sprzęt ze średniej półki.

Powinien wydolić. Ale w WoT 8.0 raczej nie spodziewaj się grania na średnich. Będzie komfortowo działać na niskich (a stare niskie, to teraz minimalne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 15:21, Olamagato napisał:

Najlepsza konfiguracją dla lapków byłby dzisiaj tandem dysku SSD oraz HDD, przy czym
laptopy z ekranem 15" są za małe aby mieć miejsce na oba w wymiarze 2,5".

No nie wiem, dysk nie jest taki strasznie duży, np moja dziewczyna ma miejsce na drugi dysk przy 15 calach. Laptop ma 5 lat, może jakieś inne trendy wtedy były.

Dnia 01.10.2012 o 15:21, Olamagato napisał:

Jest jedno genialne rozwiązanie wydajności dyskowej laptopów. W tym celu trzeba mieć
(a to bardzo trudne) wbudowany do niego czytnik kart SD chodzący na USB 3.0 (obecnie
bardzo rzadka rzecz) oraz najszybszą dostępną na rynku kartę SDHC lub lepszą. Transfer
takiej karty 32 GB w takim czytniku jest porównywalny z przeciętnymi dyskami SSD, a nie
zajmuje praktycznie miejsca.

Problemem może być żywotność takiej karty - ilość sesji zapisu w dyskach SSD ostatnio znacznie się poprawiła, nie wiem jak w kartach, gdzie zwykle nie ma takich wymagań jak przy dyskach i może po prostu nie opłacać się robić kart z żywotnością porównywalną do dysków SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 15:43, rob006 napisał:

No nie wiem, dysk nie jest taki strasznie duży, np moja dziewczyna ma miejsce na drugi
dysk przy 15 calach. Laptop ma 5 lat, może jakieś inne trendy wtedy były.

Zdarza się, że piętnastka może mieć miejsce na dwa twardziele. Szczególnie laptopy nastawione na żywotność danych (np. dla armii) miały dyski chodzące w mirrorze (RAID 1), więc dla takich konstrukcji był to wymóg.
Trzeba tylko pamiętać, że to zawsze odbywało się kosztem braku lub słabszych innych części.

Dnia 01.10.2012 o 15:43, rob006 napisał:

Problemem może być żywotność takiej karty - ilość sesji zapisu w dyskach SSD ostatnio znacznie się poprawiła

Jeżeli przez wzrost ilości możliwych cykli zapisów, to teo samo uzyskuje się w kartach pamięci ponieważ jest na nich dokładnie ten sam rodzaj pamięci. Natomiast jeżeli przez lepsze algorytmy rozrzucania danych tak aby komórki jak najpóźniej przekraczały ustaloną liczbę cykli, to jest to zależne od logiki, która może być również obecna, a to na karcie, a to w czytniku, a to jako sterownik w systemie operacyjnym.

Dnia 01.10.2012 o 15:43, rob006 napisał:

nie wiem jak w kartach, gdzie zwykle nie ma takich wymagań jak przy dyskach i może po prostu nie opłacać się robić kart z żywotnością porównywalną do dysków SSD.

Z tego co dotychczas wiem, to na dyskach SSD nie ma wcale lepszych pamięci niż tych obecnych w kartach. Nikt też nie narzeka na to, że w Win7 ReadyBoost spowodował szybkie zniszczenie karty lub pendrive''a. A to przecież takie same zapisy.

ps. Poza tym na dysku systemowym trzeba się niezwykle postarać o dużo zapisów. Taka partycja przechowuje w większości zupełnie nieruchome pliki systemu. Jedyne zapisy, to aktualizacje tego kodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 19:59, Olamagato napisał:

Zdarza się, że piętnastka może mieć miejsce na dwa twardziele. Szczególnie laptopy nastawione
na żywotność danych (np. dla armii) miały dyski chodzące w mirrorze (RAID 1), więc dla
takich konstrukcji był to wymóg.
Trzeba tylko pamiętać, że to zawsze odbywało się kosztem braku lub słabszych innych części.

Laptop dziewczyny to jakaś Toshiba, daleko mu raczej do wojskowego sprzętu. Poza tym miejsce na drugi dysk jest puste (też mnie to zaskoczyło)... Może to jakiś fetysz Japończyków - jak dla mnie laptop jest w ogóle dziwny. :P

Dnia 01.10.2012 o 19:59, Olamagato napisał:

Jeżeli przez wzrost ilości możliwych cykli zapisów, to teo samo uzyskuje się w kartach
pamięci ponieważ jest na nich dokładnie ten sam rodzaj pamięci.

Możliwe że masz rację, ale tak na chłopski rozum - wyprodukowanie lepszego dysku (większa ilość cykli zapisu) wymaga lepszych materiałów/technologii, które więcej kosztują. Więc wyprodukowanie lepszej karty również powinno więcej kosztować, a czy to faktycznie ma sens skoro 99.99% użytkowników nawet tego nie zauważy, bo trzymają na tych kartach zdjęcia?

Dnia 01.10.2012 o 19:59, Olamagato napisał:

ps. Poza tym na dysku systemowym trzeba się niezwykle postarać o dużo zapisów. Taka partycja
przechowuje w większości zupełnie nieruchome pliki systemu. Jedyne zapisy, to aktualizacje
tego kodu.

Tu bym się spierał, przecież Windows ma swap na partycji głównej. Nie mówiąc już o tym że jak trzymasz na partycji systemowej ustawienia użytkowników, to sam cache przeglądarek ostro mieli dyskiem. Poza tym nie wiem jak jest z domyślnymi ustawieniami, ale czy nie jest wtedy włączona automatyczne aktualizacja daty ostatniego dostępu do pliku? Jeśli tak, to każdy odczyt pliku jest jednocześnie zapisem, bo trzeba nadpisać tą wartość. No i Windows powinien mieć chyba jakieś logi. :P
Fakt, wszystko da się przenieść, ale to już dodatkowa zabawa i warto zaznaczyć, że kupno samej karty to dopiero początek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 19:59, Olamagato napisał:

ps. Poza tym na dysku systemowym trzeba się niezwykle postarać o dużo zapisów. Taka partycja
przechowuje w większości zupełnie nieruchome pliki systemu. Jedyne zapisy, to aktualizacje
tego kodu.


A logi? Mnie padly dwa pendrive''y (PQI), kazdy po kilku miesiacach na debianie, bo byly czeste zapisy (logi oraz wezel bitcoin z lancuchem blokow), ale komp chodzil 24/7. OCZ''e sie poki co trzymaja..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

Możliwe że masz rację, ale tak na chłopski rozum - wyprodukowanie lepszego dysku (większa
ilość cykli zapisu) wymaga lepszych materiałów/technologii, które więcej kosztują.

Jedyne co wymaga, to lepszego softu/hardware'u zarządzającego ilością cykli zapisu poszczególnych komórek. Nie pojawiły się lepsze technologicznie pamięci. W dyskach SSD lepsze jest tylko zarządzanie zapisami.

Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

Więc wyprodukowanie lepszej karty również powinno więcej kosztować, a czy to faktycznie ma
sens skoro 99.99% użytkowników nawet tego nie zauważy, bo trzymają na tych kartach zdjęcia?

Eeee, karty są używane jako główne nośniki nie tylko w aparatach foto czy mp3. W smartfonach czy ultrabookach głównymi nośnikami danych są właśnie pamięci flash. A to oznacza, że niektóre *programy* mogą na nich mielić dane.

Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

Tu bym się spierał, przecież Windows ma swap na partycji głównej.

Nie musi mieć i nawet nie powinien. Dane i programy powinny być rozdzielone.

Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

Nie mówiąc już o tym, że jak trzymasz na partycji systemowej ustawienia użytkowników, to sam cache przeglądarek ostro mieli dyskiem.

Wiesz - to że w Microsofcie ktoś kto (od lat) konfiguruje ustawienia domyślne systemu jest skończonym idiotą, nie oznacza, że tak musi być.
Poprawnie skonfigurowany system ma na partycji systemowej tylko pliki systemu, zainstalowanych programów, kopie i zupełnie nic poza tym. Jedyne naprawdę zmienne dane, to baza danych systemu, czyli rejestr (~4 pliki). Na szczęście ma to opóźnione zapisy i niewielki rozmiar, więc flasha tak szybko nie wykończy.

Na przykład ja zawsze konfiguruję (sobie i klientom) system tak aby katalog Users, ProgramData oraz wszelkie tempy i oczywiście swap (obecnie i przez najbliższe ~3 lata zbędny) lądowały poza partycją systemową. Oznacza to, że defragmentację systemówki mogę robić raz na rok i ma ona przez ten czas maksymalną wydajność jeżeli chodzi o czas bootowania (w przypadku SSD jest to różnica między 1, a 2 sekundy do załadowania profilu, jeszcze szybciej jest do ekranu logowania).
Innym plikiem, który musi być na systemówce i może co sesję mieć zmienianą zawartość (ale nie położenie), to hiberfil.sys, który dostaje zrzut ramu po hibernacji.

Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

Poza tym nie wiem jak jest z domyślnymi ustawieniami, ale czy nie
jest wtedy włączona automatyczne aktualizacja daty ostatniego dostępu do pliku? Jeśli
tak, to każdy odczyt pliku jest jednocześnie zapisem, bo trzeba nadpisać tą wartość.

Rozszerzone w atrybuty plików w NTFS mają swój specjalny obszar systemowy gdzie są zapisywane kiedy cache''owanie musi zostać utrwalone. To nie jest tak, że każdy odczyt z pliku powoduje zapis daty na dysku.

Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

No i Windows powinien mieć chyba jakieś logi. :P

Tak - logi to jedyna rzecz, która powoduje zapisy. Na szczęście jest ich dość mało i są jak na ilość wszystkich operacji dyskowych dość rzadkie. Pomijam już to, że na przykład u desktopów logi systemowe są potrzebne tylko na etapie konfiguracji systemu. Potem kiedy wszystko jest już dopasowane są właściwie zbędne.

Dnia 01.10.2012 o 21:55, rob006 napisał:

Fakt, wszystko da się przenieść, ale to już dodatkowa zabawa i warto zaznaczyć, że kupno
samej karty to dopiero początek.

To wszystko tak samo odnosi się do każdego typu dysku. Jedyna różnica między nośnikach opartych o flasha to ten, że nie należy ich defragmentować tradycyjnymi metodami, które polegają na wielu zapisach.

ps. Wiele osób nie wie o tym, że każdy dysk można zdefragmentować nie posiadając żadnego programu do defragmentowania. Potrzebny jest tylko drugi nośnik mający tyle wolnego miejsca ile zajmują pliki defragmentowanej partycji. Polega to po prostu na zrobieniu kopii na drugi nośnik, szybkim sformatowaniu tego pierwszego i sekwencyjnym (takie jest domyślne) kopiowaniu wszystkich plików z powrotem. Ta metoda to jedyna metoda skuteczna i bezpieczna dla dysków SSD/kart flash. Na takich nośnikach defragmentacja nie daje jednak żadnych plusów poza teoretycznie łatwiejszym odzyskiwaniem plików w razie awarii takiego nośnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2012 o 21:58, kuba9876543210 napisał:

A logi? Mnie padly dwa pendrive''y (PQI), kazdy po kilku miesiacach na debianie, bo byly
czeste zapisy (logi oraz wezel bitcoin z lancuchem blokow), ale komp chodzil 24/7. OCZ''e
sie poki co trzymaja..

A kto Ci kazał tak konfigurować debiana, żeby logi szły na taki nośnik? Jeżeli już miałeś coś na flashu, to logi mogłeś wysyłać w kosmos. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czołem, szukam lapka dla dziewczyny, głównie do pracy, ale fajnie by było gdyby był w stanie uciągnąć przynajmniej LoLa :). Kwota jaką dysponujemy to ok 1600-1700 zeta. Z góry dziękuję za pomoc, ostatnio doradziliście mi MSI gt683, z ktorego jestem mega zadowolony, więc liczę, że i tym razem lokalni fachowcy dadzą radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jestem zainteresowany zakupem Lenovo Y580, jednakże potrzebuje pomocy w stosunku do wyboru konfiguracji. Jak sądzicie co lepiej wybrać? Core i5 czy i7? Laptop będzie służył jako pomoc na uczelnię, oglądanie filmów oraz sprzęt do grania w coś nowszego (typu Hitman). Do konfiguracji z i7 brakuje mi troszkę, ale jest to do uzbierania, jednakże jest sens brania czterordzeniowca? Nie powiem ze chciałbym aby był wydajny przez co najmniej dwa lata.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić jakiegoś konkretnego laptopa w granicach 700-1000zł?
Oczywiście wiem że cudów w tym przedziale cenowym nie ma.
Laptop ma służyć głównie do internetu, filmów, muzyki itp., ewentualnie starszych czy też mniej wymagających gier.
Będę wdzięczny za wszelkie propozycję gdyż w temacie laptopów jestem zielony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takiej cenie to na cuda nie licz. Jeżeli miałbyś kupować nowy to MSI CR650-419XPL wydaje się najlepszą opcją(bez systemu). Warto zaintersować się czymś używanym. Na wyżej wymienionym to nawet filmu w HD nie obejrzysz(procesor jednordzeniowy 1,5 GHz, trochę za słabo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś miesiąca posiadam swojego pierwszego lapka. Dopiero teraz głównie ze względu, że uznaje raczej tylko stacjonarki. Padło na macbooka air 2012, jestem po prostu zachwycony tym sprzętem. Jako urządzenie przenośne sprawdza się doskonale, nie potrafiłbym raczej używać innego lapka jako przenośnego urządzenia służącego głównie do pracy. Polecam każdemu kto rozważa zakup nowego sprzętu i stawia głównie na wygodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolega ma laptopa dell z USA. Skutkiem tego jest wejscie ladowarki na rynek USA.
Co musi kupic, by wszystko bylo ok? Sama przejsciowka nie starczy? Gdzies slyszal, ze moze spalic sprzet ze wzgledu na inna ilosc V w gniazdku (Czy jakos tak).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 08:24, DesMonD__PL napisał:

Witam, kolega ma laptopa dell z USA. Skutkiem tego jest wejscie ladowarki na rynek USA.
Co musi kupic, by wszystko bylo ok? Sama przejsciowka nie starczy? Gdzies slyszal, ze
moze spalic sprzet ze wzgledu na inna ilosc V w gniazdku (Czy jakos tak).



W USA jest inne napędzie w gniazdkach, bodajże 110 V a u nas 230 V zatem różnica jest, chyba trzeba mieć odpowiednią przejściówkę z ogranicznikiem napięcia, trzeba poszukać w internecie. Każdy sprzęt z USA musi mieć tranzystorek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rzeczową informację kogoś, kto się orientuje na obecnym rynku notebooków.
Mój sześcioletni laptop umarł ze starości, zmuszony jestem zakupić nowy, koniecznie na raty, gdyż nie dysponuję na tę chwilę wystarczającą ilością gotówki. Orientuje się ktoś, które sklepy mają najkorzystniejsze raty? Do tej pory sprawdzałem Euro i w sumie sklep ten spełniałby moje oczekiwania, jednak chciałbym się zapoznać dodatkowo z ofertą innych sklepów.
Inna sprawa - jakiej marki notebooka wybrać? Które są najsolidniejsze, najmniej awaryjne itp.? Nie mam dużych wymagań - laptop jest mi potrzebny głównie do pisania, oglądania seriali i przeglądania internetu - wskazana przekątna matrycy to ok. 15,6 cali. Cenowo chciałbym, by wszystko wymieściło się w granicy 1500-2000zł. Jak możecie polecić konkretny model to bardzo proszę, jednak zadowolę się też ogólną opinią, gdzie warto szukać - Asus, Toshiba, Acer, coś innego? Jakiej marki szczególnie unikać?
Z góry dziękuję za wszystkie opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2012 o 23:00, Lara_Dorren napisał:

Witam!
Krótki pytanie . Właśnie kupiłem nowego lapka . Jak długo powinno trwać pierwsze ładowanie
baterii?


Aż będzie naładowana (powinna być dioda pokazująca stan baterii + informacje w systemie operacyjnym). Nie kombinujemy z baterią, nie wyjmujemy jej gdy podłączamy laptopa do zasilania i gdy możemy, to pracujemy na zasilaniu sieciowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować