Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Szukam laptopa do 200 funtów/1000 złotych, znalazłem Lenovo b50 i chciałbym się dowiedzieć czy warto w niego zainwestować, z nowszych tytułów interesuje mnie jedynie Alien Isolation i The Evil Within, jeśli uda mi się je odpalić chociaż na minimalnie średnich to byłbym zadowolony. :D Z góry dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2014 o 22:40, ziptofaf napisał:

Ogólnie optymalne w ludzkim budżecie byłoby nie mniej niż 8GB w standardzie z możliwością
rozbudowy do 16. Standardowo ciężko znaleźć jednak coś co ma miejsce na SSD + HDD w 15",
wtedy zostają dwie opcje:

Zapomniałeś o jeszcze jednej opcji. WD sprzedaje dyski dualdrive 2.5", które są w połowie dyskami HDD, a jednocześnie wolne miejsca są wypchane flashem. Mimo, że mają jedno złącze sata 2/3, to w systemie widziane są jako dwa osobne fizyczne twarde dyski: SSD i HDD. Można, a nawet należy je osobno partycjonować.
To jak dla mnie jedyna fajna konfiguracja dla laptopów 15" bo masz pełną kontrolę nad tym jakie dane znajdą się w której części.
http://www.wdc.com/pl/products/products.aspx?id=1190
http://pclab.pl/art55705.html

A kupić można w tych miejscach:
http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/8848403#techniczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

O, ciekawe rozwiązanie. Nie tyle o nim zapomniałem co nie wiedziałem że takie coś już istnieje na PC-tach. Myślałem że tylko Fusion Drive w Macach działa w ten sposób. Tylko imho nieco za drogi, osobno kupiony SSD (GoodRAM C50/Plextor MX100 to jakieś 270 zł) + 1 TB HDD (jakieś 210 zł) daje niecałe 500 w stosunku do 700 tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem. Otóż np gram sobie w niektóre gry to widzę, że mój CPU zużywany jest tylko w 10-20% .. Jak zwiększyć by gra zużywała więcej CPU podczas grania? W menadzerze zadań ustawiam priorytet wysoki ale to nic nie daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 12:14, Azazell napisał:

Panowie mam problem. Otóż np gram sobie w niektóre gry to widzę, że mój CPU zużywany
jest tylko w 10-20% .. Jak zwiększyć by gra zużywała więcej CPU podczas grania? W menadzerze
zadań ustawiam priorytet wysoki ale to nic nie daje.


A coś Ci się tnie?? Jeżeli nie, to widocznie więcej nie potrzebuje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, potrzebuję pomocy:

Poszukuje dwa lapki.

Pierwszy to ma być netbook, najlepiej bez systemu operacyjnego, minimum 2 GB ramu, całkiem szybki, koszt do 1000 złotych. Możecie coś poradzić, znacie jakieś fajne modele?

Drugi to ma być laptop gamingowy, ale żeby nie był zbyt drogi, lecz można było na nim grać w nowe gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 16:17, Piotrbov napisał:

Pierwszy to ma być netbook, najlepiej bez systemu operacyjnego, minimum 2 GB ramu, całkiem
szybki, koszt do 1000 złotych. Możecie coś poradzić, znacie jakieś fajne modele?


Hmm... z 15":
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10379360#techniczne
Niezły procesor, spory ekran, 4GB RAM, 1TB dysk. Do zastosowań codziennych jak znalazł.

I dużo mniejszy, 12":
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/11147937

Twoje wymagania powinien spełnić. Nawet ma Windowsa. Fakt że ten procesor to zasadniczo Atom i prawdę mówiąc nie jestem pewny czy ten Win 8.1 na nim jest dobrym pomysłem i czy nie lepiej byłoby wręcz wrzucić na to Linuxa.

Dnia 20.09.2014 o 16:17, Piotrbov napisał:

Drugi to ma być laptop gamingowy, ale żeby nie był zbyt drogi, lecz można było na nim
grać w nowe gry.


Zdefiniuj >niezbyt drogi<. Z góry uprzedzę jednak że laptopy są 2x wolniejsze od PC-tów w podobnej cenie. Więc coś za 2.5 tysiaka jest porównywalne z najsłabszymi PC-tami za 1200-1300 - gry na tym się uruchomią, czasem nawet płynnie... ale zdecydowanie nie w wysokich detalach ani tym bardziej w FullHD. Więc żeby móc na tym płynnie grać w nowe gry z zachowaniem rozsądnych detali to cenowo może nie być zbyt przyjemnie. W praktyce jeśli nie masz ok. 3000 zł na sprzęt tej klasy to dużo lepiej byś wyszedł kupując małego netbooka + PC-ta za resztę kasy.

No i oczywiście upewnię się że naprawdę chcesz sprzętu gamingowego. Bo to się wiąże z kilkoma problemami:
- dużo niższą żywotnością - słyną z tego właśnie gamingowe lapki MSI. Jeszcze nie widziałem takiego który pozostał w pełni sprawny przez okres powyżej 2 lat. A 3-4 letnie nadają się często już tylko na śmietnik. Problemy z temperaturami także są na porządku dziennym - co prawda lepsze modele często ich nie mają ale są nie bez powodu odpowiednio droższe.

- to nie jest przenośne - na bateriach pracują krótko, podobnie zaś ich budowa nie nadaje się do noszenia ze sobą. Transportowanie tego częściej niż raz w miesiącu jest złym pomysłem.

Jako że na razie nie podałeś żadnych detali to zaproponowałbym zerknąć na ten:
http://pclab.pl/art58690-3.html
15" ekran (matryca IPS co jest rzadkością w laptopach), czterordzeniowy procek i GeForce GTX 850M. Dobry układ chłodzenia, na bateriach potrafi chodzić przez ok. 3-4 godzin. I dość rozsądna cena - ok. 3900-4100 zł na dzień dzisiejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 18:14, ziptofaf napisał:

Hmm... z 15":
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10379360#techniczne
Niezły procesor, spory ekran, 4GB RAM, 1TB dysk. Do zastosowań codziennych jak znalazł.


Za duży, im mniejszy tym lepszy i im mniej waży tym lepiej.

Dnia 20.09.2014 o 18:14, ziptofaf napisał:


To już bardziej. Ogólnie chcę systemu operacyjnego, bo w planach jest właśnie zainstalowanie linuksa.

Dnia 20.09.2014 o 18:14, ziptofaf napisał:

Zdefiniuj >niezbyt drogi<. Z góry uprzedzę jednak że laptopy są 2x wolniejsze od
PC-tów w podobnej cenie.


No cóż... tak się spodziewałem, preferowałbym laptopa, bo od ponad 4 lat właśnie na lapku siedzę, ze stacjonarką rzadko kiedy mam do czynienia. I ten mój lapek powoli słabnie mi w oczach, więc szukam czegoś nowego.

Może faktycznie przejdę na model Netbook + Stacjonarka ( ten netbook o który pytam jest dla dziewczyny ;) ), jak mówisz że tego typu lapki nie żyją zbyt długo.

A może jeszcze polecasz jakiegoś fajnego netbooka na budżet do około 1500 - 1700 PLN ?

I co do tego lapka co podałeś, jak napisałeś, że ma dobry układ chłodzenia, to i tak jest z tym znacznie większy problem, niż ze stacjonarkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 18:59, Piotrbov napisał:

No cóż... tak się spodziewałem, preferowałbym laptopa, bo od ponad 4 lat właśnie na lapku
siedzę, ze stacjonarką rzadko kiedy mam do czynienia. I ten mój lapek powoli słabnie
mi w oczach, więc szukam czegoś nowego.


Ja tam lubię stacjonarki z prostego powodu - wielgaśny i piękny ekran. Można sobie wmawiać różne rzeczy co do laptopów ale dla mnie nic nie zastąpi 22-24" LCD''ka z ładną matrycą IPS w graniu ;) Samemu na lapku ciągnąłem zresztą przez ostatnie 3 lata. Potem jednak pewnego dnia zauważyłem że mam zewnętrzną klawiaturę, myszkę i 22" monitor a sam laptop stoi zamknięty... więc skorzystałem z okazji i po prostu sobie sprawiłem PC-ta. A że to PC za ok. 3000 zł to notebook który mógłby mu dorównać wydajnością kosztowałby z 6000-7000... wcale nie będąc przy tym bardziej przenośnym. Ot, dla mnie siłą laptopa jest przenośność. A wybieranie modelu gamingowego zabija tę zaletę bardzo skutecznie. Choćby i z powodu samej wagi.

Dnia 20.09.2014 o 18:59, Piotrbov napisał:

A może jeszcze polecasz jakiegoś fajnego netbooka na budżet do około 1500 - 1700 PLN?

Hmmm... może taki?
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10521346

Core i3, 500GB dysk, dotykowy ekran, Windows 8. Powinien być w stanie na bateriach chodzić przez jakieś 5-6 godzin.

Dnia 20.09.2014 o 18:59, Piotrbov napisał:

I co do tego lapka co podałeś, jak napisałeś, że ma dobry układ chłodzenia, to i tak
jest z tym znacznie większy problem, niż ze stacjonarkami?

Niestety odpowiedź brzmi tak. Cytując fragment recenzji:
"Otóż ze względu na nieco inne zestrojenie układu chłodzenia (jest trochę głośniejszy, ale wydajniejszy) zjawisko automatycznego ograniczania taktowania procesora przy zbyt wysokiej temperaturze (throttling) występuje odrobinę rzadziej (i po dłuższym czasie „nagrzewania” sprzętu) niż w N550J."

W praktyce znaczy to tyle że przy dłuższych posiedzeniach procek może już zwalniać żeby się nie przegrzewać... Powiem tak - w PC-cie coś takiego zdarzyło mi się tylko raz w życiu gdy miałem po prostu zapchany kurzem radiator CPU. W przypadku laptopów gamingowych jest to jednak popularny problem który może być tylko dodatkowo pogorszony przez kurz. Nie mówię że tak jest zawsze, niektóre (droższe) modele mają dobre systemy wentylacji. Ale ogółem trudno zapewnić wydajność i dobre chłodzenie wewnątrz małej obudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2014 o 20:32, ziptofaf napisał:

Ja tam lubię stacjonarki z prostego powodu - wielgaśny i piękny ekran. Można sobie wmawiać
różne rzeczy co do laptopów ale dla mnie nic nie zastąpi 22-24" LCD''ka z ładną matrycą
IPS w graniu ;)


To zależy kto co lubi. Ja też przez wiele lat miałem Blaszaka i chwaliłem sobie jaki to piękny obraz i jak cudownie gra sięna 22-24 calowym monitorze.

Zmieniło się gdy zachciało mi sie konsoli. Różnica w graniu na wielkim TV i wygodnie zrobiło swoje. Postanowiłem sprzedać PC i sobie kupiłem laptopa 17 calowego.

Powiem tak. 17 calowy laptop bardziej przypadł mi do gustu niż moje ostatnie pecety.. Piękna matryce mają DELL i ta bardzo przyjazna klawiatura.. Dlatego ja osobiście wolę laptop + konsolę niż PC :)

Na lapku gram w strategie lub RPG a do tego laptop starcza idealnie. Natomiast w bardziej takie graficzne produkcje to gram na konsoli :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 11:49, Azazell napisał:

Powiem tak. 17 calowy laptop bardziej przypadł mi do gustu niż moje ostatnie pecety..
Piękna matryce mają DELL i ta bardzo przyjazna klawiatura.. Dlatego ja osobiście wolę
laptop + konsolę niż PC :)


U mnie to raczej niewykonalne - do szczęścia potrzebuję pełnowymiarowej klawiatury mechanicznej (ach, ten staroświecki dźwięk przypominający maszynę do pisania i prawdziwe nie-gumkowe klawisze!) i monitora dla grafików. Ta pierwsza to zresztą nie bez powodu - normalna klawiatura notebooka po roku miała u mnie już wypadające klawisze bo cóż, lubię pogrywać sobie w osu! a tam nie ma nic niezwykłego w setkach wciśnięć na minutę. Takie rzeczy co prawda istnieją w notebookach ale tylko w takich za 8000-10000... Ot, inne preferencje.

Dnia 21.09.2014 o 11:49, Azazell napisał:

Na lapku gram w strategie lub RPG a do tego laptop starcza idealnie. Natomiast w bardziej
takie graficzne produkcje to gram na konsoli :).


Tak też można. Ale przypomnę że PC-ta też możesz podłączyć do 40 calowego TV :P I poradzi sobie z tym o wiele lepiej niż notebook z powodu zazwyczaj znacznie wyższej mocy obliczeniowej ;)

Zresztą kombinacja konsola + notebook jest dużo lepsza niż notebook "do grania". Nie mam nic do notebooków tak długo jak spełniają swoją podstawową funkcję w postaci realnej mobilności. Ale jeśli szukasz czegoś do grania w najnowsze produkcje to te stają się bardzo złym pomysłem chyba że masz nie mniej niż 4-5 tysięcy złotych... co jest kwotą dość potworną jak na zazwyczaj wysoce awaryjny sprzęt. Z tego samego powodu zazwyczaj osobiście polecam PC-ta + tańszego netbooka. Ten pierwszy pełniąc niejako tę samą rolę co u ciebie konsola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 12:05, ziptofaf napisał:

Zresztą kombinacja konsola + notebook jest dużo lepsza niż notebook "do grania". Nie
mam nic do notebooków tak długo jak spełniają swoją podstawową funkcję w postaci realnej
mobilności. Ale jeśli szukasz czegoś do grania w najnowsze produkcje to te stają się
bardzo złym pomysłem chyba że masz nie mniej niż 4-5 tysięcy złotych... co jest kwotą
dość potworną jak na zazwyczaj wysoce awaryjny sprzęt. Z tego samego powodu zazwyczaj
osobiście polecam PC-ta + tańszego netbooka. Ten pierwszy pełniąc niejako tę samą rolę
co u ciebie konsola.


Tzn ja powiem tak.. w nowe produkcje też idzie grać na moim DELL chociaż nie jest on stworzony do gier bo ma tylko NVIDIA GF 650M. ale np w bijatyke DC universe gram na max.. W niektóre inne też śmigają.. Tylko jak wspominałem ja na PC grałem i gram tylko w strategie lub RPG a onen ie mają aż tak dużych wymagań.. Dlatego lapek jest w sam raz..

Co do klawiatury.. Miałem sporo zewnętrznych do blaszaka. Teraz mam tego od DELL i jestem po prostu w nim zakochany. Bo z początku myślałem by podłączyć lapka do monitora 24 i wtedy też trza by było klawiaturę.. Niestety tak mi się spodobała ta klawiatura wbudowana w DeLLu, że monitor sprzedałem bo się kurzył :)

I tak już działam sobie z rok.


----------
Panowie mam problem.. W moim drugim lapku HP - G72 model.. zaczęła pojawiać się dziwny komunikat po włączeniu komputera.. Proszę zobaczcie mój screen. Co to znaczy? Bo przeważnie w lapkach komunikat o słabej baterii pojawiał się w windowsie ale w moim akurat w biosie .. czy to coś złego?

20140921123136

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 12:32, Azazell napisał:

Panowie mam problem.. W moim drugim lapku HP - G72 model.. zaczęła pojawiać się dziwny
komunikat po włączeniu komputera.. Proszę zobaczcie mój screen. Co to znaczy? Bo przeważnie
w lapkach komunikat o słabej baterii pojawiał się w windowsie ale w moim akurat w biosie
.. czy to coś złego?


Może po prostu HP ma takie ostrzeżenie biosowe zrobione i tyle.


Z innej beczki wybrałem sobie takiego lapka: http://www.x-kom.pl/p/181634-notebook-laptop-11-6-asus-vivobook-x200ma-n3520-4gb-120gb500gb.html
Co o nim sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 14:04, Piotrbov napisał:

Z innej beczki wybrałem sobie takiego lapka: http://www.x-kom.pl/p/181634-notebook-laptop-11-6-asus-vivobook-x200ma-n3520-4gb-120gb500gb.html
Co o nim sądzicie?


O, widzę SSD. Za to już jest ode mnie duży plus. Wydajność procesora jest niewielka, to mimo wszystko tylko Intel Atom. Więc raczej Windowsa 8.1 bym tam nie wrzucał, Siódemka powinna jednak być w porządku. Całość wygląda też na bardzo energooszczędną, ten procesor ma 7.5W TDP więc wcale bym się nie zdziwił gdyby sam laptop mógł na bateriach chodzić przez pół dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No własnie ja sam posiadam SSD i jestem mega zadowolony.. i7 + SSD oraz Win 8 dają mega kopa..

Ja oobecnie szukam dla ojca laptopa.. i jest problem z wyborem.. Myśle coś o kwocie do 1.7k. Co byście polecili? Na razie najbardziej mi odpowiada model Lenovo G510H http://www.morele.net/laptop-lenovo-ideapad-g510h-59-406688-630675/

Co sądzicie? Czy jest coś lepszego? Są też np Dell z AMD A8 czy A6 ale czy one są warte zachodu? To samo co sądzicie o tych Celeronach M ? Sam nie wiem..

Ojcu potrzebne do neta, biura, przesyłania filmów na TV itp ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 14:10, ziptofaf napisał:

O, widzę SSD. Za to już jest ode mnie duży plus. Wydajność procesora jest niewielka,
to mimo wszystko tylko Intel Atom.


Hm... W tym sklepie za 200 PLN taniej jest jakaś dwurdzeniówka 1,80 - 2,10 GHz http://www.x-kom.pl/p/181643-notebook-laptop-11-6-asus-vivobook-x200ma-n2815-4gb-120gb500gb.html
Opłaca się, brać ten tańszy, czy to będzie jakaś widzialna różnica?

Dnia 21.09.2014 o 14:10, ziptofaf napisał:

Więc raczej Windowsa 8.1 bym tam nie wrzucał,


Ja też nie, dlatego kupuje bez systemu.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano na wklejałem swoich linków tylko wszystkie były 15,6", a ty chcesz coś mniejszego ;p

Dnia 21.09.2014 o 18:25, Piotrbov napisał:

Eeee...? Nie rozumiem.

To szybko z edytowałem ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować