Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Szukam laptopa za ok. 3000złÎ. Powinien być bez systemu operacyjnego, z przynajmniej 4GB RAMu, 1000GB HDD (jakiś dodatkowy SDD mile widziany, ale niekoniecznie), wydajną, dedykowaną kartą graficzną i wydajnym procesorem. Na komputerze będą dwa systemy (Winda 7 i Linux), będę chciał czasem pograć w Starcrafta 2, Guild Wars 2, obejrzeć film itd. Oprócz tego czasem będę używał programów typu Mathematica. Nie potrzebuję bajerów typu dotykowy ekran czy czytnik linii papilarnych.

Sam nie siedzę w temacie laptopów i podzespołów im przeznaczonych, dlatego proszę o pomoc gramowiczów :)

Najbardziej zainteresował mnie http://www.komputronik.pl/product/179394/Komputery/Laptopy/Lenovo_IdeaPad_Y580_59_349181_.html, ale nigdzie nie mogę go znaleźć dostępnego.

Również ciekawy wydaje się http://www.komputronik.pl/product/199314/Komputery/Laptopy/Lenovo_IdeaPad_Y580_59_377155_.html.

Nie jestem pewien co do rozdzielczości ekranu. Wiadomo, że przy wyższej wszystko robiłoby się przyjemniej i wygodniej, ale też nie chciałbym, żeby okazało się, że sprzęt jest za słaby na Starcrafta 2 na wysokich detalach w rozdzielczości 1920x1080.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2013 o 12:20, rob006 napisał:

Mam nadzieje że zdajesz sobie sprawę, że Optimus na Linuksie to wciąż problematyczna
technologia.


Nie wiedziałem o tym. Rozumiem, że będę miał po prostu problem z zagonieniem do pracy tej dedykowanej karty na Linuksie, tak?

Przy okazji zapytam z ciekawości. Jak to wygląda w przypadku komputera stacjonarnego? Procesory w desktopach też mają zintegrowane układy graficzne, a jednak ludzie grają na Linuksach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2013 o 13:04, Maciejas napisał:

Nie wiedziałem o tym. Rozumiem, że będę miał po prostu problem z zagonieniem do pracy
tej dedykowanej karty na Linuksie, tak?


To nie jest tak że nie działa, są projekty które cywilizują tą technologię na Linuksie (Bumblebee) i pozwalają przełączać karty mniej więcej tak jak na Windowsie, w najnowszej wersji kernela podobno jest już standardowo obsługiwana. Ja osobiście poszedłem po najmniejszej linii oporu i nie robiłem nic - jadę na otwartych sterownikach (nie gram na Linuksie, więc kwestia wydajności nie jest dla mnie priorytetowa - interfejs i tak działa płynnie) i działa od razu bez problemów. Po instalacji zamkniętych sterowników od Nvidii miałem czarny ekran, a przynajmniej 3 lata temu tak było, od tamtego czasu mogło się sporo zmienić, ale sam już nie kombinowałem. W każdym razie na twoim miejscu zbadałbym temat, jeśli chcesz grać na Windowsie to pewnie i tak Optimus cię nie ominie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2013 o 13:04, Maciejas napisał:

Nie wiedziałem o tym. Rozumiem, że będę miał po prostu problem z zagonieniem do pracy
tej dedykowanej karty na Linuksie, tak?

Z własnego doświadczenia:
Instalujesz sobie Linuxa, standardowo będzie on używać tylko zintegrowanej karty graficznej. Teraz instalujesz dodatkowy pakiet Bumblebee ( https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee). Aby uruchomić coś używając tej ''lepszej'' karty graficznej to musisz to poprzedzać komendą optirun w terminalu np. optirun wine game.exe.
Ja z natury że jestem leniwy jak diabli (i przy okazji pozwala to ominąć problem gdy najpierw włącza się launcher aplikacji a potem dopiero sama gra, Bumblebee tego nie lubi bo nie wie że to drugie też ma być uruchamiane z użyciem karty dedykowanej) to zazwyczaj robię tak:
optirun bash/terminal/shell (zależnie od tego jak na twoim linuxie zwie się terminal) co otworzy mi dodatkowe okno terminala. I teraz wszystkie komendy wpisane w tym oknie będą korzystać z lepszej karty graficznej.

Dnia 23.11.2013 o 13:04, Maciejas napisał:

Przy okazji zapytam z ciekawości. Jak to wygląda w przypadku komputera stacjonarnego?
Procesory w desktopach też mają zintegrowane układy graficzne, a jednak ludzie grają
na Linuksach.


Odpowiedź brzmi - na PC-tach jest zupełnie inaczej. Zauważ do czego podłączony jest EKRAN w laptopie. Właśnie do karty zintegrowanej z CPU. Więc musisz ręcznie wymusić przetwarzanie obrazu przed układ niezintegrowany. Prawdę mówiąc na Windowsie też może ci się czasem skopać Optimus i wtedy w zasadzie pomaga jedynie reinstalka systemu.

W przypadku PC-tów można powiedzieć że karty graficzne są po prostu dwie - jedna przytwierdzona do CPU, jedna osobna. Nie ma sytuacji gdy jedna musi przesyłać dane do drugiej. Więc tam po prostu instalujesz sobie sterowniki do tej Nvidii i będzie śmigać. W przypadku Optimusa to ci komputer nawet nie znajdzie tej karty w systemie jak po prostu zainstalujesz sterowniki bo rzeczywiście, tak po prostu to jej "nie ma". Nie ma własnego wyjścia na monitor itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2013 o 12:34, mieeecio napisał:

Wie ktoś gdzie kupię Asusa G46VW
bez systemu lub z windowsem 7 ?
z góry dziękuje za odpowiedź

Na ebay.com - choć przy używanym laptopie to raczej loteria - coś nie bedzie działać i dochodź się potem z gościem na Florydzie.

Jak chcesz gamingową 14 to popatrz na alienware albo xnote na Allegro. Tylko, że to drogie cholerstwa, koło 4 tysięcy musiałbys dać. Tak to niestety musisz czekać na okazję.

EDIT:
Jak nie potrzebujesz systemu to tutaj możesz sobie złożyć laptopa:
http://www.bluemobility.pl/laptop_customization.php?products_id=24943
z i5 i gtx760 wyszło mi 3500 a to już dobra cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko że jeżeli chodzi o hałas i temperatury to xnote to nie ta liga co seria g asusa, lepiej wcześniej poczytać recki i opinie na forach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś jak na macbooku wyłączyć usypianie? Dajmy na to zostawiam go otwartego, aby coś sobie zassał ale gaśnie po kilkunastu minutach. Wchodzę na preferencje systemowe i ustawienia oszczędzania energii, suwak na sam koniec aby nigdy go nie wyłączało a i tak nie pomaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję laptopa do 1250 zł, 1300 zł z dowozem, naprawdę nie mam więcej środków choćbym bardzo chciał. To prezent dla rodzinki (para w okolicach 40stki oraz 5 latek). Ma służyć do sprawnego przeglądania internetu, zakupów internetowych, bankowości, skype''a, nagrywania płyt oraz oglądania filmów. A także jakichś niewymagających gier dla dzieci (gry internetowy, jakieś platformówki 2d itp). Typowo causalowy produkt rodzinny, korzystający z bezprzewodowego internetu bodajże firmy UPC. Znalazłem coś takiego, co o tym sądzicie?

http://www.morele.net/laptop-lenovo-ideapad-g...7276-606703/

Czy spełni moje wymagania? Jakieś alternatywy? Nie chcę dopłacać do systemu, mogę mieć go za darmo z racji warunków mojej edukacji, dostałem 7/32 Ultimate od szkoły :)

Natrafiliście może na jakieś promocje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
muszę kupić laptopa za 4500 zł (dotacja z Urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej). Po wstępnym wybadniu wybrałem:
http://www.x-kom.pl/p/161566-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-y510p-i7-4700mq-8gb-1201000-7hp64x-gt750m-sli-fhd.html
Nie upieram się oczywiście przy tym modelu, dlatego proszę o jakieś rady, opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2013 o 20:33, Niewiernus napisał:

Co zamierzasz na nim robić?

Generalnie będę na nim pracował i do tego nie potrzebuję jakiś super podzespołów. Jedynymi moimi narzędziami pracy są MS Office i Adobe Acrobat XI. Ale wiadomo nie samą pracą człowiek żyję, więc fajnie żeby można było w coś na nim pograć, tym bardziej że muszę wydać tą wskazaną kwotę w innym wypadku będę musiał oddać

Dnia 18.12.2013 o 20:33, Niewiernus napisał:

Jakieś preferencje?

Nie w sumie nie mam nic konkretnego na myśli, jestem otwarty na propozycje

Dnia 18.12.2013 o 20:33, Niewiernus napisał:

Musi być zakup z Polskiego sklepu?

Wolałbym, tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2013 o 20:18, Dark_elves napisał:

Witam,
muszę kupić laptopa za 4500 zł (dotacja z Urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej).
Po wstępnym wybadniu wybrałem:
http://www.x-kom.pl/p/161566-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-y510p-i7-4700mq-8gb-1201000-7hp64x-gt750m-sli-fhd.html
Nie upieram się oczywiście przy tym modelu, dlatego proszę o jakieś rady, opinie.

Sorry za mały off-top ale dostałeś 4 i pół kafla na laptopa do Office''a i Acrobata? Jak to mówią good for you, ale nie wiedziałem że aż w takim państwie dobrobytu żyjemy :)

A w temacie - SLI sobie odpuść. Sterowniki pod mobilne SLI ma niewiele gier/aplikacji. Za 4500 możesz uderzyć w takie MSI - o ile wygląd Cię nie zraża.
http://www.x-kom.pl/p/164765-notebook-laptop-15-6-msi-ge60-2od-i7-4700mq-16gb-1000-7hp64x-gtx760m-fhd.html
Wydajność na poziomie przeciętnego PC''ta. Choć oczywiście temperatury w stresie będą spore. Z takiej grafiki możesz zejść na rzecz jakiegoś SSD, co w pracy biurowej na pewno odczujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej , proszę speców o pomoc:

Budżet: 2600
Szukam w tej cenie czegoś 14'', najlepiej żeby miał matową matrycę. Do zastosowań ogólnych. Polecicie cos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować