Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 04.08.2009 o 13:51, VoLuMe napisał:

Czyli nie mam szans mieć Windowsa XP na laptopie?

Nie ma czegoś takiego jak brak szansy na XP w lapku. Po prostu Windows XP nie ma sterownika do kontrolera dysku, który jest niezbędny do przeprowadzenie samej instalacji. To w 90% przypadków problemów z instalacją lapków wymyślonych głównie do wyrugowania XP przez Vistę.

W mniejszej ilości przypadków brakuje sterownika do odpowiedniej wersji chipsetu. Na to radą jest użycie specjalnie przygotowanej wersji XP, która zawiera sterowniki do tych typów (standardowa instalacja ich nie ma, a ich brak powoduje blue screen instalatora).

I tak na marginesie dzisiaj wciąż nie ma najmniejszego sensu instalować na laptopach, które sprowadza się do Polski systemów Vista, Windows 7 (chyba, że jako zamiennik visty), ponieważ ich (laptopów) wydajność obliczeniowa jest zwyczajnie zbyt mała aby dawało to jakiekolwiek plusy funkcjonalne w porównaniu do 32-bitowego XP.
Dopiero na lapkach high-end (w Polsce za 8-15 tys. zł) będzie sens stawiać 64-bitowy Windows 7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuje w najbliższym czasie kupić notebooka w cenie koło 3500, i dlatego mam parę pytań, jaka jest różnica w wydajności między C2D P8400 i T6600, i między 9600m GT i Radeonem 4530?
Laptop ma być głownie do Corelai netu, w małym stopniu do gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój 5 letni laptop HP pavilion zv5000 powoli jest na krańcu wytrzymałości, a ja niedługo zaczynam gimnazjum i przyda mi się coś do nauki. Obecnie mam tego laptopa i PS3, więc nowe urządzenie służyć mi będzie tylko do nauki, typu tworzenie prezentacji power point, ściąganie jakichś rzeczy z neta, słuchania muzyki i przeglądania internetu. Chcę, by był lekki i poręczny, długo wytrzymywał na baterii bo często zabieram go w niedługie podróże samochodem, a obecny HP, który jest duży i ciężki, wytrzymuje niecałą godzinę na baterii się do tego nie nadaje. Do grania, filmów HD i innych rzeczy mam PS3.

Dlaczego powiedziałem"urządzenie", a nie laptop? Bo myślałem o netbooku. PC odpada, w podróż nie wezmę, a cena za monitor + słaby komp + inne peryferia jest dla mnie za duża. Więc pomyślałem by kupić netbooka, zamiast notebooka. Tani, mały, lekki, mobilny. Owszem, słaby, ale do komunikatora, prezentacji i neta wystarczy. Pracowałbym przy nim jakieś 3h dziennie. Tu moje pytanie: czy nie będzie ZA słaby? Bo czytałem że wielu przelicza się co do oczekiwań notebooków, ale chyba przy necie itp. mułem nie będzie?

Myślałem nad Asusem Eee PC 1000HE. Mój budżet wynosi ok.1500zł, on go nie przekracza. Dobrze się sprawuje ponoć, długo trzyma na baterii. Polecacie go? Aha- czy będę miał net za darmo? Ponoć Asus ma coś wbudowane że łączy się z siecią bezprzewodową a nie muszę płacić. Jak jest naprawdę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2009 o 11:05, PanMistrz napisał:

Aha- czy będę miał
net za darmo? Ponoć Asus ma coś wbudowane że łączy się z siecią bezprzewodową a nie muszę
płacić. Jak jest naprawdę?


Ten Asus ma po prostu wbudowane Wi-Fi. Jeśli w Twojej okolicy/mieście/obszarze w którym przebywasz jest jakiś hotspot to wtedy będziesz mógł połączyć się z netem za darmo (choć jest to niezbyt bezpieczne :>). Jeśli posiadasz internet w domu, to możesz zainwestować w router z Wi-Fi i po odpowiednim skonfigurowaniu będziesz miał bezprzewodowy internet w całym domu. Tak to wygląda w praktyce :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi, więc raczej hot-spota nie znajdę. Mam radiówkę, do której można podpiąć 2 urządzenia, obecnie jest to PS3 i laptop, siostra teraz chce do swojego laptopa podpiąć radiówkę gdy obecny HP nawali, a mój netbook musiałby pozostać bez internetu...I tak musiałbym podpiąć na kabel, a tu mobilność traci sens. Trudna sytuacja, nie za bardzo rodzice zgodzą się na nowy abonament w iPlusie czy czymś podobnym...Jest jakieś inne wyjście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam radiówkę z małej sieci FlashNet. Już dawno miałem zmienić na Neostradę, bo UPC czy podobne oczywiście mnie nie sięgają, ale cóż...A więc mam router, kabel bezpośrednio idący z anteny idzie nie do notebooka, jak wcześniej było, lecz do routera. Z routera idą dwa następne kable- do laptopa i PS3. Ostatnio wynikły problemy, bo router, już dość leciwy, nie obsługuje do końca PS3 i raz net jest w laptopie- raz w PS3- raz w ogóle nie ma. Znajomy sprawdził, sygnał nie wychodzi z anteny u mnie, więc coś jest u mnie nie tak. Dzisiaj mają przyjechać montować nową antenę i założyć nowy switch, co nie zmienia faktu, że i tak będę mógł podpiąć 2 urządzenia. Oczywiście mogę więcej, ale musiałbym płacić podwójny abonament...Ale to i tak wypada z gry, zależy mi by mieć neta nie z kabelka, a bezprzewodowo, przecież np. do miasta 20km ode mnie z kabelkiem nie pojadę... Więc pozostaje tylko iPlus, Orange Free czy Blueconnect. Żadnego nie mam. Co polecacie? Zależy mi na tanim abonamencie, do przeglądania filmików z Youtuba i nauki wielkiego limitu nie potrzebuję. Chyba że jest inne wyjście- chętnie posłucham.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym, byście mi pomogli wybrać jeden z nich. Podałem linki do pełnych opisów oraz ceny w jakich są w mojej okolicy. Ogólnie o system się nie martwię, gdyż Politechnika Poznańska zapewnia mi całkowicie za darmo całe oprogramowanie, dlatego pytałem w sklepach o laptopy z systemem i bez.

1. HP Compaq 615 QL-64
http://merlin.pl/Notebook-HP-Compaq-615 ... 83801.html
cena 1835 zł (bez systemu)

2. Asus K50IJ
http://www.komputronik.pl/Notebooki_i_n ... ,id,72851/
cena 2180 zł (Vista Home Basic)

3. MSI VR630
http://www.agito.pl/notebooki/msi-vr630 ... 46592.html
cena 2120 (Vista Home Basic)

4. HP Compaq 615 RM-74
http://merlin.pl/Notebook-HP-Compaq-615 ... 83800.html
cena 1980 zł (bez systemu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2009 o 08:02, PanMistrz napisał:

A więc mam router, kabel bezpośrednio idący z anteny idzie nie do notebooka, jak wcześniej było, lecz do routera. Z routera
idą dwa następne kable- do laptopa i PS3. [...] Dzisiaj mają przyjechać montować nową
antenę i założyć nowy switch, co nie zmienia faktu, że i tak będę mógł podpiąć 2 urządzenia.

Zaraz, coś mi tu nie pasuje. Router nie limituje ilości komputerów czy wielkości sieci znajdującej się za NATem (tych na numerach 192.168.x.y lub 10.x.y.z). Czasem router może mieć tylko dwa wyjścia, ale to nie ma znaczenia bo podpięcie do nich switcha rozszerza ilość połączeń na tyle ile posiada switch i wszystkie inne podłączone do jego wyjść. Tu nie ma żadnego limitu do 2.
Wygląda na to że access point routera (urządzenia, które powszechnie choć trochę błędnie nazywane jest routerem) został u Ciebie użyty w zupełnie innym kierunku - do odbierania sygnału z sieci bezprzewodowej operatora, a nie do rozsyłania własnego sygnału dla komputerów domowych. W ten sposób rzeczywiście jesteś ograniczony do tylu numerów IP ile oferuje dostawca internetu (czyli do jednego lub dwóch)
W takim wypadku rozwiązaniem powinny być dwa routery. Jeden Ciebie nie obchodzi bo masz go teraz do uzyskania połączenia z internetem, a drugi powinien mieć własny access point, być podłączony do pierwszego i "rozdzielać" połączenie na wszystkie Twoje komputery - w tym przynajmniej jeden przez własną antenkę. Nie ma znaczenia czy ip uzyskiwane od dostawcy jest już z zakresu lokalnego bo można router zmusić do przekazywania pakietów lokalnych tak jak byłyby publiczne i nadawania własnej innej puli numerów IP. Na przykład jeżeli dostawca ma serwer dhcp oferujący numery z zakresu 192.168.x.y, to na własnym routerze ustawiasz lokalnie np. 10.0.0.1-254. A jeżeli dostawca podawałby IP z drugiego zakresu, to ustawiasz dla własnej sieci zakres 192.168.0.1-254.
Ważne przy okazji, żeby ustawiać sygnał z własnego access point tak, aby nie kolidował z sygnałem operatora (ustawić też własne szyfrowanie itp.).
Wtedy odpalając lapka z wi-fi zobaczyłbyś prawdopodobnie przynajmniej dwie sieci - jedna operatora oraz druga własna. Z tej pierwszej mógłby jednak skorzystać tylko router od operatora bo identyfikacja odbywa się zazwyczaj po numerze seryjnym sieciówki (np. karty sieciowej), a z tej drugiej każde urządzenie, które skonfigurujesz sobie we własnym zakresie. Robiąc to dobrze ograniczysz użycie swojej sieci do wyłącznie własnych urządzeń z klientem wi-fi.

Dnia 10.08.2009 o 08:02, PanMistrz napisał:

Więc pozostaje tylko iPlus, Orange Free czy Blueconnect. Żadnego nie mam. Co polecacie?

Jednorazowy zakup własnego routera z wi-fi oraz udana znajomość z jakimś sieciowcem. :)

ps. Typowy "Router wi-fi" składa się najczęściej z następujących urządzeń: router, access point, switch 10/100Mbs, modem dsl lub adsl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnawiał ktoś już obudowę swojego laptopa przez lakierowanie jej? Bo planuję to zrobić i szukam odpowiedniego do tego lakieru w spray''u. Jakie firmy polecacie? Obudowę mam w całości z plastiku, bez żadnych aluminiowych dodatków itp.
Strasznie wytarło mi się w miejscu, gdzie trzymam lewy nadgarstek (pod spodem jest grafika, więc strasznie się grzeje w tym miejscu podczas grania) no i klapa ma kilka rys. Chciałem pomalować wszystkie szare części obudowy na czarno (plus może jakiś biały wzór na klapie, ale o tym się jeszcze pomyśli), lub jakiś inny ciemny kolor.
Tak wygląda ten model (nie mój): http://www.frazpc.pl/b/179187
Zdjęcia swojego mogę wrzucić, jak wrócę do domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś najważniejszego, do czego to potrzebujesz ( domyślam się że studia ) może jakieś konkrety, czy ważna jest praca na baterii, czy ważna jest waga ( przenoszenie go akademik--> wydział, czy praca wyłącznie stacjonarna ), dodaj coś od siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2009 o 12:17, blacklio2 napisał:

Nie napisałeś najważniejszego, do czego to potrzebujesz ( domyślam się że studia ) może
jakieś konkrety, czy ważna jest praca na baterii, czy ważna jest waga ( przenoszenie
go akademik--> wydział, czy praca wyłącznie stacjonarna ), dodaj coś od siebie


Przepraszam, nie napisałem tego, ale miałeś rację -> potrzebne na studia. Mieszkam w akademiku i mam dość swojego stacjonarnego kompa, którego nie mogę zabierać ze sobą do domu czy gdzie indziej. Akurat do noszenia go nie potrzebuje bo z akademika do politechniki mam jakieś 100 metrów, może mniej :D
Ogólnie chciałbym, abym nie narzekał na niego. Jak ruszy jakaś gra (powiedzmy Call of Duty 4 na najniższych) to będę zadowolony, ale nie to jest priorytetem. Chciałbym, by mi odpalał filmu w FullHd i by się nie jąkał jak to robi mój stacjonarny (o ile to jest możliwe). z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli zastosowanie czysto uniwersalne na studiach,
HP pierwszego od raz wyklucz na rzecz tego drugiego HP, jak wspomniałeś skorzystasz z MSDNA i będziesz miał system, nieco lepszy procek Turion no i większy dysk twardy
Dalej odrzucam Asusa z powodu bardzo słabej karty graficznej porównując do HD3200 i GF9100M
Został MSI i HP, do HP dorzucasz sam druga kość pamięci 2GB cena skacze o 100 zł, czyli 2040 zł vs 1958 zł czyli różnica koło 80 zł, co otrzymujemy w zamian

MSI
lepsza karta graficzna
nieco gorszy procek
system na starcie
dysk250GB

HP
nieco gorsza karta graficzna
lepszy procek
brak systemu
dysk 320GB

Doczytaj sobie sam Athlon X2 QL-62 i Turion RM-74 jakieś różnice znaczące czy są oprócz prędkości taktowania zegara, i ostatecznie twój wybór, zobacz jak te laptopy prezentują się wizualnie, zwróć uwagę na matrycę na samą obudowę laptopa czy skrzypi itd itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mam zamiar kupować w sklepie w swojej miejscowości (toteż pierwszy lapek HP jest bez systemu u mnie), dlatego pod linkami podałem ceny w jakich one są oraz czy są z systemem czy bez. Linki dałem po to, by zobaczyć jakie są dane techniczne kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę zoptymalizować laptopa ? Kurde mam dobrego a muli : /

3 GB ram
Radeon HD 3450 512 MB
AMD turion x2 Ultra Dula Core Mobile 2.20 Ghz
Vista Home Premium 32 bit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować