Zaloguj się, aby obserwować  
ShaDoW_The_Dark

The Elder Scrolls V: Skyrim

9509 postów w tym temacie

Dnia 29.11.2014 o 00:01, vonArnold napisał:

Tak w zasadzie to są tacy co popierają Thalmor i jego marionetkę Imperium? Gdziekolwiek się nie natknę, to wszyscy za Stormclockami. :D Nawet raz probowałem przejść gre po stronie Imperium, ale tak mnie to odrażało, że koronę zaniosłem do Ulfrica. Od razu jakoś lżej na sercu.

Gra rozpoczyna się od tego że Imperium usiłuje gracza skrócić o głowę bez żadnego powodu większego niż to że nie wiedzą co z nim/nią zrobić i nie chce im się nad tym myśleć. To jest raczej kiepskie pierwsze wrażenie i duży minus dla sympatii gracza wobec tej frakcji. Spora część graczy zapewne używa właśnie tego pierwszego wrażenia jako wskazówki do kogo się przyłączyć.
Jeśli idzie o ogólną ocenę obu stron konfliktu to akurat autorzy gry wykonali dobrą robotę tworząc dość mroczny klimat w którym nie ma podziału na stronę dobrą i złą i łatwo można się połapać że żadna z frakcji nie jest moralnie lepsza.
Imperium które kontrolowało prowincje dając w zamian swoją ochronę zdradziło swoich poddanych sprzedając ich w negocjacjach (bo czym innym jest zezwolenie Thalmorom na nadzorowanie i zabijanie ludności za wyznawanie dotychczasowej religii, co więcej ta religia była jedną z podstaw samego Imperium i odwrócenie się od niej może być postrzegane jako utrata mandatu do określania się jako prawowitych spadkobierców tego Imperium), pomimo tego jednostronnego złamania zobowiązań wobec ludności jego przywódcy nie uważają aby to dawało ludności prawo do wymówienie ich części zobowiązań i są gotowi użyć siły aby tą ludność spacyfikować. Ponadto nastawienie co poniektórych legionistów (w tym generała legionu) do ludności Skyrimu i ich kultury oraz praw jest aroganckie i lekceważące.
Z drugiej strony mamy Ulfrika który pomimo wielu przekonująco słusznych deklaracji tak naprawdę myśli przede wszystkim o sobie i własnych interesach, jemu w pierwszej kolejności zależy na władzy i tronie (i może jeszcze osobistej zemście na Thalmorach) a reszta Skyrimu dzieli się na środki do osiągnięcia tego celu lub przeszkody które trzeba usunąć. Ogólne nastawienie przeciętnych przedstawicieli tej frakcji jest ksenofobiczne i nietolerancyjne i widoczna jest tu także dyskryminacja innych ras.
Obie strony konfliktu nie wydają się zbytnio przejmować odleglejszą przyszłością i ich głównym celem jest pokonanie Stormcloaków/Imperium a o dalszych konsekwencjach obecnych działań pomyśli się później. Na całej tej wojnie tak naprawdę zyskuje jedynie Thalmor a cierpią wszyscy inni łącznie z tymi którzy chcą pozostać neutralni.


@ Patryk_R1

Dnia 29.11.2014 o 00:01, vonArnold napisał:

Ja się więc przyznam, iż popieram Thalmor :)

Ciekawe. Możesz tą sympatię uzasadnić?
To tylko gra i każdy może sobie popierać kogo chce ale akurat w tym wypadku twórcy przyłożyli się aby jak najwyraźniej przedstawić Thalmorów jako niemal czyste zło (częściowo wzorując ich w tym celu na nazistach). Ciekawi mnie co mogło Cię przekonać do polubienia ich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko na wstępie zaznaczę, że takie wrażenie o rzekomej korelacji odniosłem w okolicach wyborów do EP. Trudno sądzić, by w okresie gdy gra była tworzona, realnie twórcy brali pod uwagę problematykę integracji europejskiej, co ani wtedy nie było tak nasilone, a i z racji tego, że EU przez ludzi spoza Europy jest raczej postrzegana jako monolit. Natomiast schemat jest bardzo prosty, powszechnie występujący w historii i akurat w moim odczuciu do sytuacji pasuje.

Państwo A w obliczu zagrożenia z B, zaczyna wprowadzać trudne rozwiązania, co budzi sprzeciw i z czasem ruchy separatystyczne.

Stąd wniosek, że UE (Imperium - obydwa są zbitkiem dawniej skłóconych państw), które jako rywali (w szerszej perspektywie) postrzega USA, Chiny, Rosję, dotkliwie dotknięte przez kryzys ekonomiczny, z którego nie może wyjść w przeciwieństwie do reszty (Wielka Wojna mdz Imperium - Thalmorem), zaczyna ograniczać władzę państwom narodowym i narzucać wszystkim swoją ideologię (spór o Talosa, przedmiotowe traktowanie Nordów), co rodzi w całej Europie ruchy nacjonalistyczne i uniosceptyczne (tego emanacją są Stormcloacki).
Na polskim gruncie (czyli w Skyrimie nordockim) wyróżnić bezgranicznych zwolenników integracji - PO (księżna Elisif), sceptyków - PIS (Balgruuf), zadeklarowanych wrogów - KNP (stąd pewnie Korwin byłby Ulfrickiem). ;)
Oczywiście zagłębiając się w detale, znajdziemy rozbieżności, ale idzie o ogólny schemat.

Pierogi_z_Cukrem

Renegaci to Fornsworn?
Pachnie Indianami, czy dowolnie innym ludem zniewolonym wskutek kolonizacji i zepchniętym do roli partyzantki na, w zasadzie, już nie swoich ziemiach. Inna sprawa, że to faktycznie są dzikusi w porównaniu do Nordów.

Karharot

To fakt, że twórcy postanowili nadać tej relacji nutkę personalnej niechęci gracza do Imperium, co nie zmienia faktu, że ten jednak też powinien przewartościować swój sposób postrzegania na słuszny (cokolwiek to znaczy, co gracz to opinia). Z resztą się zgadzam, ale cóz, każdy walczy o władzę jak może.


Zresztą, dla mnie w grach bardzo często jest masa odnośnikow, być może inspirowanych teraźniejszością, jeśli idzie o problemy polityczne. Weźmy serię ME choćby, ja od samego początku odnosiłem wrażenie, że konflikt między Salarianami, a Krooganami, to odpowiednio konflikt żydowsko-palestyński. Nawet stereotypowo się te nacje przenikają. Albo po prostu, z racji ogólnych założeń, łatwo coś do czegoś podpasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2014 o 01:29, Isildur napisał:

Ja akurat jestem za Cesarstwem :)
Nie grałem jeszcze po stronie Gromowładnych :)

Gra ma taki klimat kiedy gra się wielkim nordem-wojownikiem walczącym o wyzwolenie Skyrim, że no cóż... inaczej nie umiem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans na jakiekolwiek kolejne DLC. Bethesda Game Studios już półtora roku temu całkowicie skończyło ze Skyrimem, wliczając w to DLC i patche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2014 o 20:55, Minamir napisał:

Nie ma szans na jakiekolwiek kolejne DLC. Bethesda Game Studios już półtora roku temu
całkowicie skończyło ze Skyrimem, wliczając w to DLC i patche.


A szkoda, bo miało wyjść jeszcze jedno DLC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2014 o 22:50, Evertsen_Dante napisał:

Jakieś info?


Teraz nie znajdę, ale czytałem i słyszałem pare razy o czymś takim. Możesz poszukać w internecie jakichś informacji na ten temat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Ktoś tutaj grał czystym magiem (bez zbroi)? Jak sobie radziliście na wyższych poziomach trudności, jaki sprzęt, jakie czary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Skyrim gram od lat i oficjalne wydania nie dają już niczego nowego.
Czy zastanawialiście się nad bezpieczeństwem w modach umieszczanych m.in. na Nexusie.
Chciałbym spytać o Wasze przemyślenia: czy instalowanie modów z Nexusa wiąże się z ryzykiem, że ściągniemy sobie jakiegoś trojana?
Wprawdzie Nexus jest renomowanym serwisem ale czy są w stanie przejrzeć wszystko?

Jak podchodzicie do tej sprawy? Czy kierujecie się dużą ilością pobrań (ewentualne kłopoty odbiłyby się na modzie)?

Nie chciałbym dla gry ryzykować konta bankowego itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem swojego czasu zainstalowanych około 40 modów - wszystkie z nexusa. Żadnego wirusa nie było, wszystko jest w najlepszym porządku. Poszukując modów sugerowałem się kilkoma stronami + YT + duża ilość pobrań i rekomendacje użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mody nie są plikami wykonywalnymi i jako takie nie są w stanie zainfekować komputera.
Przeskanować warto pliki .exe, jeśli mod posiada jakiś instalator, oraz jeśli posiada pliki .dll (na przykład niektóre mody pod SKSE). Pliki .exe w modach zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli jakiś mało popularny mod taki plik posiada, to warto go przeskanować i poczytać komentarze jeśli są.

Któregoś razu na Nexusie konto jednego z moderatorów plików zostało zhackowane. "Włamywacz" przejął nad nim kontrolę i w miejsce kilku popularnych modów podrzucił zainfekowane pliki.

Generalnie, jeśli to samo archiwum z plikami .esp i zasobami (meshe, tekstury) to nie ma się czego bać. Dla pewności zawsze można przeskanować każdy pobrany plik czy cały folder z pobranymi archiwami, a ile w antywirusie jest włączone skanowanie archiwów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Myślałem podobnie ale nie znając dokładnie specyfiki pisania tego typu dodatków wolałem się upewnić.
Jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Z nexusa korzystam od lat, modowałem przynajmniej 5 gier i nigdy nic nie było. Obecnie nawet cisnę w zmodowanego skyrima i jest gitara. Wiem, że jeszcze do niedawna sprawdzali wszystkie pliki.
Mój zestaw modów tutaj:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=21344&pid=9034

Jeśli chodzi o wybór modów to kieruję się głównie potrzebą, liczbą rekomendacji (endorsements) i recenzjami. Długo mi zabiera wybieranie modów, ale przynajmniej mam pewność, że nie ściągam badziewia. Najlepsze mody mają dziesiątki tysięcy rekomendacji i to naprawdę super solidne pliki. Niektórzy modderzy byli tak dobrzy, że dostali robotę w bethesdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2014 o 22:54, Budo napisał:

Niektórzy modderzy byli tak dobrzy, że dostali robotę w bethesdzie
:)


Masz jakieś szczegóły lub linki? Na tę chwilę kojarzę dwóch modderów serii TES, którzy dostali pracę w game-devie, ale nie u Bethesdy. Oscuro znany z Oscuro''s Oblivion Overhaul, wylądował w Obsidianie, a Aleksander J. Velicky, twórca Falskaar, załapał się do Bungie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Sorki, musiało mi się coś popieprzyć. Chyba chodziło mi o gościa od Faalskara. Muszę dobić do kilku przedmiotów dla mojej nowej postaci i jadę na Soltsheim, a potem robię Faalskar i Wyrsmtooth :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę sobie zakupić dodatki do Skyrima, wersję podstawową kupiłem zaraz po premierze. I tu pytanie. Widzę ciekawą promocję na Legendary Edition za 35 zł. Czy jak kupię tą edycję gry, to Steam po prostu pobierze brakującą zawartość w postaci DLC? Taka opcja jest o wiele bardziej opłacalna niż zakup dodatków osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Kupując przez Steama od razu dodatki pojawią się na koncie i powinno rozpocząć się ich pobieranie. Jeśli wersja pudełkowa, aktywujesz klucz i dodatki zostaną przypisane do konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować