Zaloguj się, aby obserwować  
czaja24

Linux Ubuntu - Temat ogólny

586 postów w tym temacie

Dnia 20.03.2009 o 15:17, rob006 napisał:

> Dobra pobrałem. Ale co teraz zrobić? Po wypakowaniu mam kilka folderów... Nagrać
je na
> płytkę?

Po wypakowaniu czego? Powinieneś pobrać plik ISO, czyli plik obrazu płyty. Go się nie
rozpakowuje, tylko nagrywa obraz na płytę za pomocą jakiegoś programu, np Alkohola.

Ściągnęło mi się spakowane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 15:19, W.S.A.D napisał:

Ściągnęło mi się spakowane...


A po wypakowaniu co masz? Jeden plik iso, czy całą masę folderów i ojedynczych plików?
A sory, już widzę, że nie plik iso:)
Na serwerach masz pliki z obrazami iso. Czasem są spakowane, ale wtedy po wypakowaniu ma być ten jeden plik. Standardowo jednak nikt w pakowanie się nie bawi. Po prostu ściągasz plik, potem odpalasz nagrywarkę i wybierasz opcję nagraj plik obrazu/obraz dysku czy jakoś tak. Wówczas program nagra Ci to jako "wypakowane".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem, przestawiłem CD na "pierwsze" w Biosie... Ładuje się menu i dalej... Wyskakuje błąd... Jak chcę zainstalować i jak chcę sprawdzić na Liive Cd... Co robić>?
PS Ten błąd co kolega na poprzedniej stronie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 16:10, W.S.A.D napisał:

Nagrałem, przestawiłem CD na "pierwsze" w Biosie... Ładuje się menu i dalej... Wyskakuje
błąd... Jak chcę zainstalować i jak chcę sprawdzić na Liive Cd... Co robić>?
PS Ten błąd co kolega na poprzedniej stronie...


Spróbuj sposobem, co podał Nufiko.
Jak nie pójdzie spróbuj ściągnąć obraz jeszcze raz i nagrać. Jak nie da rady, to spóbuj inna dystrybujcję, np. openSUSE lib Mandrivę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Instalator staruje, ale... Jeżeli wybiorę żeby Pingwin zainstalował się na dysku D (mam dwa dyski C- z windą i D - ze zdjęciami, muzyką, grami) to wszystko co na nim jest się wykasuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 16:40, W.S.A.D napisał:

Instalator staruje, ale... Jeżeli wybiorę żeby Pingwin zainstalował się na dysku D (mam
dwa dyski C- z windą i D - ze zdjęciami, muzyką, grami) to wszystko co na nim jest się
wykasuje?


Tak. Przenieś te dane wcześniej na C, bo je straisz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 17:13, Dux napisał:

> Instalator staruje, ale... Jeżeli wybiorę żeby Pingwin zainstalował się na dysku
D (mam
> dwa dyski C- z windą i D - ze zdjęciami, muzyką, grami) to wszystko co na nim jest
się
> wykasuje?

Tak. Przenieś te dane wcześniej na C, bo je straisz!

Nie mogę bo C ma 5 GB ;D Muszę zrobić nową partycję, a co program to demo i nic się nie da zrobić :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 17:22, W.S.A.D napisał:

Nie mogę bo C ma 5 GB ;D Muszę zrobić nową partycję, a co program to demo i nic się nie
da zrobić :/


Sprawdź, czy na Ubu nie masz takiego programu jak GParted. Powinien Ci sprawe załatwić. Ale i wtedy przed podziałem partycji powinieneś chyba przenieść dane.
Tu akurat chyba lepiej poradziłby sobie openSUSE. W jego przypadku o podział partycji przed instalacją nie musialbys sie martwić. Musiałbys tylko wcześniej (koniecznie!) zdefragmentować dysk. Instalator sam by sobie wydzielil z dysku odpowiednią ilość miejsca i utworzył wlasne partycje, nie kasując przy tym żadnych danych. Czy GParted, czy tez instalator Ubuntu to potrafi to nie wiem. Ale też suseł, mimo że równie prosty, rzadziej przypada uzytkownikom do gustu niż Ubuntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 19:37, W.S.A.D napisał:

Dobra - działam już na linuksie... Tylko jak do cholerki zmienić rozdziałkę na więszką
od 800x600? ;)


Zainstalowałeś sterowniki od karty graficznej?
Rozdzielczość ekranu możesz zmienić w preferencje>rozdzielczość ekranu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 19:51, kiejkut napisał:

> Dobra - działam już na linuksie... Tylko jak do cholerki zmienić rozdziałkę na więszką

> od 800x600? ;)

Zainstalowałeś sterowniki od karty graficznej?
Rozdzielczość ekranu możesz zmienić w preferencje>rozdzielczość ekranu.


Wpisuję komendę - tak jak trzeba i pisze, że installer musi być zainstalowany jako root... O co chodzi? Zielony jestem w linuksie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 20:19, W.S.A.D napisał:

Wpisuję komendę - tak jak trzeba i pisze, że installer musi być zainstalowany jako root...
O co chodzi? Zielony jestem w linuksie.


Jaką komendę?
Instalację sterowników można po prostu wyklikać. System->Administracja->sterowniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 20:19, W.S.A.D napisał:

> > Dobra - działam już na linuksie... Tylko jak do cholerki zmienić rozdziałkę
na więszką
>
> > od 800x600? ;)
>
> Zainstalowałeś sterowniki od karty graficznej?
> Rozdzielczość ekranu możesz zmienić w preferencje>rozdzielczość ekranu.
>
>
Wpisuję komendę - tak jak trzeba i pisze, że installer musi być zainstalowany jako root...
O co chodzi? Zielony jestem w linuksie.

System komunikuje, że jako zwykły użytkownik nie masz wystarczających uprawnień do instalacji - wymagane są uprawnienia administratora. Powinno pomóc wstawienie na początku komendy "sudo".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejny problem... zainstalowałem (Administracja -> sterowniki), zresetowałem, a po włączeniu... Niedość, że ekran skacze, robi się czarny, a całość się zacina, to na dodatek do wyboru mam... 630x480 i 320x240... Chyba daruje sobię tego linuxa...
EDIT:
Dodam, że w opcjach nie wykrywa mi wogóle monitora... co jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 22:10, kurczak-AFC napisał:

Jesteś pewien, że zainstalowałeś dobre sterowniki?
PS
Linux to jądro systemu. Pracujesz na Ubuntu?

tak i na pierwsze i na drugie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 22:30, kiejkut napisał:

A jaką masz kartę graficzną?

Jeśli dalej masz popsutą grafikę to spróbuj tego:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Ta komenda nic nie daje... tylko się włącza coś co pyta mnie o układ klawiatury... a grafika fo nvidia GF FX 5300...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować