Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Planuje zakupić laptopa i mam problem co wybrać :) Ostatnio obracałem się wkoło konsol i teraz jestem zielony w kwestii komputerów. Możecie doradzić coś dobrego w przedziale 2200 - 2600?
Mam coś takiego na oku póki co:

Dane techniczne
Producent: Acer
Model: AS7741G
Procesor: INTEL CORE i5-480M 2x2,66 GHz z Intel® Turbo Boost do 4x2,933Ghz 3 MB Cache FSB 1066 MHz
Pamięć RAM: 8192 MB (SODIMM DDR3, 1066MHz, max 8GB)
Dysk twardy: 500 GB
Prędkość obrotowa / Interfejs: 5400rpm / SATA
Przekątna matrycy: 17,3"
Typ / Rozdzielczość matrycy TFT WXGA LED o rozdzielczości 17,3HD+ ROZDZIELCZOŚĆ 1600x900
(1920x1080 w trybie VIDEO)
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon™ HD 6550 1024 MB DDR3
w trybie HyperMemory™ do 2303MB obsługa DIRECTX11
obsługa Unified Video Decoder (UVD), technologia OpenEXR High Dynamic-Range (HDR), Shader Model 5.0, Microsoft® DirectX® 11, OpenGL® 3.1, OpenCL™ 1.1
Pamięć karty graficznej: 1024 MB rozsz. do 2303 MB
Wbudowane napędy: DVD /-RW DualLayer
Karta dźwiękowa: Intel High Definition Audio
Głośniki: System dźwięku dookolnego Dolby HomeTheatre VirtualSurround
Urządzenie wskazujące: Touchpad
Fax / Modem: Tak
Czytnik lini papilarnych: Brak
Kamerka: 1.3 Mpx
System operacyjny: Linux
Porty:

1x HDMI z obsługą HDCP
3x USB 2.0
1x VGA
1x Line in
1x Mikrofon in
1x Line out
1x RJ-11 Modem
1x RJ-45 Ethernet
1x Kensington Lock
Dodatkowe oprogramowanie:
Akumulator: Litowo-jonowy 6-komorowy 4400 mAh
Wymiary: 27-35 mm 365 mm 362 mm;
Waga: 3,20 kg
Kod producenta:

LX.REP0C.002
Karta dźwiękowa: Zintegrowany kodek dźwiękowy Intel High Definition Audio
Wyposażenie Zasilacz, bateria
Office Home&Student (60 dni)
Microsoft® Works SE 9 • Norton™ Online Backup
Microsoft® Silverlight™
Acer eManager
Acer eRecovery Management
Acer Launch Manager
PlatinumSecret
AntiVirus McAfee (90 dni)
Adobe Reader
CyberLink PowerDVD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie związane z lapkami lecz bardziej z oprogramowaniem. Kupiłem sobie lapka Asusa (mniejsza o to jakiego). Jak wiadomo na każdym jest praktycznie jakiś soft który w większości jest zbyteczny. Jest jakaś szansa się go pozbyć na stałe podczas załóżmy kolejnej instalacji systemu ? czy zawsze trzeba poprzez DODAJ/USUŃ ?

Chyba zrozumiale napisałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2011 o 15:37, Jagged napisał:

Jest jakaś szansa się go pozbyć na stałe podczas załóżmy kolejnej instalacji
systemu ? czy zawsze trzeba poprzez DODAJ/USUŃ ?

Jak zainstalujesz system z płytki to nie będzie żadnych programów.
Z partycji Recovery chyba też czysty Windows jest, ale pewien nie jestem (nie używałem na starym laptopie).

No, o ile nie miałeś wcześniej do czynienia z laptopami, zauważ, że spora część preinstalowanego softu jest potrzebna - sterowniki skrótów klawiszowych, aplikacja od planów zarządzania baterią (niby windowsowskie są, ale... ), sterowniki do WiFi/Bluetooth, sterowniki od Touchpada, Audio/Video, kamerka, monitor (ustawienia kolorów). Naprawdę, robi się z tego całkiem długo lista, nawet jeżeli jest to czysta instalka.

No, chyba, że dowalili Ci masę trialów. Na szczęście w obecnym laptopie nie miałem nic poza podstawowymi sterownikami (które na dodatek w większości były aktualne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dużo mam triali. System instalował się z partycji Recovery. Nie dostałem ŻADNEJ PŁYTY (aż się zdziwiłem).

Te triale(dodatki) to gry, programy, wygaszacze, programy które nigdy się nie przydadzą. Jest tego tyle, że backup robiłem ponad 2 godziny i wyszło mi CAŁE 4 PŁYTY DVD :) Porażka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dużo mam triali. System instalował się z partycji Recovery. Nie dostałem ŻADNEJ PŁYTY (aż się zdziwiłem).

Te triale(dodatki) to gry, programy, wygaszacze, programy które nigdy się nie przydadzą. Jest tego tyle, że backup robiłem ponad 2 godziny i wyszło mi CAŁE 4 PŁYTY DVD :) Porażka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2011 o 18:08, blacklio2 napisał:

Bida z nędzą, przemyśl czy na pewno to ma być 17" może 15" spokojnie starczy


A możesz napisać dlaczego "bida z nędzą"? Nie znam się za bardzo, to może byś mi coś doradził? i jednak chciałbym coś z 17''''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2011 o 18:12, MastAlol napisał:

> Bida z nędzą, przemyśl czy na pewno to ma być 17" może 15" spokojnie starczy

A możesz napisać dlaczego "bida z nędzą"? Nie znam się za bardzo, to może byś mi coś
doradził? i jednak chciałbym coś z 17''''


Ogólnie można dostać lepszego lapka w tej cenie, pamiętaj że im wyższa rozdzielczość tym gorsza wydajność karty graficznej
http://www.x-kom.pl/p/68198-notebook-laptop-17,3-acer-as7750-i5-2410m-4gb-500-dvd-rw.html
http://www.x-kom.pl/p/66173-notebook-laptop-17,3-asus-n73sv-ty195-4-i3-2310m-4gb-500-dvd-rw.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2011 o 18:18, blacklio2 napisał:

Ogólnie można dostać lepszego lapka w tej cenie, pamiętaj że im wyższa rozdzielczość
tym gorsza wydajność karty graficznej
http://www.x-kom.pl/p/68198-notebook-laptop-17,3-acer-as7750-i5-2410m-4gb-500-dvd-rw.html
http://www.x-kom.pl/p/66173-notebook-laptop-17,3-asus-n73sv-ty195-4-i3-2310m-4gb-500-dvd-rw.html


A w czym ten 1szy jest lepszy, aż tak znacznie? Grafika ta sama, Ramu 4gb mniej, tylko ma wyższe taktowanie, poza tym jakichś znaczących różnic nie widzę. Możesz wytłumaczyć dlaczego doradzał byś właśnie tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procek lepszy w najnowszej architekturze SandyBridge, do czego Ci 8GB ramu żadna gra tego nie wykorzysta, no chyba że używasz jakiś programów graficznych, w Asusie masz lepszą kartę graficzną, nieco gorszy procesor który i tak nie ograniczy grafiki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do baterii. Czy bateria może być w lapku jeśli jedzie ciągle na stałym zasilaniu czy lepiej ją wyjąć ?
Jeśli bateria będzie poza nic jej nie będzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2011 o 22:13, Jagged napisał:

Mam pytanie co do baterii. Czy bateria może być w lapku jeśli jedzie ciągle na stałym
zasilaniu czy lepiej ją wyjąć ?
Jeśli bateria będzie poza nic jej nie będzie ?

Ja słyszałem dwie szkoły na ten temat. Niektórzy mówią, że lepiej wyjąć ale od czasu do czasu
założyć i trochę ją wyładować, niektórzy z kolei, że to nie ma żadnego wpływu. Ja olałem tych
pierwszych, mam cały czas w środku, jak potrzebuję to odłączam zasilanie i nic się nie dzieje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Zdecydowałem się na zakup laptopa i już jestem prawie zdecydowany na dany model. Wybrałem Asusa G73jh ( http://allegro.pl/asus-g73jh-i7-6gb-640gb-hd5870-hdmi-win7-gracz-moc-i1677029077.html ) i myślę, że zadowoli mnie całkowicie. A chciałbym korzystać z niego przez najbliższe 4-5 lat, więc myślę, że to dobry wybór.
Na nowe karty graficzne nie chcę czekać ze względu na to, że mój lapek już odmawia posłuszeństwa, a cena notków z takimi bebechami pewnie będzie oscylować w granicach 5 tys..
Masz może jakieś rady czy uwagi odnośnie mojego wyboru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2011 o 10:42, Dark_elves napisał:

Ja słyszałem dwie szkoły na ten temat. Niektórzy mówią, że lepiej wyjąć ale od czasu
do czasu
założyć i trochę ją wyładować, niektórzy z kolei, że to nie ma żadnego wpływu.

Czytałem gdzieś, że nie używanie baterii jest bardziej niekorzystne niż trzymanie jej cały czas w laptopie.

Osobiście mam trzeciego laptopa. W pierwszym próbowałem techniki "jak podłączony to bez baterii", ale po jakimś czasie sobie darowałem, bo za dużo zachodu z podłączaniem baterii. A jak jest ciągle podpięta to nie ma problemu z przeniesieniem się do innego pokoju, czy niespodzianek jak padnie prąd czy też ktoś szarpnie i odłączy kabel.

Na poprzednich laptopach nie zauważyłem, aby baterie dużo gorzej chodziły niż w momencie zakupu (wiadomo, z czasem coraz słabiej trzyma bateria), także nie mam zamiaru się bawić we wkładanie i wyjmowanie, jeżeli nie widzę żadnych plusów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukaj wersji z dyskiem 7200RPM, godnym rozważenia jest również MSI GX740 od 3300 zł, ma na pewno dysk 7200RPM, gniazda esata oraz express card ( możliwość włożenia USB 3.0 ), różni się również rozdzielczością 1600x900 vs 1440x900.

Po szczegóły odsyłam na:
GX740
http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=28080&st=1260&start=1260

Asus G73JH
http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=26793&st=5440&start=5440

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem jak u mnie bylo.

W jednym laptopie padla bateria po wielu (>5 latach), czasem byla wlozona, czasem wyjmowalem ja, nie przejmowalem sie tym zbytnio, mniej wiecej w 60% laptop byl podlaczony do stalego zasilania z bateria w srodku i wytrzymala dlugo.

W drugim, bateria padla po roku pracy (nie non-stop, maks. 4-6h dziennie) na stalym zasilaniu.

Pierwszy to HP pavilion, drugi HP elitebook.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ogniwa litowo-jonowe i wszelkie ich mutacje mają to do siebie, że się z czasem starzeją - tracą pojemność "same z siebie" (nawet jak leżą nieużywane, dlatego np. przy zakupie nowej baterii do lapka dobrze patrzeć na datę produkcji). Proces ten można spowolnić lub przyspieszyć na parę sposobów:
- wysokie temperatury sprzyjają szybszemu zużyciu baterii (lapek na zasilaniu sieciowym dość się grzeje - wiadomo, wszystko jest ciasno upakowane w obudowie, więc bateria też ma dość ciepło),
- przechowywanie baterii w stanie niemal pełnego naładowania lub ciągła praca przy prawie 100% naładowaniu (dlatego do dłuższego przechowywania zaleca się rozładować baterię do ok. 40%).
Więc teoretycznie przed podłączeniem zasilania sieciowego powinieneś wyjąć baterię (najlepiej, by była częściowo rozładowana), a w razie potrzeby pracy na baterii - włożyć ją, naładować i odłączyć zasilanie sieciowe (oczywiście baterię wkładasz i wyjmujesz przy wyłączonym lapku). No ale teoria teorią a praktyka - praktyką, mało kto się w coś takiego bawi, więc rób, jak chcesz, ale miej świadomość, że pracując cały czas na zasilaniu sieciowym znacząco skracasz żywot baterii (tzn. szybciej zauważysz znaczącą utratę pojemności).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie :)
moja siostra posuzkuje laptopa do: "do oglądania filmów, do pisania, korzystania z internetu, skype, do gier (ale tych takich strategiczno-przygodowych)." Do tego chcialaby miec mozliwosc podlaczenia do telewizora (da sie..?), klawiature numeryczna i bluetooth :)
Cena: 2000-2500 zl.
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować