Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Witam . Czeka mnie niedługo kupno nowego laptopa. Zastanawiam się nad kupnem lenovo idea ypad
http://www.x-kom.pl/p/172105-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-y510p-i7-4700mq-8gb-1201000-gt755m-sli-fhd.html

Jednak wydaje mi się on troszkę za drogi (przekracza o blisko 400 zł mój fundusz , mogę to przeboleć zależy na jakim stopniu jeszcze będą stały moje fundusze za miesiąc , bo w takiej dacie będę dokonywał zakupu) . I spotkałem się z opiniami znajomych że lepiej mieć core i5 z 3 rdzeniami ssd i jedna kartę graficzną (chcę mieć albo gf 750mgt albo 755 mgt na pokładzie) tyle tylko że szukając nie jestem w stanie zlokalizować lapka z takim własnie procesorem ( wszystkie i5 dostępne w laptopach w sieciach sklepów mają i5 2 rdzenie) . Bylibyście w stanie doradzić jakąś alternatywę? Dodam tylko że min 8 giga ramu system niekonieczny . Fundusz celowy :) do 3.5 k . Hp wolałbym uniknąć bo miałem i mieć więcej nie chce. A i pytanie do użytkowników lenovo. Jak z awaryjnością? Doradzicie jakąś alternatywę (byle nie procek amd )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2014 o 21:24, Los_Emilos napisał:

Potrzebuje laptopa do typowych studenckich zajęć, który zamknie się w kwocie 1500-2000zł
(wolę tą niższą granice :D ), o wielkości około 15" ze względu na to że będzie zabierany
na uczelnie (chodzi o mobilność).
- CPU: wydajny układ ale i energooszczędny, więc Intel i5, miło jeśli uda się i7. AMD
niestety odpada w tym momencie (chyba że coś się zmieniło w temacie).

Akurat CPU w lapku przeznaczonym do nauki programowania powinien być najwolniejszy jaki tylko jest możliwy. Jeżeli będzie zbyt szybki powinien mieć funkcję jak największego obniżenia taktowania, żeby spowolnić go do poziomu muła. Dla mnie CPU AMD w żadnym wypadku nie jest wyeliminowany. Wręcz przeciwnie - uruchamiając testy tworzonego softu na zmulonym sprzęcie wyeliminujesz błędy wydajności i wąskich gardeł.

Dnia 25.03.2014 o 21:24, Los_Emilos napisał:

- RAM: 4GB, ale z możliwością rozbudowy, docelowo do 8GB.

4GB dla 64-bitowej maszyny obładowanej softem do robienia softu, to na styk, żeby komputer nie zaczął rżnąć po swapfile. A wtedy zapomnij o energooszczędności, czasie pracy na bateriach i wydajności jednocześnie.

Dnia 25.03.2014 o 21:24, Los_Emilos napisał:

- HDD: zwykły mechaniczny, nie potrzebuje dysku SSD.

Na uczelni? Spore ryzyko. Straciłem 2 na 3 dyski hdd właśnie na korytarzach uczelni. Jedno popchnięcie i możesz mieć nie tylko po sprzęcie, ale i po danych (czasem wielomiesięcznych). Laptopa z SSD możesz połamać na kolanie, a dane uratujesz. Trzeba je oczywiście na SSD trzymać. Może być na osobnej partycji, żeby system sam czegoś nie zamazał jeżeli się wywali.

Dnia 25.03.2014 o 21:24, Los_Emilos napisał:

- GPU: Najzwyklejszy energooszczędny układ od Intela (ewentualnie coś innego), który
pozwoli na wydajną pracę na dwóch ekranach.

Dzisiaj to każdy. Ja dla siebie wolałem taniochę od AMD dzięki czemu zgarnąłem słaby, ale nadający się komputer do gier. Szczególnie ważne jeżeli ktoś uderza z softem w te tematy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2014 o 14:13, Olamagato napisał:

Akurat CPU w lapku przeznaczonym do nauki programowania powinien być najwolniejszy jaki
tylko jest możliwy. Jeżeli będzie zbyt szybki powinien mieć funkcję jak największego
obniżenia taktowania, żeby spowolnić go do poziomu muła. Dla mnie CPU AMD w żadnym wypadku
nie jest wyeliminowany. Wręcz przeciwnie - uruchamiając testy tworzonego softu na zmulonym
sprzęcie wyeliminujesz błędy wydajności i wąskich gardeł.


Chyba nigdy nie miałeś "przyjemności" kompilacji jakiegoś większego projektu na słabym procku :D
Do testów lepiej emulować wolne środowisko, do bieżącej pracy komputer powinien być po prostu szybki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2014 o 14:17, rob006 napisał:

Chyba nigdy nie miałeś "przyjemności" kompilacji jakiegoś większego projektu na słabym
procku :D

Miałem. To nie procesor jest ograniczeniem. ale dupowaty kod IDE (szczególnie tych free) i kiepska konfiguracja. Różnica szybkości między współczesnymi procesorami, to 3:1 lub 2:1.

Dnia 01.04.2014 o 14:17, rob006 napisał:

Do testów lepiej emulować wolne środowisko, do bieżącej pracy komputer powinien być po
prostu szybki.

Większość czasu pracy nad projektem oraz w czasie "kompilacji" komputer spędza nad operacjami plikowymi, które są i tak 100 razy wolniejsze od procesora, więc ten przez większość czasu się nudzi. Łatwo to sobie sprawdzić profilerem podpiętym pod kod takiego IDE (te darmowe mają przecież źródła). Ale fakt, że podczas uruchomienia kiedy ktoś skompiluje dupowaty kod, to mu obciążenie na jednym rdzeniu skacze na 100%. :)
Jednak zgodzę się, że podczas pracy krokowej debuggera lepszy jest szybszy CPU niż wolniejszy i faktycznie czasem to może irytować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, bo moje Y560 umarło śmiercią naturalną :)
jaki lapek do 2000zł i koniecznie 17" będzie najwydajniejszy? niestety od 2010 wiele się zmieniło a człowiek nie śledził i nie jest na bieżąco :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ostatnio naszło mnie aby tchnąć trochę życia w mój 6 letni laptop http://www.toshiba.pl/discontinued-products/satellite-a200-1zf/ zainstalowany na nim jest Win 7 64bit i dokupione 2GB ramu co daje 3 GB.
Od dłuższego czasu zamula dosyć mocno, system odpala się kilka minut, a i zanim się system rozgrzeje tak żeby można w miarę z niego korzystać też chwila mija. Programy też się długo uruchamiają, ale jak już się odpalą to chodzą w miarę dobrze, choć zdarzają się raz na jakiś czas kilkusekundowe freezy kiedy to nic nie daje się zrobić i komfort pracy na nim nie jest za dobry.
Dysk niekiedy chodzi jak traktor, więc podejrzewam, że w słabej wydajności głównym czynnikiem jest właśnie dysk twardy, dlatego zastanawiam się nad jego wymianą na jakiś 128 GB dysk SSD. I tu pytanie czy taka zamiana dałaby wyraźną poprawę w komforcie użytkowania tego laptopa i czy warto w SSD zainwestować? Nie będzie miał taki kilkuletni laptop kłopotów z obsługą dysku SSD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja dziewczyna ma podobnego laptopa i pomogło... zainstalowanie Linuksa (w miejsce XP) :O. System wyraźnie przyspieszył, choć korzysta z niezbyt lekkiego Unity w Ubuntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2014 o 13:27, rob006 napisał:

Moja dziewczyna ma podobnego laptopa i pomogło... zainstalowanie Linuksa (w miejsce XP)
:O. System wyraźnie przyspieszył, choć korzysta z niezbyt lekkiego Unity w Ubuntu.


Gdybym przeinstalował system na nowo to pewnie by poprawiło trochę wydajność, bo na tym lapku obecny system był instalowany 5 lat temu, więc ma prawo nie domagać. Linuks nie bardzo mi pasuje, bo jednym z moich celów jest możliwość pogrania w starsze gry, które niestety na moim PC chodzą gorzej niż jak kiedyś chodziły na moim lapku lub są praktycznie w ogóle niegrywalne (np. GTA VC lub GTA SA). Reinstalacja nowego systemu to jednak dla mnie bardziej jest półśrodek i wolałbym coś co jeszcze bardziej by mi poprawiło komfort pracy i na dłużej. Dlatego zastanawiam się nad SSD zwłaszcza, że jak do mojego PC (znacznie mocniejszym od lapka) wsadziłem dysk SSD to mocno odczułem poprawę komfortu pracy mimo, że i tak mój PC był wystarczająco szybki.
Poza tym jak już wspominałem mój dysk jest okropnie głośny i nowy system by chyba z tym za bardzo nie pomógł, jego szybkość jest też niestety słaba (5400 obr/min) no i ma już dosyć duży przebieg (jakieś 27000 godzin przez pierwsze 4 lata). Więc jeśli jest sens inwestować w dysk SSD do tak starego lapka to chętnie bym poprosił o opinię jaki dysk warto by kupić, 120-128 GB w cenie około 300 zł mi starczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2014 o 18:09, mad_cinus napisał:

Gdybym przeinstalował system na nowo to pewnie by poprawiło trochę wydajność, bo na tym
lapku obecny system był instalowany 5 lat temu, /.../

Instalowałeś system w jakiejś wersji beta, czy to naciągane przybliżenie? Nie minęło jeszcze 5 lat od premiery W7.

Dnia 19.04.2014 o 18:09, mad_cinus napisał:

Poza tym jak już wspominałem mój dysk jest okropnie głośny i nowy system by chyba z tym
za bardzo nie pomógł, /.../

Wspomniałem o Linuksie, bo z mojego doświadczenia wynika, że Windows dużo częściej miele dyskiem, niż Linux - pod tym względem jednak Linux o epokę wyprzedza Windowsa. U mojej dziewczyny pomogło i ożywiło system, który miał mniej niż rok i był przecież lżejszy niż W7.

Anyway, nie słyszałem jeszcze o jakichś problemach z kompatybilnością dysków SSD w starszych sprzętach. Sprawdź tylko jaki masz interfejs do dysku, żeby nie było niespodzianki - chyba tylko na tym polu coś może nie grać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2014 o 18:28, rob006 napisał:

Instalowałeś system w jakiejś wersji beta, czy to naciągane przybliżenie? Nie minęło
jeszcze 5 lat od premiery W7.

Przybliżenie :D Jak się okazało dosyć błędne, bo wydawało mi się, że dawno temu instalowałem system. Po sprawdzeniu dokładnym okazało się, że od instalacji minęło z 3,5 roku więc i tak jest to chyba najdłużej działający system jaki miałem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2014 o 18:21, ziptofaf napisał:

To nie jest tak że gry nie chodzą na Linuxie, te które nie korzystają z DX10 zazwyczaj radzą sobie nieźle.

Nie wątpiłem, że tak może być, jednak do linuksa w życiu podchodziłem już kilka razy w życiu, ale szybko się od niego zazwyczaj odbijałem i nie mam za bardzo na niego ochoty :P
Poza tym obawiam się (choć nie wiem na ile to jest uzasadnione) o problemy ze sterownikami pod moja kartę graficzną, bo i pod windowsem ze sterownikami pod radeona HD 2600 była bieda, najnowsze jakie znalazłem były z 2008 roku, nie było nawet sterowników dedykowanych pod windows 7 i musiałem instalować te od Visty, które na szczęście działały.
---
Hmmm, choć w trakcie pisania tego posta znalazłem informacje, że w 2013 roku AMD wypuściło jakieś stery AMD Legacy dedykowane radeonom z serii od HD 2000 do HD 4000 i ponoć pod karty laptopowe też się nadają. No cóż, 2 lata minęło od czasu jak ostatni raz grałem na lapku i wtedy nie było tych sterów, więc mogłem nie wiedzieć :P
Trzeba chyba to sprawdzić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna mam mały problem z moim laptopem (Acer travelmate 5744), mianowicie strzałki do przesuwania obrazu na touchapadzie przestały kompletnie reagować na Windowsie 7 (mam też zainstalowanego Ubuntu i na nim nie ma problemu). Możliwe, że przypadkowo wyłączyłem coś w jakichś opcjach lub coś w ten deseń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam laptop MSI GT70 2OD. Dziś pojawił mi się pewien problem, otóż górny panel dotykowy (podkręcanie chłodzenia, podświetlanie klawiatury itd) przestał działać, wczoraj było OK a dziś nie działa.
Podejrzewam że sterownik sie uszkodził albo coś innego ? Jakiś pomysł ?
Jesli to sterownik to który z tych odpowiada za panel dotykowy

http://www.msi.com/product/nb/GT70_2OD.html#download

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po prawie 4 latach nadszedł czas na zmianę laptopa. W starym Asusie K72Jr padło chłodzenie, bateria, ładowarka, klawiatura. Teraz zastanawiam się nad czymś co pozwoli mi na dość płynną zabawę przy nowszych grach, oraz do swobodnej i szybkiej pracy z programami projektowania 3D na studia. Cena najlepiej do maksymalnie 1800-2000 zł. Może być bez zainstalowanego systemu operacyjnego aby obniżyć koszt lub ewentualnie z Win7. Zależy mi także na niezawodności podzespołów, oraz tym aby ten wytrzymał kolejne 4 lata. Zastanawiałem się nad Laptopami Lenovo serii G5xx lub Asus R510. Dużym plusem byłaby obsługiwana wysoka rozdzielczość i duża przekątna ekranu dla wygodnej pracy. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Czyli podsumujmy - 2000 zł, preferowane 17 cali, raczej niezbędna będzie dedykowana karta hmmm...

Pierwszym co wydaje się spełniać wszystkie wymagania jest:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10251852

Jednocześnie jednak wydajność układu graficznego w najnowszych grach okazuje się już stanowczo za niska:
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-820M.108477.0.html
Thief, Assassin''s Creed IV, Need for Speed Rivals... te gry już za dobrze działać nie będą.
Jeśli wolałbyś by gry działały nieco lepiej to możesz się zainteresować:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/9419579#techniczne (choć lekko przekracza próg cenowy).
Moc obliczeniowa GT745M jest mniej więcej dwukrotnie wyższa od GT820M. Co oznacza że taki Skyrim może nawet ruszy w high a w medium na pewno. I zwiększa szansę na to że nowe gry będą działały w miarę płynnie.

Wyborem pośrednim pomiędzy tymi dwoma są notebooki z HD8750M - są nieco wolniejsze od GT745M ale znacząco szybsze od GT820M. Przykładowo:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/9450728
bądź znacząco tańszy (choć tylko 15"):
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/9972522

Ten ostatni może być potencjalnie ciekawym wyborem - samemu nigdy nie byłem nadmiernym zwolennikiem 17" laptopów - kiepsko się to transportuje i gorzej u nich z żywotnością jeśli często dźwigać na uczelnię, jakość matrycy i tak nie powala, czas pracy na bateriach jest proporcjonalnie krótszy a sam laptop robi się znacząco cięższy.
Dlatego osobiście wolę mieć 15.6" calowego laptopa w połączeniu z normalnym zewnętrznym 22-24" ekranem. Komfort rośnie w olbrzymim stopniu a zawsze możesz go po prostu odłączyć idąc z nim na uczelnię. Zwłaszcza że dobry 22" ekran to w tej chwili wydatek ok. 470-520 zł (coś z matrycą IPS) podczas gdy nieco tańszy LED TN to z 420-440 za 22". IMO rozwiązanie o tyle fajne właśnie podczas pracy nad 3D itp że możesz wówczas używać dwóch ekranów na raz - na jednym pracować, na drugim mieć włączone google/dokumenty/podobne prace/cokolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości, co ciekawego można dostać w budżecie do powiedzmy 3500zł? Nie potrzebuję wykładu na temat tego, że laptopy nie służą do grania, ale chciałbym wiedzieć jakiej konfiguracji można się mniej więcej spodziewać w tym segmencie.
Potencjalny laptop miałby zastosowanie w grach, obróbce grafiki i wszelako pojętych multimediach.

Jeśli to możliwe, mile widziane byłyby 17 cali i rozdzielczość 1920x1080 oraz duet Intel + Nvidia. Mam uraz do AMD...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2014 o 11:41, Hartus napisał:

Z czystej ciekawości, co ciekawego można dostać w budżecie do powiedzmy 3500zł? Nie potrzebuję
wykładu na temat tego, że laptopy nie służą do grania, ale chciałbym wiedzieć jakiej
konfiguracji można się mniej więcej spodziewać w tym segmencie.


Przekraczając nieco budżet:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/9726215
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-860M.107794.0.html - wydajnościowo w grach sprawdza się toto tak.

Dnia 26.05.2014 o 11:41, Hartus napisał:

Potencjalny laptop miałby zastosowanie w grach, obróbce grafiki i wszelako pojętych multimediach.

I pojawia się pytanie - na jakim poziomie ta obróbka grafiki? Bo większość laptopów ma raczej niską jakościowo matrycę która kolory odwzorowuje najwyżej przeciętnie. Więc to kwestia tego czy masz jakiś dodatkowy monitor i to na nim będziesz pracować (a przynajmniej ja osobiście nie wyobrażam sobie pracy w FullHD w Photoshopie na 17" budżetowym ekranie...) czy też rzeczywiście ta obróbka ma być właśnie bezpośrednio na laptopie (co oznacza że należy poszukać ci takiego modelu który ma dobre odwzorowanie kolorów, nawet kosztem reszty podzespołów.

Ewentualnie, znacząco taniej.
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/7559136

GTX860M jest tak o 70% szybszy od GTX760M który odpowiada mniej więcej desktopowemu R7 250 za 250 zł. Da się na tym jednak pograć:
http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GTX-760M.92196.0.html

Ogólnie to całkiem niezły sprzęt - czterordzeniowy i7, matowa matryca, 1 TB dysk. Trochę brakuje mu jednak SSD (co JEST istotne jako że SSD-ki o wiele lepiej znoszą wstrząsy i upadki od HDD a jeśli zajmujesz się obróbką grafiki profesjonalnie to wolałbyś pewnie nie stracić danych) i, przynajmniej w moim odczuciu, 17" laptopy zatracają cechy laptopa - robi się toto ciężkie, nie lubi przenoszenia, na bateriach działa krótko.

Dnia 26.05.2014 o 11:41, Hartus napisał:

Jeśli to możliwe, mile widziane byłyby 17 cali i rozdzielczość 1920x1080 oraz duet Intel
+ Nvidia. Mam uraz do AMD...

I w sumie to słusznie - AMD od kilku lat jest lekko powiedziawszy... nie na topie. Co prawda w low i mid endzie w przypadku laptopów nadal znajduje zastosowanie o tyle przy tak wysokim budżecie jak twój - niekoniecznie. No, teoretycznie ich laptopowe GPU bywają świetne w kategorii cena/wydajność ale znalezienie combo np. R9 M290X + Core i5/i7 graniczy z cudem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2014 o 13:06, ziptofaf napisał:

Przekraczając nieco budżet:

Zrobiłem małe rozeznanie na własną rękę i właśnie te Leopardy od MSI przykuły moją uwagę. Wydaje mi się, że to szczyt oczekiwań po laptopie w tym pułapie cenowym, a dodatkowo cena jest koszmarnie wysoka z powodu zbędnych mi bajerów, typu podświetlana klawiatura SteelSeries.

Dnia 26.05.2014 o 13:06, ziptofaf napisał:

I pojawia się pytanie - na jakim poziomie ta obróbka grafiki?

Od września studiuję na kierunku, który wymaga używania Photoshopa niemal na każdym kroku. Z miesiąca na miesiąc coraz intensywniej. Wciąż jestem początkującym grafikiem, ale wiążę z tym swoją przyszłość i wydając taką kasę wypadałoby żeby nowy sprzęt był w tym celu jak najbardziej pomocny.
Moja sytuacja wygląda tak, że siadła mi ostatnio karta graficzna w pececie (tym, który pomagałeś mi składać w 2010 swoją drogą :)) i nie licząc tego wadliwego komponentu, posiadam naprawdę konkretnego kompa, na którym wszelka obróbka to przyjemność. Jestem zmuszony do sporego wydatku przez co trochę napaliłem się na laptopa. A bo można na uczelnie zabrać, a bo mobilny i tak dalej... Ale tym trzeźwym podejściem trochę mi wybiłeś ten pomysł z głowy. Faktycznie trudno tu mówić o mobilności i wygodzie użytkowania skoro nawet klocowaty rozmiar laptopa sprawi, że obróbka będzie mordęgą, a jakość matrycy będzie mnie doprowadzać do szału i koniec końców będę uzależniony od podłączanego monitora.
Chyba jednak pozostanę przy pececie i skupie się na jego naprawie/upgradzie. W tym celu przenoszę się do odpowiedniego tematu i będę wdzięczny za twoje dalsze porady. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować