Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 18.03.2013 o 22:03, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Domyślam się, że pierwszym kłopotem będzie je znaleźć? :D

Prawdę mówiąc to nie wiem, nigdy ich nie potrzebowałem. Coś ci tam znalazłem, jest w linku niżej.

Z prostego powodu - Linux widzi i może korzystać z partycji Windowsa. Chcesz to sobie ściągaj z niego coś na Windowsa, wystarczy skopiować, a w drugą stronę - po prostu zostawiasz to na partycji Windowsowskiej, spod Linuxa możesz to otworzyć.

Dnia 18.03.2013 o 22:03, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Czyli jeśli na tym netbooku jest domyślnie Linux, to muszę go najpierw usunąć, zainstalować
Windowsa, pobrać te nieoficjalne łatki i dopiero teraz znowu zainstalować Linuxa?

Teoretycznie się da - musisz zwolnić kilkanaście-kilkadziesiąt GB z dysku i na tym zainstalować Windowsa. Tylko wtedy Linux robi się niewidoczny i niemożliwy do uruchomienia. I żeby to naprawić to:
http://www.lancelhoff.com/restore-grub2-after-installing-windows/
Niby nic tak trudnego ale jak widzisz, nieco zabawy jest.

Dnia 18.03.2013 o 22:03, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Ale to jest do "wklejenia" Linuxa na Windowsa. A na odwrót się da, czy tylko zabawa z
usuwaniem systemu opisana wyżej? I tu rozumiem nie trzeba tych łatek?

Łatki i tak trzeba ale znowu - czy naprawdę jest dla ciebie TAK istotne że Windows nie rozróżnia przestrzeni Linuxa? To jest kilkanaście GB tylko, w większości zajęte przez pliki systemowe z którymi i tak dużo nie zrobisz.

A co do samej łatki:
http://www.webupd8.org/2011/08/access-ext4-ext3-or-ext2-partitions-in.html
Jak najbardziej istnieje ale:

"Ext2Fsd is a great way to access EXT4, EXT3 or EXT2 partitions from Windows, but it''s not perfect and data corruption may occur (though it worked just fine in my test) so use it at your own risk! But of course, this can be avoided if you''re not writing on the EXT2/3/4 partitions."

Innymi słowy, dla własnego spokoju jak już tego używasz to tylko w trybie do odczytu, nie kopiuj żadnych plików z partycji Windowsowskich na Linuxowe (choć w drugą stronę możesz, to tylko Microsoft leci w kulki a nie pozostali).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 22:17, ziptofaf napisał:

Z prostego powodu - Linux widzi i może korzystać z partycji Windowsa. Chcesz to sobie
ściągaj z niego coś na Windowsa, wystarczy skopiować, a w drugą stronę - po prostu zostawiasz
to na partycji Windowsowskiej, spod Linuxa możesz to otworzyć.

A to luzik. Myślałem, że tak się nie da.

Dnia 18.03.2013 o 22:17, ziptofaf napisał:

> Czyli jeśli na tym netbooku jest domyślnie Linux, to muszę go najpierw usunąć, zainstalować
> Windowsa, pobrać te nieoficjalne łatki i dopiero teraz znowu zainstalować Linuxa?
Teoretycznie się da - musisz zwolnić kilkanaście-kilkadziesiąt GB z dysku i na tym zainstalować
Windowsa. Tylko wtedy Linux robi się niewidoczny i niemożliwy do uruchomienia. I żeby
to naprawić to:
http://www.lancelhoff.com/restore-grub2-after-installing-windows/
Niby nic tak trudnego ale jak widzisz, nieco zabawy jest.

To już chyba wolę się pobawić w to odinstalowywanie itd. :)

Dobra, dzięki wielkie za pomoc. Co chciałem wiedzieć, to chyba wiem. Przy okazji temat zszedł trochę na Linuxa, ale mam nadzieję, że o off topa nikt się denerwować nie będzie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2013 o 20:50, ziptofaf napisał:

Aby było z czym porównywać, daję dwa screeny. Pierwszy z mojej własnej maszyny - Core
i3 2310M, 6GB RAM, GT540M. Typowy sprzęt do pracy i okazjonalnego grania w tytuły tak do 2011 r

Mam do Ciebie pytanie (trochę lamerskie pewnie).
Najwolniejszym elementem w Twoim laptopie (i równocześnie determinującym wskaźnik indeksu) jest dysk twardy.
Czy danie mocniejszego procesora poprawiło by ten wskaźnik?
Czy jedynym rozwiązaniem jest wymiana dysku na szybszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2013 o 11:31, A-cis napisał:

Czy jedynym rozwiązaniem jest wymiana dysku na szybszy?

Tylko na SSD, bo wszystkie tradycyjne (także te desktopowe) ograniczają wskaźnik do 5,9.

Poza tym, ten wskaźnik jest zupełnie do niczego - w grach szybszy dysk wydajności i tak nie zwiększy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2013 o 11:31, A-cis napisał:

Mam do Ciebie pytanie (trochę lamerskie pewnie).
Najwolniejszym elementem w Twoim laptopie (i równocześnie determinującym wskaźnik indeksu)
jest dysk twardy.
Czy danie mocniejszego procesora poprawiło by ten wskaźnik?

Nie. Mógłbym mieć tam Core i7 i nic by to nie zmieniło.

Dnia 19.03.2013 o 11:31, A-cis napisał:

Czy jedynym rozwiązaniem jest wymiana dysku na szybszy?

Tak. Ale musiałby to być albo SSD albo Raid 0 z dwóch normalnych. 5.9 to max dostępne dla typowego pojedynczego HDD.

Ogólnie indeks Windowsa ma sporo błędów:
a) Wydajność grafiki na pulpicie - jeśli masz rozwiązanie hybrydowe (np. Intel HD3000 + osobna karta) to zawsze będzie w tym teście "pulpitowym" używać integry. Co daje kiepski wynik który NIC nie odzwierciedla. Bo jeśli ktoś ma notebook typowy, pozbawiony tej technologii to będzie mieć tam wyższy wynik. Mimo tego że ich wydajność może być tak naprawdę identyczna.
b) No i właśnie dysk twardy który zaniża rezultaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czy spotkaliście się może w miarę aktualnym rankingiem laptopów do 3000 zł? Na razie zastanawiam się nad modelem. Najważniejsze żeby miał min. procesor i5, kartę graficzna min 2048MB no i najlepiej podświetlaną klawiaturę ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2013 o 20:01, kaczoor napisał:

Cześć. Czy spotkaliście się może w miarę aktualnym rankingiem laptopów do 3000 zł? Na
razie zastanawiam się nad modelem. Najważniejsze żeby miał min. procesor i5, kartę graficzna
min 2048MB no i najlepiej podświetlaną klawiaturę ;p


Nie spotkałem się z takim rankingiem ale co nieco wiem.

Najszybszymi kartami graficznymi w tym przedziale cenowym są GTX 660M.
Co w praktyce sprawia że np. taki model:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5589778
Jest świetnym wyborem w tej klasie cenowej.
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-IdeaPad-Y580.79090.0.html - i recenzja.

W sumie te z okolic 3 tysiaków bardzo rzadko będą znacząco szybsze od niego - może z 200 MHz więcej na procesorze, więcej RAM-u i pojemniejszy dysk. Ale czysta wydajność w grach będzie niemal identyczna bo nic lepszego od GTX660M nie dostaniesz w tej klasie cenowej. Jeśli możesz dopłacić to interesująca jest nieco mocniejsza wersja tego samego laptopa (Windowsa musisz dokupić osobno jak coś):
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5757651
Różni się tym że ma więcej RAM'u i 1TB dysk.
Bądź jeszcze drożej:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/6082605
Tym razem z Core i7 i Windows 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2013 o 12:48, ziptofaf napisał:

Tak. Ale musiałby to być albo SSD albo Raid 0 z dwóch normalnych. 5.9 to max dostępne
dla typowego pojedynczego HDD.

OK, dzięki (Henrar również).
Bo zastanawiałem się czy np. wymiana dysku z 5400 obr. na 7200 obr. poprawiłaby ten parametr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2013 o 21:40, A-cis napisał:

Bo zastanawiałem się czy np. wymiana dysku z 5400 obr. na 7200 obr. poprawiłaby ten parametr.


Parametr parametrem, ale sam w sobie nie zwiększa wydajności i nie on jest celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Towarzyszu, poleciłbyś jakiś model do 1500 zł? Notebook ma być dla pewnej dziewczyny, zastosowanie: internet, czasem jakieś filmy (niekoniecznie w hd). Długo trzymająca bateria jest mocno pożądana :) Wstępnie koleżanka wyszukała sobie takie coś http://www.mediamarkt.pl/oferta-specjalna/notebook-hp-cq58-301sw,id-837765 W temacie notebooków zupełnie się nie orientuję, więc zdaję się na twą pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2013 o 19:41, Daelor napisał:

I matowym ekranem jak znajdzie w tej cenie. Sprzętowo szału nie zrobi (bo i po co?),
niech chociaż ekran będzie najlepszy.

Kwestia gustu ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Nie twierdzę, że matowy to jedyny słuszny wybór!!11 ;] Mam taki i taki: na błyszczącym pracuje się dobrze i bez problemów, na matowym - ciutkę lepiej. Według mnie warto trochę poszukać/dołożyć parę złotych, szczególnie, kiedy parametry sprzętowe komputera (używanego w zamierzeniu do internetu i filmów) nie grają większej roli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2013 o 19:35, nightfaler napisał:

Wtrącę się ;]

Nie mam nic przeciwko ;)

Dnia 05.04.2013 o 19:35, nightfaler napisał:

Imo do 1500 zł niech kupi cokolwiek byle z i3. Koniec kropka
http://tinyurl.com/bqvy882

Tak patrze na to co ziptofaf pisze o swoim lapku z i3 - przy oglądaniu filmów 1.5, w Wordzie na najniższym podświetlaniu 4 godziny. Szału nie ma. Ten który ja podałem ma mniej prądożerny procesor i przy tym nie jakoś kosmicznie wolniejszy. Jak mówię, to ma być prawie netbook - internet, komunikator i od święta jakiś film. Przypuszczam że pewnie w jakimś .avi czy gdzieś online ;p
Zwróciłem jeszcze uwagę na to http://www.mediamarkt.pl/notebook-hp-pavilion-dm1-4310sw,id-823991 (uparła się na tego MM, bo stwierdziła że jak weźmie raty 0% to nawet nie odczuje że komputer kupiła >_<), ale jeszcze nie wiem jak się będzie zapatrywać na mniejszy ekran i bak napędu. W zamian za mniejszy ekran i wolniejszy procesor, przypuszczam, dostaje jednak jeszcze dłuższy czas pracy na baterii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

Tak patrze na to co ziptofaf pisze o swoim lapku z i3 - przy oglądaniu filmów 1.5, w
Wordzie na najniższym podświetlaniu 4 godziny. Szału nie ma. Ten który ja podałem ma
mniej prądożerny procesor i przy tym nie jakoś kosmicznie wolniejszy. Jak mówię, to ma
być prawie netbook - internet, komunikator i od święta jakiś film. Przypuszczam że pewnie
w jakimś .avi czy gdzieś online ;p

Więcej nie wyciągniesz - mój netbook 10" wytrzymuje 4-5 godzin na baterii, a Ty chcesz, żeby 15" trzymał dłużej? ;]

Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

W zamian za mniejszy ekran i wolniejszy procesor, przypuszczam, dostaje
jednak jeszcze dłuższy czas pracy na baterii.

Ja bym nie brał. 11" to fajny rozmiar, jak się gdzieś łazi z laptopem i trzeba coś na szybko popracować - codzienne korzystanie z internetu i filmów to mordęga. Brak napędu to też dla mnie minus, prędzej czy później będzie potrzebny, lepiej mieć niż nie mieć (ile się musiałem nażonglować, żeby wgrać coś na netbooka z płyty).
A jeśli naprawdę chce netbooka... to może niech weźmie netbooka :P Albo tablet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

Tak patrze na to co ziptofaf pisze o swoim lapku z i3 - przy oglądaniu filmów 1.5, w
Wordzie na najniższym podświetlaniu 4 godziny. Szału nie ma.

Tylko, że on ma Sandy a ona by miała Ivy bridge. 3generacja i trójek ma jeszcze mniejszy pobór prądu
Mój lapek z i5 2410m w jakimś idlu, max 6 godzin ogarnia. Na imprezie zawsze mi towarzyszy i jeszcze nigdy mi nie umarł podczas maratonu z Ultrastarem xD

Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

Ten który ja podałem ma
mniej prądożerny procesor i przy tym nie jakoś kosmicznie wolniejszy.

KOSMICZNIE, ale wolniejszy. Te procesory dzieli przepaść tak ogromna, że nawet nie chcę jej zrozumieć ;]
>Jak mówię, to ma być prawie netbook - internet, komunikator i od święta jakiś film. Przypuszczam że pewnie

Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

w jakimś .avi czy gdzieś online ;p

Pewnie przy jakimś większy bitrajcie/rozdzielczości filmu zaczął by haczyć na tym AMD''ku ;p

Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

(uparła się na tego MM, bo stwierdziła że jak weźmie raty 0% to nawet nie odczuje że

Daj jej cynk, że są też inne sklepy mające takie usługi, ze stacjonarnych do głowy przychodzi mi Euro.
Niektóre sklepy internetowe chyba też zresztą
>ale jeszcze nie wiem jak się będzie zapatrywać na mniejszy ekran i bak napędu.
Brak napędu jest jak najbardziej do przeżycia, ale mniejszy ekran od tych 15" To tragedia. Sam ostatnio na tyle się zraziłem, że podpinam w domu 24 calowy monitor...

Dnia 06.04.2013 o 13:24, Kosmitus napisał:

W zamian za mniejszy ekran i wolniejszy procesor, przypuszczam, dostaje jednak jeszcze dłuższy czas pracy > na baterii.

Weź pod uwagę to, że bateria też będzie mniejsza i na dodatek mówimy o naprawdę tanich laptopach w których baterie niekoniecznie są wysokiej jakości. Czyli imo tak naprawdę nic nie zyskujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować