Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 22.12.2012 o 14:56, ziptofaf napisał:

Z kolei teoretycznie gdy podczas grania niby ma mieć maksymalne zużycie mocy to i tak
wcale go nie ma bo karta graficzna tak czy siak pracuje na jakichś 50% w stosunku do
tego co oferuje gdy podłączę lapka do zewnętrznego zasilania.


hmm trochę dziwne ja u siebie z ciekawości chciałem tak ustawić i w panelu AMD mimo wszystko można dać opcje maksymalnej wydajności podczas zasilania bateryjnego i faktycznie tak jest, gdzie oszczędzanie energii to dokładnie 50% taktów, ale koszt pełnej wydajności w moim wypadku to ~50 min grania,

Olamagato
można tak ustawić procesor by na baterii schodził tak nisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2012 o 23:12, kindziukxxx napisał:

Olamagato
można tak ustawić procesor by na baterii schodził tak nisko?

Tak. To jest underclocking, tyle że w lapkowych cpu trzeba uwzględnić, że zmiany taktowania są bardzo często dynamiczne, więc nie robi się tego raz, a tylko zmienia tablicę częstotliwości - tego co używa płyta do sterowania taktowaniem cpu. trzeba po prostu podobierać odpowiednie napięcia do dodatkowych niższych progów częstotliwości. Przy normalnym U/C dla desktopa robi się to tylko raz.
Przekonałem się, że przy wielordzeniowcu taktowanym tak ekstremalnie nisko system taki jak Windows czy Linuks wciąż działa dobrze bo to są softy bardzo dobrze dopracowane wielowątkowo (w końcu całe lata ulepszania), a aplikacje chodzące w tle jeżeli normalnie zabierają 1% wydajności, to na takim obniżonym taktowaniu biorą 5% lub trochę więcej. Dlatego laptop może tanio i efektywnie chodzić jako np. super router, bramka, serwer plików itp. Mi najmniej udało się zejść do 9W, co jest na poziomie poboru energii domowego switcha. To jest ilość energii jaką na bieżąco może generować mała bateria słoneczna w pochmurny dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2012 o 22:04, ziptofaf napisał:

Żeby zapełnić 1000GB to musiałbym się już mocno starać i wręcz na
siłę trzymać pliki których nigdy nie używam.

Wszystko zależy od potrzeb. U mnie same bajki dla dzieciaków zajmują ponad 160 GB, a i czasem coś dla siebie też trzymam bo w końcu lapek ma własny ekran mogący uchodzić za przenośne kino/magnetowid. Teraz kiedy tuner do lapka to dongle do usb można sobie nawet na bieżąco nagrywać ustawione wcześniej programy (eliminować w nich z automatu reklamy) i już spora część dysku idzie.

Dnia 22.12.2012 o 22:04, ziptofaf napisał:

Jak ja coś programuję wielordzeniowo to zazwyczaj widzę 100% bo coś skopię i mi wyjdą
nieskończone pętle...

Ja ostatnio chciałem sprawdzić czy można napisać soft, który będzie coś konkretnego robił i zjadał określone dokładnie tyle samo procent z każdego rdzenia. I najlepsze - da się, więc jak dla mnie przymus wysokich częstotliwości na CPU przestał istnieć.

Dnia 22.12.2012 o 22:04, ziptofaf napisał:

Nie jestem pewny czy Intel w ogóle potrzebuje Nvidii do szczęścia... rynek desktopów
- procesory AMD nie istnieją.

To zależy też od cen. AMD od zawsze kopało Intela po kostkach cenami (tak jak i ATI nVidię). Mimo wszystko wolę, żeby była zdrowa konkurencja dlatego często daję szansę tym drugim w rankingu.

Dnia 22.12.2012 o 22:04, ziptofaf napisał:

Jedynymi komputerami które wciąż mają CPU od nich są te z Phenomami II X4 sprzed
kilku lat bo była to jedyna udana generacja.

Tyle, że żarły dwa razy tyle energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie do forumowiczów: Wie ktoś, skąd wydębić książkę serwisową laptopa MSI GT683-476XPL lub otwierał go wcześniej? Potrzebuję informacji nt. tego, jakie gniazdo zasilania do niego pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam problem z moim laptopem ASUS N61VG. Problem polega na tym, że co jakiś czas mocno buczy. Wcześniej przez jakieś 3 lata odkąd go mam nie było problemu, a teraz od 2 tygodni taki się pojawia. Buczenie pojawia się co jakiś czas, czasami jest tak, że przez cały dzień się nie włącza. Potem pobuczy z godzinę i wraca do normalnej pracy. Podejrzewam, że coś się odłączyło i wali w wiatrak, ale rozkręciłem laptopa, nic tam nie było, a przy okazji wentylator przeczyściłem. Niestety, ale to nie pomogło. Wie ktoś co to może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie określić, skąd to buczenie dociera? Jeśli to od chłodzenia, to może łożyska siadły (trzeba by wymienić wiatraczek), jak to z dysku twardego... To może oznaczać, że kona, czyli trzeba zrobić backup wszystkiego, co ważne i przyszykować się na zakup nowego HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako laik w materii laptopów i do niedawna wyłączny użytkownik PCtów zwracam się do was z banalnym i krótkim pytaniem : czy stałe podpięcie baterii do zasilania skraca jej żywotność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 22:00, Falcon napisał:

Jako laik w materii laptopów i do niedawna wyłączny użytkownik PCtów zwracam się do was
z banalnym i krótkim pytaniem : czy stałe podpięcie baterii do zasilania skraca jej żywotność?

Z mojej dotychczasowej praktyki i z tego co czytałem, to tak - skraca żywotność.
Ja praktykuję teraz tak: jeżeli laptopa uzywam w domu jako komp stacjomarny, to po naładowaniu baterii, wyjmuję ją i pracuję bezpośrednio na zasilaczu.
Baterię doładowuję co jakiś czas (wpierw rozładowując). Przeciętnie raz w miesiącu, i ponownie wyjmuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 22:00, Falcon napisał:

Jako laik w materii laptopów i do niedawna wyłączny użytkownik PCtów zwracam się do was
z banalnym i krótkim pytaniem : czy stałe podpięcie baterii do zasilania skraca jej żywotność?


Nie tak bardzo jak zabawa z wyjmowaniem baterii, albo jej naprzemiennym ładowaniem i rozładowywaniem. Ja osobiście nigdy nie kombinowałem - jeśli mam możliwość pracy na zasilaniu, to tak robię - odłączam od zasilania tylko gdy komputer jest wyłączony. Na żadnym laptopie nie zauważyłem z tego powodu jakichś drastycznych spadków żywotności baterii, czego nie mogę powiedzieć o laptopach znajomych katowanych różnymi pomysłowymi systemami ładowania, mającymi w domyśle wydłużyć życie baterii, a w praktyce robiącymi coś zupełnie innego (czas działania na baterii: ~2 minuty). Warto wspomnieć że na komputerze pracuję całkiem sporo, więc można spokojnie założyć że w ciągu doby działa co najmniej 12 godzin i jest w tym czasie podłączony do zasilania.
Zresztą abstrahując już od tego kiedy bateria będzie działała dłużej, warto pamiętać że to komputer jest dla nas, a nie my dla komputera. Warto więc sobie utrudniać życie tylko po to, aby po 2 latach bateria trzymała o 5-10% dłużej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2013 o 12:55, A-cis napisał:

> Jako laik w materii laptopów i do niedawna wyłączny użytkownik PCtów zwracam się
do was
> z banalnym i krótkim pytaniem : czy stałe podpięcie baterii do zasilania skraca
jej żywotność?
Z mojej dotychczasowej praktyki i z tego co czytałem, to tak - skraca żywotność.
Ja praktykuję teraz tak: jeżeli laptopa uzywam w domu jako komp stacjomarny, to po naładowaniu
baterii, wyjmuję ją i pracuję bezpośrednio na zasilaczu.
Baterię doładowuję co jakiś czas (wpierw rozładowując). Przeciętnie raz w miesiącu, i
ponownie wyjmuję.

nie rób czegoś takiego z lit-jon, dla niego stan naładowania jest stanem naturalnym, a pełne rozładowanie to jest najgorsza rzecz. Nie formatuje się ich bo w sumie nie da (niklowo kadmowe można), i aby zachować żywotność to powinno się rozładować do 50-60% i przechowywać w chłodnym miejscu.
Sam osobiście mam baterię wpiętą do lapka cały czas i zazwyczaj jest cały czas podłączony do zasilania, stan po 2.5 roku - bateria trzyma podobnie jak na początku, nie ma "śmierci" baterii która by padała po 5 min, po prostu jak nie potrzebuje akumulatora to mam zasilanie, a lapek chodzi średnio 18h dziennie, czasami zdarza się że nawet 5-6 dni bez wyłączenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2013 o 13:50, kindziukxxx napisał:

nie rób czegoś takiego z lit-jon, dla niego stan naładowania jest stanem naturalnym,
a pełne rozładowanie to jest najgorsza rzecz.

Nie rozładowuję jej nigdy do końca (nawet się nie da, bo komputer ostrzega, a potem sam się wyłącza) i nie ładuję również do pełna, tylko do jakichś 90 - 95%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!! Mam Laptop hp Pavilion g6 (6 gb ramu) i dwie karty graficzne AMD radeon I intel hd graphics (ps mam program catalyst) Jak mogę ustawić przelączanie grafiki aby np.: Radeon chodził tylko na grach ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatni post poszedł bez echa, muszę się powtórzyć: Mam lapka MSI GT683-476XPL, z serwisu wiem, że ma płytę główną MS-16F21 - czy wie ktoś, czy gniazda z innych płyt głównych (i jeśli tak, to jakich) pasują do tej płyty głównej? Proszę was, niech się ktoś taki znajdzie - jak mi padnie gniazdo całkiem to zginę na studiach. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2013 o 23:38, Luigius napisał:

Ostatni post poszedł bez echa, muszę się powtórzyć: Mam lapka MSI GT683-476XPL, z serwisu
wiem, że ma płytę główną MS-16F21 - czy wie ktoś, czy gniazda z innych płyt głównych
(i jeśli tak, to jakich) pasują do tej płyty głównej? Proszę was, niech się ktoś taki
znajdzie - jak mi padnie gniazdo całkiem to zginę na studiach. :(

zapytaj na tym forum http://nhl.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam czy znajdą się jakieś laptopy (mogą być tez netbooki itp.) do ok. 1600 zł które uciągna jakieś gry (oczywiście nie jakieś najnowsze). Zależy mi na Dawn of War II i Heroes VI. I prosze też o laptopa z systemem Windows. Ale ja wybredny jestem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zmusić laptopa żeby nie przetaktowywał procesora na niższy mnożnik? Acer 5750g z I5 2410m. Jak gram diabelstwo tak mi go obniża, że mam ~700MHz i mniej niż 10k/s co mnie po prostu zabija. Tak wiem, że robi to pewnie żeby obniżyć temperaturę, ale głęboko mi to wisi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj RightMark CPU Clock Utility, choć jeśli masz Windowsa 64-bitowego, to Ci ten program za bardzo nie zadziała. Jak Ci jednak będzie działał, to wejdź w "Profiles" i w "AC Power" przy "Current" i "Startup" wybierz "Maximal Performance". Potem rozwiń "Profiles" (kliknij na ''+''), kliknij na "Maximal Performance" i zaznacz pod "AC Power" opcję "Use P-state transitions (PSC)". W tabelce poniżej usuń wszystkie zaznaczenia oprócz tego na samym końcu listy (trzeba ją przewinąć w dół). Dobrze też zaznaczyć, by od tej pory program uruchamiał się przy starcie Windowsa - "Settings" -> "Run at Windows startup" (program musi cały czas działać w tle). Oczywiście po wykonaniu wszystkich zmian nie zapomnij kliknąć na "Apply" :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2013 o 20:08, seroero napisał:

Witam czy znajdą się jakieś laptopy (mogą być tez netbooki itp.) do ok. 1600 zł które
uciągna jakieś gry (oczywiście nie jakieś najnowsze). Zależy mi na Dawn of War II i Heroes
VI. I prosze też o laptopa z systemem Windows. Ale ja wybredny jestem :)


http://www.x-kom.pl/p/104330-notebook-laptop-15,6-hp-pavilion-g6-1315sw-a4-3305m-4gb-500-dvd-rw-7hp64.html
DOWII spokojnie, ale co do Herosów nie jestem pewien, jednak na minimalnych powinny pójść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować