Zaloguj się, aby obserwować  
Kukowsky

Kanał #mafia, czyli Mafia i Ktulu na IRC-u!

2192 postów w tym temacie

Od pewnego czasu zapewne użytkownicy IRC-a zauważyli obecność nowego kanału, a mianowicie kanału #mafia . Ideą tego miejsca była od początku możliwość porozmawiania z innymi graczami Forumowej Mafii (link=> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=59&u=26041) oraz możliwość zagrania w mafię w wersji IRC-owej. (trochę ogólnie o grze w mafię tu=> http://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_w_mafi%C4%99)

Regulamin wypowiadania się na kanale #mafia:
Na kanale #mafia obowiązuje regulamin gram.pl, jednak panuje tam kilka wewnętrznych zasad do których trzeba się dostosować.
1. Unika się na kanale dyskusji na temat swoich podejrzeń co do konkretnych osób w trwającej edycji Forumowej Mafii.
2. Edycja Forumowej Mafii odbywa się w temacie... Forumowa Mafia. Wszelkie próby zaczepek co do osób grających w stylu „Witaj mafio!" będą karane.
3. Wszelkie umawianie się co do głosowań w linczu itd. są na kanale zabronione.
4. Inne rzeczy, które mogłyby wpłynąć negatywnie na grę fair play w FM będą karane.

Regulamin i zasady grania w Ircową Mafię:
1. Początki...

By wszystko się zaczęło musi się zebrać odpowiedni skład, a przede wszystkim Mistrz Gry. (MG) Mistrzem Gry może zostać każda osoba znająca zasady i mająca czas na poprowadzenie sesji Ircowej Mafii. Osoba chcąca zostać MG musi najpierw skontaktować się z założycielem kanału w celu uzgodnienia spraw związanych z edycją takich jak: odpowiednie przygotowanie kanału, ogłoszenie na forum i kanale otwarcia naboru itd.

Osoby chcące zagrać muszą zgłosić się do edycji poprzez wpisanie się na listę. Przepuszczalna liczba graczy umożliwiająca spokojne rozpoczęcie edycji to 10-12. (maksimum: 15) W przypadku jeśli ktoś nie wpisze się na listę, jednak na ostatnią chwilę będzie chciał zagrać taka osoba po prostu przychodzi na kanał przez rozpoczęciem i to mówi. Jeśli nie będzie przekroczona maksymalna ilość graczy lub też ktoś nie przyjdzie taka osoba zagra. Lista jest tylko po to by MG mógł być spokojny o to, że będzie miał wystarczającą ilość graczy. Przed rozpoczęciem rozgrywki MG przydziela graczom na PRIV role:
„Mafia"- przeważnie dwie osoby
„Katani"- przeważnie jedna osoba
„Mieszkańcy"- pozostali gracze

MG może w swojej edycji zmienić ilość poszczególnych ról wg uznania, ale z zachowaniem równych szans dla gry. Może wprowadzać też dodatkowe role, wprowadzić fabułę i inne atrakcje.

2. Rozgrywka...
Przed rozpoczęciem gry należy odpowiednio przygotować kanał. Należy włączyć tryb moderowany i przydzielić wszystkim grającym Voicy (popularne „+"). Sam MG ma ustawionego opa. Śmierć gracza będzie następować w skutek zabrania mu Voica.

Edycję rozpoczyna MG od umieszczenia stosownej informacji. Jeden „dzień" rozgrywki trwać będzie maksymalnie 25 min, jednak jeśli wszyscy wyślą głosy wcześniej i nie będzie dyskusji MG wcześniej zaczyna noc. Pierwszego dnia gracze przedstawiają się, prowadzą wstępne rozmowy, zawiązują ewentualne sojusze itd. Gdy skończy się dzień MG oznajmia, że nastaje noc i w tym czasie do akcji wkracza mafia, która dokonuje na wybranym graczu mordu. Technicznie wygląda to tak, że w czasie trwania nocy lub też w trakcie dnia mafia komunikuje się ze sobą przez PRIV, a następnie przekazuje MG swoją decyzję. Po upływie nocy (noc nie ma określonego limitu, przypuszczalnie mafiozi muszą mieć chwilkę by w nocy się wygadać) MG oznajmia graczom kto został zamordowany po czym ponownie nastaje dzień.

Następnego dnia gracze debatują między sobą na temat tego kto mógł dokonać mordu. Wyciągają wnioski, dokonują analiz, wysuwają oskarżenia, bronią się itp. Do końca „dnia" gracze mają czas na przekazanie poprzez PRIV MG swojego głosu linczowego. (na kanale głównym gracz będzie mógł napisać o swoim głosie, jednak potwierdzenie na priv u MG jest konieczne) Gdy rozpocznie się noc MG oznajmia graczom, która osoba dostała najwięcej głosów po czym informuje ich czy ta osoba była winna czy też nie. W przypadku remisu MG ustala co się dzieje. Po wynikach linczu ponownie do akcji wkracza mafia, która to pozbywa się kolejnego gracza. W kolejnych dniach rozgrywka wygląda tak samo. Najpierw gracze ustalają lincz, a potem mafia dokonuje mordu.

W grze występuje również postać Kataniego, który to po pierwszym linczu zyskuje możliwość sprawdzenia w nocy jednej osoby spośród grających. Katani dowiaduje się o osobie sprawdzonej tego czy jest w mafii, czy też nie. Katani ma czas na sprawdzenie przez całą „noc". Przesyła on swój typ na sprawdzenie na PRIV do MG po czym w czasie oznajmienia wyników mordu dowiaduje się kim była osoba sprawdzona. Osoba sprawdzona przez kataniego w przypadku gdy będzie typem do mordu mafii przeżyje, gdyż ocali ją katani. Katani ma też możliwość sprawdzenia siebie w celu zapewnienia sobie ochrony. Katani może bronić jednej osoby dopuszczalnie dwa razy. (chyba, że MG ustali inaczej) W przypadku gdy katani zginie w mordzie zabiera od wiedzę o swoim sprawdzeniu do grobu.

3. Koniec
Edycja kończy się w momencie odniesienia zwycięstwa przez jedną ze stron. Mafia wygrywa w momencie gdy liczba niewinnych graczy będzie równa lub też mniejsza od liczby mafiosów, a mieszkańcy wygrywają w chwili zlikwidowania mafii.

4. Co jest zabronione w trakcie rozgrywki?
- Gadanie graczy między sobą prywatnie w trakcie gry. (wyjątek: mafia)
- Prowadzenie dyskusji podczas trwania nocy. (w nocy wszyscy śpią i nikt się nie odzywa)
Za te przewinienia można zostać wyrzuconym z edycji!
- Przeszkadzanie grającym poprzez zmienianie nicków, wchodzenie i wychodzenie z kanału, przeszkadzanie im na priv itd.
Za te przewinienia można zostać zbanowanym !

Regulamin i zasady grania w Ircowe Ktulu:

1. Początki:

Podobnie jak w przypadku w mafii...

Jak ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej o tej grze to niech zajrzy w ten link:

http://21wdw.staszic.waw.pl/ktulu/

2. Rozgrywka:

Również podobnie jak w mafii...

Opis ról i ich umowna kolejność tutaj:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=22375&pid=1647

Jako dodatkową lekturę polecam:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=22375&pid=1055

lub to:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=22375&pid=1050

3. Koniec:

Wyjaśnione we wcześniejszych linkach.

4. Czego nie wolno?

Tego co w mafii + poganianie Manitou. ;)

Jak dostać się na kanał?
By dostać się na kanał należy wejść na gramIRC-a po czym wpisać komendę „/join #mafia" bądź też można odnaleźć kanał „#mafia" w oknie kanały po czym klikając na nim.

Władza na kanale #mafia...
Władza na #mafia jest strasznie zmienna. Jedynie Kukowsky jest ciągle ten sam. Jeśli chcesz dostać się do zarządu kanału to przede wszystkim nie proś o to. Kukowsky patrzy i czuwa i jeśli ktoś z mafijnej społeczności będzie się pozytywnie wyróżniał to Ojciec Dyrektor kanału z pewnością o nim nie zapomni.

Kontakt z założycielem kanału
kukowsky[goryl]gmail.com
GG: 7795355

Logi, logi na patyku!
http://ircowamafia.eu.interia.pl/ - Strona z logami z edycji autorstwa Sama Fishera... Jeśli ktoś nie jest pewny czy jest gotów zadebiutować w IM/IK to niech dla pewności zobaczy jak wygląda edycja. :)

Tyle wstępu... Dyskusje w temacie i ircowanie czas zacząć. :) Temat powstał ze względu na to, że kanały #rpg i #dzampreza swoje miejsce na forum już mają, więc #mafia nie może być gorsza. Pisać tu można o wszelkich sprawach związanych z kanałem. W przyszłości możliwe, że regulamin ulegnie zmianie, jednak od czegoś było trzeba zacząć. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już się nie mogę doczekać edycji na IRCu. Zapowiada się ciekawie. Dobrze, że mamy już sprecyzowany regulamin. Wystarczy zebrać skład i można zaczynać. Trochę obawiam się co do czasu trwania edycji. Kilka dni, każdy po 15 minut, plus tyle samo nocy, po 10 minut... Trzeba mieć dużo wolnego czasu. ;) Mam nadzieję, że Kuk poprowadzi pierwszą edycję, w ramach rozpoczęcia zabawy na IRCu. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh ja chęstnie bym zagrał lecz irc mi nie działa.
Ściągam nową javę i mi wyskakuje błąd 1772 bodajże (w topicu o ircu napisałęm o co chodzi ale tam nikt nie zagląda i odpowiedzi raczej nei dostałem ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2007 o 21:27, Bumber napisał:

Kilka dni, każdy po 15 minut, plus tyle samo nocy, po 10 minut...

-> Te 10 min to raczej taki umowny czas trwania, przeciez jak mafia i katani oddadza glosy wczesniej to nie ma co przeciagac :) W koncu podczas gry wszyscy sa na ircu i nie trzeba czekac do jakiejs godziny, takze mysle ze z tym zleci szybciej.
No i zagrac tez bym chetnie zagral, moze byc ciekawie ;]

Outlander -> sproboje dowiedziec sie co i jak, mozesz tez przeszukac watek o ircu, mozliwe ze ktos mial taki problem i zostal juz rozwiazany :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 14:08, LifaR napisał:

-> Te 10 min to raczej taki umowny czas trwania, przeciez jak mafia i katani oddadza glosy
wczesniej to nie ma co przeciagac :) W koncu podczas gry wszyscy sa na ircu i nie trzeba czekac
do jakiejs godziny, takze mysle ze z tym zleci szybciej.

Wiesz, na razie możemy i tak tylko gdybać. Trzeba przeprowadzić pierwszą edycję testową i wypróbować zasady "w praniu". :) Jak coś nie będzie pasować, to się zmieni/usunie i będzie dobrze.

Dnia 02.05.2007 o 14:08, LifaR napisał:

No i zagrac tez bym chetnie zagral, moze byc ciekawie ;] /.../

Tu się w całości zgodzę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 14:37, Bumber napisał:

Trzeba przeprowadzić pierwszą edycję testową i wypróbować zasady "w praniu". :)


Pierwsza edycja testowa już była ;) brało w niej udział zaledwie kilka osób i trwała w sumie mniej niż 30 minut, wyszła chyba średnio, chociaż nie mnie to oceniać. Nie wiem czy Kuk robił więcej edycji testowych, wiem tylko o jednej, bo sam w niej wziąłem udział i myślę, że w "oficjalnej" też wezmę kiedyś udział :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 14:51, cinus` napisał:

Pierwsza edycja testowa już była ;) brało w niej udział zaledwie kilka osób i trwała w sumie
mniej niż 30 minut, wyszła chyba średnio, chociaż nie mnie to oceniać. Nie wiem czy Kuk robił
więcej edycji testowych, wiem tylko o jednej, bo sam w niej wziąłem udział i myślę, że w "oficjalnej"
też wezmę kiedyś udział :)

Nawet nie wiedziałem o tej edycji. Mam chyba za słabe źródła ;) W sumie dobrze, że odbyły się jakieś próby. Pozostaje tylko czekać na start tej "oficjalnej" edycji. Podobno już w weekend. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 14:51, cinus` napisał:

Pierwsza edycja testowa już była ;)

A tam... Jak 5 graczy było to musiała się szybko skończyć. :P Z resztą na PB się śpieszyłem, a chcieliście test to mieliście. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otwieram nabór do pierwszej edycji Ircowej Mafii. Proszę zgłaszać się na maila lub gg. (wszystko w przypiętym poście) Zaczniemy w sobotę lub niedzielę. Godzina do uzgodnienia. Przesyłajcie swoje propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Minęła godzina, więc pora nabić sobie kolejnego posta...

Otóż zgłosił się nam szaleniec, który chce poprowadzić premierową edycję IM. Tym szaleńcem jest Furrbacca. Teraz niech on nabije sobie posta i niech opowie nam trochę o tym i o tamtym. Póki co lista wygląda następująco...

MG: Furrbacca

1. Bumber
2. LifaR
3. Skyler
4. Liqid
5. Kukowsky
6. Sonic1575
7.

Zgłaszajcie się już tutaj, bo jakoś to pisania maili i zgłaszania na gg się nie kwapicie. Teraz niech Furr z Wami gada. Ja tu tylko posta nabijam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Edycja oficjalnie pierwsza ircowej mafii!

Tak, wciąż mamy miejsca wolne! Tych kilka pustych krzeseł zostawiliśmy specjalnie dla CIEBIE! Jeśli chcesz przyłączyć się do elytarnego grona ircowych mafiozów, to jest właśnie najodpowiedniejsza chwila...

Ogłaszam nabór (blablabla), a więc zaczynamy w sobotni wieczór około godziny 20. na kanale #mafia w sieci gramirc. Liczba miejsc ograniczona - nie przewiduję więcej niż 15 graczy. W tym będzie 2x mafia i 1x katani. Więcej ustalimy podczas gry.
Lista jest cały czas otwarta, osoby które wcześniej zgłaszały chęć gry, proszę o potwierdzenie w tym wątku.

MG - Furrbacca
1.


Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś odpowiednią osobą, wiedz, że nią jesteś!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A winć potfiercam, jak mafia, to mafia, cóż ["cusz"?] dodać? Jak pierwsza oficjalna, to trzeba być.

MG - Furrbacca
1. LifaR
2. Liqid
3.
4.
5.
6.
7. Sonic1575
8.
Coś mi się tylko wydaje, że zbyt wiele osób się nie zgłosi, więc chyba nie ma obawy, że limit zostanie przekroczony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie fair, byłem pierwszy na liście! ;)

MG - Furrbacca

1. LifaR
2. Liqid
3. Kukowsky
4. Bumber
5.
6.
7. Sonic1575
8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MG - Furrbacca

1. LifaR
2. Liqid
3. Kukowsky
4. Bumber
5. Lampek
6.
7. Sonic1575
8.

Chętnie spróbuję. Udział potwierdzam;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie: Czy można wejść i popatrzeć na rozgrywkę bo chciałbym to zobaczyć w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować