Zaloguj się, aby obserwować  
Hegemon

Muzyka w grach - najlepsze kawalki

754 postów w tym temacie

Zagadnienie pojawilo sie niedawno w komentarzach, a pomyslalem, ze warto mu tez poswiecic osobny temat na forum. Ponizej wymieniam gry z najlepsza sciezka dzwiekowa w przypadkowej kolejnosci. Forumowiczow zachecam do tego samego :) W znanych
przypadkach podaje tez nazwisko kompozytora.

Diablo - Matt Uelmen - a konkretnie muzyka w Tristram, a wiec miescie, w ktorym zaczynamy rozgrywke i do ktorego wracamy, zeby sprzedac sprzet i uzupelnic zapasy. W duzym stopniu temu wlasnie kawalkowi zawdziecza Diablo swoj niezwykly klimat. Utwor nastraja raczej pesymistycznie, sprawia, ze az nie chce sie wracac do przekletego kosciola. Z poczatku spokojna, potem przyspesza, a w kulminacyjnym momencie slyszymy przynajmniej kilka osob grajacych na gitarach (albo jakims innym instrumencie strunowym :) muzykiem nie jestem). Inne utwory nie robia juz takiego wrazenia i w zasadzie "gina" w tle, zagluszane przez jeki zabijanych przez nas potworow :). Muzyka w "dwojce" nie robi juz na mnie takiego wrazenia jak pierwowzor (zreszta podobnie jak cala gra).

Hitman 2 - Jesper Kyd - jaka muzyka najlepiej pasuje do gry o zawodowym mordercy? Oczywiscie ta wykonywana przez orkiestre symfoniczna :). W przypadku Hitmana duzo wieksze wrazenie od intra robia utwory z poszczegolnych map/misji. Surowe, opierajace sie w duzym stopniu na skrzypcach kawalki wprowadzaja powazny nastroj i zapowiadaja jakies krwawe wydarzenia (w co nikt nie watpi, w koncu gramy morderca :)) Choc znakomicie dopasowana do Hitmana, muzyka broni sie takze w oderwaniu od gry. Po uruchomieniu misji mozna wiec spokojnie wylaczyc monitor :).

Fallout 1/2 - Mark Morgan - muzyka nie wysuwajaca sie na pierwszy plan, ale pasujaca znakomicie jako tlo dla poczynan glownego bohatera, sterylna niczym swiat po wojnie jadrowej :) A do tego Louis Armstrong i "Give me a kiss to build a dream on" w intrze do drugiej czesci, czyli utwor z I polowy XX. w realiach XXIII. wieku. Jeden z wielu elementow, ktore zlozyly sie na fenomen Falloutow.

Civilization 2/3 - rozni wykonawcy - nieco wyzej oceniam muzyke z "dwojki", z "Oda do Radosci" Beethovena i wieksza roznorodnoscia muzyki. Utwory kojarza sie z roznymi kontynentami i narodami - raz mamy do czynienia z afrykanskimi bebnami, raz z dzwiekami rodem z Dalekiego Wschodu. W Civilization 3 odgrywany utwor zalezy od biezacej epoki (sa 4) - w epoce nowozytnej slyszymy wiec muzyke klasyczna, a w ostatniej, "wspolczesnej" epoce, muzyke elektroniczna itp. Choc spedzilem nad obydwoma czesciami gry kilkaset godzin, nigdy nie wylaczylem muzyki, co dobrze o niej swiadczy. :)

HoMM 3/4 - muzyka zawsze stanowila mocna strone Heroesow. Osobne utwory przygotowywano dla kazdego zamku, a potem takze dla kazdego rodzaju podloza, po ktorym poruszal sie bohater. W ostatniej czesci, ktora najlepiej pamietam, dominuje muzyka operowa, z partiami wokalnymi w wykonaniu jakichs diw :) Muzyka zwraca na siebie uwage; nie wyobrazam sobie grania w Heroesow bez niej.

Rainbow Six: Rogue Spear - Bill Brown - najwieksze wrazenie zrobila na mnie muzyka z intra, choc w menu w trakcie gry przewijaja sie podobne utwory. Sa to wlasciwie takie marsze wojskowe, w ktorych nie oszczedza sie bebnow :), a melodia zapowiada walke. Jesli komus podobala sie sciezka dzwiekowa z filmu "Twierdza", to zachwyci sie takze utworami Billa Browna. Kompozytor jest zreszta regularnie zatrudniany przy tworzeniu gier opartych na tworczosci Toma Clancy''ego, a wiele utworow udostepnia na swojej stronie internetowej:
http://billbrownmusic.com/musicG1.htm

Gothic - sukces ta niskobudzetowa produkcja zawdziecza moim zdaniem przede wszystkim specyficznemu klimatowi, zwlaszcza na poczatku gry, po "powitaniu" nowego wieznia w obcym miejscu. Muzyka - zlowieszcza, ale zapowiadajaca tez przygode, dobrze pasuje do sytuacji naszego bohatera, ktory po wyladowaniu w wiezieniu wiele dobrego sie nie spodziewa.

Morrowind - Jeremy Soule - podoba mi sie zwlaszcza motyw przewodni, wolny i spokojny, zapowiada dluuuuuuga przygode (a przynajmniej tak mi sie kojarzy - moze po prostu za duzo gralem :)

Mafia - Vladimír Šimůnek - ta gra-film posiada tez "filmowa" muzyke. Jak w przypadku wielu innych gier, najwieksze wrazenie robi motyw przewodni, zlowrozbny, ale nie zniechecajacy, zapowiadajacy walke o zycie nie zawsze uczicwymi srodkami... Niewiele od niego odstaja utwory, ktorych sluchamy w trakcie gry w poszczegolnych czesciach New Heaven. Muzyka zmienia sie w zaleznosci od obszaru, w ktorym znajduje sie Tony - inna jest w Little Italy, inna w chinskiej dzielnicy. Do tego dochodzi wszechobecny Jazz przypominajacy nam o latach 30. XX wieku. O dziwo, dobrze pasuje tu tez koncowa, piosenka "Where do gangsters go when they die?" wykonana przez... raperow. Muzyka z intra jest dostepna tutaj:
http://english.bonusweb.cz/trailers/mafiamusic.html

Hegemonia: Zelazne Legiony - grom toczacym sie w kosmosie towarzyszy zazwyczaj muzyka klasyczna/operowa, ktora ma chyba wprowadzac jakis lad i harmonie do bezkresnej przestrzeni (a prawdopodobnie po prostu od czasu "Odyseji Kosmicznej 2001" Kubricka utarlo sie, ze do kosmosu pasuje muzyka klasyczna). I probke wlasnie takiej muzyki, przypominajacej klasyczne utwory mamy w Hegemonii. Polecam zagranie w demo gry - muzyka robi najlepsze wrazenie wlasnie w chwili gdy patrzymy na przestrzen kosmiczna. Niektore utwory sa tez do pobrania z oficjalnej strony gry:
http://www.hegemonia.info/download.htm

Star Wars - co tu duzo mowic, kazdy muzyke z Gwiezdnych Wojen zna i w prawie kazdej grze z tego swiata mozna ja znalezc.

Need For Speed: Underground - rozni wykonawcy - o ile samej gry nie oceniam zbyt wysoko (model jazdy jest za bardzo zrecznosciowy; samochody poruszaja sie niczym tramwaje - z toru na tor :), to uwazam, ze muzyke dobrze sie autorom udalo dobrac. Dominuja dynamiczne utwory z silnie zaznaczonymi akordami. Najbardziej podoba mi sie "Born too slow" zespolu Crystal Method (dostepna w demie). Odtwarzanie piosenki zaczyna sie w momencie startu wyscigu i gdy wykonawca dochodzi do refrenu, my pedzimy juz 150-200 km/h. Wtedy muzyka jeszcze przyspiesza, a wokalista wykrzykuje "just a little too slooooooooow..." w chwili gdy my probujemy zmiescic sie miedzy rywalem a jadaca z przeciwka ciezarowka :) Ciekawy efekt.

Czekam na Wasze propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 21:10, Hegemon napisał:

Fallout 1/2 - A do tego Louis Armstrong i "Give me a kiss to build a dream on" w intrze do drugiej czesci, czyli utwor z I polowy XX. w realiach XXIII. wieku. Jeden z wielu elementow, ktore zlozyly sie na fenomen Falloutow.

Ten kawałek jest po prostu super!

Dnia 06.12.2005 o 21:10, Hegemon napisał:

Need For Speed: Underground

W tej grze podoba mi się kawałek bodajże The Doors "Riders of the storm" (sorki jak coś przekręciłem)

I jeszcze w "Baldur''s Gate II" muzyka z menu głównego. Jest zaje...fajna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 21:10, Hegemon napisał:

Diablo - Matt Uelmen - a konkretnie muzyka w Tristram [...]

Dnia 06.12.2005 o 21:10, Hegemon napisał:

Mafia - Vladimír Šimůnek [...]


O tak, muzyka w tych grach była extra, do dziś zarzucam do winampa soundtracki z mafii :)

Ja od siebie dodam:
Baldur''s Gate - Michael Hoenig

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podobała muzyka z trochę starszej gry "Faraon"(Pharaon). Najbardziej gdy przeciwnik dokonywał ataku na Twoje miasto. Wtedy włączała się automatycznie muzyczka pt. "battle" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MM6 - Świetna muza :) Polecam ;)
MM7 - również świetna
MM8 i nawet MM9 mają pierwszorzędną muzykę

W Morrowindzie są niezłe kawałki

W gothic 2 można się zasłuchać w niektórych lokacjach

Oczywiście HoMM3 :D

Wizardry 8 - naprawdę genialne kawałki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie na pierwszym miejscu jest muzyka z gry Aliens vs Predator (część pierwsza!!). Muzyka w tej grze jest tak nastrojowa i tak klimatyczna, a zarazem tak budująca napięcie, że tego nie da się wyobrazić. Te straszne dźwięki w muzyce z misji marinsa; te bębny i "rytmy z dżungli" w misjach predatora; i na koniec psychodeliczne klimaty misji Aliena. Miód dla uszów. To poprostu trzeba usłyszeć. Potem już lecą sznurkiem soundtracki z całej sagi Baldur''s Gate, najlepszego RTSa StarCrafta, Spellforcea, Icewind Dale, Neverwinter Nights itp itd. Wspomnę jeszcze o soundtracku do baaardzo starej gry Neverhood. Śwetne bluesowe klimaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona to Hush - Fired Up z NFS: Most Wanted.
Z Undergrounda 1 (najlepszy soundtrack jezeli chodzi o NFS''y) Lil''Jon - Get Low, byli tam jeszcze tacy wykonawcy jak Petey Pablo, Nate Dogg, Rob Zombie, Static-x (który jest takze w Most Wanted), Mystikal, T.I. ...
Krótko mówiąć było dużo więcej znanych wykonawców niż w U2 czy Most Wanted.
Następna gra z b.dobrym soundtrackiem to Prince of Persia Warrior Within gdzie można było usłyszeć kawałki Godsmacka - Stright out of line i I stand alone.

Jak przypomne sobie coś jeszcze to napisze ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 22:24, grunchill napisał:

Muzyka z falloutow zdecydowanie rzadzi. Tworzy ten zaje***ty klimacik


Zgadzam się... muzyka z Falloutów jest niesamowita i słucham jej do dziś.. Ale lubię też i to bardzo muzykę z Star Wars:) Ale tego nikomu nie trzeba przedstawiać!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najbardziej boska jest muza z pierwszego Diablo z Tristram.... miodzio!
Na drugim miejscu: Planescape Torment - cała ścieżka ale w szczególności motyw Bezimiennego i Morte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znacie się :P ( ja też :D ) najlepsza muza jest w World of WarCraft gdy wchodzi siędo stolicy ludzi Stormwind :) poprostu kocham ją ale nie za często słysze bo hordą gram ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj z Diablo zgadzam sie w 100%, a dodam ze oprocz tematu z Tristram, reszta jest rowniez cudowna. Niestety wlasnie dobrej muzyki brakuje mi w podstawce D2, najlepszy utwor wg mnie, to niezle oddajacy wschodnie klimaty temat z Lut Gholein, a w dodatku nieco tchnacy pesymizmem, utwor towarzyszacy nam w Harrogath...
Temat z Oblivion-a ... miodny jak nie wiem co, powolny, dostojny, bez zbednej pompatycznosci. Po prostu cudo.
Gothic I - temat z menu. Calkiem niezly, jego rozwiniecie w G2 tez bylo fajne, ale brakowalo juz mu nieco nowatorstwa.
No i tak jak pisalem w jednym z watkow, muza z sierocinca z Painkiler BOH... zupelnie inne klimaty od powyzszych, ale rowniez z niezla klasa...
Niektore kawalki z wiedzmina tez suberuja niezly muzyczny klimat ... ale poczekamy i zobaczymy pozniej ... mam nadzieje ze nie bedzie trzeba czekac jeszcze dlugo ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Grim Fandango - Świetna jazzowo-swingująca muzyka, która relaksuje i urzeka!
Ponadto muzyka z XIII [również jazz, ale pomieszany z elektroniką] oraz Diablo I. Reszta nie istnieje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm a zapomnieliście o takich grach jak Planesape Torment w IWD 1 i2 też jest super w LionHeart w Faloucie 2 początek jest super. Podobają i się również kawałki z The Woitcher choć jak narazie mam tylko 4, jednak zawsze na pierwszym miejscu będzie muzyka Marka MOrgana z PT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikt do tej pory nie wymienil Najdluzszej Podrozy i Syberii a przeciez muzyka z nich byly wiecej niz dobra. Oczyscie w zestawieniu musi pojawic sie takze Icewind Dale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe, fajny temat. Swego czasu zrobilem sobie specjalna plyte audio ze sciezka dzwiekowa z roznych gier. Weszlo okolo 25 utworow. Miedzy innymi:

Fallout 1, 2 - wspaniale pasuje do gry i buduje klimat "metalowego" i "posnuklearnego" swiata
Tomb Raider 2 - Niezapomniana i zapowiadajaca wspaniala przygode
Heroes 3 - Jak zawsze swietna i budujaca klimat bitew
Alone in The Dark 3 - klimatyczna
Zak McKracken z C64 - tak, tak - ta "melodyjka" (bo ciezko ja nazwac muzyka) jest fenomenalna
DeusEx - dobry krotki kawalek
Icewind Dale - bardzo melodyczna i podkreslajaca pustke jaka otoczone jest Kuldahar.

Poza tym podobala mi sie muza z:
Baldurow, Tormenta, Diablo, NWN
Nie sposob ominac takze GTA VC i GTA SA - swietnie dobrane kawalki, znakomicie pasujace do gry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Diablo 1 i motyw Tristam to faktycznie arcydzieło ,z tego co pamiętam również dodatek do diablo 1 hellfire posiadał wspaniała muzykę zwłaszcza w Kryptach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować