Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

ZX Spectrum ma ćwierć wieku!

43 postów w tym temacie

ZX Spectrum - konsola - no normalnie profanacja;P
ZX Spectrum = komputer!!!

kjelt -> tak pamiętam to wgrywanie gierek ale jaka była wtedy frajda jak coś się wgrało;P szczególnie na CPC 464 gdzie gry były naogół przegrywane na magnetofonie przez co wgrywała się co piata;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaitsev ile ty masz lat ? Bo ja doskonale pamiętam i raczej wojen C64<>Spectrum nie było a swoje w scenie się nasiedziałem. Z Atari owszem, były i to można w większości dem zobaczyć :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ehhh to były czasy, jak dobrze, że mam zarówno C64 jak i Atari 65XE i sobie czasami rozstawiam sprzęta i pykam w dawne hity:) Wtedy to przede wszystkim grywalność była atutem gier a nie jakieś wodotryski graficzne. Spectrum ma tyle lat co ja:) Miałem jedynie okazję trochę pograć na klonie ZX dostępnym u nas jako Timex 2048.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ZX Spectrum to nie jest konsola !
Ehh te romantyczne czasy i nieprzespane noce spędzone na programowaniu w assemblerze Z80 :)
Miło powspominać, ba nawet można się pobawić teraz bo są doskonałe w 100% kompatybilne emulatory na wszystko, łącznie z co lepszymi komórkami :) Można na nich wszystko robić, ba nawet więcej bo na PC można takiego Spectrusia ustawić nawet 2500% mocy, wszystko zależy od mocy PC ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2007 o 14:49, SwenG napisał:

Zaitsev ile ty masz lat ? Bo ja doskonale pamiętam i raczej wojen C64<>Spectrum nie było
a swoje w scenie się nasiedziałem. Z Atari owszem, były i to można w większości dem zobaczyć


Rzecz jasna to, że nie pamiętasz wojen C64/Spectrum, dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że nieprawdziwe jest stwierdzenie "we wczesnych latach 80. zeszłego wieku ZX toczył zajadły bój z Commodore 64 o prym w świecie elektronicznej rozrywki". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pisuję tu czesto ale sie wzruszyłem :)

Pamietam poranek, gdy moi rodzice zapożyczając się na duże pieniądze kupili mi ZX Spectrum + 48 kb. Gdy zobaczyłem rano pudło przy łóżku byłem pewien, że w środku jest jakiś inny prezent bo w głowie mi sie nie mieściło, że moge mieć własny komputer. Książka - ksero do nauki programowania w BASIC-u (draw circle itd ... :D)
A jakie były gry ... Laser Sqad, i świetne dopracowane strategie które dziś sa żadkością. Obecnie nadal posiadam na moim PC i na laptopie emulator spectruma z obowiazkowym zestawem trzech gier strategicznych ARNHEM, DEASERT RATS, VULCAN. Możliwości i sposób dopracowania tej ostatniej do dziś skłaniaja mnie do szacunku. Magnetofon ze śrubokrętem do ustawiania głowic i napis po 5 minutach - tape loading error 40:2 :) Programy na Spectruma nagrywane ze ... specjalnych audycji radiowych ! ECh to się juz nie wróci .

Pozdrawiam wszystkie komputerowe dinozaury.

Legioner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Domek -> nie wiem jak to jest że przeważnie kiedy piszę posta skierowanego do Twojej osoby to się z Tobą nie zgadzam;) ZX Spectrum może i toczył "zajadły bój" z C-64 ale głównie na rynku (i to nie za długo z racji tego że C-64 było po prostu silniejsze) a pomiędzy użytkownikami było co najwyżej nieporozumienie;) (patrząc na to przez pryzmat prawdziwej wojny jaka odegrała się pomiędzy użytkownikami C-64 a Atari) Jednak już zostawmy ten temat i skupmy się może na stwierdzeniu "wojna konsol" użytym przez autora. Jest ono co najmniej niestosowne w tym przypadku i wprowadziło młodszych Gramowiczów w błąd (uznali Spektrusia za konsole;P
Dlatego jako (jak to określił Legioner) komputerowy dinozaur proszę o zmianę tego nieszczęsnego sformułowania;) na wojny międzyplatformowe czy cuś... bo jeszcze ktoś może pomyśleć że pracownicy gram.pl nie potrafią odróżnić komputera od konsoli;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co wy piszecie ZX SPECTRUM = konsola ??? Poczytajcie trochę na ten temat skoro nie macie prawa pamiętać. Mój znajomy a właściwie jego ojciec miał Spectruma, Później 2 kumpel miał Atari a później ja C-64 - to był wypas, te czasy zabaw ze śrubką i trzymanie kciuków by się załadowało - Italy 90, Twierdza itp. Miałem całą masę oryginalnych gierek LK AVALON :)

20070425195619

20070425195635

20070425195724

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekhm, chwilka. "wojna konsol" w newsie jest w cudzysłowiu. Nie chodziło mi o to, że ZX jest konsolą, wręcz przeciwnie, chciałem po prostu pokazać analogię do dzisiejszej walki między ps3, Wii i Xboxem, aby młódź wiedziała o czym mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj grywalo sie na ZX Spectrum i na C64 :-) To byly czasy... mialem ze 4-5 latek :-) Fajowa sprawa, teraz gry juz nie daja takiej radosci jak te pierwsze... wtedy to byl szok! Jak sie z bratem tasmy odpalalo i modlilo zeby zadzialaly ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może to nie miejsce na takie wspomnienia ale ja przez Spectrusia prawie zostałem wywalony z ogólniaka (438 godzin nieobecności w roku szkolnym) a zdarzyło mi się grać w VULCANA 14 godzin non-stop na metrowym kablu i telewizorze NEPTUN 505 - prawie mi oczy wypadły. Doszedłem do tego, że jak sprzatałem ze stołu talerze po imprezie rodzinnej to wziąłem 6 a jeden zostawiłem. Ojciec mnie woła - weź ten jeden a ja mu na to - mozna maksymalnie 6 na raz ... chodziło o to, że w skład jednej dywizji w VULCANIE mogło maksymalnie wchodzić 6 oddziałów i nie dało się stackować wiecej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2007 o 18:51, Domek napisał:

Rzecz jasna to, że nie pamiętasz wojen C64/Spectrum, dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że nieprawdziwe
jest stwierdzenie "we wczesnych latach 80. zeszłego wieku ZX toczył zajadły bój z Commodore
64 o prym w świecie elektronicznej rozrywki". ;)

Owszem, stwierdzenie jest nieprawdziwe, i bardzo umiejętnie opuściłeś główną część tej wypowiedzi czyli "Dla lubiących temat "wojny konsol"". Jak już wspominałem, czynnie uczestniczyłem w scenie 8-bitowców i doskonale znam wszelkie wojenki zarówno między platformami jak i między grupami. Poza tym imho nie potrzeba mu adwokata, który również nie uczestniczył i nie znał sceny lat 80/90.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć mu i chwała, to Spektruś uczynił ze mnie gracza. Do dziś mam sprawną zakonserwowaną trumienkę i pogrywam w stare hity na emulatorze. Miał do dyspozycji tylko 48 kilobajtów pamięci ale gry dawały więcej radości i wkładano w nie więcej inwencji, niż dzisiejsze topowe produkcje. Ja tam żadnych wojen nie pamiętam, kumple mieli Atarynkę i Komodorca ale szybko sprzedali i też kupili Spektrusie, wtedy tak naprawdę liczył się dostęp do gier i fakt, że miał "krótki" czas wgrywania programów a także działał ze zwykłym magnetofonem i telewizorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować