Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Witam, potrzebuję pomocy przy wyborze nowego laptopa, jako, że kompletnie się nie znam na tych wszystkich komputerowych "bebechach" i ogólnie przyjętych trendach związanych z tym tematem.

Cechy laptopa jakie mnie interesują to:
- cena od ok. 3000 do ok. 4000 zł ( z tolerancją do powiedzmy 150 zł),
- fajnie by miał matrycę 17 calową, ale nie jest to wymóg,
- te 8 giga RAM niech ma,
- wykorzystać go zamierzam do gier oraz pracy,
- mam taki cel aby Wiedźmin 3 leciał mi elegancko co najmniej na średnich ustawieniach graficznych (mimo, że wymagania nie są jeszcze znane, to co poniektórzy mają chyba jakieś domysły już? :)),
- miał już zainstalowany system operacyjny (chyba ten W8.1),
- wolałbym by nie był to Acer.

Laptopy jakie mnie obecnie zainteresowały to:
- Asus g56jr-cn212h - niestety jest niedostępny w sklepach do których zajrzałem
- MSI GE60
- Lenovo Y510p
- Lenovo Y50-60
- Może jakiś Dell Inspirion czy cuś - Delle bardzo mi się podobają, ale również kiepsko z dostępem i znalezieniem fajnego modelu.

Coś ktoś może polecić z tego zestawu, bądź podać własne propozycje? Miło by było również, o uzasadnienie czy zakupić sprzęt z i5 bądź i7 - nie znam różnic, a cenowo się trochę różnią - więc czy jest sens przepłacać?

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Postanowiłem odkopać ten temat ponieważ poszukuje lapka za ok. 1800-2000zł, a kompletnie nie wiem na, co warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa. chciałbym Was prosić o pomoc, propozycje itp. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 15:27, Bezimienny_1995 napisał:

Witam! Postanowiłem odkopać ten temat ponieważ poszukuje lapka za ok. 1800-2000zł, a
kompletnie nie wiem na, co warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa. chciałbym Was prosić
o pomoc, propozycje itp. :)



A więc najpierw sprecyzuj wymagania - do czego ten notebook ma być? Przenośny czy "desktop replacement" (czego ogólnie nie polecam) . Jak długo chcesz żeby działał na bateriach? Jak często będziesz go ze sobą nosić? Jakieś konkretne wymagania w zakresie jakości ekranu/pojemności?

Z góry jednak uprzedzę - lapek w tej cenie NIE udźwignie nowych gier często nawet na minimalnych detalach. Już kilkuletni Wiedźmin 2 go zadusi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2014 o 15:33, IqbaI napisał:

- mam taki cel aby Wiedźmin 3 leciał mi elegancko co najmniej na średnich ustawieniach
graficznych (mimo, że wymagania nie są jeszcze znane, to co poniektórzy mają chyba jakieś
domysły już? :)),


Domysły to są takie że wymagania Wiedźmina 3 będą wyższe niż w Watch Dogs. Co w praktyce oznacza że żeby pograć przyjemnie w średnich trzeba by PC-ta za 2500 zł bądź laptopa tak za 5000. I ja nawet nie żartuję - minimum żeby pograć w tamten tytuł z zachowaniem płynności jest mniej więcej R7 260X. Desktopowa karta za 400 zł a jej notebookowym odpowiednikiem jest mniej więcej GTX860M (którego raczej nie spotkasz w notebookach poniżej 4000 zł).

Dnia 01.09.2014 o 15:33, IqbaI napisał:

Coś ktoś może polecić z tego zestawu, bądź podać własne propozycje?

Z tej listy mogę na razie ODRADZIĆ laptopa MSI chyba że to jest laptop na 2 lata bo po tym czasie nadaje się już do wyrzucenia - wszędobylski plastik, tandetne wykonanie, zerowa przenośność, wydajność w grach za wszelką cenę. Ogólnie notebooki typowo gamingowe są zazwyczaj bardzo ale to bardzo kiepskim wyborem. Bardzo rzadko znajdzie się w nich dobry obieg powietrza a w zamian za lepszy układ GPU płacisz wykonaniem i szybkim zgonem. W praktyce wręcz zalecam jeśli czegoś takiego potrzebujesz to kupić sobie PC-ta za 2300-2500 zł (który wydajnościowo zrówna się z notebookiem za 4000-5000) - komfort rozgrywki większy bo możesz mieć porządny 22-24" monitor a nie jakiś tandetny 17" (a w praktyce 15" bo noszenie ze sobą 17" to już masochizm) a za resztę kupić sobie małego lekkiego notebooka który radzi sobie ze starszymi tytułami i tymi mniej wymagającymi typu LoL. Plus będzie toto działać na bateriach przynajmniej 4-5 godzin a nie 1 jak ten MSI.

Dnia 01.09.2014 o 15:33, IqbaI napisał:

Miło by było również,
o uzasadnienie czy zakupić sprzęt z i5 bądź i7 - nie znam różnic, a cenowo się trochę
różnią - więc czy jest sens przepłacać?


Te lepsze i7 mają 4 rdzenie, i5 mają maksymalnie 2. To jest spora różnica w niektórych tytułach:
http://pclab.pl/art57916-12.html
Desktopowy i5-4570 w połączeniu z GTX780 generuje średnio 47 fps (i minimum 34) w porównaniu do 33 (ze spadkami do 26) dwurdzeniowego i3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 15:32, ziptofaf napisał:

A więc najpierw sprecyzuj wymagania - do czego ten notebook ma być? Przenośny czy "desktop
replacement" (czego ogólnie nie polecam) . Jak długo chcesz żeby działał na bateriach?
Jak często będziesz go ze sobą nosić? Jakieś konkretne wymagania w zakresie jakości ekranu/pojemności?

Z góry jednak uprzedzę - lapek w tej cenie NIE udźwignie nowych gier często nawet na
minimalnych detalach. Już kilkuletni Wiedźmin 2 go zadusi.

Notebook ma mi służyć na studiach do normalnego użytkowania, czyli przeglądanie internetu, muzyka czasami pogram w LoLa jakaś FIFE czy obejrzę film, czas działania na bateriach nie jest dla mnie zbytnio ważny. Nie będę go często przenosił, tylko podczas podróży do domu, powiedzmy raz na 3tyg. Ekran wystarczy mi 15,6'' czy 17'' nie będzie to dla mnie najważniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 15:48, Bezimienny_1995 napisał:

Notebook ma mi służyć na studiach do normalnego użytkowania, czyli przeglądanie internetu,
muzyka czasami pogram w LoLa jakaś FIFE czy obejrzę film, czas działania na bateriach
nie jest dla mnie zbytnio ważny. Nie będę go często przenosił, tylko podczas podróży
do domu, powiedzmy raz na 3tyg. Ekran wystarczy mi 15,6'' czy 17'' nie będzie to dla
mnie najważniejsze.


O, to są więc akceptowalne wymagania. Gdybyś go chciał regularnie nosić na uczelnię to trzeba by zrezygnować z pewnych cech laptopa i np. koniecznie wziąć coś z SSD-kiem (co czasem wręcz oznacza wymontowanie w serwisie obecnego dysku i dopłatę 240 zł do niego). Bo jeśli ci się kiedyś by wyślizgnął z torby do by było po nim i wszystkich danych. Z kolei SSD są dużo trwalsze pod tym względem.

Tym niemniej, kilka modeli które mogą cię zainteresować:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/8610204 - GT740M + niezły Core i3. Całkiem niezły sprzęt choć nie jest to maszyna z najnowszej generacji.
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/7183221 - Sony Vaio, podobne podzespoły co w poprzednim.
Oba mają GT740M, układ graficzny średniej klasy:
http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-740M.89902.0.html (gry na dole)

http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/11103005 - lekko przekracza budżet ale w zamian oferuje 840M (wydajność w grach na dole):
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-840M.105681.0.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowy problem z moim laptopem Samsung NP550P5C (8GB RAM, GF630M). Otóż gdy sobie chce pograć w dowolną grę z bardziej zaawansowaną grafiką niż Papers Please, np. Arkham City, Saints Row 3 czy Divinity Original Sin, to te gierki po ok. 5 min od włączenia zaczynają przycinać tak bardzo, że robi się pokaz slajdów. Nie ma różnicy czy detale są ustawione na low czy na high.
W opcjach mam ustawione, żeby używał GeForce''a zamiast zintegrowanego Intela. Próbowałem już chyba wszystkiego i jedyne co pomaga to odłączenie zasilacza i granie na baterii. Zasilacz jest oryginalny. Ktoś miał podobny problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Brzmi jak bardzo prosty objaw - przegrzewanie się układu graficznego. Który w tym momencie zmniejsza zegary o 80%. W momencie odłączenia zasilania taktowania karty spadają o połowę, podobnie z procesorem i paradoksalnie robi się szybciej bo sprzęt przestaje się nagrzewać.
Na to nie ma dobrego rozwiązania chyba że to starszy notebook i do tej pory tak nie robił - wtedy do serwisu (bądź otworzyć go samodzielnie) i dokładnie przeczyścić wszystkie radiatory i kanały wentylacyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Laptop ma 2 lata, kupiony pod koniec września 2012r. Nie wiem jak gry działały w pierwszym roku, bo pierwszą grę uruchomiłem w listopadzie 2013r. Był to Mass Effect 3, który działał w miarę ok. Czasami robił się pokaz slajdów, ale sądziłem, że laptop po prostu w pewnych miejscach nie wyrabia. Natomiast od lutego dzieje się tak jak opisałem, ale że gram głównie na konsoli to mi to nie przeszkadzało. Dopiero odkąd gram w Divinity, zaczęło mnie to denerwować, bo gram przez 1-1,5h; a potem muszę czekać aż mi się bateria naładuje.
Nie dałoby ręcznie jakoś obniżyć taktowania karty graficznej, tak żebym mógł grać bez odłączania zasilacza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 17:40, Dandelion1 napisał:

Nie dałoby ręcznie jakoś obniżyć taktowania karty graficznej, tak żebym mógł grać bez
odłączania zasilacza?


Pewnie by dało (np. poprzez MSI Afterburner) ale to rozwiązanie bardzo tymczasowe i radziłbym raczej rozwiązać jego źródło jakim jest prawdopodobnie zakurzenie wnętrza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 16:48, Dandelion1 napisał:

Mam nietypowy problem z moim laptopem Samsung NP550P5C (8GB RAM, GF630M). Otóż gdy sobie
chce pograć w dowolną grę z bardziej zaawansowaną grafiką niż Papers Please, np. Arkham
City, Saints Row 3 czy Divinity Original Sin, to te gierki po ok. 5 min od włączenia
zaczynają przycinać tak bardzo, że robi się pokaz slajdów. Nie ma różnicy czy detale
są ustawione na low czy na high.
W opcjach mam ustawione, żeby używał GeForce''a zamiast zintegrowanego Intela. Próbowałem
już chyba wszystkiego i jedyne co pomaga to odłączenie zasilacza i granie na baterii.
Zasilacz jest oryginalny. Ktoś miał podobny problem?

Miałem IDENTYCZNĄ sytuację kilka miesięcy temu.
Po zmierzeniu temperatury procesora podczas gry okazywało się, że wynosiła ona aż 85 stopni.
Gry cięły się właśnie bez względu na detale. Nawet Trine 2 klatkowało na najniższych detalach.
Problem okazał się zupełnie prozaiczny - zakurzony radiator. Skubaniec był tak założony kurzem, że nie wyrabiało chłodzenie, w związku z czym procesor wydajność procesora ulegała zmniejszeniu (bo nie nadążało go chłodzić), a gry zaczynały klatkować.
Pożyczyłem od kolegi elektryczną pompkę do materacy, przedmuchałem otwory w laptopie (bez rozbierania go, bo gwarancja) i wszystko wróciło do normy.
Może również tego spróbuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

szukam laptopa zarówno do pracy jak i rozrywki (filmy, sporadycznie gry). Ważne, żeby dawał sobie płynnie radę z programami pakietu Adobe, odpalonym w tym samym czasie jeszcze Spotify, Chrome, Dropboxem i GDrivem. No i powiedzmy odpalił w miarę płynnie GTA IV, od dawna nie mogę odpalić na moim kompie.
Aktualnie korzystam z Asusa UL30J i jest marnie.
Dysk SSD nie jest konieczny, przynajmniej 500 GB HDD. Około 13-15 cali, waga niezbyt wysoka (do 2kg), praca na baterii ma dla mnie drugorzędne znaczenie (i tak większość czasu siedzę z zasilaczem). Porządna obudowa też się liczy, laptopa najczęściej wożę w pokrowcu w torbie razem z narzędziami do roweru czy pompką.
Aha, jeszcze rzecz dla mnie bardzo ważna, żeby na pokładzie miał WIN 7.

Piszę z prośbą o polecenie jakiegoś konkretnego sprzętu który przychodzi Wam do głowy.
pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zdefiniuj jakie konkretnie programy Adobe i co w nich robisz. Taki Photoshop w rękach amatora potrzebuje z 2GB RAM''u ale jeśli zaczynasz edytować plik w formacie A2 to nagle okazuje się że przydałoby się tego z 16-32GB i niezbędny byłby dysk SSD bo łącznie zżera koło 50-100GB pamięci przy nakładaniu bardziej skomplikowanych filtrów. I wtedy w grę wchodzą tylko najmocniejsze desktop replacementy za kwoty dochodzące do 5 cyfr. Plus pewnie jakaś matryca IPS z dobrym odwzorowaniem kolorów. A to też dokłada do ceny sporą kwotę.

Ogólnie zresztą przydałby się budżet jaki masz na tego lapka. Samemu wstępnie zastanowiłbym się nad Asusem G550J (lub jego bratem - N550J) - czterordzeniowy i7, GTX850M, świetna matryca. I niezła cena - równe 4000. Tutaj recenzja:
http://pclab.pl/art58690-3.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2014 o 21:43, ziptofaf napisał:

/.../


głównie korzystam z Lightroom + Photshop do obróbki RAWów, Illustrator + Indesign do składania książek, photobooków. Czasem przygotowywanie też większych plików do druku, do A1 z wieloma warstwami.
Ze względów finansowych zatrzymałbym się na 8GB.
Jeśli trafi się laptop z rozwiązaniem SSD na system i normalny dysk na dane to byłoby idealnie. Ale tutaj również, ze względów finansowych wolę odpuścić SSD.
Z ekranem podobnie, wolę jakiś tańszy standard, bo i tak najczęściej korzystam z laptopa podłączonego do zewnętrznego monitora.

Budżetu nie określałem, bo jestem w stanie rozważyć wszystkie opcje, nawet najbardziej hardokorowe. Cena do 4000 tys. byłaby najbardziej satysfakcjonująca. Zakładam też, że mogę kupić starszy przeceniony sprzęt albo używany z dobrej ręki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2014 o 22:12, Maaxp napisał:

Budżetu nie określałem, bo jestem w stanie rozważyć wszystkie opcje, nawet najbardziej
hardokorowe. Cena do 4000 tys. byłaby najbardziej satysfakcjonująca. Zakładam też, że
mogę kupić starszy przeceniony sprzęt albo używany z dobrej ręki.


W przypadku używek za bardzo nie pomogę. Tutaj w grę wchodzi za dużo czynników - wiele laptopów z serii skupionych na wydajności potrafi zdychać bardzo szybko od upłynięcia gwarancji (zwłaszcza MSI).

Ogólnie optymalne w ludzkim budżecie byłoby nie mniej niż 8GB w standardzie z możliwością rozbudowy do 16. Standardowo ciężko znaleźć jednak coś co ma miejsce na SSD + HDD w 15", wtedy zostają dwie opcje:
a) niektóre sklepy jak xkom czasem sprzedają nieco spersonalizowane wersje laptopów - z dyskiem SSD zamiast HDD a sam HDD wsadzony zostaje do zewnętrznej obudowy USB 3.0.
b) modele 17", te mają miejsca na 2 dyski.
c) samemu (bądź z pomocą serwisu, wezmą z 50-70 zł) zrobić to co w kroku 1 - wtedy łącznie za niezły SSD (GoodRAM C40 czy Crucial MX100) + obudowa pod USB 3.0 dla HDD + koszt podmiany wyniósłby z 350 zł (choć nie musisz tego robić od razu). IMHO, zdecydowanie tego warte. Często nawet kosztem innych podzespołów - laptopowe dyski twarde są wąskim gardłem dla większości aplikacji o których mówisz, często w o wiele większym stopniu niż procesor.

Na dowód:
http://pclab.pl/art53297-4.html
https://www.youtube.com/watch?v=E4iGZs5BOJE
169 sekund na SSD w stosunku do... 893 na pojedynczym HDD (który dodajmy, jest szybszy niż te notebookowe).
d) Notebook z dodatkowym złączem M.2 - tego typu dyski twarde są malutkie ale nieco droższe niż zwykłe. Tylko nowe notebooki mają to złącze.
No i oczywiście przy twoim wymaganiach niezbędny jest Core i7, przydałby się też sensowny GPU (choć jeśli celujesz w GTA IV to nie potrzebne jest nic ekstremalnego).

Najtańszym modelem który spełnia te wymagania byłby:
http://www.x-kom.pl/p/172764-notebook-laptop-15-6-lenovo-thinkpad-e540-i7-4702mq-8gb-1201000-7hp64x-gt740m.html

Dostajesz 4 rdzeniowego Core i7, 8GB RAM''u (z jednym slotem wolnym więc da się wstawić do 16GB), SSD + HDD + GT740M + Windows 7. Nawet złącze M.2 ma więc gdybyś kiedyś uznał że 120GB SSD to za mało to nie ma problemu wstawić dodatkowy. Nie jest to jakiś wypas jeśli chodzi o grafikę ale do typowych tytułów starcza (gry na dole):
http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-740M.89902.0.html


Kolejnym modelem nad którym można by się zastanowić jest HP ProBook:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/9122576
Nieco lepsza karta graficzna, porównywalny procesor. Brak SSD. Za to jest tańszy.

No i ten Asus o którym pisałem w poprzednim poście - wydajność w grach ma dużo wyższą, fakt że kosztem wyposażenia dodatkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Popatrz na te modelel- mieszkam w Anglii, więc nie wiem jak jest z dostępnością i cenami w kraju, ale warto sprawdzić.

opcja 15,6 cala
MSI GE60- niezła karta, procesor i7 i 8gb ram a w dodatku dobra matryca.
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-MSI-GE60-Apache-Pro.122040.0.html

opcja 17 cali
Asus G750JM- podobne podzespoły co tamten MSI, tyle, że większa buda.
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Asus-G750JM.120431.0.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2014 o 22:40, ziptofaf napisał:

/.../


Dzięki za pomoc. Pocieszające jest to, że jednak da się nie wydając majątku znaleźć coś fajnego.
Poszukam jeszcze w oparciu o linki i podzespoły z tych laptopów poszukać czegoś z ekranem 13-14". Co prawda w mniejszej obudowie można mniej upchnąć i na pewno będzie większy problem z dwoma dyskami, ale waga i rozmiary laptopa też są dla mnie ważne, przy częstym przenoszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Akurat dwa dyski to najmniejszy problem w takich rozmiarach. O wiele większym jest wydolność układu chłodzenia czy zasilacza - na czterordzeniowego i7 (w cenie poniżej 5000 znajdziesz tylko te z serii U, dwurdzeniowe i o niskich zegarach) to się nie nastawiaj, podobnie na GPU które pozwala uruchamiać płynnie jakiekolwiek bardziej wymagające gry...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Laptop dla studenta, 2000 zł, maksymalnie 2500 zł, ale tylko wtedy gdy naprawdę będzie warto. Jakieś filmy pewnie będą na nim odpalane, jakieś prezentacje, tabele i raczej podstawowe programy, nie żadne photoshopy, 3dsmaxy i inne wymagające rzeczy. Jakiś SSD by pewnie by się przydał. Nie znam się za bardzo na laptopach, więc jeśli są jeszcze jakieś kryteria, to proszę śmiało pytać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować