Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Siemka,
Przyszła kolej na nowy laptop. Cena to maksymalnie 1800 złoty. Generalnie multimedia, ale również by można było pograć coś na nim. Aktualnie korzystam z MSI GE603 (i3-370m oraz GF GT425M). Znajdzie się coś ciekawego i lepszego niż to co aktualnie posiadam? Póki co znalazłem takiego "potwora": http://allegro.pl/laptop-lenovo-g780-2x-2-2ghz-6gb-500gb-gt635m-2gb-i3408187185.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2013 o 00:12, rob006 napisał:

Gdyby cache nie miał sensu, żaden system operacyjny by tego nie robił. Ba, ja widzę że ma sens.

Wiesz od kiedy i jakie cache najbardziej wpłynęło na działanie systemu operacyjnego?
Było to w Windows 95, kiedy domyślnie instalowany program smartdrv.exe do obsługi 250MB dysków tylko używał 256 KB cache do zapisu. Nie potrzebował do tego 1, 2 czy 4 MB, a Ci którzy tak go ustawiali (w tym początkowo ja) odkrywali, że różnicy w wydajności obsługi dysków niemal nie ma (była prawie nieodczuwalna).
Zmieniło się to dopiero kiedy większość komputerów zaczęła mieć na pokładzie 64 MB RAM i więcej. Wtedy zwiększenie tego cache do 4 MB przyspieszało obsługę. Ale znowu znaleźli się tacy, którzy ustawiali 16-32 MB i znowu odkrywali, że realnie niczego to nie przyspieszało (różnice były minimalne).
W systemach od XP w górę i od kiedy dyski stały się naprawdę ogromne wielkość tego cache jest dynamiczna i daje duży przyrost trafień (czyli wydajności) ponieważ nawet tylko 10% dysku 500GB, to 50 GB - czyli dopiero przy pamięci RAM na poziomie 64 GB nie ma większego sensu zwiększać wielkości cache dyskowego.
Przy dyskach o wielkości 2 TB przyrost trafień przestaje znacząco rosnąć dopiero przy cache o wielkości 200 GB, więc maksymalne zapychanie pamięci danymi cache opłaca się nawet na serwerach z 256 GB RAM.
I to cała tajemnica dlaczego systemy takie jak Win7/8 oraz inne zapychają pamięć fizyczną danymi cache dyskowego do oporu i wciąż na tym korzystają.
Co do tego, że fragmentacja pamięci RAM jest znikomym kosztem w porównaniu z zyskiem w postaci lepszych trafień cache dyskowego, to masz rację. Chodzi mi tylko o to, żeby nie traktować tego jak dogmat. To po prostu tylko kompromis wynikający z obecnego stosunku wielkości pamięci masowej oraz pamięci RAM. A ten wynika z kilku odkryć za które parę osób dostało Nobla. Gdyby nie to, to dzisiaj największe dyski magnetyczne byłyby wielkości i w cenach dzisiejszych SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad taką kwestią. Co się obecnie bardziej opłaca? kupić wypas lapka i katować go przez parę lat. Czy gorszego i wymienić po stosunkowo niedługim czasie. 5 prawie lat temu kupiłem high enda i do dziś niby żyje ale co to jest za życie ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2013 o 19:48, Olamagato napisał:

Co do tego, że fragmentacja pamięci RAM jest znikomym kosztem w porównaniu z zyskiem
w postaci lepszych trafień cache dyskowego, to masz rację. Chodzi mi tylko o to, żeby
nie traktować tego jak dogmat.

Ale w 99.99% przypadków właśnie tak jest. IMO niepotrzebnie mieszasz ludziom w głowie jakimiś niuansami zachodzącymi w jednym przypadku na milion, ilość RAMu ograniczają zwykle fundusze i jest to rozsądna granica, po co więc komplikować sprawę dodatkowymi zmiennymi?
Ogólnie sporo twoich rad jest dość ryzykowna, bo zakłada konkretny sposób użytkowania komputera. Nawet tych kilka dodatkowych taktów procesora może zrobić szaremu użytkownikowi różnicę, gdy tworzy/rozpakowuje jakieś archiwum, albo trafi na jakąś stronę obładowaną flashami albo ciężkim JavaScriptem. A nowe generacje procesorów to nie tylko nowe rozkazy, ale też inny proces technologiczny, co często wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na energię i obniżonym wydzielaniem ciepła. Do tego dochodzą optymalizacje najczęściej zachodzących operacji. Może to nie są jakieś ogromne różnice w wydajności, ale jednak są, więc nie ma co szafować wyrokami, że nie widać różnicy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2013 o 19:48, Olamagato napisał:

Wiesz od kiedy i jakie cache najbardziej wpłynęło na działanie systemu operacyjnego?


Nie pamiętasz jak wyszedł Pentium IV 3,4 EE ? Miał właśnie dodatkowy cache i od zwykłego Pentrium IV 3,4 EE był 20% lepszy. Równocześnie wtedy serverowe Xeony miały go od dawna więcej i miały lepszą wydajność, nawet procki od AMD wtedy miały więcej podręcznej pamięci i w grach okazywały się szybsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2013 o 11:07, rob006 napisał:

Ogólnie sporo twoich rad jest dość ryzykowna, bo zakłada konkretny sposób użytkowania komputera.

Tak. Większość osób w ogóle sobie nie zdaje sprawy, że sposób użytkowania, który domyślnie proponują firmy software''owe (np. w ustawieniach domyślnych) wcale nie jest dla nich najkorzystniejszy. Najprościej zauważyć to po trendzie gdzie w instalatorach taniego lub darmowego softu domyślnie wybierane opcje doinstalowują Ci wręcz szkodliwe (z Twojego punktu widzenia) oprogramowanie. Czasem jest ono obiektywnie szkodliwe i nierzadko pojawiają się ostrzeżenia dla użytkowników.

Dnia 31.07.2013 o 11:07, rob006 napisał:

Nawet tych kilka dodatkowych taktów procesora może zrobić szaremu użytkownikowi
różnicę, gdy tworzy/rozpakowuje jakieś archiwum, albo trafi na jakąś stronę obładowaną
flashami albo ciężkim JavaScriptem.

Pod warunkiem, że użytkownik będzie rozumiał, że o wiele większy wpływ na to ma fatalna jakość oprogramowania (np. idiotycznie napisane skrypty, czy zabugowany nieoptymalny soft) niż te uzyskane kilka taktów, które da również niemierzalny w takiej sytuacji efekt.

Dnia 31.07.2013 o 11:07, rob006 napisał:

A nowe generacje procesorów to nie tylko nowe rozkazy,
ale też inny proces technologiczny, co często wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem
na energię i obniżonym wydzielaniem ciepła.

Tu masz rację. Nie mówię, że nowsze procesory nic nie dają, lecz tylko to że niewiele dają pod jednym względem.

Dnia 31.07.2013 o 11:07, rob006 napisał:

Do tego dochodzą optymalizacje najczęściej
zachodzących operacji. Może to nie są jakieś ogromne różnice w wydajności, ale jednak
są, więc nie ma co szafować wyrokami, że nie widać różnicy. :)

Jeżeli za optymalizacje, które wpłyną pozytywnie w 1% czasu pracy masz zapłacić kolejne kilkaset $, to dla mnie to zawsze będzie miało znaczenie. Realny postęp to jedno, a marketing to drugie. Za pierwsze użytkownicy s skłonni zapłacić, za drugie nie powinni bo to po prostu ściema. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2013 o 13:48, Rebal napisał:

Nie pamiętasz jak wyszedł Pentium IV 3,4 EE ? Miał właśnie dodatkowy cache i od zwykłego
Pentrium IV 3,4 EE był 20% lepszy.

Pamiętam, ale koszt tego dodatkowego cache był ogromny i jego cena wcale nie uzasadniała tego przyrostu. Tym bardziej że w tamtym czasie tanie procesory AMD bardzo dobrze sobie radziły z wydajnością w porównaniu do serii P4, za kolosalnie niższe pieniądze i przy wiele mniejszej drogiej pamięci cache.
W późniejszym okresie okazywało się, że pakowanie megabajtów cache do CPU było ekonomicznie ślepą uliczką bo nikt nie miał zamiaru płacić dodatkowego $1000 za kilka procent dodatkowej wydajności, którą można było uzyskać tańszymi sposobami niż "brute force" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2013 o 08:06, Olamagato napisał:

"brute force" ;)


Znam to tylko z airckracka i dotyczy czegoś zupełnie innego, w każdym bądź razie przy okazji zapytam
dlaczego AC nie widzi adresu MAC mojego routera ? Widzi bssid ale maca nie. W okolicy są inne i znajduje bssidy i maci. Mam router tp linka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2013 o 10:32, Rebal napisał:

Znam to tylko z airckracka i dotyczy czegoś zupełnie innego

Dlatego napisałem to w cudzysłowiu. Powiększanie pamięci cache zamiast polepszania architektury jest najprymitywniejszym i drogim sposobem uzyskania większej wydajności. Ale w pewnym momencie dochodzi się do ściany - ekonomicznej i wydajnościowej.

Dnia 01.08.2013 o 10:32, Rebal napisał:

dlaczego AC nie widzi adresu MAC mojego routera ? Widzi bssid ale maca nie. W okolicy
są inne i znajduje bssidy i maci. Mam router tp linka.

Może dlatego, że tak jest skonfigurowany? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.08.2013 o 23:19, Olamagato napisał:

> są inne i znajduje bssidy i maci. Mam router tp linka.
Może dlatego, że tak jest skonfigurowany? ;)


Masz może na temat aircrack nieco więcej wiedzy i doświadczenia. Muszę wykonać pentesty na swój router ale bez MACa nic nie zrobię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wam. Od października idę na studia i muszę wybrać sobie lapka. Maturka dobrze poszła, dostałem się tam gdzie zamierzałem więc ojczul zafunduje mi go-ale pułap cenowy to 1500zł. Nie jest to kolosalna suma, ale nie mam też dużych wymagań, chciałbym grać komfortowo w gry 2010> ewentualnie 2011>, nie na najniższych detalach. Znalazłoby się coś? Akurat w Neonecie jest laptop HP 650 za 1299, ale tak patrzyłem że nie ma on za dobrych wyników nawet w takiej fifie 13.

Przyznaję, że nie znam się totalnie na laptopach, ale nie szukam też laptopa do gier-chciałbym po prostu zrobić taki zakup, którego nie będę żałował że gry sprzed 3 lat mi się na nim tną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystał ktoś z przedłużenia gwarancji w euro rtv agd? (będącego ofkorz ubezpieczeniem....) W umowie piszę, że zakres ochrony obejmuję:
1.Przypadkowe uszkodzenie
2.Awaria sprzętu
Interesuje mnie czy egzekwują to w miarę sensownie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam prośbę otóż poszukuję laptopa do Starcrafta II i BF 3 tak oby móc jakoś płynnie pograć sb do 2000 zł czy mógł by mi ktoś jakiegoś polecić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wybieram się na studia i pora zaopatrzyć się w laptopa. Będzie to głównie urządzenie wspomagające mnie w studiowaniu na politechnice (jakieś programy techniczne itp.). Jeśli chodzi o gry to raczej rzadko, ale laptop i tak musi być szybki i wydajny. Cena do 2200 złotych. Windows 7. Raczej matowa matryca (słyszałem, że wygodniejsza), około 15 cali. Nie lubię HP i samsungów. Jednym słowem praktyczna, wytrzymała i wydajna maszyna do wszystkiego za podaną wyżej kwotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2013 o 11:20, Net_com napisał:

Szukam laptopa w przedziale cenowym 2500-3000zł. Służyć ma głównie do wszelkiego rodzaju
multimediów ; )



Ja kupiłem we wtorek Lenovo Y580 i7, 4gb ddr3 i GTX660m, nie narzekam jeśli chodzi o gry a i nawet te głośniki JBL fajnei grają po wgraniu dodatkowych sterów itp.


A poniżej opis mojego problemu z łącznością z moim routerem...

Spoiler


Pobieranie gier przez router TPLink WR740N wygląda tak: ściąga, zatrzymuje i czasami trzeba długo się oczekać aż znowu pobierze... tani router...
Zrobiłem test na telefonie LG P895
Udostępniłem sieć 3G z telefonu i połączyłem się przez Przenośny punkt dostępu Wi-Fi.
I wiecie co? ruszyło bez problem ściąganie z Origin oraz Steam.
Trzeba Wybrać coś innego niż TPlink. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2013 o 15:54, Soniaczek87 napisał:

> Szukam laptopa w przedziale cenowym 2500-3000zł. Służyć ma głównie do wszelkiego
rodzaju
> multimediów ; )


Ja kupiłem we wtorek Lenovo Y580 i7, 4gb ddr3 i GTX660m, nie narzekam jeśli chodzi o
gry a i nawet te głośniki JBL fajnei grają po wgraniu dodatkowych sterów itp.

Zastanawiam się nad tym modelem ale widziałem całe mnóstwo różnych wersji tej kontrukcji nie wiem którą wybrac. Z I7 czy z I5. Co oznacza ta numeracja przy nazwie procesora : Core i7-3630QM ? Widziałem też o wiele tańsze wersje I7 3610 itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2013 o 12:55, Net_com napisał:

Zastanawiam się nad tym modelem ale widziałem całe mnóstwo różnych wersji tej kontrukcji
nie wiem którą wybrac. Z I7 czy z I5. Co oznacza ta numeracja przy nazwie procesora :
Core i7-3630QM ? Widziałem też o wiele tańsze wersje I7 3610 itd.

Różnica między i7-3630QM, a 3610QM to różnica 100MHz na każdy rdzeń.
Model z i7 byłby niezłym wyborem, jednakże domyślne taktowania karty graficznej przerastają go lekko. Jednakże GTX660M potrafi ładnie podkręcić się, zachowując niską temperaturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować