Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 23.06.2013 o 21:25, Szczep_NML napisał:

Polecałbym tą samą serię, ale na Ivy Bridge oraz z kartą 675mx.
@Edit
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/filtr/_0_0_37250_0_0_0_0_123747_0_0-5600

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Chciałbym, abyście mi poradzili, jaki kupić laptop do gier. Dobrze gdyby miał co najmniej 8 GB RAM, dobry procesor (nie gorszy od Intel Core i5), dobrą kartę graficzną (ważne aby była mocna gdyż ten laptop to inwestycja długoterminowa), dysk powyżej 750 GB. Ponieważ laptop ten ma mi wystarczyć na kilka lat, dobrze by było, aby odtwarzał gry na wysokich detalach. Cena do 3500 zł. Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż nie będę oryginalny. Poszukuje laptopa na najbliższe parę lat. Jak na razie przyglądam się firmsie Dell, Asus, Sony, Acer, Toshiba. Jak widać, prawie wszystkie możliwe firmy. Którąś odradzacie na wstępie? Podoba mi możliwość customizacji Sony i za 864$ wychodzi potwór a nie laptop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z laptopem HP Pavilion dv6 1110ew, otóż od 3-4 miesięcy głośniki przestały działać, oraz od 3 miesięcy laptop piszczy od czasu do czasu(tak jak w biosie, tylko nieregularnie), od 2 dni już nie mogę go używać, bo jak wcześniej piszczał, to raz na jakiś czas, a teraz to co chwilę. Wie ktoś czy jakbym go rozkręcił to dałbym radę bezproblemowo wyjąć głośniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2013 o 15:50, B1SH0P napisał:

Witam, mam problem z laptopem HP Pavilion dv6 1110ew, otóż od 3-4 miesięcy głośniki przestały
działać, oraz od 3 miesięcy laptop piszczy od czasu do czasu(tak jak w biosie, tylko
nieregularnie), od 2 dni już nie mogę go używać, bo jak wcześniej piszczał, to raz na
jakiś czas, a teraz to co chwilę. Wie ktoś czy jakbym go rozkręcił to dałbym radę bezproblemowo
wyjąć głośniki?

Odpinanie głośników od laptopa, który najwyraźniej się psuje jest tak samo skuteczne jak odcinanie nosa choremu na katar. :)
Jeżeli całkowite wyłączenie głośności miksera nic nie daje, jeżeli również nic nie daje wyłączenie sterownika dźwięku, to znaczy, że to jest poważna awaria, która skończy się niedługo tym, że głośniki w ogóle przestaną być problemem. ;)
Po prostu jeżeli nie wiesz jak sam sobie pomóc, oddaj go na serwis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2013 o 03:53, necron1501 napisał:

Cóż nie będę oryginalny. Poszukuje laptopa na najbliższe parę lat. Jak na razie przyglądam
się firmsie Dell, Asus, Sony, Acer, Toshiba. Jak widać, prawie wszystkie możliwe firmy.
Którąś odradzacie na wstępie? Podoba mi możliwość customizacji Sony i za 864$ wychodzi
potwór a nie laptop.

Możliwość dostosowania komponentów w lapku oznacza, że położenie poszczególnych elementów i ich warunki termiczne nie mają większego znaczenia. Największą zaletą laptopa jest zmieszczenie całej funkcjonalności w konstrukcji, która będzie dopracowana pod każdym możliwym względem, a tam gdzie było to niemożliwe producent poszedł na kompromis dając coś za coś (np. komputery do gier mają bardzo słabą mobilność, większe prześwity między elementami wymagającymi lepszego chłodzenia lub zostaje to okupione lepszą technologią i wyższą ceną).
Laptopy składane nie mają tej cechy. Są zbudowane na założeniu wpakowania najsilniejszych, najbardziej energożernych lub najdroższych elementów do jednej konstrukcji. A jedyne pozostałe warianty, to włożenie w ich miejsce komponentów słabszych i tańszych (co nie oznacza mniej energożernych). Krótko mówiąc jeżeli zgadniesz jakie najlepsze komponenty umyślił sobie projektant w takiej konstrukcji to dostaniesz laptopa przynajmniej przemyślanego przez jakiegoś inżyniera. W przeciwnym wypadku dostaniesz konstrukcję nieoptymalną. Na przykład powolnego laptopa ze zbyt dobrym chłodzeniem, mobilnego, ale zbyt dużego jak na wsadzone elementy, mającego zbyt mocny CPU, albo zbyt mocny GPU, z elementami przegrzewającymi akumulator lub nie itd. To dostajesz za możliwość bawienia się w wirtualne klocki. :)
Oczywiście może się okazać, że zbudujesz sobie coś odpowiedniego za relatywnie tanie pieniądze, ale raczej znajdziesz komputer będący zamkniętą konstrukcją, który będzie miał to samo i będzie pod jednym lub dwoma względami lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2013 o 18:30, Olamagato napisał:

Odpinanie głośników od laptopa, który najwyraźniej się psuje jest tak samo skuteczne
jak odcinanie nosa choremu na katar. :)
Jeżeli całkowite wyłączenie głośności miksera nic nie daje, jeżeli również nic nie daje
wyłączenie sterownika dźwięku, to znaczy, że to jest poważna awaria, która skończy się
niedługo tym, że głośniki w ogóle przestaną być problemem. ;)
Po prostu jeżeli nie wiesz jak sam sobie pomóc, oddaj go na serwis.


Wyłączyłem go w menedżerze urządzeń i pomogło, lapek ma już ponad 5 lat, więc nie mam zamiaru pakować kasy w naprawę, więc jak się zepsuję to kupię coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2013 o 19:10, B1SH0P napisał:

Wyłączyłem go w menedżerze urządzeń i pomogło, lapek ma już ponad 5 lat, więc nie mam
zamiaru pakować kasy w naprawę, więc jak się zepsuję to kupię coś innego.

Są firmy, które skupują stare laptopy. Stare lapki mają wiele zalet - mogą działać jako tanie (print) serwery, albo bardzo inteligentne routery, więc dopóki ma złącza i działający procesor, to zawsze się do czegoś mogą przydać. Najważniejszą zaletą jest przede wszystkim niskie zużycie prądu dzięki czemu mogą działać sobie gdzieś schowane 24/7 jako przydatny element sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż pojąłem teorię. Tylko czy to ma dla mnie jakieś znaczenie? Jak mam odgadnąć jaki był ich zamysł? Jeśli nie dałoby się tego logicznie połączyć, Sony nie umieszczałby takiej opcji na swojej stronie. Oto przykład:

Sony Custom 14" Fit 864$
3rd gen IntelŸ Core™ i7-3537U (2.00GHz / 3.10GHz with Turbo Boost)
Windows 8 x64
14" Display 1600x900
 NVIDIAŸ GeForceŸ GT 740M (2GB) hybrid graphics or Touch screen and 1 GB instead
750GB (5400rpm) + 8GB SSD hybrid hard drive
8GB (4GB x2) DDR3L-1600MHz

Wychodzi bajecznie tanio, a komponenty są świetne. Tak czy siak, oceń.

Tutaj mam Acera, który wydaje się sensowny: http://www.cnet.com/laptops/acer-timeline-u-m5/4505-3121_7-35332512.html

A tutaj Toshiba: http://www.cnet.com/laptops/toshiba-satellite-u845t/4505-3121_7-35566940.html

No i do tego dochodzi produkt Apple. Warto porównywać Macbooka Air 13" 2012 do tych produktów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

864$... czyli kupujesz w Stanach? Dolicz sobie kilkaset złotych cła na wszelki wypadek i zobacz czy nadal takie fajne. No chyba że uda ci się to "kupić" za poniżej 50$ wliczając przesyłkę to wtedy nie ma dodatkowych opłat (sytuacja możliwa tylko jeśli masz znajomego w Stanach który kupi ci sprzęt i wyśle jako prezent), poza tym nieistniejąca gwarancja tak czy siak.

No i nie doceniasz tego co napisał Olamagato. Przegrzewający się notebook JEST sporym problemem. Bo wydajność mu najzwyczajniej spadnie o 50% pod 2 godzinach grania.

Poza tym co tu jest ''bajecznie taniego? GT740M występuje w kilku wersjach, zapewne wpakują ci najtańszą która wydajnościowo odpowiada GT650M. I to za cenę oscylującą w okolicach 3000? Naprawdę nic ciekawego.
Lenovo IdeaPad Y580 - Core i7, GTX660M, 2845 zł. Ewentualnie MSI GE60. Taniej niż to co tam sobie skonstruowałeś, nieco słabszy procesor bo z poprzedniej generacji ale znacząco mocniejsza karta graficzna.


Co do MacBooka zaś - należy do całkowicie innej niszy produktów. To NIE jest maszyna do grania na pewno... Nie powiem, jeśli planujesz go używać do pracy i przeglądania netu - warto się jednak nad nim zastanowić, to fajna maszynka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem z przesyłką mnie nie dotyczy, bo jestem na miejscu. Więc to pomijam. Gwarancja jest ważna, sprawdzałem.

Co do Soniaka: jego głównym celem nie będzie granie. Od tego mam konsole lub PCta. Więc procesor chcę żeby był z 3 generacji, żeby mi służył jak najdłużej. Więc tak naprawdę zależy mi na dysku twardym ( z SSD obowiązkowo), procku oraz RAMie. Kartę graficzną dobrałem taką, bo nie robiła dużej różnicy cennowej. No i nie chciałbym aby rozmiar ekranu przekraczał 15"

A do tego, co z pozostałymi produktami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2013 o 20:54, ziptofaf napisał:

Lenovo IdeaPad Y580 - Core i7, GTX660M, 2845 zł. Ewentualnie MSI GE60. Taniej niż to

Z i5 ivy za 2500 powinien brać nie kombinować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2013 o 02:10, necron1501 napisał:

Co do Soniaka: jego głównym celem nie będzie granie. Od tego mam konsole lub PCta. Więc
procesor chcę żeby był z 3 generacji, żeby mi służył jak najdłużej.

Do dzisiaj 90% 32-bitowego oprogramowania dostępnego na peceta za wyjątkiem gier traktuje każdy CPU tak jakby był to procesor Intel i486DX (lub 80386 DX + koprocesor arytmetyczny). Pozostałe 10% potrzebuje jedynie dodatkowej obsługi rozszerzonych rozkazów, które zostały wprowadzone w rodzinie procesorów Pentium i zgodnych z nim. Dla takiego softu nie ma znaczenia czy działa ono na antyku czy na i7, i6 czy czymkolwiek innym. Dotyczy to również 100% kodu w systemach operacyjnych takich jak Windows (w tym Windows 7 i 8), które (za wyjątkiem Aero i DirectX) w ogóle nie korzystają z właściwości procesorów nowszych niż stare Pentium 60 MHz.
W przypadku oprogramowania 64-bitowego, to 100% softu jest kompilowane tak jakby był on uruchamiany na dzisiaj również wiekowym jednordzeniowym procesorze AMD Athlon 64-bit. Nie ma żadnego znaczenia czy soft ten odpali się na czymś nowszym za wyjątkiem oczywiście szybkości przetwarzania.
Tak więc argument za technologiczną nowością CPU do takich zastosowań upada.
Jedyne oprogramowanie, które korzysta z nowych list rozkazów i nowych możliwości przetwarzania, to właśnie gry, które jednak do działania potrzebuje równie zaawansowanego układu graficznego. A dla gier nie ma sensu kupować nowoczesnego CPU po to, żeby reszta działała na badziewnie słabym układzie graficznym.
Krótko mówiąc jeżeli kogo nie interesuje uruchamianie na jakiejś maszynie gier, to niepotrzebnym mu nowy technologicznie CPU - potrzebny mu tylko wystarczająco szybki CPU i nic więcej.
Krótko mówiąc wciskanie ludziom że do laptopów potrzebują najnowszego i najsilniejszego istniejącego CPU jest tylko marketingową ściemą. Są oczywiście zastosowania, w których potrzeba przenośne i bardzo silne centrum obliczeniowe, ale używa ich jedynie garstka naukowców w bardzo specjalistycznych zastosowaniach. Biorąc pod uwagę, że niedawno odkryto, że mnóstwo zaawansowanych obliczeń można bardzo mocno przyspieszyć używając podziału problemu tak aby zaprząc do przetwarzania układ graficzny (który wyewoluował do postaci bardzo wyspecjalizowanego koprocesora matematycznego), to nie ma co się dziwić, że w nowszych CPU pakuje się układy graficzne i zaczyna się je nazywać APU (robią to już wszystkie firmy z Intelem włącznie).
Zauważ po prostu, że żywotność dowolnego CPU przekracza okres 15 lat, więc naprawdę nie ma znaczenia czy do obecnego komputera wsadzisz taki czy inny procesor. Sądzę, że nigdy w życiu nie zobaczyłeś komunikatu, że Twój procesor nie spełnia wymagań minimalnych dla jakiegoś softu. Jedyne takie okazje pojawiały się przy przejściach między technologiami 8, 16, 32 i 64 bity, więc następna może się nie pojawić tak szybko (może nawet nie za naszego życia). Ja w każdym razie nie widziałem jeszcze softu, który raportowałby, że nie może się uruchomić ponieważ CPU czegoś nie obsługuje bo jest technologicznie zbyt stary. :)

Dnia 14.07.2013 o 02:10, necron1501 napisał:

Więc tak naprawdę zależy mi na dysku twardym ( z SSD obowiązkowo), procku oraz RAMie.

Każdy z tych elementów jest w dowolnym laptopie łatwo wymienny (CPU najtrudniej, ale nawet amator sobie poradzi). Żaden z tych elementów nie definiuje komputera przenośnego jako konstrukcji.

Dnia 14.07.2013 o 02:10, necron1501 napisał:

Kartę graficzną dobrałem taką, bo nie robiła dużej różnicy cennowej. No i nie chciałbym aby rozmiar ekranu przekraczał 15"

To jedyny konkret jaki podałeś. Komputer ma być po prostu dość mały. Ale ten warunek spełnia mnóstwo konstrukcji.
Musisz lepiej określić czego oczekujesz od takiego komputera.

Na przykład ja jakiś czas temu oczekiwałem w pełni funkcjonalnego ekwiwalentu komputera stacjonarnego, ale z zaletami jakie daje mobilność laptopa. Dlatego wybrałem przeciętny, ale czterordzeniowy CPU, przeciętną grafikę, ale wystarczająco silną, żeby uciągnąć nowe gry, największy możliwy ekran o największej możliwej rozdzielczości posiadający napęd optyczny i dwa twarde dyski wewnętrzne oraz usb 3.0, żeby można było podłączyć dowolną ilość twardych dysków 3.5", dodatkowo żeby miał w sobie UPS, kamerę, bluetooth, wifi, ethernet gigabitowy i żeby na baterii mógł działać jakieś 5-6 godzin itd. To spełnił mi zwykły laptop 17" 1600x900 z wszystkimi bebechami od AMD za śmieszne 2k zł.

Gdybym dzisiaj chciał komputera naprawdę mocno mobilnego (nie przejmując się ceną), to szukałbym 15-calowego z panelem ips o rozdzielczości full HD, pełną klawiaturą, TDP maks. 17W, twardzielem hybrydowym, wszystkimi portami usb 3.0, do tego dokupiłbym baterię słoneczną 20W w postaci torby lub plecaka, odbiornik GPS i telefon/modem satelitarny.

Tak więc sam musisz sobie określić czego potrzebujesz, przy czym mówienie na pałę, że potrzebujesz sprzętu X lub Y nie ma żadnego sensu. Co innego kiedy tak określisz swoje potrzeby, że spełni je sprzęt X, a nie Y.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedziales szybkosc przetwarzania informacji. Czyli im lepszy procesor tym szybciej chodzi cala konstrukcja, czy nie to jest jednym z wazniejszych czynnikow?

Dnia 14.07.2013 o 19:40, Olamagato napisał:

> Więc tak naprawdę zależy mi na dysku twardym ( z SSD obowiązkowo), procku oraz RAMie.
Każdy z tych elementów jest w dowolnym laptopie łatwo wymienny (CPU najtrudniej, ale
nawet amator sobie poradzi). Żaden z tych elementów nie definiuje komputera przenośnego
jako konstrukcji.


Nie wiem, wiec nie bede sie klocic. Ale skoro moge miec dobry dysku juz podczas pierwszego zakupu, po co mam pozniej cos dobierac?

Okreslic sie? No dobra. Zalezy mi na laptopie, ktory nie bedzie za duzy, czyli wlasnie 14-15 cali max. Bedzie sluzyl przewaznie do pracy, granie na nim to drugorzedna rola. Ot uruchomic SC2 na przyklad, nic wiecej. Okolo 750 GB pamieci. Podoba mi sie idea SSD, umozliwiajaca szybsze uruchomienia komputera. RAM rowniez okresla szybkosc dzialania komputera, wiec jest to kolejny czynnik. Komputer bedzie powaznie zapelniony muzyka i filmami oraz przeroznymi znajdzkami zdobytymi podczas przegladania stron internetowych. Nie chce aby spowodowalo to zbytnie zamulenie kompa, wiec procek oraz RAM jest wazny (o ile sie orientuje). USB 3.0 sie przyda aby otwieranie plikow z dysku badz pendrive''a.

Sorry za brak polskich znakow, nie moje urzadzenie. Mam nadzieje ze dzieki temu cos polecicie.

http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/ideapad/y-series/y410p/ Trzeci od lewej. Wyglada ciekawie i fajna przecena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Powiedziales szybkosc przetwarzania informacji. Czyli im lepszy procesor tym szybciej
chodzi cala konstrukcja, czy nie to jest jednym z wazniejszych czynnikow?

Nie jest ponieważ w rzeczywistości nie jesteś w stanie zauważyć czy jakieś zadanie na komputerze zakończy Ci się sekundę wcześniej czy później. Znacznie więcej zależy np. od poprawnej lub niepoprawnej konfiguracji systemu. Wyraźną różnicę zauważysz tylko w grach. A skoro komuś na nich nie zależy, to nie ma to znaczenia.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Nie wiem, wiec nie bede sie klocic. Ale skoro moge miec dobry dysku juz podczas pierwszego
zakupu, po co mam pozniej cos dobierac?

Bo kupując cały zestaw sprzedawca ukrywa w nim to na czym zarabia i eksponuje to co wcale niekoniecznie musi być Ci potrzebne. Na dodatek ograniczenia są zawsze przemilczane.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Okreslic sie? No dobra. Zalezy mi na laptopie, ktory nie bedzie za duzy, czyli wlasnie
14-15 cali max.

To oznacza tylko jeden slot dla dysku twardego - obojętnie czy HDD czy SSD.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Bedzie sluzyl przewaznie do pracy

Czyli dowolny przeciętnie wydajny procesor.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

granie na nim to drugorzedna rola.

Skoro granie wchodzi w grę, to albo musi mieć porządną grafikę w CPU, czyli APU, albo jakąś grafikę dedykowaną.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Ot uruchomic SC2 na przyklad, nic wiecej.

SC2 wcale nie ma małych wymagań graficznych jak na integry.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Okolo 750 GB pamieci. Podoba mi sie idea SSD,
umozliwiajaca szybsze uruchomienia komputera.

Dyski SSD o takiej pojemności są koszmarnie drogie. Dlatego ekonomicznym rozwiązaniem są dwa dyski - jeden mały, ale szybki SSD 30-60GB oraz jeden HDD 2.5" o maksymalnej pojemności na jaką Cię stać. Niestety małe laptopy nie mają zwykle dwóch slotów na dyski, więc jedyne co zostaje, to dysk hybrydowy, albo rezygnacja z napędu optycznego (a to eliminuje starsze gry wymagające do grania płyty DVD).

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

RAM rowniez okresla szybkosc dzialania komputera

Nie. Powyżej wymagań minimalnych systemu ile byś nie wsadził RAM, to nie przyspieszysz komputera. Odwrotnie - duża ilość zainstalowanej pamięci minimalnie spowalnia działanie komputera ponieważ system Windows jest zachłanny na pamięć, więc próbuje ją wypełniać danymi nawet zbędnymi robiąc operacje, które wcale nie są niezbędne użytkownikowi.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Komputer bedzie powaznie zapelniony muzyka i
filmami oraz przeroznymi znajdzkami zdobytymi podczas przegladania stron internetowych.

To przemawia za HDD zamiast SSD, natomiast muzyka typu mp3 i różne małe pliki dobrze czują się na SSD. Dlatego najlepsza byłaby tu hybryda SSD+HDD.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

Nie chce aby spowodowalo to zbytnie zamulenie kompa, wiec procek oraz RAM jest wazny
(o ile sie orientuje).

To trochę źle się orientujesz. CPU oraz RAM nie mają żadnego wpływu na zamulanie kompa. Zamulanie kompa powodowane jest natomiast głównie przez śmietnik na dysku oraz nieustanne instalowanie i odinstalowanie różnych aplikacji (w tym aktualizacji systemu).

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

USB 3.0 sie przyda aby otwieranie plikow z dysku badz pendrive''a

Jeżeli z dysku, to z tylko interfejsem USB 3.0/SATA. Większość pendrive''ów jest tak wolna, że w zupełności wystarcza im transfer USB 2.0 (ok. 32 MB/s). USB 3.0 nadaje się głównie dla kamer, szybkich dysków, skanerów i niektórych drukarek/fotonaświetlarek. No i jeszcze do ładowania ponieważ ma 900 mA, a nie 500 mA.

Dnia 14.07.2013 o 21:56, necron1501 napisał:

http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/ideapad/y-series/y410p/ Trzeci od lewej. Wyglada
ciekawie i fajna przecena.

W sumie tak. Ale ten po prawej to zdzierstwo - $500 różnicy za sam napęd Bluray...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

Nie. Powyżej wymagań minimalnych systemu ile byś nie wsadził RAM, to nie przyspieszysz
komputera. Odwrotnie - duża ilość zainstalowanej pamięci minimalnie spowalnia działanie
komputera ponieważ system Windows jest zachłanny na pamięć, więc próbuje ją wypełniać
danymi nawet zbędnymi robiąc operacje, które wcale nie są niezbędne użytkownikowi.

O_o Pierwsze słyszę, masz coś na potwierdzenie tej tezy? Czy te operacje to nie jest zwykłe cacheowanie danych z dysku w RAM? Bo jeśli tak, to system i tak nie robi tego "na zaś", dane lądują tam dopiero gdy użytkownik chce uzyskać do nich dostęp, więc w gruncie rzeczy nie ma żadnych nadmiarowych operacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

> 14-15 cali max.
To oznacza tylko jeden slot dla dysku twardego - obojętnie czy HDD czy SSD.
Skoro granie wchodzi w grę, to albo musi mieć porządną grafikę w CPU, czyli APU, albo
jakąś grafikę dedykowaną.


To jest w rozważeniu, dlatego pytałem o tego Lenovo.

Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

> Okolo 750 GB pamieci. Podoba mi sie idea SSD,
> umozliwiajaca szybsze uruchomienia komputera.
Dyski SSD o takiej pojemności są koszmarnie drogie. Dlatego ekonomicznym rozwiązaniem
są dwa dyski - jeden mały, ale szybki SSD 30-60GB oraz jeden HDD 2.5" o maksymalnej pojemności
na jaką Cię stać. Niestety małe laptopy nie mają zwykle dwóch slotów na dyski, więc jedyne
co zostaje, to dysk hybrydowy, albo rezygnacja z napędu optycznego (a to eliminuje starsze
gry wymagające do grania płyty DVD).


O właśnie. Moja wina, nie określiłem dokładnie. Chodzi mi o HDD z 750 GB oraz SSD z 32-60 tak jak mówisz. Napęd mogę sobie podarować, w razie "wu" mam napęd który mogę podłączyć przez USB.

Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

> RAM rowniez okresla szybkosc dzialania komputera
Nie. Powyżej wymagań minimalnych systemu ile byś nie wsadził RAM, to nie przyspieszysz
komputera. Odwrotnie - duża ilość zainstalowanej pamięci minimalnie spowalnia działanie
komputera ponieważ system Windows jest zachłanny na pamięć, więc próbuje ją wypełniać
danymi nawet zbędnymi robiąc operacje, które wcale nie są niezbędne użytkownikowi.


Tego nie wiedziałem. Tak czy siak będę celował w 6-8 GB.

Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

> Komputer bedzie powaznie zapelniony muzyka i
> filmami oraz przeroznymi znajdzkami zdobytymi podczas przegladania stron internetowych.
To przemawia za HDD zamiast SSD, natomiast muzyka typu mp3 i różne małe pliki dobrze
czują się na SSD. Dlatego najlepsza byłaby tu hybryda SSD+HDD.


Jak wyżej. Moja wina. Dzięki za sugestię.

Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

> Nie chce aby spowodowalo to zbytnie zamulenie kompa, wiec procek oraz RAM jest wazny

> (o ile sie orientuje).
To trochę źle się orientujesz. CPU oraz RAM nie mają żadnego wpływu na zamulanie kompa.
Zamulanie kompa powodowane jest natomiast głównie przez śmietnik na dysku oraz nieustanne
instalowanie i odinstalowanie różnych aplikacji (w tym aktualizacji systemu).

> USB 3.0 sie przyda aby otwieranie plikow z dysku badz pendrive''a
Jeżeli z dysku, to z tylko interfejsem USB 3.0/SATA. Większość pendrive''ów jest tak
wolna, że w zupełności wystarcza im transfer USB 2.0 (ok. 32 MB/s). USB 3.0 nadaje się
głównie dla kamer, szybkich dysków, skanerów i niektórych drukarek/fotonaświetlarek.
No i jeszcze do ładowania ponieważ ma 900 mA, a nie 500 mA.


Dlatego będę potrzebował przynajmniej jeden slot USB 3.0.

Dnia 20.07.2013 o 23:39, Olamagato napisał:

> http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/ideapad/y-series/y410p/ Trzeci od lewej. Wyglada

> ciekawie i fajna przecena.
W sumie tak. Ale ten po prawej to zdzierstwo - $500 różnicy za sam napęd Bluray...


Amerykanie, co zrobisz. Dzięki wielkie za odpowiedź.

Czyli nawet i3 do pracy posłuży parę lat. Pewnie i tak wybiorę i5 ale warto wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować