Zaloguj się, aby obserwować  
Monte_Christo

Zastosowanie Komputerów

17 postów w tym temacie

MAm niejaki dylemat. W dobie szerzącej siętechniki i rozrostu świata wirtualnego na studiach stworzono mi przedmiot o tejże nawzie. Wydawać się może banalny - i większość pewnie prszypnie do niego łatkę zwykłej informatyki, ale nie do końca tak jest. Jest to bowiem projekt na którym musimy wykonać wymyślone przez nas zadanie tematyczne. Niestety głowa świeci pustkami. Tymbardziej że działamy na Debianie (Linux) z kótrym nigdy wcześniej styczności nie miałem.
Zakładam ten temat gdyż proszę o pomoc doświadczonych informatyków, którzy mogliby mi polecić, doradzić cóż mógłbym wybrać za temat. A także z nadzieją dalszych pogaduszek na temat Techniki.

Projekt ma opierać się na... właśnie tu jest problem: temat wolny. Ma dotyczyć zastosowania komputerów i jakiekolwiek tworzenie banalnych wypracowań, tudzież szablonów mija się z celem nauczania na studiach. Do dyspozycji mamy głównie Debiana i jego osprzęt graficzno biurowy, ew. programistyczny.
Z programowaniem niestety nie wiele potrafię - proste implementacje, tymbardziej że chyba wszystko bazuje w tym OSie na PHP podobnym języku.
Czy znaleźliby się ludzie którzy pomogliby mi wpaść, lub poinstruowali na pomyśle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wydaje mi się stworzenie jakiegoś praktycznego programu bazodanowego - np. biblioteki...
A może zrobilibyście w php internetowy dziennik? Jeśli rzecz jasna znacie się na php (ja, jakby co się nie znam).

A jesteś na informatycznym kierunku, czy to po prostu jakiś chory dodatek do innego kierunku studiów, bo to zapewne znacznie wpływa na wymagania?

Może wystarczy zbudować jakąś bardzo rozbudowaną bazę danych dla jakiejś instytucji?
Może jakiś projekt do katalogowania czegoś? Digitalizacja materiałów prasowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 20:55, Vel Grozny napisał:

A jesteś na informatycznym
kierunku, czy to po prostu jakiś chory dodatek do innego kierunku studiów, bo to zapewne znacznie wpływa na wymagania?


Elektronika. Nic dodaćnic ująć - ale poziom infy niemal jak na infie tyle że mniej programowania na żecz układów scalonych i etc.

Dnia 07.10.2005 o 20:55, Vel Grozny napisał:

Może
wystarczy zbudować jakąś bardzo rozbudowaną bazę danych dla jakiejś instytucji?
Może jakiś projekt do katalogowania czegoś?
Digitalizacja materiałów prasowych?


Może. A może budyń. Koleś powiedział nam że jakiś ktoś zrobił projekt - zdalne sterowanie autkiem przez klawiature - tyle że ponoć są problemy z konfiguracją portów szeregowych pod Linuxem - a jak mówiłem ja z Linuxa to niemal zielony, jeśłi nie całkowicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2005 o 02:07, Monte Christo napisał:

Elektronika. Nic dodaćnic ująć - ale poziom infy niemal jak na infie tyle że mniej programowania
na żecz układów scalonych i etc.

No, to wymagania są pewnie dość spore. I raczej nie szukałbym projektu typowo komputerowego, ale współpracy kompa z jakimś urządzeniem...

Dnia 08.10.2005 o 02:07, Monte Christo napisał:

Może. A może budyń. Koleś powiedział
nam że jakiś ktoś zrobił projekt - zdalne sterowanie autkiem przez klawiature - tyle że ponoć są problemy z konfiguracją
portów szeregowych pod Linuxem - a jak mówiłem ja z Linuxa to niemal zielony, jeśłi nie całkowicie.

Chyba będziesz musiał się nauczyć i poszukać tego po forach linuksowych... Na pewno jacyś znawcy są...
Jak lubisz elektronikę, to widziałem na strone chipa jak zbudować własny sprzętowy odtwarzacz mp3, ale to było oparte na czyimś projekcie...
Może podłączyć do kompa termometr i napisać program, który będzie analizował temperaturę na przestrzeni godzin, dni, etc? Sądzę, że to by przeszło, ale będzie musiał poszukać informacji o Linuksie. Jest dużo forów - wystarczy zapuścić google''a. Może ktoś już nawet coś podobnego robił? Tutaj podłączenie też będzie pewnie przez port szeregowy, więc możecie się spytać tego kolesia, jak to się robi. Zdaje mi się, że można to zrobić też naokoło - zastosować winAPI (są tam procedury do obsługi COM), i skorzystać z implemenmtacji WINE''owskiej. Choć to mało eleganckie... Napewne bez poszukiwań na necie informacji się nie obejdzie...

Na chipie był jeszcze fajny artykulik, jak zrobić "dyskotekę". Podłączało się zestaw 8 diod przez port szeregowy i pisało plugin do Winampa, który je zapalał w rytm muzyki (wersję linuksową też pewnie da się zrobić).

Może do obsługi portów szeregowych napisał ktoś gotową bibliotekę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 20:55, Vel Grozny napisał:

No, to wymagania są pewnie dość spore. I raczej nie szukałbym projektu typowo komputerowego, ale współpracy kompa z jakimś urządzeniem...


Wiesz co... nie chcętu nażeka, ale ta cała dzienna politechnika to wielka parodia studiów. Myślałem że będą chcieli nas uczyć a okazuje się że 80% wykłądowców siedzi tam dla gżania stołków i za przeproszeniem ma nas za nic. Świadczą o tym masowe uwalania studentów. Mam przedmiot gdzie ulano ponad połowę roku, na innym na grupę 40 os. zaliczyły 3. Ja za to że miałem czelnośc poprawić kilkukrotnie profesora (na ćwiczeniach z ukłądów mówił takie rzeczy, że potem ludzie ulewali laborki bo idąc za radami ćwiczeniowca spalali sprzęt - no może ni dosłownie bo teraz mamy na każdej laborce bezpieczniki ;D). W większości wypadków nawet nie chcą nam sprzedać wiedzy (bo to my w przyszłości będziemy stanowić konkurencjędla nich). A ostatnio miałem zajęcia z doktorem który stwierdził że nie będzie prowadził zajęć teoretycznych - gdyż on zna tylko praktykę a pozatym u nas studia nie służą do nauki tylko chodzenia z podaniami i że on jak i jego koledzy tak zaliczyli więc i my musimy tak samo.

Tu akurat trafiłem na człowieka ambitnego - z czego z jednej strony się cieszę bo daje nam szansę czegoś się nauczyć i posłużyć nam pomocą i poprostu mam zrobić projekt jak wyżej już mówiłem z zastosowania, np. rozbudować jakiś program na licancji GNU o jakiś skrypt użytkowy. Tyle że po tej informatyce programowania jaką miałem wcześniej z innymi- poprostu koszmar. Wykładowca pisał nam programy na tablicy, ale jak my przepisywaliśmy je do kompa - wogóle nie działały - i to nie była sprawa przecinków i nawiasów, ale całych implementacji. Toteż z programowaniem poprostu jesteśmy że tak powiem na niskim poziomie własnej umiejętności. I może dlatego inne grupy mają mniej ambicjonalne zadania prowadzenia prezentacji o wybranym programie w PowerPoincie (na studiach - na projekcie zrobili sobie seminarke - HAHAHA).

Co do Chipa to to jest takie jakieś średnio naciągane. Widziałem lepsze projekty mp3 u nas na kołach naukowych. Ale to nie jest jużzastosowanie komputerów jako takie normalne. Ale co tam. Ma to być coś niebanalnego - ale i nie za trudnego i zbyt pracochłonnego (pamiętać trzeba że to tylko jedne zajęcia - a jeszcze do tego dochodzą laboratoria i wykłady + kilkaddziesiąt godzin innych przedmiotów którym też trzeba poświęcić znaczną częśc czasu.

Grrrr.... A może budyń....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej polibudzie jesteś, bo za rok też się na jedną wybieram...?

Może napiszesz taki program, jak ja zrobiłem (prosty, bo moje umiejętności nie są za wielkie), ale fajny... Rozwiązuje krzyżówki. Wpisuje mu się litery, tam gdzie jakiejś brakuje wstawiasz pytajnik i on, korzystając ze słownika OpenOffice''a sprawdza jakie są możliwe słowa...
Jest to praktyczne zastosowanie komputerów, program dość przydatny i nie wymaga wielkich umiejętności programistycznych...
Może da się to samo osiągnąć jako jakiś skrypt w OpenOfficie? Nigdy nie pisałem skryptów do innych programów...

Możesz też zrobić program, który przy konkretnej sytuacji na szachownicy, szuka mata w zadanej liczbie ruchów. Trochę trudniejsze, ale też do wykonania i też ma jakieś zastosowanie praktyczne... Albo kolejny wariant szachowy - rozwiązuje problem skoczka (jak ruszać się skoczkiem, aby każde pole odwiedził tylko raz).

Może jakieś proste szyfrowanie dokumentów?

Tu jest coś ciekawego - do rozwiązywania jakiś tam zagadek. Dokładnie tego nie rozważałem.
http://www.codeproject.com/win32/dekryll.asp
Może to do czegoś Cię zainspiruje?

Skoro to tylko jedne zajęcia, to raczej nic bardzo skomplikowanego się nie zrobi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2005 o 14:12, Vel Grozny napisał:

A na jakiej polibudzie jesteś, bo za rok też się na jedną wybieram...?


PWr... o zgrrrozo... nie najgorzej, ale musisz sobie dobieraćdobrze wykładowców. Bo jest wielu którzy ulewają dla ''zasady''.

Jeśli chodzi o ten pierwszy program to właśnie nad tym myślałem - ale niestety nie mam jeszcze Linuxa ani OpenOffice więc nie wiem do końca czy będę potrafił odnaleźć się na tyle szybko w pisaniu skryptów (co innego pracować w Wordzie czy Excelu - od razu bym wiedział co i jak)

Co do szachownicy - to jak powiedziałem aż tak zaawansowany nie jestem - chociaż to banalny program. Ale no cóż trafiłem na takich psorków że nie miałem czasu uczyć się programowania właściwego tylko uczyć się tego czego oni mówili, a to że ich programy wogóle w praktyce nie działały to już inna sprawa. Jest takie powiedzenie żeby się uczyć na własnych lub cudzych błędach - ale w przypadku programowania lepiej wiedziećjak można napisać program tak by działał niż nać tysiące sposobów napisania niedziałającego programu. Ale cóż nie ja układam program studiów.

Dnia 08.10.2005 o 14:12, Vel Grozny napisał:

Może jakieś proste szyfrowanie dokumentów?
Tu jest coś ciekawego - do rozwiązywania
jakiś tam zagadek. Dokładnie tego nie rozważałem.
http://www.codeproject.com/win32/dekryll.asp
Może to do czegoś Cię zainspiruje?


Hah wielkie dzięki!
P.S. Fajny adres... z czymśmi sięto kojazy... ;p

Dnia 08.10.2005 o 14:12, Vel Grozny napisał:

Skoro to tylko jedne zajęcia, to raczej nic bardzo skomplikowanego się nie zrobi...


No to zależy - obecność niby nie obowiązkowa, ale od czasu do czasu w pracowni trzeba być. Tymbardziej że na Linuxie to ja jestem niemal że dziewica ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 19:17, Monte Christo napisał:

Vel - powiedz gdzie dokładnie tą dyskotekę widziałeś na Chipie - bo jej znaleźć nie mogę.... a chętnie bym siępobawił ;D

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_119026.html
Dokładniej nie mogę :D
A co do tego odtwarzacza mp3 - czy patrzyłeś na http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_22187.html ? Na chipe jest jeszcze jeden artykuł, ale tamten jest mniej interesujący. Ten jest bardziej poważny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK!
Skoro nikt nie wymyślił nic na projekt (gdyż cała moja ekipa nigdy Linuxa na oczy nie widziała i nikt nie wie "z czym to sie je" - jakie są tego możliwości w praktyce) toteż dostaliśmy przydzielona zadanie w Latex''ie.
Zna ktoś jakiś dobry poradnik do tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

komputer jest do robienia grafiki :D ja codziennie przy niej siedze około 3-4 godzin, i wogóle mi się ona nie nudzi. Na kompie można sobie też pograć, owszem zgadzam się z Monte Christo, bo na konsolkach jest lepsza (narazie co się zmieni za kilka lat :p) grafika. Hmmm, do czego jeszcze... wiadomo do pisania na forach takich jak to :p ale to już kwestia gustu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować