Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Mam jeszcze takie pytanko w sprawie dysków SSD.

Trzeba jakoś szczególnie uważać co się zapisuje na dysk i ile, czy wystarczy normalnie tak jak zawsze pracować i bez problemu dysk przeżyje sporo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy sie interesowalem przesiadka na SSD (co jeszcze nie nastapilo, ale ;) ) to pare razy natknalem sie na wpisy, ze Windowsa trzeba przygotowac do pracy z takowym dyskiem, by nie spowodowalo to jego szybkiego zuzycia. Choc artykul ma juz troche, to kojarze, ze bodajze Olomagato tez sie wypowiadal na ten temat.

Link do artykulu:
http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Dysk-SSD-z-Windows-konfiguracja,28601.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2014 o 21:42, Piotrek_K napisał:

Kiedy sie interesowalem przesiadka na SSD (co jeszcze nie nastapilo, ale ;) ) to pare
razy natknalem sie na wpisy, ze Windowsa trzeba przygotowac do pracy z takowym dyskiem,
by nie spowodowalo to jego szybkiego zuzycia. Choc artykul ma juz troche, to kojarze,
ze bodajze Olomagato tez sie wypowiadal na ten temat.

Link do artykulu:
http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Dysk-SSD-z-Windows-konfiguracja,28601.html


Dzięki ;)

Jutro odbieram netbooka i instaluję Wina 7 więc wolę wiedzieć wszystko, by jak najlepiej wykorzystać właściwości SSD przy jak najmniejszym zużyciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2014 o 21:10, Piotrbov napisał:

Mam jeszcze takie pytanko w sprawie dysków SSD.

Trzeba jakoś szczególnie uważać co się zapisuje na dysk i ile, czy wystarczy normalnie
tak jak zawsze pracować i bez problemu dysk przeżyje sporo?


Zależy jaki dysk SSD. Niektóre (jak np. Samsungi) mają wbudowane oprogramowanie które samo o to dba, ty tylko wybierasz interesujący cię profil (np. maksymalna wydajność bądź skupienie na żywotności). Jednak w praktyce jakkolwiek dyski SSD nie są nieśmiertelne to typowy model konsumencki przeżywa nie mniej niż 90-100TB zapisanych danych. Ja mam po 4 miesiącach użytkowania coś koło 1.4 TB (Windows zapisuje zaskakująco dużo danych - każda odwiedzona strona to kolejne pliki w końcu więc ta liczba jest całkiem sensowna). Więc... nie jest to czynnik którym należy się nadmiernie przejmować bo zanim dobijesz do tego limitu to minie naprawdę dużo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2014 o 22:10, ziptofaf napisał:

to typowy model konsumencki przeżywa nie mniej niż 90-100TB zapisanych danych. Ja mam
po 4 miesiącach użytkowania coś koło 1.4 TB


Skąd można takie informacje wziąć?

A dysk SSD, który będę miał to Kingston SSDNow 300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2014 o 22:27, Piotrbov napisał:

Skąd można takie informacje wziąć?

Hm... u mnie są podane w Samsung Magician. W innych przypadkach nie wiem.

Dnia 24.09.2014 o 22:27, Piotrbov napisał:

A dysk SSD, który będę miał to Kingston SSDNow 300.

O, to jeden z... zazwyczaj gorszych modeli. Których się już obecnie nie poleca. Choć i tak niebo a ziemia w stosunku do HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2014 o 22:36, ziptofaf napisał:

O, to jeden z... zazwyczaj gorszych modeli. Których się już obecnie nie poleca. Choć
i tak niebo a ziemia w stosunku do HDD.


Właśnie doczytałem, że kiedyś były dobre, ale zmienili firmware i firmę która robi dla nich pamięć i parametry się pogorszyły, lecz nazwa jest identyczna. Dopytam się, jak to będzie z tym nowszym firmwarem, to po prostu jest możliwość że podziękuję za zakup i nie kupię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2014 o 21:42, Piotrek_K napisał:

Kiedy sie interesowalem przesiadka na SSD (co jeszcze nie nastapilo, ale ;) ) to pare
razy natknalem sie na wpisy, ze Windowsa trzeba przygotowac do pracy z takowym dyskiem,
by nie spowodowalo to jego szybkiego zuzycia. Choc artykul ma juz troche, to kojarze,
ze bodajze Olomagato tez sie wypowiadal na ten temat.

Link do artykulu:
http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Dysk-SSD-z-Windows-konfiguracja,28601.html


Poza włączeniem TRIM, reszta porad nie ma większego sensu (cześć jest wręcz szkodliwa). Poza tym warto wziąć poprawę na datę artykułu - ten ma 3 lata, SSD wtedy raczkowały i dużo się zmieniło od tamtego czasu: http://www.dobreprogramy.pl/Martwisz-sie-o-wytrzymalosc-SSD-Nie-musisz-nie-ma-sie-czego-bac,News,58093.html

A jeśli ktoś chce naprawdę wydłużyć życie SSD, niech lepiej zacznie od przerzucenia cache przeglądarki i flasha do ramdysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2014 o 12:45, rob006 napisał:

A jeśli ktoś chce naprawdę wydłużyć życie SSD, niech lepiej zacznie od przerzucenia cache
przeglądarki i flasha do ramdysku.


Ramdysk? Co to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2014 o 23:20, Piotrbov napisał:

Ramdysk? Co to?


Dysk zbudowany z RAM''u. Ot, przeznaczasz część swojej pamięci operacyjnej na osobną partycję. Oczywiście ma to wadę - jak ci się zawiesi komputer to oczywiście stracisz dane na tym zapisane. Ale jak na miejsce do przechowania plików tymczasowych jak znalazł. Zwłaszcza że jest dosyć szybkie - jak sprawdzałem u siebie to na 4GB partycji z pamięci DDR3 miałem 2GB/s odczytu i zapisu. 4x szybciej niż dobry SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2014 o 23:37, ziptofaf napisał:

Dysk zbudowany z RAM''u.


Ok, poczytałem trochę w netach. Jest sporo programów, które to umożliwiają, który polecasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam nadzieję, że wypowiadam się w dobrym temacie, w przeciwnym razie proszę o link do innego.

Niedługo mam zamiar kupić laptop w cenie maks. 2300zł. Na komputerach trochę się znam, aczkolwiek chciałbym zasięgnąć opinii większej ilości osób, które również co nie co wiedzą.
Laptop nie ma być przeznaczony bezpośrednio do gier, ale powinien spełniać mniej więcej ustawienia medium najnowszych produkcji (no oczywiści z wyjątkami).

Znalazłem dwa produkty które bardzo mnie zainteresowały i proszę was o zdanie na ich temat ;)
http://allegro.pl/laptop-lenovo-z710-i3-4000m-8gb-1tb-gt745m-alu-i4619609401.html
oraz
http://allegro.pl/z17-lenovo-z710-i5-4200m-8gb-ram-500gb-gt745m-w8-i4634176871.html
(Jeśli nie można wrzucać linków do allegro to proszę o upomnienie, linki zostaną skasowane i zastąpione specyfikacją poszczególnych modeli)

Tak więc karta graficzna jak na cenę wydaje się spełniać całkowicie moje oczekiwania (podaję link do testu http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-745M.90438.0.html)
Jedyną różnicą obu modeli jest procesor no system operacyjny. Tutaj też nasuwa się moje pytanie:
W jednym jest i3-4000M, w drugim zaś i5-4200M. Wedle tej strony ( http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4200M-vs-Intel-Core-i3-4000M) wielkiej różnicy nie ma, aczkolwiek i5 ma to do siebie iż zastosowana jest na nim technologia Turbo.

Teraz ostateczne pytanie - Czy warto wybrać oba produkty? Jak tak to który? Może znacie jakiś lepszy o bardzo podobnej cenie? Nie zależy mi na systemie operacyjnym gdyż mam własny, a cena nie może wykroczyć powyżej 2300zł bo i tak miało być nie więcej niż 2200.

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc i liczę na szybką odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@edit
Przepraszam za drugi post z rzędu ale nie zauważyłem opcji edytuj, wydaje mi się że kiedyś była. W każdym razie...

Jeśli chodzi o powyższą kartę graficzną która jest używana w obu wymienionych modelach, to faktycznie wydajność fps''ów wygląda przy niej tak dobrze? Przykładowo przy 720M jest mniej więcej o 1/3 gorzej, a laptopy z tą kartą kosztują tyle samo co z powyższą. Mam nadzieję, że ta wydajność nie jest zawyżona, bo spełnia moje wymagania idealnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sa jakieś programy dla laptopów ASUS, w który pozwala ładować baterie do np. 80% (jak to jest np. w Lenovo, czy Samsung) i przy tej wartości baterii laptop zaczyna pobierać prąd z zasilania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 20:38, DuuDFat napisał:

Jeśli chodzi o powyższą kartę graficzną która jest używana w obu wymienionych modelach,
to faktycznie wydajność fps''ów wygląda przy niej tak dobrze? Przykładowo przy 720M jest
mniej więcej o 1/3 gorzej, a laptopy z tą kartą kosztują tyle samo co z powyższą. Mam
nadzieję, że ta wydajność nie jest zawyżona, bo spełnia moje wymagania idealnie.


Ależ nie ma w tym nic niezwykłego, 745M jest dużo szybszy od 720M. W tej samej klasie cenowej bardzo łatwo o notebooka który nie nadaje się w ogóle do grania jak i takiego na którym idzie pograć w miarę przyjemnie.

A różnica między i5 a i3 jest dużo większa niż ci się wydaje, miejscami sięga 30%. O czym lepiej pamiętać bo oba to mimo wszystko tylko dwurdzeniowce a ich wydajność nijak ma się do PC-towych Core i5... a niektóre gry potrzebują jednak zaskakująco mocnego procesora.

Poza tym wygląda toto w porządku choć o Lenovo krążą niezbyt pochlebne opinie co do serwisu i żywotności. Fakt że powtarzam tylko to co słyszałem, nie miałem styczności z ich notebookami osobiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 01:48, ziptofaf napisał:

A różnica między i5 a i3 jest dużo większa niż ci się wydaje, miejscami sięga 30%. O
czym lepiej pamiętać bo oba to mimo wszystko tylko dwurdzeniowce a ich wydajność nijak
ma się do PC-towych Core i5... a niektóre gry potrzebują jednak zaskakująco mocnego procesora.


W sumie nie sądziłem, że będzie tak duża różnica, myślałem bardziej o 15-20%, ale z tego co widzę, to ta technologia Turbo sporo zmienia i jeśli się nie mylę, jednocześnie oszczędza procka.

Dnia 27.09.2014 o 01:48, ziptofaf napisał:

Poza tym wygląda toto w porządku choć o Lenovo krążą niezbyt pochlebne opinie co do serwisu
i żywotności. Fakt że powtarzam tylko to co słyszałem, nie miałem styczności z ich notebookami
osobiście.


No to wszystko wyjdzie w praniu. Mój znajomy mocno przejechał się na układzie graficznym w Asusie K50AD, ale z tego co czytałem po necie to bardzo duża grupa osób ma taki sam problem. Słyszałem, że szybko wycofali go z obiegu, jak widać nie bez powodu.
A tak wracając do tematu, jestem otwarty na każdą markę a faktycznie najlepsze laptopy jakie znalazłem w tym zakresie cenowym to właśnie Lenovo.
No i oczywiście dziękuję za szybką odpowiedź :)

Jakikolwiek laptop wybiorę i tak kupię go na raty, przez co muszę się liczyć z wydaniem ok. 200zł więcej. Znalazłem jeszcze jedną ofertę która mi odpowiada, więc proszę o weryfikacje.
http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-z510-i3-4000-8gb-1tb-8gb-sshd-gt740.bhtml#opisw
Z tego co widzę jest to poprzednik wymienionych modeli z odrobinę słabszą kartą graficzną. Sprawdzałem na notebookcheck.pl różnicę pomiędzy 740M a 745M i jest dosyć nikła. Biorąc pod uwagę, że lapek w wymienionym linku można kupić na raty 0% (a na prawdę zależy mi na zaoszczędzeniu), to warto zachować sobie te 200-400zł?

Swoją drogą pytanie bardziej osobiste niż specjalistyczne, ale czy być może ktoś kupił z was kiedyś lapka powystawowego? Niby nowy, ale używany jedynie do prezentacji. Jak sądzicie? Można kupować bez problemu czy raczej przejechaliście się na nim? Oczywiście co firma to opinia, ale ciekawy jestem czy też warto wydać parę stówek więcej na powystawowy model z lepszym prockiem.
Szczerze mówiąc mam dylemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 03:26, DuuDFat napisał:

W sumie nie sądziłem, że będzie tak duża różnica, myślałem bardziej o 15-20%, ale z tego
co widzę, to ta technologia Turbo sporo zmienia i jeśli się nie mylę, jednocześnie oszczędza
procka.

Turbo daje sporo bo wiele gier używa tylko 1 rdzenia. I wtedy drugi sobie zwalnia ale ten w użyciu pracuje z 3 GHz (czy czymś koło tego). To dużo więcej niż np. 2.4 GHz w Core i3.

Dnia 27.09.2014 o 03:26, DuuDFat napisał:

A tak wracając do tematu, jestem otwarty na każdą markę a faktycznie najlepsze laptopy
jakie znalazłem w tym zakresie cenowym to właśnie Lenovo.

To niebezpieczne myślenie. Na tym rynku nie ma czegoś takiego jak "najlepsze laptopy w danym zakresie cenowym". Przykładowo weźmy taką serię gamingową MSI. Zazwyczaj mają o klasę lepszą kartę graficzną niż wszystko inne w zbliżonym budżecie, do tego jakieś basowe głośniki, "specjalne klawiatury dla graczy", zmodyfikowane karty sieciowe itd. Nic tylko brać... albo i nie. Bo nagle okazuje się że mało który laptop z tej serii przeżywa więcej niż 2-3 lata a sama jakość wykonania to wszędobylski tandetny plastik, dochodzą też problemy z temperaturami i przegrzewaniem.

Więc jeśli dany producent oferuje dużo lepszy sprzęt niż inni w danej cenie to znaczy tylko tyle że na czymś ucięli. I warto by sprawdzić na czym konkretnie. A nie że mają super ofertę.

Dnia 27.09.2014 o 03:26, DuuDFat napisał:

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-z510-i3-4000-8gb-1tb-8gb-sshd-gt740.bhtml#opisw
Z tego co widzę jest to poprzednik wymienionych modeli z odrobinę słabszą kartą graficzną.
Sprawdzałem na notebookcheck.pl różnicę pomiędzy 740M a 745M i jest dosyć nikła. Biorąc
pod uwagę, że lapek w wymienionym linku można kupić na raty 0% (a na prawdę zależy mi
na zaoszczędzeniu), to warto zachować sobie te 200-400zł?


Wiesz, jak ci naprawdę zależy na zaoszczędzeniu to zazwyczaj przy maszynie do grania o wiele lepiej kupić PC-ta a za 1000-1500 zł małego lapka. Bo mimo wszystko notebooki w najlepszym razie są 2x wolniejsze niż PC w tej samej cenie. A im bardziej zbliżasz się do "wydajności" tym bardziej oddalasz się od przenośności - 17" notebooki z wydajnymi procesorami + GPU bardzo nie lubią regularnego przenoszenia a ich czas pracy na bateriach spada do bardzo niskich wartości... w sumie dając ci prawie-że-PC-ta (którego jedyną zaletą jest zintegrowany ekran). Ale to już taka dygresja.

Czy tutaj warto jednak oszczędzać - imho, niekoniecznie. i3 zamiast i5 i kolejne kilka % na karcie graficznej. A to nie jest szczególnie mocny sprzęt i rychło może się okazać że każdy megaherc się liczy jeśli chcesz płynnie grać w całkiem wysokiej rozdzielczości jaką jest 1600x900.

Dnia 27.09.2014 o 03:26, DuuDFat napisał:

Swoją drogą pytanie bardziej osobiste niż specjalistyczne, ale czy być może ktoś kupił
z was kiedyś lapka powystawowego? Niby nowy, ale używany jedynie do prezentacji. Jak
sądzicie? Można kupować bez problemu czy raczej przejechaliście się na nim? Oczywiście
co firma to opinia, ale ciekawy jestem czy też warto wydać parę stówek więcej na powystawowy
model z lepszym prockiem.


Raczej problemu z tym nie będzie. Sprzęt powystawowy, o ile nie był to jakiś poważnie skopany model notebooka (np. jakiś stary HP Pavillon i niektóre Delle, te potrafiły padać w kilka tygodni po upłynięciu gwarancji, dosłownie chyba obliczali wytrzymałość kondensatorów na płycie głównej żeby nie wytrzymywały dłużej niż to "konieczne" ;)), raczej nie będzie się znacząco różnił od fabrycznie nowego modelu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2014 o 03:47, ziptofaf napisał:

Więc jeśli dany producent oferuje dużo lepszy sprzęt niż inni w danej cenie to znaczy
tylko tyle że na czymś ucięli. I warto by sprawdzić na czym konkretnie. A nie że mają
super ofertę.


Nie znam się, ale logicznie myśląc jak najbardziej się zgadzam. Nie wiem jak działa serwisowanie Lenovo, ale wiele moich znajomych ma produkty tej marki i co prawda je nie wychwalają, ale też nie narzekają.

Dnia 27.09.2014 o 03:47, ziptofaf napisał:

Wiesz, jak ci naprawdę zależy na zaoszczędzeniu to zazwyczaj przy maszynie do grania
o wiele lepiej kupić PC-ta a za 1000-1500 zł małego lapka. Bo mimo wszystko notebooki
w najlepszym razie są 2x wolniejsze niż PC w tej samej cenie. A im bardziej zbliżasz
się do "wydajności" tym bardziej oddalasz się od przenośności - 17" notebooki z wydajnymi
procesorami + GPU bardzo nie lubią regularnego przenoszenia a ich czas pracy na bateriach
spada do bardzo niskich wartości... w sumie dając ci prawie-że-PC-ta (którego jedyną
zaletą jest zintegrowany ekran). Ale to już taka dygresja.


Właśnie w tym rzecz, że korzystam aktualnie z PC który zakupiłem jakieś 3 lata temu. i5 2500k, Radek 6850, AsRock P67 Pro3 i XFX PRO550W stanowią zgrany zespół do dziś dzień. Przy czystym systemie wszystko chodzi na wysokich ustawieniach. Czas teraz na zakupienie lapka, aby zwyczajnie być mobilnym. Sam laptop będzie używany raczej w bezpiecznych miejscach, a to w domu a to w bibliotece a to na wczasach, gdzie zazwyczaj jest dostęp do gniazdka. Na pewno nie będzie pracował np: w autobusie ;)
A co do baterii to oczywiste jest to iż problem dotyczy każdego sprzętu na świecie, nie tylko laptopów, więc nie ma co narzekać. Ewentualnie można wydać te 80-100zł raz na 2-3 lata.

Dnia 27.09.2014 o 03:47, ziptofaf napisał:

Czy tutaj warto jednak oszczędzać - imho, niekoniecznie. i3 zamiast i5 i kolejne kilka
% na karcie graficznej. A to nie jest szczególnie mocny sprzęt i rychło może się okazać
że każdy megaherc się liczy jeśli chcesz płynnie grać w całkiem wysokiej rozdzielczości
jaką jest 1600x900.


Laptop zdecydowanie nie ma być do najnowszych produkcji, a na pewno nie w takim stadium aby wszystko śmigało na maksymalnych ustawieniach. Zamysł jest taki aby dało się grać we wszystko w miarę przyjemnie, czy to na wysokich czy na niskich. Nie jestem też typem zaciętego gracza, ale fajnie jest czasem sobie pograć i czerpać z tego przyjemność.

Dnia 27.09.2014 o 03:47, ziptofaf napisał:

Raczej problemu z tym nie będzie. Sprzęt powystawowy, o ile nie był to jakiś poważnie
skopany model notebooka (np. jakiś stary HP Pavillon i niektóre Delle, te potrafiły padać
w kilka tygodni po upłynięciu gwarancji, dosłownie chyba obliczali wytrzymałość kondensatorów
na płycie głównej żeby nie wytrzymywały dłużej niż to "konieczne" ;)), raczej nie będzie
się znacząco różnił od fabrycznie nowego modelu.


O, to super! Aczkolwiek zależy też czy powystawowy - leżący bezpośrednio na wystawie, czy powystawowy prezentacyjny do którego klienci mają dostęp. Wiadomo, że przy drugiej opcji korzystanie jest mocno ograniczone a sam laptop nie jest nigdzie przenoszony, ale jakby nie patrząc chodzi cały dzień, a nic nie jest wieczne. Dylematy, dylematy.

Nie chcę w żadnym stopniu być nie miły bo poświęcasz mi swój cenny czas za co bardzo dziękuję :)
Aczkolwiek nie uzyskałem ciągle odpowiedzi o różnicy między 740M a 745M. Jak już pisałem, wydaje się być niewielka, co zauważyłem po testach. Mimo wszystko chciałbym zasięgnąć rady kogoś, kto zna się na tym zdecydowanie lepiej ode mnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, szukam dla szefa komputera typu all-in-one. A skoro takie komputery są na komponentach laptopowych, to myślę że ten temat będzie dobry by zapytać o opinię. Znalazłam 2 modele:

model z zintegrowana kartą graficzną za 2200:

http://www.komputronik.pl/product/244617/Elektronika/Komputery/Komputer_AIO_Samsung_DP500A2D_i3_3220T_21_5_multi_touch_6GB_1TB_Win_8.html

w ofercie jest taki sam tylko że z kartą graficzną GeForce GT 620M - ale 1600 zł droższy:

http://www.komputronik.pl/product/182871/Komputery/Komputery_PC/Komputer_AIO_Samsung_DP500A2D_i3_3220T_21_5_multi_touch_6GB_500GB_Win_8.html

Byłby to komputer do biura, a więc internet, office, programy księgowe, ewentualnie film jeśli szef by chciał go zabrać do domu. Żadnych gier itd. Karta graficzna chyba więc nie będzie potrzebna, a 2200 za ekran z multi-touch wydaje się niesamowitą okazją. Proszę o opinię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować