Zaloguj się, aby obserwować  
czaja24

Linux Ubuntu - Temat ogólny

586 postów w tym temacie

Dnia 30.12.2008 o 18:34, ziptofaf napisał:

Da się emulować większość istniejących gier (choć nie zawsze działają poprawnie) :) Wystarczy
ściągnąć program Wine :)


Slyszalem o tym programie, ale czy naprawde uruchomie wiekszosc gier? Wiesz moze z jakimi jest najwiecej problemow?

Dnia 30.12.2008 o 18:34, ziptofaf napisał:

Tu masz moje przeżycia dot. emulacji kilku gier (i nie tylko):
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=89364&n=37


Przeczytalem, thanks:)

Dnia 30.12.2008 o 18:34, ziptofaf napisał:

PS Jako, iż masz nowy sprzęt, to niestety pewnie będziesz miał problemy pt. Instalujemy
sterowniki do karty graficznej
(wierz mi, że to wcale nie jest takie proste...).
Od razu więc radzę nauczyć się jednej rzeczy - korzystać z google :) Lub forum :)


Dobra, zapamietam; jestem gotowy na wszystko ;)

P.S. Dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 19:11, kuba9876543210 napisał:

> Da się emulować większość istniejących gier (choć nie zawsze działają poprawnie)
:) Wystarczy
> ściągnąć program Wine :)

Slyszalem o tym programie, ale czy naprawde uruchomie wiekszosc gier? Wiesz moze z jakimi
jest najwiecej problemow?


Ja właśnie instaluję za pomocą tego programu Medieval 2 Total War na Ubuntu. Instalacja póki co przebiega bez problemów. Wczoraj próbowałem zainstalować Company of Heroes. Niestety nie udało się. Pasek postępu w ogóle się nie ruszył. Może gdybym poczekał, to by ruszyło ale nie miałem czasu. Jakbym coś pogrzebał to pewnie by działało :). A MTW ruszyło od razu. Nic nie musiałem kombinować :).
A co do sterowników GPU. Moja wersja Ubuntu, czyli 8.10 (najnowsza) ma wbudowane sterowniki do najnowszych Nvidii. Nie wiem jak z innymi, ale jestem prawie pewien, że do ATI i starszych modeli również są. Najlepiej poczytać w necie i znaleźć odpowiednią wersję.
Windows to crap.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 19:17, kurczak-AFC napisał:

Ja właśnie instaluję za pomocą tego programu Medieval 2 Total War na Ubuntu. Instalacja
póki co przebiega bez problemów.


Napisz potem, czy działa. Bo ja kiedyś na FreeBSD też przez wine bez problemów MTW II zainstalowałem. Sęk w tym, że gra uruchomić sie już nie chciała (system nie widział plyty z grą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Z tymi sterownikami dostarczonymi razem z systemem to różnie bywa...Mandriva 2009 nie radzi sobie ani z 9600GT, ani z Radeonem HD4850. Ubuntu 8.04 (nie testowałem 8.10) też nie za bardzo. Tzn. obraz jest, ale wsparcia 3D już nie. W przypadku najnowszych modeli kart graficznych zawsze kończy się koniecznością ręcznej instalacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i jest problem. Zainstalował się. Ba! Nawet się odpalił. ALE TNIE KURDE JAK CRYSIS NA PENTIUM 400 ; /. A sprzęt mam dobry... może to wina sterowników, bo chyba wszystkich nie zainstalowałem. Zaraz sprawdzę i dam znać czy śmiga.
Tak czy inaczej prosiłbym o jakąś instrukcję co do ręcznego instalowania sterownikow do GPU. Wystarczy ściagnąć wersję na linuxa? Czy muszę jeszczę jakiś program w stylu beer albo vodka, bo wine nie starczam ściągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja odpaliłem Cezera 3 bez instalacji DX, niestety coś się przywiesza - stąd też moje pytanie - czy jest jakaś opcja jak z Windowsa (Atl+Ctrl+Del), która "chowa" aplikację? Ew. która powoduje jej wyłączenie (Alt + F4 sprawdzałem - w tym przypadku nie działa...)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak jest z MTW. Tnie i zamula, sprawia wrażenie jakby się zawieszał. Ale w końcu włącza się menu. Spróbuj sterowniki wgrać. Ja właśnie jakieś ściągam. Zobaczymy, może coś to da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Masz Ubuntu?
No to musisz wykonać kilka kroków:
a) Po pierwsze - aktywuj konto roota (z tego, co zauważyłem, konto użytkownika, nawet po wpisaniu sudo, daje mniejsze uprawnienia) - zrobisz to w System->Administracja->Użytkownicy i grupy
b) Ze strony http://ati.amd.com/ ściągnij sterowniki pod Linuxa dla swojej karty graficznej, najlepiej do swojego katalogu domowego i nadaj mu krótką nazwę np. ati.run .
c) Wejdź do terminalu i wpisz: sudo apt-get install build-essential (jak nie działa, to najpierw wpisz sudo apt-get update). Poczekaj aż wszystko się ściągnie i zainstaluje.
d) Wciśnij CTRL+ALT+F1, zaloguj się jako root.
e) Wejdź do swojego katalogu domowego (cd /home/nazwauzytkownika)
f) wpisz killall /gdm
g) wpisz sh ati.run
h) postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie
i) zresetuj komputer po skończeniu instalacji
j) ciesz się sprawną obsługą 3D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 20:28, kurczak-AFC napisał:

Dzięki :). Ale jest jeden problem :D. Mam Nvidie ^^

Jedna różnica - zamiast ściągać ze strony ATI, ściągnij stery ze strony Nvidii i nazwij je nvidia.run :) Wszystkie inne kroki wykonuje się tak samo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 20:03, kurczak-AFC napisał:

U mnie tak jest z MTW. Tnie i zamula, sprawia wrażenie jakby się zawieszał.


Aż sam u siebie na suśle zainstalowałem. Komp i system inny niż tamten przypadek co pisałem, a jednak problem ten sam: please insert the correct CDROM and restart the application.
Oczywiscie "correct CDROM" jest włożony:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 19:49, kurczak-AFC napisał:

No i jest problem. Zainstalował się. Ba! Nawet się odpalił. ALE TNIE KURDE JAK CRYSIS
NA PENTIUM 400 ; /. A sprzęt mam dobry... może to wina sterowników, bo chyba wszystkich
nie zainstalowałem. Zaraz sprawdzę i dam znać czy śmiga.
Tak czy inaczej prosiłbym o jakąś instrukcję co do ręcznego instalowania sterownikow
do GPU. Wystarczy ściagnąć wersję na linuxa? Czy muszę jeszczę jakiś program w stylu
beer albo vodka, bo wine nie starczam ściągnąć?

chopie sterowniki to w ubu massz w systemie, na górnej belce klikasz System-Administracja-Sterowniki - tu masz listę urządzeń które mają niewłączone sterowniki - aktywujesz nvidia, restartujesz kompa i wsio hula.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DZIAŁA! ŚMIGA! Z tym że trochę inaczej ten problem rozwiązałem :). Po ściągnięciu odpowiedniego sterownika wyskoczył mi komunikat, że aktualnie Ubuntu korzysta ze sterownika nie dostosowanego do tego oprogramowania czy jakoś tak. Otwarłem takie okienko i tam miałem do wyboru dwa sterowniki. Jeden był włączony a drugi nie. Ten wyłączony miał koło siebie napis ''rekomendowany'' oraz był opisany: sterownik [...] zastosowanie efektu 3D w grach. Włączyłem go, coś się pobrało i DZIAŁA :). Tak czy inaczej, dzięki wielkie za chęci i napisanie mini poradnika. Z pewnością kiedyś się przyda. Przy okazji podałeś mi kilka komend :D. Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI :*
Dux jeśli chcesz odpalić grę to robisz tak: wsadzasz płytkę z grą. Odpalasz Wine. Przeglądasz płytkę i znajdujesz plik ''Launch.exe''. Odpalasz go i ukaże Ci się to menu z auto odtwarzania. Klikasz ''uruchom grę...'' i grasz :). Tylko pamiętaj o tych sterownikach! Miłej gry życzę :).
Czaja24, teraz już wiem. Samo mi to wyskoczyło, inaczej bym się nie kapnął pewnie. Tak czy inaczej, dzięki za sugestię :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 20:54, czaja24 napisał:

chopie sterowniki to w ubu massz w systemie, na górnej belce klikasz System-Administracja-> Sterowniki
- tu masz listę urządzeń które mają niewłączone sterowniki - aktywujesz nvidia, restartujesz
kompa i wsio hula.

U mnie to "wsio hula" skończyło się przywracaniem wszystkich plików X11 do początkowego stanu, bo system wariował...Testowałem to na 9600GT - tylko drivery z nvidia.com okazały się w pełni sprawne.

EDIT
No dobra - jednak widzę, że czasem niektórym się to udaje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 20:59, czaja24 napisał:

a jaki system? jeśli możesz zdradzić? SuSE? bo ja na ubuntu, suse kopnołem w kąt bo dla
mnie to nie system to jedna wielka pre alpha


Ubuntu 8.04 :) Na Mandrivie 2008.1 z kolei działało, ale bez wspomagania 3D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 21:03, ziptofaf napisał:

> a jaki system? jeśli możesz zdradzić? SuSE? bo ja na ubuntu, suse kopnołem w kąt
bo dla
> mnie to nie system to jedna wielka pre alpha

Ubuntu 8.04 :) Na Mandrivie 2008.1 z koleidziałało, ale bez wspomagania 3D.

proponuje zmienić na 8.10;) jakoś lepiej sobie system radzi z wykrywaniem urządzeń, ja na swoim lapku katuje GuildWars, instalacja jak pod windows dosłownie, aż byłem w szoku, z 8.04 nie dałem rady odpalic właściwie nic co by poprawnie działało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 20:57, kurczak-AFC napisał:

Dux jeśli chcesz odpalić grę to robisz tak: wsadzasz płytkę z grą. Odpalasz Wine.
Przeglądasz płytkę i znajdujesz plik ''Launch.exe''. Odpalasz go i ukaże Ci się to menu
z auto odtwarzania. Klikasz ''uruchom grę...'' i grasz :).


Też tak próbowałem. Okienko sie pojawiało, ale po kliknieciu na "uruchom grę" pojawial się znowu ten komunikat.
Stery NVIDII zainstalowane. "Ręcznie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2008 o 21:05, czaja24 napisał:

proponuje zmienić na 8.10;) jakoś lepiej sobie system radzi z wykrywaniem urządzeń, ja
na swoim lapku katuje GuildWars, instalacja jak pod windows dosłownie, aż byłem w szoku,
z 8.04 nie dałem rady odpalic właściwie nic co by poprawnie działało


Nie za bardzo mam jak - poświęciłem kilkanaście godzin na przekształcenie tego Ubuntu w pełnoprawny serwer i "udostępniacz" Internetu innym kompom w sieci. Przesiadka na 8.10 za długo by trwała :)
Poza tym nie jest źle - wszystko mi działa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować