Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 19.06.2013 o 18:32, Niewiernus napisał:

Zależy w jakim budżecie szukasz czegoś.
Do 3k to nie ma nic lepszego.

Zdążyłem zedytować z linkiem, przepraszam i łap tego:
http://allegro.pl/laptop-lenovo-y580-i5-3210m-8gb-1tb-gtx660-zestaw-i3294595244.html
Coś takiego odpowiednie będzie?
Troszkę uciągnie, ale potworem też nie jest. Chodzi mi o samą jakość laptopów Lenowo, słyszałem że się psują w miarę szybko, a niektórzy wielce sobie chwalą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2013 o 18:39, Dziam_dziam napisał:

> Zależy w jakim budżecie szukasz czegoś.
> Do 3k to nie ma nic lepszego.
Zdążyłem zedytować z linkiem, przepraszam i łap tego:
http://allegro.pl/laptop-lenovo-y580-i5-3210m-8gb-1tb-gtx660-zestaw-i3294595244.html
Coś takiego odpowiednie będzie?
Troszkę uciągnie, ale potworem też nie jest. Chodzi mi o samą jakość laptopów Lenowo,
słyszałem że się psują w miarę szybko, a niektórzy wielce sobie chwalą.

ja mam Y560 i jedynym problemem na jaki napotkałem (a w październiku będą 3 lata) to średniej jakości zawiasy, oraz to że się grzał, ale na to wystarczyło posmarować dobrą pastą i po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2013 o 18:39, Dziam_dziam napisał:

> Zależy w jakim budżecie szukasz czegoś.
> Do 3k to nie ma nic lepszego.
Zdążyłem zedytować z linkiem, przepraszam i łap tego:
http://allegro.pl/laptop-lenovo-y580-i5-3210m-8gb-1tb-gtx660-zestaw-i3294595244.html
Coś takiego odpowiednie będzie?
Troszkę uciągnie, ale potworem też nie jest. Chodzi mi o samą jakość laptopów Lenowo,
słyszałem że się psują w miarę szybko, a niektórzy wielce sobie chwalą.


mam y580 tylko i7, od roku i żadnych problemów, nie grzeje się więc podejrzewam że wersja z i5 będzie jeszcze cichsza.

Tylko na tej aukcji masz matrycę słabszą, poszukaj full hd, ta grafika na prawdę to pociągnie (właśnie grałem w skyrima w full hd i ustawieniach na ultra )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matryca w wersji z HD jest bardzo słaba.
W tym Lenovo problemem jest grzejący się dysk. Z czasem(lub od razu, kwestia dokupienia kieszeni) polecam umieścić ten HDD w miejsce napędu i w jego miejsce umieścić SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2013 o 19:25, Niewiernus napisał:

Matryca w wersji z HD jest bardzo słaba.

A czym dokładnie różni się wersja HD a full HD?
Bo wymagający aż tak bardzo nie jestem, a zawsze to kilka groszy zaoszczędzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

FullHD (w Y580 to):
- większy obszar roboczy
- lepsza czerń
- lepsze kolory
Poza tym miałem Y580 w HD i nie wróciłbym do takiej matrycy.

Ps. Powstaje także problem ewentualnej wymiany we własnym zakresie. Raz to gwarancja, dwa to ten model ma dziwne złącze(nieparzyste 21 lub 23 pinowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2013 o 19:33, Dziam_dziam napisał:

> Matryca w wersji z HD jest bardzo słaba.
A czym dokładnie różni się wersja HD a full HD?
Bo wymagający aż tak bardzo nie jestem, a zawsze to kilka groszy zaoszczędzę.

Przy obecnych grafikach (wydajnych) minimalną sensowną rozdzielczością dla lapka, to 1600x900, a najlepiej 1920x1080 (czyli właśnie full HD). Po pierwsze jest sporo więcej miejsca na pulpicie bo wszystko może być mniejsze bez pogarszania obrazu. Po drugie wpływa też na wydajność ponieważ w 136Xx768 i mniejszych rozdzielczościach żeby obraz wyglądał niepostrzępiony potrzeba włączać bardzo kosztowne obliczeniowo FSAA, które przez swoją naturę powoduje generowanie obrazu o rozdzielczości będącej wielokrotnością rozdziałki ekranu. Np. przy FSAA x2 karta wyprodukuje obraz o rozdzielczości np. 2720x1536, po to aby przy pomocy downscalingu wyświetlić to na 1360x768. Mając full HD i brak FSAA karta tylko raz wygeneruje klatkę 1920x1080 i wyświetli ją w tej samej rozdzielczości - piksele będą na tyle małe, że efektu schodków prawie nie będzie widać. A warto przypomnieć, że jako taki efekt likwidacji ząbków zaczyna się dopiero od FSAA x4, więc branie nisko-rozdzielczego ekranu jest w zasadzie pozbawione sensu bo niczego się realnie nie uzyskuje, a sporo traci.
Dlatego o ile grafika uciągnie zawsze warto brać matrycę o jak największej rozdzielczości. A niedługo pojawią się w lapkach pierwsze tanie matowe panele IPS, więc również graficy będą mogli pracować na trawce. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2013 o 19:33, Dziam_dziam napisał:

Bo wymagający aż tak bardzo nie jestem, a zawsze to kilka groszy zaoszczędzę.


złota zasada, nie oszczędzaj groszy na czymś czego będziesz używał kilka lat, a matryca chyba najbardziej rzuca się w oczy ;]

o grzaniu dysku o którym tu wspominano nic nie wiem - przy zakupie wymieniłem od razu na ssd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) Koleżanka chciałaby kupić laptopa do 2500 zł. Co polecacie? Mówi, że najbardziej pasowałby Samsung lub Sony, ale chętnię posłucham też innych propozycji.

Nie ma służyć do grania, bardziej oglądania filmów, internetu i grunt, żeby miał dobrą baterię.

Pytanie dodatkowe - znajdzie się jakiś ultrabook z napędem (!) w tej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2013 o 20:39, barth89 napisał:

Witajcie :) Koleżanka chciałaby kupić laptopa do 2500 zł. Co polecacie? Mówi, że najbardziej
pasowałby Samsung lub Sony, ale chętnię posłucham też innych propozycji.

Jak Sony czy Toshiba, to absolutnie nie z grafiką AMD ponieważ modele Vaio nie pracują z referencyjnymi sterownikami AMD. Z nVidią też warto sprawdzić czy nie ma jakichś perturbacji.
Wciąż aktualne.
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=66142
Na grafice wyciąga 2200 punktów w 3dmark11, co jest mniej od 2500 punktów na 660M, ale laptop dostający tyle temperatury, ile może wygenerować ta "lepsza" grafika długo nie pociągnie bo albo coś padnie (i do serwisu), albo CPU/GPU przejdzie z powodu zbyt wysokiej temperatury w tryb ratunkowy i będzie po wydajności.

Dnia 20.06.2013 o 20:39, barth89 napisał:

Nie ma służyć do grania, bardziej oglądania filmów, internetu i grunt, żeby miał dobrą baterię.

To nie zła czy dobra bateria decyduje o tym czy laptop będzie mógł z powodzeniem na niej pracować. Decyduje o tym średnia temperatura tej baterii. Im niższa, tym bateria bardziej efektywna. Idealna dla baterii jest temperatura otoczenia, a najlepiej ok. 16-20 st. C. A taką w czasie pracy potrafią utrzymać tylko wybrane konstrukcje laptopów, które kanały termiczne trzymają z daleka od niej (i od slotów dysków również). Z tanich laptopów wyróżnia się tu nieco Asus z jego modelami w technologii IceCool.
Bateria może być i małej pojemności jednak jeżeli nigdy nie zostanie rozładowana poniżej 25% (jeszcze lepiej 30%) i nigdy zbyt długo nie będzie pracować mając temperaturę wyższą od 30-35 st. C, to pożyje całe lata dobrej pracy. Jakość baterii nie ma tu nic do rzeczy. Większość firmware takich ogniw nie pozwala też doładowywać jej powyżej 95% naładowania, ale nawet bez tego ogranicznika częste ładowanie ogniwom Li-Ion i Li-Polymer nie szkodzi. Ich stan spoczynkowy, to stan pełnego naładowania - podobnie jak w ołowiowych akumulatorach samochodowych.

Dnia 20.06.2013 o 20:39, barth89 napisał:

Pytanie dodatkowe - znajdzie się jakiś ultrabook z napędem (!) w tej cenie?

Nowa konstrukcja - ma dopiero 5 miesięcy.
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937570
Jest to przy okazji jedyny model 13-14", który bezproblemowo uciągnie wszystkie istniejące na PC gry (czasem na niskich, ale jednak) oraz wszystkie filmy nawet z dekodowaniem H.264 w full HD (na podłączony TV/projektor). Obsłuży też 3 ekrany jednocześnie ponieważ nie korzysta z przełączania Optimus, a jest to w całości konstrukcja AMD. CPU jest oczywiście słabszy od Intela, ale za to ma w sobie naprawdę mocną kość graficzną i jeszcze dodatkowo dedykowaną dzięki czemu jest to chyba najmniejszy komputerek nadający się do gier.
Do niedawna x-crossfire, czyli dual miał problemy z renderowaniem klatek, ale od wersji sterowników Catalyst Mobile 13.1 nie widzę u siebie żadnych problemów (np. bezproblemowo rżnę w WoTa na podobnie słabym lapku).
Waga też fajna bo rzekomo 1,5 kg, co mieści się w definicji ultrabooka. Nie wiem tylko jak z trzymaniem na baterii, ale biorąc pod uwagę, że podobny sprzęt w 17" notebooku z APU o TGP 35W wytrzymuje niemal 6 godzin (z jednym HDD), a ten APU ma TGP 17W i mniejszą matrycę, to tutaj też powinien się zmieścić bezproblemowo w założonych 5 godzinach (a może nawet siedmiu) bez większego problemu.
Jego cena właśnie w związku z nadchodzącym latem nieco spada, choć i tak nie jest mała bo większa niż 2100 zł. Warto poczekać do początku lipca na fajniejsze obniżki.
Ten komputer ma wpakowane standardowo 4 GB RAM na pewnie niezbyt szybkich kościach S0. Warto do niego wpakować dwie kości S0 4 GB - najszybsze jakie uda się znaleźć bo zyska na tym zarówno procesor jak i połowa grafiki, która na trybie dual-mode (128-bit, tyle co standardowo GDDR3 w dedykowanej) dostaje silnego kopa (od 33 do 50%) i pozwoli niemal dorównać wydajnościowo grafice dedykowanej (a to jest najbardziej optymalne).

8 miesięcy:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5289838
Wywalono dedykowaną grafikę, napęd DVD (niestety) i w ten sposób zużycie energii, więc gier może odpalić trochę mniej (ale i tak o wiele więcej niż z grafikami Intel Graphics Media Accelerator HD, której największą ambicją jest uciągnąć filmy w HD)
Bardzo cieszy tutaj cena niższa od pierwszego aż o 400 zł

Starsza roczna konstrukcja:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/3577996
Podobnie jak wyżej, lecz matryca o większej rozdzielczości 1600x900 zamiast dedykowanej grafiki oraz 4 rdzenie zamiast dwóch. Niestety APU jest żarłoczny na energię bo ma TGP 45W. Biorąc pod uwagę, że CPU AMD są słabsze wydajnościowo od Inteli, to nie jest to optymalna konstrukcja.

Tu jest całe zestawienie maluchów z DVD aktualne na dziś:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/filtr/_0_375,378,2889,16989,30400,30409,30417,30435,89224,113815_0_0_0_535_0_0_33566_0-2500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ci bardzo za strasznie rozwiniętą odpowiedź :) Wszystko przeczytałem z ciekawością i chyba póki co najbardziej proponowałbym koleżance http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937570

Czy to będzie dobry wybór? Nie znam się na RAMach do laptopów/ultrabooków. Byłbyś tak miły i od razu dał link do przykładowej kości, która pasowałaby do tego modelu? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2013 o 09:11, barth89 napisał:

chyba póki co najbardziej proponowałbym koleżance http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5937570
Czy to będzie dobry wybór?

Zawsze polecam tylko to co sam bym kupił lub co mi się już sprawdziło.

W wypadku koleżanki zakładam, że waga i rozmiar będą miały znaczenie tak samo jak to, że uruchomi dosłownie wszystko co się da jeszcze przez dość długi czas. Komputerek jest technologicznie nowy, a 2/3 porty USB 3.0 to spora zaleta (np. można podłączyć kieszeń z dodatkowym dyskiem oraz skaner/drukarkę). Bardzo dużą zaletą jest matowa matryca, co umożliwi pracę z nim na słońcu. Wada w postaci niższej wydajności CPU od modeli Intela powinna nie mieć znaczenia. Bardzo fajne baterie 8-komorowe Li-Po - bardzo pojemne, więc powinien długo działać bez kabli. Warto jednak zmienić we wszystkich schematach zasilania granicę hibernacji (przymusowego wyłączenia) z 5% na 20% i odpowiednio podnieść też rezerwę i niski stan do 25% i 30%. Wtedy baterie bardzo długo pożyją.
Warto kupić do niego od razu małą mysz - może być na USB, ale lepiej bezprzewodową. Być może na interfejsie bluetooth, który ten komputer posiada w najnowszej wersji 4.0.
Droga, ale bezproblemowa: http://www.skapiec.pl/site/cat/52/comp/4916137
Tania (być może najlepsza): http://www.skapiec.pl/site/cat/52/comp/973359

W przyszłości warto zamienić ten mały i dość wolny HDD na jakiegoś taniego SSD obsługującego przynajmniej SATA2 (z prędkością zapisu ok. 300 MB/s - tyle ile wyciąga ten interfejs), a do tego dysku ze środka dokupić za 60 zł kieszeń zewnętrzną USB 3.0 na dyski 2.5" do składowania większych rzeczy takich jak jakieś filmy (przy okazji można będzie dokupić jakiś drugi dysk 1 TB, co pozwoli wykorzystać taką kieszeń optymalnie).
Dlatego przy instalacji systemu należy stworzyć partycję systemową nie większą niż 60 GB i klastrem (jednostką alokacji plików) 1024 bajty lub 512 B (likwidacja marnotrawstwa) i drugą na pozostałą wielkość dysku.
(Optymalnie na HDD byłoby: Pierwsza systemowa do 59000 MB z klastrem 1KB, druga na pliki tymczasowe i katalog \Users 4095 MB z klastrem 1KB i na trzeciej roboczej cała pozostała pojemność z klastrem 4KB).
Na każdym SSD ponieważ nie występuje efekt opóźnień czasu dostępu jednostka alokacji pliku powinna być na każdej partycji jak najmniejsza 512 bajtów (sprawia problemy czasem) lub 1024 bajty (nigdy mi nie sprawiała problemów). Dzięki temu mala pojemność SSD zostanie wykorzystana optymalnie. Formatowanie partycji z klastrem 4KB na takich dyskach, to czyste marnotrawstwo.

Być może komputer będzie miał jako układ dźwiękowy integrę Realtek HD - jest wtedy bardzo prawdopodobne, że będzie cicho i brzydko grał. Wtedy należy zmienić mu ustawienia korektora (equalizer) na takie jak na załączonym obrazku (to dotyczy wszystkich laptopów z tym układem). Zyskają na tym zarówno głośniki jak i dobre słuchawki podłączone z gniazdka.
Ponieważ APU ma niezwykle małe zużycie prądu, to w przyszłości bardzo przydane może okazać dokupienie do komputerka baterii słonecznej, która powinna wydłużyć pracę bez gniazdka z godzin do dni lub wręcz w nieskończoność (wtedy realne będzie używanie go nawet w kompletnej dziczy).

Dnia 22.06.2013 o 09:11, barth89 napisał:

Nie znam się na RAMach do laptopów/ultrabooków. Byłbyś tak
miły i od razu dał link do przykładowej kości, która pasowałaby do tego modelu? :)

Ponieważ ten model procesora ma kontroler tylko dla kości 1333 MHz, które są najtańsze i najbardziej popularne, więc wystarczy dołożyć drugą identyczną kość, żeby było 2x4GB. Najlepiej zlecić to od razu w sklepie przy zakupie - dodatkowy koszt nie powinien na pewno przekroczyć 100 zł (i już nigdy nie trzeba będzie zajmować się pamięcią). Wystarczy, żeby RAM miał opóźnienie CL nie gorsze niż 9.0 (czasem bardzo stare badziewie ma 10, 11 lub 12 - dla tej częstotliwości).
Z tanich przykładów:
http://www.skapiec.pl/site/cat/7/comp/4447597
http://www.skapiec.pl/site/cat/7/comp/4561699

Trochę się naprodukowałem, ale dzisiaj sobota, a tych porad nie znajdziesz w żadnej gazecie, ani na żadnej stronie www. :)

20130622122459

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzięki, Olamagato! :) Bardzo mi (nam) pomogłeś i koleżanka już mówiła, że prawdopodobnie weźmie właśnie tego Samsunga :)

W podziękowaniu wirtualne zimne piwko na gorące dni :)

20130622140758

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała informacja jak zoptymalizować pod względem zajętości miejsca i czasu dostępu system Windows na laptopie.
Po pierwsze należy wejść w tryb awaryjny i we właściwościach C:\Windows\winsxs wejść w zabezpieczenia zaawansowane i tam przejąć cały katalog wraz z zawartością na własność dla Administratora (od TrustedInstaller).
Tak naprawdę to najlepiej przejąć na własność dosłownie całą zawartość dysku systemowego wraz z katalogami typu "Program files".
Po przejęciu własności należy przydzielić grupie administratorów pełne prawa dostępu (TrustedInstaller zabierał je nawet administratorom).
Można też usunąć wtedy z listy praw dostępu "usera" TrustedIntaller, co odblokuje upierdliwe odbieranie praw dostępu administratorom do stanu jaki istniał w Windows XP (czyli przywróci się pełną kontrolę człowiekowi, który instalował system).
Po przydzieleniu praw własności należy wybrać katalogi z dużą zawartością plików .dll i exe (właśnie dlatego szczególnie cenny do tej operacji jest winsxs) i ustawić na nich atrybut kompresji.
Pozwoli to spakować większość elementów systemu oraz programów, ponieważ kod ma dużą podatność na kompresję (również w locie). W efekcie rozmiar plików winsxs, który może mieć nawet 10-15 GB spadnie na dysku realnie do 6-7 GB, co jest na tyle interesującym wynikiem, że warto to przeprowadzić bo na SSD szczególnie) każdy GB jest cenny. Tryb awaryjny pozwoli spakować nam również kod elementów systemu i programów uruchamianych przy starcie.
Zależnie od wielkości zainstalowanych programów oraz czasu użytkowania systemu nie tylko zmniejszy się zajętość dysku (można oszczędzić nawet do 15 GB), ale na dodatek na zmniejszy się czas wczytywania programów w przypadku procesorów mających przynajmniej 3 rdzenie. Zysk ze skróconego wczytywania będzie najbardziej widoczny na HDD, ale po przeprowadzonej kompresji należy obowiązkowo całkowicie zdefragmentować partycję systemową wraz z dekompresją w boot-time bo inaczej ogromna fragmentacja zniweczy cały efekt.
Po zakończonej kompresji systemu będzie można się przekonać, że partycja systemowa o wielkości do 30 GB dla Win7/8 znowu całkowicie wystarcza.
Kompresję można też przeprowadzić na świeżo zainstalowanym systemie, tak aby nowo instalowane programy od razu były jej poddawane. Trzeba tylko pamiętać o wykonaniu defragmentacji na dysku HDD po każdej większej instalacji oraz aktualizacji systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2013 o 21:25, Szczep_NML napisał:


Ogólnie dobry lapek, jeśli zależy Ci na większej mobilności, to możesz zastanowić się nad tańszą wersją:

http://allegro.pl/laptop-msi-ge60-i7-4700mq-8gb-fhd-gtx765m-240zl-i3320051158.html

z dyskiem 750GB i matrycą 15.6cala.

Obojętnie co byś kupił, będzie mega wydajnie, ale też mega głośno i gorąco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować