Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 09.07.2012 o 10:03, A-cis napisał:

Vilmar! Jesteś zwykłym userem? Nie na zielono, ani niebiesko?
(Pytam bo dawno Cię nie widziałem).


Tak, jestem zwykłym userem już od bardzo dawna :) Nie pracuję już ani dla CDP, ani dla gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję zakup laptopa w cenie ~3000. Problemem jest że ma być na raty 0%, a taki dostanę bez problemu w euro rtv agd i nie wiem gdzie jeszcze... Sprawdzając różnego rodzaju sklepy internetowe za sprzęt o wartości 3 tys na 30 rat muszę dołożyć w sumie tysiąc złotych... Więc się ograniczam do tamtejszej oferty i jedyny sensowny sprzęt to Toshiba Satellite L875-10D http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/toshiba-satellite-l875-10d-w7hp.bhtml#opis

Może ktoś mi powiedzieć coś może nie konkretnie o tym modelu, ale ogólnie o laptopach Toshiby? Czy się nie przegrzewają, psują itp? Nigdy ze sprzętem tego producenta nie miałem do czynienia, a sama moc laptopa o niczym nie świadczy. Bo z doświadczenia wiem jak zawodnym i marnym sprzętem są HP niezależnie od mocy bebechów, a z kolei o Samsungach choćbym bardzo chciał to złego słowa nie mogę powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wnętrzności super. Tylko jak tego lapka zamierzasz używać? Tzn. czy to ma być sprzęt mobilny, ciągle w ruchu, czy jednak domowy sprzęt na biurko/łóżko/kolana? Jeśli to drugie to polecam rozejrzeć się jednak za 17" lapkiem, większy ekran to znacznie większy komfort użytkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dosyć dobrą stacjonarke z monitorem 22'', także myśle nad jakimś 15,6'' żeby w razie czego można go przenosić bez problemu :P W cenie 4k raczej będzie mi ciężko znaleźć coś z lepszą konfiguracją niż ten lenovo, ale jak coś czekam na propozycje :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić jakiegoś laptopa do 2800 zł, z możliwie jak najlepszą grafiką aby dało się w coś pograć. Laptop ma służyć przede wszystkim do nauki i neta, i czasami do pogrania w jakieś gry, najczęściej wymagające.
Co mi polecicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam problem co Velidergarm, tyle ze na zakup laptopa planuje wydać trochę mniej (w granicach 2000zł), mam dosyć borykania sie z komputerem stacjonarnym, tym bardziej ze nie gram już tak dużo jak kiedyś, a siedzenie przy biurku tyle godzin jest dość meczące, dlatego zdecydowałem sie na zakup laptopa i w związku z tym mam kilka pytań, przede wszystkim:

1. jak wielka jest różnica miedzy laptopem wartości 2000zł a 2.500zl, i czy warto w takim przypadku dołożyć te 500 zloty ?
2. jaki polecilibyście mi laptop biorąc pod uwagę to ze tak naprawdę komputera używam do słuchania muzyki, oglądania filmów, przeglądania internetu - i od czasu do czasu jakieś gry. ( w tym wypadku chciałbym wiedzieć jak dobrze będzie spisywało sie diablo III )
3. poza tym chciałbym poznac wasza opinie, laptop czy komputer stacjonarny i dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 16:31, MKRaven napisał:

Aha i sorry bo wiem, że wielu zaraz mnie skrytykuje, ale pojęcie "laptop do gier" ma
taki sam sens jak "rower do przeprowadzek". Innymi słowy na rowerze, nawet tym najlepszym
i najdroższym jak się uprzesz to krzesło przewieziesz, ale nie ma to sensu. Tak samo
ma się sprawa z lapkami do gier.

To może i była prawda, ale 10-15 lat temu kiedy nie było dedykowanych układów graficznych do laptopów. Ten stan zmienił się jednak już bardzo dawno temu.
Jeżeli laptop nie nadaje się do gier, to tym bardziej nie nadaje się do nich
1. przenośna konsola (absurd prawda?)
2. tablet
3. smartfon
4. telefon starszej generacji
Od każdego z tych urządzeń współczesny laptop ze średniej półki jest sprzętowo dużo lepiej wyposażony, aby uruchamiać gry. Ma szybszy procesor, silniejszy układ graficzny, więcej systemów operacyjnych do dyspozycji, praktycznie każde urządzenie wejściowe do użycia, włącznie z takimi wynalazkami jak nunchaku od Nintendo czy kinectem (jak ktoś bardzo się uprze) od Microsoftu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 18:37, Velidergarm napisał:

Mam zamiar kupić jakiegoś laptopa do 2800 zł, z możliwie jak najlepszą grafiką aby dało
się w coś pograć. Laptop ma służyć przede wszystkim do nauki i neta, i czasami do pogrania
w jakieś gry, najczęściej wymagające.
Co mi polecicie?

W tej cenie znajdziesz lapka z grafiką na poziomie AMD 6850M, czyli jak na laptopy prawie topową. Wydajność w grach, szczególnie współczesnych będzie ograniczana przez CPU, ale jest to wspólny problem wszystkich pecetów obecnie. Jedyny ból głowy polega na tym, że trzeba wybrać kompromis między ekranami 15", a 17" co związane jest z rozdzielczościami od 1360x768 aż do 1920x1080 (lub nieco większymi). Im większy ekran, tym zwykle większa rozdzielczość i tym mniejsza wydajność w grach. Z jednej strony chciałoby się jak największej rozdzielczości do oglądania filmów (np. HD), a z drugiej strony powoduje to skrócenie czasu pracy na bateriach oraz większe grzanie się laptopa i mniejszą wydajność. Być może najlepszym kompromisem jest wybranie sobie urządzenia z ekranem o rozdzielczości 1600x900, ewentualnie 1920x1080 z silnym postanowieniem zmniejszenia sobie rozdzielczości w grach (tylko w nich) do 1366x768 lub 1600x900 (proporcje będą te same tylko obraz mniej wyraźny).

Odpal sobie jakąkolwiek porównywarkę cen, wybierz co chcesz i do sklepu.

ps. Uwaga na pamięci i dyski w laptopach. Czasem zdarza się, że różnica w cenach laptopów różniących się dyskiem 500->750 GB to ponad 400 zł. Natomiast różnica cen między takimi dyskami to raptem 100 zł. Podobnie z kwestią pamięci. Tu różnice są jeszcze mniejsze bo czasem 20-50 zł. A sprzedający lapka każe sobie dopłacać po 200 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem oto tego laptopa, czy będzie dobry?, nie widzie nic lepszego w tej cenie: DELL Inspiron 15R 5520 / i5 3210M / AMD HD7670M / 6GB / 500GB / W7HP. Jeśli chodzi o rozdzielczość to wystarczy mi 1366x768, i grafika chyba też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 16:38, Velidergarm napisał:

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem oto tego laptopa, czy będzie dobry?, nie widzie nic lepszego
w tej cenie: DELL Inspiron 15R 5520 / i5 3210M / AMD HD7670M / 6GB / 500GB / W7HP. Jeśli
chodzi o rozdzielczość to wystarczy mi 1366x768, i grafika chyba też.

To zależy czy zamierzasz grać również w starsze gry. Jeżeli tak, to procek intela będzie wadził bo na siłę wpycha swoją denną zintegrowaną wirtualną grafę (jeszcze bardziej niezgodną ze starymi grami niż dedyki) i czasem niemożliwe jest ją wyłączyć. W każdym razie pomijając CPU można znaleźć lapka z dokładnie tą samą konfiguracją za równe 2k zł (np. Asusa X73TK-TY012 bez systemu lub z systemem za ~2200 zł). Oczywiście pomijam tu samą konstrukcję, liczbę portów i inne trudno widoczne szczegóły jak na przykład czy da się kompa wystartować z czytnika pamięci, czy jest on podłączony przez PCI-E, czy można równocześnie pracować na kilku kartach (ma się wtedy prawie darmowe SSD), ile jest portów USB 3.0, jaki jest panel itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. przenośna konsola jest STWORZONA do gier.
2. Tak nie nadaje się.
3. Tak nie nadaje się.
4. Tak nei nadaje się.

Laptopa mam i własnie po doświadczeniu z nim tak twierdzę. Jeśli przeliczasz wszystko na gigabajty i megahrze to niestety rozmijamy się tokiem myślenia. Dla mnie liczy się wygoda korzystania i praktyczność, a tej niestety laptop jeśli chodz o gry nie ma.

Zadam Ci jedno pytanie jeśli nie rozumiesz o co mi chodzi jeszcze: pograj na takim dobrym laptopie w jakąś grę. Ile pograsz? Godzinę? Gdzie? Na kolanach? Nie i nie. Akumulator się zaraz wyczerpie a w kolana gorąco i w dodatku w gry niewychodnie (no chyba, że Football Manager już tu wspominany). Skoro mam stać przy gniazdku i siedzieć przy stole to po co mi laptop?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ile w końcu zamierzasz wydać bo w tej cenie możesz mieć lapka z Geforcem GT 555 albo Radeonem HD 6770 które biją sporo tego 7670 czy 6850....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 16:38, Velidergarm napisał:

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem oto tego laptopa, czy będzie dobry?, nie widzie nic lepszego
w tej cenie: DELL Inspiron 15R 5520 / i5 3210M / AMD HD7670M / 6GB / 500GB / W7HP. Jeśli
chodzi o rozdzielczość to wystarczy mi 1366x768, i grafika chyba też.

Dla siebie szukałbym tego modelu na jednym z dalszych miejsc. Przede wszystkim z powodu za co się w nim płaci. A płaci się w nim głównie za:
1. MS Office Starter
2. Win7 Home
3. Pakiet wakacyjny dla Inwestorów Intela i Della. ;)

Bo fakty wyglądają tak:
- ma możliwość wsadzenia 16 GB i 4 USB 3.0 na starcie (to akurat niezaprzeczalny plus)
- ma dość dobry czytnik kart (ale to drobiazg)
- ma wąską klawiaturę bez numerycznej - to skutek małego panela 15"
- ma mały dysk 500 GB (dzisiaj standardem w lapkach jest 0,75-1 TB)
- ma tylko 4 GB RAM, więc już na starcie trzeba dokładać do Win7-64bit
- wygląda na to że nie można do niego wsadzić drugiego dysku (np. SSD)
- ma panel o niskiej rozdzielczości, który nie nadaje się do komfortowej pracy, a do gier też średnio

Akurat ja teraz też zastanawiam się nad lapkiem dla siebie. Nie wziąłem co prawda rasowego do gier bo chciałem się zamknąć w kwocie do 2000, co jest dość trudne chcąc czasem pograć, więc wybrałem sobie coś innego.
Dokładnie coś takiego co ma raptem 3 miesiące od produkcji:
http://www.x-kom.pl/p/77414-notebook-laptop-17,3-asus-x73tk-ty036-8-a6-3420m-8gb-750-dvd-rw.html#

dla porównania (parametrów) ten Dell, którego znalazłeś znajdujący się również w tym samym sklepie:
http://www.x-kom.pl/p/79247-notebook-laptop-15,6-dell-inspiron-5520-i5-3210m-4gb-500-dvd-rw-7hp64.html

Wolę chyba zamienić 3 USB 3.0 i rozbudowę do 16GB na 1 USB 3.0+3 USB 2.0, gorszą kamerę do chatów, panel LED 17" 1600x900, klawę numeryczną, dysk 750GB z możliwością wsadzenia drugiego, 8 GB na starcie oraz mniejsze zużycie prądu = dłuższą pracę na bateriach.
No i ostatecznie cena niższa o 500 zł też nie bez znaczenia - szczególnie gdy mam nadmiarową licencję na boxa Win7, albo alternatywnie każdego Linuxa też wsadzę jeżeli nie miałbym zamiaru na nim grać, albo trochę się pomęczyć i grać na pingwinie. Za 500 zł, to sobie albo porządne SSD mógłbym dokupić, albo drugie HDD 2.5" z ekstra obudową USB 3.0
Ale wiesz - u mnie lapek nie będzie tylko do gier, ale również do pisania softu oraz odpalania wielu bardzo starych gierek, więc nie mam preferencji jak typowy gracz.
Np. grafika AMD7670M, to dla mnie pewna niewiadoma, z kolei CPU A6 ma podobno niezłe możliwości podkręcania no i 4 rdzenie, a nie 2 więc jak połowę wyłączę i zejdę w czasie pracy do ~1 GHz, to powinno mi to dać 8-10 godzin pracy na bateriach, albo odwrotnie przygrzeję wszystkie 4 w nowszych grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 23:20, MKRaven napisał:

1. przenośna konsola jest STWORZONA do gier.

Tak wiem. Ale tylko do gier. I to najczęściej do gier specyficznych. Praktycznie nie ma na nich gier f2p, ani mmo. Nie da się też na niej pisać nowych gier. Ostatecznie więc wychodzi jak dla mnie gorzej. :)

Dnia 13.07.2012 o 23:20, MKRaven napisał:

Laptopa mam i własnie po doświadczeniu z nim tak twierdzę.

OK, >3 kilo na kolanach nie jest zbyt komfortowe, to fakt. Z drugiej strony możliwość grania za pomocą wsadu i myszy, albo alternatywnie małym padem trzymanym w kieszeni jest też coś warta. Z kolei podłączenie osobnej pełnowymiarowej klawiatury oraz tv 40-60" to dla przenośnych konsol coś poza możliwościami.

Dnia 13.07.2012 o 23:20, MKRaven napisał:

Jeśli przeliczasz wszystko na gigabajty i megahrze to niestety rozmijamy się tokiem myślenia. Dla mnie liczy się
wygoda korzystania i praktyczność, a tej niestety laptop jeśli chodz o gry nie ma.

Ma mniejszą wygodę z jednej strony, a większą z innej. Konsola to bardzo wyspecjalizowany komputerek, który został celowo ograniczony do jednego zadania. Inna sprawa, że zadaniem tym poza radochą dla dzieciaków w okresie komunijnym jest głównie zarabianie kasy dla jego producenta. ;)

Dnia 13.07.2012 o 23:20, MKRaven napisał:

Zadam Ci jedno pytanie jeśli nie rozumiesz o co mi chodzi jeszcze: pograj na takim dobrym
laptopie w jakąś grę. Ile pograsz? Godzinę? Gdzie? Na kolanach? Nie i nie.

To akurat już testowałem. W pociągach, samolocie i samochodzie. Raz nawet grałem na bateriach bite 4 godziny w GW i to na darmowym internecie przez wifi. Innym razem wziąłem ze sobą najtańszego minipada, więc opcja kolan odpadła bo rozsiadłem się jak panisko, a lapek na stoliczku w pociągu. :)

A co do grania godzinę, to powiem tak - większość użytkowników laptopów nie ma pojęcia jak skonfigurować sprzęt i soft, żeby pograć/pracować sobie przynajmniej 3-5 razy dłużej. W większości wypadków nowy sprzęt może brać ledwo 30-40W jako całość, a to daje bardzo długi czas na bateriach 6-8 komorowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

A co do grania godzinę, to powiem tak - większość użytkowników laptopów nie ma pojęcia
jak skonfigurować sprzęt i soft


Wiesz Olo, zwykłym użytkownikiem komputerów to Ty na pewno nie jesteś :P
[Beta GW2 Ci się szykuje?]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 09:42, Daelor napisał:

[Beta GW2 Ci się szykuje?]

Na razie do GW2 podchodzę jak pies do jeża. Męczy mnie to pomieszanie broni białej i palnej (szczególnie maszynowej). To połączenie nie ma prawa istnieć nawet w najbardziej porytej baśni. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

Tak wiem. Ale tylko do gier. I to najczęściej do gier specyficznych. Praktycznie nie
ma na nich gier f2p, ani mmo.

Powoli się to zmienia....

Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

Ostatecznie więc
wychodzi jak dla mnie gorzej. :)

To chyba nigdy żadnej konsoli nie miałeś.

Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

OK, >3 kilo na kolanach nie jest zbyt komfortowe, to fakt. Z drugiej strony możliwość
grania za pomocą wsadu i myszy,

Granie za pomocą wsadu i myszy jako plus? Od kilku lat nie gram we wszystko staram się grać padem bo jest wygodniej. Oczywiście są wyjątki od paru gatunków...

Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

Z kolei podłączenie osobnej pełnowymiarowej klawiatury oraz tv 40-60"
to dla przenośnych konsol coś poza możliwościami.

Tutaj nie wiem czy przypadkiem napisałeś o konsolach przenośnych czy nie, bo wcześniej ich nie przytaczałeś, ale: Jeśli mówimy już o tych przenośnych to i klawiaturę i "tv40-60" pod nie podepniesz (mowie na przykładzie psp). Tylko pytanie jest jedno, po co? Nie na tym polega ich idea.

Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

Ma mniejszą wygodę z jednej strony, a większą z innej. Konsola to bardzo wyspecjalizowany
komputerek, który został celowo ograniczony do jednego zadania. Inna sprawa, że zadaniem
tym poza radochą dla dzieciaków w okresie komunijnym jest głównie zarabianie kasy dla
jego producenta. ;)

Może i tak. Taka jest jest ich istota.D ostajemy multimedialne pudło i mamy spokój i radochę na kilka lat, nie kłopocząc się o upgrade hardware''u, czy męczenie się z DRM''ami czy innymi kłopotami przy instalacji. Wymieniać można dalej. Odnośnie dzieciaków to się wypowiadał nie będę. Może dlatego, że nikt z rodziny i znajomych na podobny prezent póki co nie wpadł... . Większość moich znajomych posiadających konsole jest ode mnie gruboo starsza ;p

Dnia 14.07.2012 o 03:59, Olamagato napisał:

A co do grania godzinę, to powiem tak - większość użytkowników laptopów nie ma pojęcia
jak skonfigurować sprzęt i soft, żeby pograć/pracować sobie przynajmniej 3-5 razy dłużej.
W większości wypadków nowy sprzęt może brać ledwo 30-40W jako całość, a to daje bardzo
długi czas na bateriach 6-8 komorowych.

Można, ale przy wymagających tytułach podobnych trików nie wykorzystasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem netbooka. Szukam porównania najbardziej wydajnych procesorów do tych maszynek - głównie chyba atomy n2600, n2800 i amd c-50 oraz c - 60. Planuję używać go głównie do pracy z plikami tekstowymi ale miło by było odpalić czasem jakiś film lub starszą grę. Podrzuci ktoś jakiś link, ewentualnie opisze jakie osiągi mają te procki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Powoli się to zmienia....

No i dobrze. Tyle, że to samo zmienia się na smartfonach i konsolach stacjonarnych. Na tych pierwszych nawet szybciej ponieważ mają czujniki bezwładnościowe, więc do grania konsole przenośne mają silnego konkurenta, który wyrósł im pod bokiem.

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

To chyba nigdy żadnej konsoli nie miałeś.

Własnej nie bo nie miałem nigdy potrzeby zagrać dłużej. Wolę urządzenia bardziej uniwersalne. Z wyspecjalizowanych zaakceptowałem tylko niektóre odtwarzacze mp3, których dźwięk daje odsłuch koncertowy - prawie niedostępny w inny sposób.

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Granie za pomocą wsadu i myszy jako plus?

Podałem to jako jedną z możliwości. Niektórzy nie wyobrażają sobie grania inaczej niż w ten sposób. Mnie osobiście to nie kręci. WSAD musiałem zaakceptować w kilku grach bo nie miałem innego wyjścia.

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Tutaj nie wiem czy przypadkiem napisałeś o konsolach przenośnych czy nie, bo wcześniej
ich nie przytaczałeś, ale: Jeśli mówimy już o tych przenośnych to i klawiaturę i "tv40-60"
pod nie podepniesz (mowie na przykładzie psp).

A to ok. Z PSP prawie nie miałem kontaktu.

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Tylko pytanie jest jedno, po co? Nie na tym polega ich idea.

Ano zgadzam się.

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Dostajemy multimedialne pudło i mamy spokój i
radochę na kilka lat, nie kłopocząc się o upgrade hardware''u, czy męczenie się z DRM''ami

Pewnie tak. Trzeba tylko pamiętać, że gry na konsolki mają ceny dyktowane przez de facto monopolistę. To tak jak kiedyś z królem - może być dobry i zły, ale zawsze jest jeden na raz.

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Może dlatego, że nikt z rodziny i znajomych na podobny prezent póki co nie wpadł...

To się sugeruje. Oklejasz sobie ściany i drzwi zdjęciami ulubionego sprzętu, dopisujesz na nich jakieś napisy typu: "Czekam na Mikołaja" czy "Wymarzony sprzęt" i czekasz, aż rodzina załapie aluzję. :)

Dnia 14.07.2012 o 15:02, treek napisał:

Można, ale przy wymagających tytułach podobnych trików nie wykorzystasz.

Kiedyś stary Tomb Raider Underworld, którego dziś bez problemu uciągnie każdy lapciak, też był "wymagającym tytułem" przy którym siadały niektóre stacjonarne pecety. Wszystko jest kwestią co się porównuje do czego. Za kilka lat współczesne Metro czy nowe GTA V będą zapewne uruchamiały smartfony i laptopy z dolnej półki.
Pocieszające dla mnie jest to, że gry podobnie jak każde inne oprogramowanie nie starzeje się nigdy. Właśnie dlatego, że obecnym trendem jest multiplatformowość oraz zgodność wsteczna sprzętu i systemów. I pod tym względem niekwestionowanymi mistrzami są właśnie pecety, które bez większego problemu uruchomią nawet wiele gier z 1980 roku, a te z 1995 to niemal wszystkie (oczywiście te poprawnie napisane, a nie stosujące sztuczki dla podbicia kilku % wydajności).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować